Darsning mavzusi: O‘nli kasrlarni taqqoslash
Darsning maqsadlari:
Matematika fanidan bir soatlik dars ishlanmasi.
Sana:
Sinf: 5sinf
Fan: Matematika
I.
II.
a) Ta’limiy maqsadi:
O‘nli kasrlarni taqqoslash bo‘yicha bilim, ko‘nikma, malaka hosil qilish
b) Tarbiyaviy maqsadi:
O‘quvchilarni ona Vatanimizga muhabbat va Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash,
komil insoniy fazilatlarini shakllashtirish, axloqiy, estetik
iqtisodiy asosda
tarbiyalash.
v) Rivojlantiruvchi maqsadi:
O‘quvchilarning matematika faniga bo‘lgan qiziqishlarini rivojlantirish, ularning
erkin va mustaqil fikrlash malakasini, tafakkur, xotira mashqini rivojlantirish.
III. Darsning tipi: Yangi bilim, malaka, ko‘nikmalar hosil qilish.
IV. Darsning metodi: og’zaki, , yozma, savoljavob. “Zinamazina”,
Darsning vaqt taqsimoti
“Bilimingni sina” interfaol usullar Aqliy hujum, musoboqalarda,
guruhlarda ishlash.
Darsning jihozi: darslik , ko‘rgazmalar, testlar, tarqatma materiallar.
V.
Foydalanilgan texnika vositalari: kompyuter, kodaskop.
Fanlararo bog’lanish: ona tili, tarix, iqtisodiyot, chet tili, ma’naviyat.
1 №
Darsning zinalari. Dars bosqichlari
I. zina:
II.zina:
III.zina:
IV.zina: Yangi mavzuni bayoni.
Tashkiliy qism. Psixologik muhit yaratish
O‘tilgan mavzularni takrorlash.
O‘quvchilarni odobli, tarbiyali, komil inson qilib
tarbiyalash.
V.zina:
Kimning fikri tez ? (Yangi mavuzuni
mustahkamlash maqsadida sinf taxtasiga misollar
yechish ) .
o‘quvchilarni kasb tanlashga o‘rgatish.
Durdona izlab… Misollar
yechish
VI.zina:
VII.zina: Darsni yakuni, uyga vazifa berish.
Darsimizning birinchi zinasiga marhamat
orqali
Vaqti.
3 daqiqa.
8 daqiqa.
4 daqiqa.
10 daqiqa.
15 daqiqa.
2 daqiqa.
3 daqiqa.
I. Zina: Tashkiliy qism.
Shu ajoyib fan bizga olam sirin tanitgan.
Al Xorazmiy, Beruniy, Ulug’beklar boyitgan,
Zamonlarning zamonida rivojlangan, yetilgan,
Bobolarning merosidan bizga taqdim etilgan.
O‘quvchilar: Assalomu alaykum hurmatli ustoz !
O‘qituvchi: Vaalaykum assalom aziz o‘quvchilar. Darsimiz mehmonlari aziz
ustozlar! o‘tiringlar. Bugun 5 “B” sinfida o‘tiladigan ochiq namunaviy “Zinama
zina, Bilimingni sina” deb nomlangan ochiq namunaviy darsimizga xush
kelibsizlar!
O‘qituvchi: Darsimiz ?
O‘quvchilar: Matematika.
O‘qituvchi:
O‘quvchilar: Matematika fanlar ichra shoh,
Uning sirlaridan bo‘lingiz ogoh.
O‘qituvchi: Matematika fani nimani o‘rgatadi?
O‘quvchi: Matematika fani o‘quvchi tafakkurini rivojlantirib, aqlni peshlaydi va
topqirlik xislatlarini rivojlantiradi.
O‘qituvchi: Darsimiz matematika ekan, keling matematika fanining hayotimizdagi
o‘rni, rolini bilish uchun olimlarimizning fikrlariga quloq solsak.
O‘quvchi: Matematika sirlarini puxta bilib olgan odam,
Dunyoda eng baxtli odam hisoblanadi.
O‘quvchi: Kim matematika bilan yoshligidan shug’ullansa, o‘zida chinakamlilikni,
tirishqoqlik bilan maqsadga erishishlikni tarbiyalaydi.
O‘quvchi: Matematika ma’naviy ulug’vorlikning keng dunyosidir.
O‘quvchi: Matematika aql gimnastikasidir.
2 O‘quvchi: Matematikaning o‘z tili mavjut bu formulalaridir.
O‘qituvchi: Darhaqiqat, o‘quvchilar.
Matematikaning go‘zalligi ham shundaki,
Unda har bir fikr isbot qilishni talab qiladi.
O‘qituvchi; Endi shior tanlab olsak, zotan har bir Davlatning o‘z madhiyasi
bo‘lgani kabi insonni ham maqsadi sari boshlovchi to‘siqlarni yengishga undovchi
shiori, maqsadi va vazifasi bo‘lishi lozim. Shunday ekan
O‘qituvchi; Shiorimiz?
O‘quvchilar: Ilm ko‘p u, hunar oz.
Keragin olu, toshga yoz.
O‘qituvchi; Maqsadimiz?
O‘quvchilar: Matematika fanini chuqur o‘rganish va uni yuksaltirish.
O‘qituvchi: Vazifamiz?
O‘quvchilar: Ozod va obod Vatan, erkin va farovon hayot barpo etish.
O‘qituvchi: Navbatchio‘quvchi qilingiz hisob,
Xonada necha o‘quvchi bor shu tob.
O‘quvchi: Men Naimova Shahnoza 5“B” sinfda bugun navbatchiman. Bizning
sinfimizda 29 nafar o‘quvchi bo‘lishi kerak. Bugun darsda 28 nafar o‘quvchi darsga
atnashishga tayyor. Bir nafar o‘quvchi sababli darsga qatnashmayapdi.
Darsimizning birinchi zinasi yakunlandi. Marhamat, ikkinchi zinaga.
II. zina:
O‘qituvchi: O‘quvchilar, o‘tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishganmiz? Uyga
vazifa nima edi ?
O‘quvchi: Biz o‘tgan matematika darsimizda o‘nli kasrlar mavzusiga doir misollar
yechgan edik. Uyga vazifa: Misollar yechib kelish. №791 792793.
O‘qituvchi: Uy vazifasini nazorat qilib chiqadi. Aylanma daftarlar almashtirilganga
qadar o‘qituvchi tomonidan uy vazafasi to‘g’risida hajviy she’r
aytiladi.
O‘quvchilarni kayfiyatini ko‘tarish maqsadida.
O‘qituvchi: O‘tilgan mavzuni takrorlash uchun sinfni 3 guruhga bo‘lib har bir
guruhga 4 ta dan savol kartchkalarini tarqatib mavzuni mustahkamlab olamiz.
1guruh:Xorazmiy
1. O‘nli kasrga ta’rif bering?
2. Oddiy kasrning o‘nli kasrdan farqi nimada?
3. 1 litr necha dm3 ga teng ?
4.Agar bo‘lish qoldiqsiz bajarilsa,bo‘linma qanday son bo‘ladi?
2guruh Beruniy
1. 3,14 o‘nli kasrni aralash kasr shakliga keltiring ?
2. 1 metr kilometrning qanday qismini tashkil qiladi ?
3 3. Agar o‘nli karning o‘ng tomoniga nollar yozilsa,qanday kasr hosil bo‘ladi?
4.O‘nli kasrning butun va kasr qismi nima bilan ajratiladi?
3guruh : Ulug’bek
1.Qanday sonlarni o‘nli kasr ko‘rinishida yozing
2. 301 sm ni metrda ifodalang va o‘nli kasr ko‘rinishiga keltiring?
3. Agar o‘nli kasrning o‘ng tomonida turgan nolo lib tashlansa,kasr o‘zgaradimi?
4.Nurga ta’rif bering?
Darsimizning II zinasi yakunlandi. Marhamat III – zinaga.
Marhamat III zinaga. Yangi mavzuning bayoni.
Misol: Uzunligi 8 sm,ya’ni 80 mm bo‘lgan AB kesma berilgan bo‘lsin.Bu kesma
uzunligining har bir o‘lchovini detsimetrlarda ifodalaylik.
1sm =
dm bo‘lgani uchun AB = 0.8 dm bo‘ladi.
va 8sm =
va 80 mm =
bo‘lgani uchun AB = 0.80 dm bo‘ladi.
1mm=
Demak, AB =0.8dm =0.80dm .
Xulosa : 0.8 va 0.80 kasrlar birbiriga teng. 0.8 =0.80
Agar o‘nli kasrning o‘ng tomonida turgan nol olib tashlansa yoki kasrning o‘ng
tomoniga nollar yozilsa, berilgan kasrga teng kasr kasr hosil bo‘ladi.
Masalan,
0.43 = 0.430 = 0.4300 ⃓ 6.7 =6.70 = 6.700 ⃓ 18 = 18.0 = 18.000
1misol. 4.54 va 6.9 o‘nli kasrlarni o‘zaro taqqoslaylik.
Oldin ularning verguldan keying o‘nli raqamlari sonini tenglashtiramiz.Buning
uchun 6.9 kasr o‘ng tomoniga bitta nol yozamiz : 4.54 va 6.90 kasrlarni hosil
qilamiz. Ularni noto‘g’ri kasr ko‘rinishida ifodalaymiz;
; ⃓ 6.90 =
=
4.54 =
=
Bu kasrlarning maxrajlari bir xil.
Demak, ulardan qaysi birining surati kata bo‘lsa, shu kasr kata bo‘ladi:
454<690 bo;lgani uchun 454 /100 < 690/100.
Demak, 4.54 <6.90 , 4.54 < 6.9
Ikkita o‘nli kasrni o‘zaro taqqoslash uchun;
° oldin ulardan birining o‘ng tomoniga nollar yozib, ularning verguldan
keyingiraqamlari soni tenglashtiriladi;
° so‘ng vergullar tashlab yuboriladi va hosil bo‘lgan natural sonlar o‘zaro
taqqoslanadi.
4 2misol. 23.54 va 16.9 sonlarini taqqoslaylik.
1. Sonlarning verguldan keying raqamlari sonini tenglashtiramiz; 23.54 va
16.90 ;
2. Vergullarni tashlab yuboramiz va sonlarni taqqoslaymiz: 2354 > 1690;
Demak, 23.54 > 16.9 .
Darsmizning III – zinasi yakunlandi. Marhamat, IV – zinaga.
IV zina: Kimning fikri tez ?
Endi darsliklarni ochamiz, kimning fikri tezligini tekshirib
ko‘ramiz.Darsliklarni toza va ozoda tutinglar, chunki kitob insonning do‘sti
bo‘lib, hayotni tushinishga, unga yaqin yordamchidir.
Har bir guruhdan o‘quvchilar chiqib, sinf taxtasida misol yechadilar.
798misol Shunday o‘nli kasrni topingki, u;
a) 0.95 ga teng va verguldan keyin 4 ta raqami bor bo‘lsin;
Yechish: 0,95 = 0,9500
b) 195 ga teng va verguldan keyin 3 ta raqami bor bo‘lsin;
Yechish: 195 =195,000
c) 6,300000 ga teng va verguldan keyin 3 ta raqami bor bo‘lsin;
Yechish: 6,300000 =6,300.
799misol Har bir qatordagi o‘zaro teng sonlarni toping:
a) 0,8 0,08 0,80 0,008 0,8000 0,0008
Yechish: 0,8 =0,80 =0,8000
800misol Sonlarni taqqoslang.
a) 85,09 va 67,99 y: 85,09 > 67,99
b) 55,7 va 55,7000 y: 55,7 = 55,7000
c) 0,908 va 0,918 y: 0,908 < 0,918
d) 7,6431 va 7,6429 y: 7,6431 > 7,6429
801misol
a) 3,456 ; 3,465 ; 8, 149 ;0,453 ; 0,4532 sonlarini o‘sib borish tartibida
Y: 0,4532<0,453<3,456<3,465<8,149
b) 0,456 ; 0,065 ; 0, 009 ;0,079 ; 0,0093 ; 0,0502 kamayib boorish
tartibida joylashtiring.
Y: 0,456>0,079>0,065>0,0502>0,0093>0,009
802 – 803 va 804 –misollar ishlanadi.
Darsmizning IV – zinasi yakunlandi. Marhamat, V – zinaga.
5 V zina: Sahna ko‘rinishida misolni yechish.
Har bir guruhdan 2 kishidan chiqib berilgan sonlarni sonlar nuriga o‘zaro kelishgan
holda joylashadi va o‘quvchilar baho berishadi.
1 guruh A(1,3) va B(1,8)
A(1,3) men B(1,8) ga nisbatan chapda turaman.
B(1,8) – men A(1,3) ga nisbatan o‘ngda turaman.
2 guruh C(0,33) va D(0,37)
C(0,33) men D(0,37) ga nisbatan chapda turaman.
D(0,37) men C(0,33) ga nisbatan o‘ngda turaman.
3 guruh E(5,5) va F(5,45)
E(5,5) men F(5,45) ga nisbatan chapda turaman.
F(5,45) men E(5,5) ga nisbatan o‘ngda turaman.
Darsmizning V – zinasi yakunlandi. Marhamat, VI – zinaga.
VI –Zina : Durdona izlab…
Aziz o‘quvchilar, yangi mavzuni mustahkamlash qismiga o‘tamiz. Sizlarga
hozir tarqatmalar va kartatekalar beriladi.
Tarqatmalarga og’zaki javob berib kartatekalarni yechasiz. Shunda tarqatmalar
orqasiga raqamlar bo‘yicha yashirilgan ajoyib durdona hosil bo‘ladi.
Tarqatmalarga javob berilgach, “Odobli bola elga manzur” maqoli chiqadi.
Odobli bo‘lish, tarbiyali bo‘lish komil inson bo‘lib yetishimizda eng asosiy o‘rin
tutadi. Chunki, tarbiyali, odobli
bola ilm cho‘qqilarini hech qiyinchiliklarsiz zabt etib, elim deb, yurtim deb yonib
yashaydigan inson bo‘lib kamol topadi. Zero, Prezidentimiz I.A.Karimov
aytganlaridek, “Bizga bitiruvchilar emas, balki maktab ta’lim tarbiyasini olgan
yoshlar kerak”
Darsmizning VI – zinasi yakunlandi. Marhamat, VII – zinaga.
VII zina: Darsni yakunlash.
Har bir narsani oxiri bo‘lgani kabi darsimiz ham yakunlandi. Guruhlarning ballarini
jamlaymiz. G’olib guruhni tabriklaymiz faol ishtirok etgan o‘quvchilarni
baholaymiz.
6 Mana, aziz o‘quvchilar, zinamazina bilimlaringizni sinadingizlar. Hozir
rag’bat va jarima kartochkalarini hisoblab guruhlarni natijalarini e’lon qilamiz. Eng
ko‘p rag’bat yiqqan guruhni g’olib deb e’lon qilamiz. Guruhlardagi aktiv
qatnashgan o‘quvchilarni quyidagi naminatsiyalar orqali taqdirlaymiz. Darsda eng
ko‘p qatnashgan o‘quvchilarni doskaga chiqarib baholaymiz.
“Eng a’lochi o‘quvchi”, “Eng zukko o‘quvchi”, “Eng topqir o‘quvchi”, “Eng dono
o‘quvchi”, “Eng bilag’on o‘quvchi” deb o‘quvchilar taqdirlaymiz. Bugungi
“Milliy bank” guruhi.Darsni yakunlar ekanmiz, aziz
darsimizning g’olibi
o‘quvchilar sizga shuni takidlab o‘tmoqchiman. To‘rt narsa ko‘ngildagi orzularni
ro‘yobga chiqaradi.
1. G’ayrat
2. Shijoat
3. Matonat
4. Hurmat
O‘qishda doimo matonatli bo‘lishni, to‘rt narsa odamga roxat baxsh etadi:
1. Shirin so‘z
2. Samimiy do‘st
3. Halol mehnat
4. To‘g’rilik
Hayotda halol mehnat qilib to‘g’ri yashashigizni tilayman. Doimo sog’ – salomat
bo‘linglar.
Ilm noma’lumdan ma’lum topadi deganlaridek, ilmu – ma’rifat hamrohingiz
bo‘lsin.
O‘quvchilar: Berdingiz bizga ta’lim,
Rahmat sizga muallim.
Uyga vazifa. 810811 misol
Foydalaniladigan adabiyotlar:
1. B.Q Haydarov ‘’Matematika’’ 5sinf
2. M.Ahmedov,M.A.Mirzaahmedov ‘’Matematika’’
3. S.Z.Daminov, R.N.Daminova 5sinf uchun matematikadan didaktik materiallar.
7
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
5 . 6.7.9. синфлар учун очик дарслар ва презентациялар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.