9-ярим йиллиги

  • docx
  • 24.07.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 9-2яримйиллик.docx

17- dars        Chizmachilik        9-”a”      14.01.2019

                                                     9-”b”      15.01.2019

                                                     9-“V”      12.01.2019

Dars mavzusi:  Chizmalarda shartlilik va soddalashtirish.

Dars maqsadi: Chizmalarda shartlilik va soddalashtirishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Chizmalarda qirqim, kesim, shartliliklar va soddalashtirishlardan to`g`ri foydalanishga o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Sodda detallarning eskizi va texnik rasmlarda qirqimlar, kesimlarni qo`llash.  Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Chizmalarda shartlilik va soddalashtirishlardan foydalanish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
  I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

 1.  Texnik rasm qanday bajariladi?

 2.  Nima uchun texnik rasm chiziladi?

 III.    Yangi mavzu bayoni:


IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Korinishlar sonini kamaytirishda qanday shartlilik va soddalashtirishlar qo’llaniladi?

2.Bir xil kattalikdagi chizmalar ko’p bo’lsa, ular chizmada qanday tasvirlanadi?

Modelning yaqqol tasviriga mos proyeksiyalarini ko’rsating     

*

Uchburchakli piramidaning nechta yoqlari bo’ladi?

Ikkita     

*Uchta      

To’rtta     

Beshta

 

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:

18.8-chizma,18.10-chizma.

 

 

 

                                        Ko`rildi                      O`lBDO` Qurbonova N

 

       18- dars        Chizmachilik        9-”a”       21.01.2019

                                                 9-”b”      22.01.2019

                                                 9-“V”     19.01.2019

Dars mavzusi:  Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalash.

Dars maqsadi: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni qo`llay olish. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni bilish. Kesim va qirqim talab qiladigan detallarning eskizini chizishni bajara olish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:                                                     

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

1. Korinishlar sonini kamaytirishda qanday shartlilik va soddalashtirishlar qo’llaniladi?

2.Bir xil kattalikdagi chizmalar ko’p bo’lsa, ular chizmada qanday tasvirlanadi?

 

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Loyihalash deb nimaga aytiladi?

2. Loyihalashga nima kiradi?

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa19.4-chizma,19.5-chizma.

 

 

 

                                                                        O`lBDO`                    Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          19- dars        Chizmachilik        9-”a”  28.01.2019

                                                 9-”b”  29.01.2019   

                                                 9-“s”  26.01.2019 

Dars mavzusi:  Loyihalash elementlariga doir grafik masalalar.

Dars maqsadi: Loyihalash elementlariga doir grafik masalalarni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

 Sodda detallarning eskizi va texnik rasmlarda qirqimlar, kesimlarni qo`llash.  Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish. Loyihalash elementlariga doir grafik masalalarni bajara olish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y                                      

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

1. Loyihalash deb nimaga aytiladi?

2. Loyihalashga nima kiradi?

III.    Yangi mavzu bayoni:


 


IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi?

Dizayn nima?   

 

 

 

                                                                 O`lBDO`               Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         20- dars        Chizmachilik        9-”a”       4.02.2019

                                                 9-”b”      5.02.2019

                                                 9-“s”      9.02.2019

Dars mavzusi:  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlar. (2soat)

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad:

Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish.  Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish.  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

Lyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi?

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:          21.2-chizma.

 

 

 

 

                                                                              O`IBDO`                        Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        21- dars        Chizmachilik        9-”a”         11.02.2019

                                                 9-”b”        12.02.2019

                                                 9-“v”        9.02.2019

Dars mavzusi:  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlar.

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad:

Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad:  

Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad:

Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish.  Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish.  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

1. Aylaning o’zaro perpendikulyar ikkita diametri  uni nechta teng bo’lakka bo’ladi.

A. Ikkita;    B. Uchta;    C. To’rtta;     D. Oltita.

2. Chizmalarda ko’zga ko’rinib turgan detal shaklini tasvirlashda chiziladigan chiziq nima deyiladi?

A. Simmetriya chizig’i;               B. Markaz chiziq;

      B. Tutash to’lqin chiziqlar;        C. Asosiy tutash, yo’g’on chiziq.

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

1.Kesim yuzasi o’q chizig’iga nisbatan necha gradus qiyalikda chiziladi?

A. 300 qiyalikda                 C. 750 qiyalikda

B. 450 qiyalikda                 D. 900 qiyalikda     

2. Aylananing diametrini ko’rsatish uchun o’lcham sonlari yoniga qanday maxsus belgi qo’yiladi?

A. R           C. S      B. L           D. O

3. Detalning qanday ko’rinishi yaqqol tasvirga nisbatan tasvirlangan?


A. Chapdan   B. O’ngdan    C. Asosiy  D. Ustdan

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:Detalni vaznini kamaytiring.

 

 

 

 

 

                                                            O`IBDO`                           Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      22- dars        Chizmachilik        9-”a”     18.02.2019

                                                      9-”b”    19.02.2019

                                                                  9-“v”      16.02.2019

Dars mavzusi:  Loyihalashga oid grafik ish. 5-grafik ish.  3-nazorat ishi.

Dars maqsadi: Detallarni loyihasini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali yurtimiz obod bo’lishiga, undagi bunyodkorlik ishlariga, arxitektura, dizayn soxalarining munosib o’rni borligini, O’zbekistonning yanada gullab yashnashiga o’z hissalarini qo’shishga, chizmachilik darslarida esa ozodalikka, tartiblilikka rioya qilishlariga erishish.

s) rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali arxitektura va dizayn kasblariga bo’lgam muhabbatlarini shakllantirish va rivojlantirish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish. Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish.  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?  Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III.    Yangi mavzu bayoni:

1. Detalning  V dagi tasviri qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan                   C. Olddan          B. Chapdan            D. Ostdan

2. Qirqim nima?

A. Narsaning hayolan tekislik bilan kesilgan joyi

B. Faqat kesuvchi tekislikdagi tasviri

C. Kesuvchi tekislikkacha bo’lgan narsaning tasviri

D. Kesuvchi tekislikdagi hosil bo’’ladigan va uning orqasida yotgan detal qismi ko’rsatilgan tasvir

3. “Proyeksiya” so’zi nima ma’noni bildiradi?

A. Tasvir ;        B. Oldinga tashlamoq;      C. Rasm;        D. Chizma.

4. Detalning to’liq ko’rinishi o’rniga uning bir qismi tasvirlansa, qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan;         B. Olddan;       C. Mahaliy;            D. Ostdan.

5. Qaysi aksonometrik proyeksiyada x, y, z koordinata o’qlari orasidagi burchaklar o’zaro teng?

A. Frontal dimetriya;      B. Izometriya;      C. Parallel proyeksiya;     D. Perespektivada.

6. Detalning yaqqol tasviriga binoan qanday ko’rinishi tasvirlangan?

A. Ustdan;      B. Chapdan;      C. Olddan;     D. O’ngdan.

7. Chizmada detalning qanday qirqimi tasvirlangan?


A. Murakkab qirqim;  B. Frontal qirqim;

C. Mahalliy qirqim;  D. Gorizontal qirqim.

   


8. Kichraytirish masshtablari qaysi qatorda berilgan?

A. 2:1, 1:1, 1:5;       B. 5:1, 2:1, 10:1;     C. 1:5. 1:10, 2:1;     D. 1:1, 5:1, 1:5.

9. Detaldagi chuqurchaning shaklini aniqlashda qanday ko’rinish tatbiq qilingan?

A. Olddan;    B. Mahalliy;     C. Ustdan;     D. Asosiy.


10. Nima uchun detal chizmasida tutash to’lqinsimon chiziqdan foydalanilgan?


A. Qulay bo’lishi uchun;

B. Masshtabni o’zgartirmaslik uchun;

C. Standart talabini bajarish uchun;

D. Soddalashtirish uchun.


11. Qanday proyeksiyalash usuli tasvirlangan?


A. Markaziy;              B. Parallel;       C. To’g’ri burchakli;            D. Ortogonal.

12. Aksonometrik proyeksiya nechta tekislikda bajariladi?

A. Bitta;          B. To’rtta;        C. Uchta;      C. Ikkita.


13. Kesimda grafik tasvirlangan materialni aniqlang.


A. Yog’och;      B. Metall;     C. Beton;        D. Sopol.


IV.  Darsni mustahkamlash; Test bajarish

V.   O’quvchilarni baholash.           VI.   Uyga vazifa: Takrorlash.

 

 

 

                                                                O`IBDO`                       Qurbonova N

 

 

            23- dars        Chizmachilik        9-”a”    18.02.2019 

                                                      9-”b”   19.02.2019

                                                      9-“s”     23.02.2019

Dars mavzusi:  Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlari.

 

Dars maqsadi: Mashinasozlik chizmalari, buyum turlari, konstruktorlik hujjatlarining turlarini o’rganish.

 

a) talimiy maqsad: Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlarini o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.Mashinasozlik chizmalari. Buyum turlari. Konstruktorlik hujjatlarining turlarni bilish. Mashinasozlik chizmalari. Konstruktorlik hujjatlarining turlari haqida bilish.  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?

Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

Konstruktorlik hujjatlariga nimalar kiradi?

кайси чизмада радиус ўлчами нотўғри кўйилган?

 

 

   

 *

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:      22.6-chizmani bajarish

 

 

 

                                                                               O`IBDO`                           Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         24- dars        Chizmachilik        9-”A”          4.03.2019

                                                 9-”B”          5.03.2019

                                                 9-“V”          9.03.2019

Dars mavzusi:  Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar.

Dars maqsadi: Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalarni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalarni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilimga ega bo’lish.  Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish.Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

Konstruktorlik hujjatlariga nimalar kiradi?

Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III.    Yangi mavzu bayoni:

 

 

 



IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa23.2-chizma

 

 

 

 

 

 

 

                                      O`IBDO`               

 

 

25- dars        Chizmachilik     9-”a”          11.03.2019

                                                    9-”b”        12.03.2019

                                                     9-“v”         9.03.2019

Dars mavzusi:  Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlash.

Dars maqsadi: Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Rezbalar va ularni chizmalarda tasvirlash haqida bilimga ega bo’lish. Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

1. Rezbalar chizmada qanday belgilanadi? Metrik rezbachi?

2. Shpilka qanday sharoitlarda qo’llaniladi?

3. V tekislikka perpendikulyar to’g’ri chiziq H tekislikka qanday ko’rinishda proyeksiyalanadi?

A. O’zini haqiqiy ko’rinishida;       B. Qisqarib;     C. Nuqta ko’rinishida;    

4. W proyeksiyalar tekisligi qanday nomlanadi?

    A. Gorizontal;     B. Profil;       C. Frontal;     D. Vertikal.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:           24.4, 24.5-chizma

 

 

 

 

 

                                                                   O`IBDO`                     Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26- dars        Chizmachilik                       9-”a”         18.03.2019

                                                      9-”b”          19.03.2019

                                                      9-“v”          16.03.2019

Dars mavzusi:  Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalari.

Dars maqsadi: Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarini o’rganish.

a) talimiy maqsad: Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarini o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalari haqida bilimga ega bo’lish.  Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish.Ajraladigan rezbali birikmalarning chizmalarni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

1. Rezbalar chizmada qanday belgilanadi? Metrik rezbachi?

2. Shpilka qanday sharoitlarda qo’llaniladi?

III.    Yangi mavzu bayoni:

 

 



IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 25.2-chizma

 

 

 

                                                                  O`IBDO`                       Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           27- dars        Chizmachilik        9-”a”      1.04.2019                                 

                                                   9-”b”      02.04.2019

                                                   9-“s”      30.03.2019

Dars mavzusi:  Shpilkali birikmani chizish. 6-grafik ish. Rezbali birikmalar.

Dars maqsadi: Shpilkali birikmani chizishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Shpilkali birikmani chizishni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Shpilkali birikmani chizish haqida bilimga ega bo’lish.  Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish. Shpilkali birikmani chizishni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:        26.2-chizma

 

 

 

 

 

 

 

                                             O`IBDO`                           Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

              28- dars        Chizmachilik        9-”a”       8.04.2019                                 

                                                      9-”b”      9.04.2019

                                                      9-“v”      6.04.2019

Dars mavzusi:  Oddiy yig’ish chizmalarini o’qish.

Dars maqsadi: Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Oddiy yig’ish chizmalarini o’qish haqida bilimga ega bo’lish.  Ajraladigan va ajralmaydigan birikmalar haqida bilish.

 Oddiy yig’ish chizmalarini o’qishni bilish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:              28.1-chizma

 

 

 

 

                                                                             O`IBDO`                           Qurbonova N

 

 

 

 

             29- dars        Chizmachilik        9-”a”      15.04.2019

                                                     9-”b”         16.04.2019

                                                     9-“v”         20.04.2019

Dars mavzusi:  Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalar.

Dars maqsadi: Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Sxemalar va ularning turlari haqida o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Sxemalar va ularning turlari haqida bilimga ega bo’lish.  Sxemalar va ularning turlari, oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni bajarish. Sxemalar va ularning turlari. Oddiy kinematik elektr va radio sxemalarni bilish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:    29.6-chizma

 

 

 

                                                        O`IBDO`                             Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             30- dars        Chizmachilik        9-”a”         22.04.2019

                                                    9-”b”           23.04.2019

                                                    9-“v”           27.04.2019

Dars mavzusi:  Qurilish chizmalari. Binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yish. (7-qrafik ish)

Dars maqsadi: Qurilish chizmalari, binoning plani, qirqimi va fasadi, qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yishni o’rganish.

a) talimiy maqsad: Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yish haqida o`rgatish.

 avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi. Qurilish chizmachiligiga oid umumiy ma`lumotlarga ega bo`lish. Qurilish chizmalari, binoning plani, qirqimi va fasadini bilish. Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yishni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 31.1-chizma

 

 

 

 

 

                                                                       O`IBDO`                             Qurbonova N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31- dars        Chizmachilik        9-”a”      23.04.2018        “Ko’rildi”___________

                                                     9-”b”      30.04.2018

                                                     9-“s”      30.04.2018

Dars mavzusi:  Test sinovi. 4-Nazorat ishi.

Dars maqsadi: Sifatli ta’lim berish.

a) talimiy maqsad: Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yish haqida o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

DTC talablari:

Bilim: Qurilish chizmachiligiga oid umumiy ma`lumotlarga ega bo`lish.

Ko’nikma: Qurilish chizmalari, binoning plani, qirqimi va fasadini bilish.

Malaka:  Qurilish chizmalari, binoning plani. Qirqimi va fasadi. Qurilish chizmalarini o’qish va o’lchamlar qo’yishni bajarish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:                      I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi: I. Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish. Davomat   Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: Takrorlash.

32- dars        Chizmachilik        9-”a”      30.04.2018         “Ko’rildi”____________

                                                     9-”b”      07.05.2018

                                                     9-“s”      07.05.2018

Dars mavzusi:  Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash.

Dars maqsadi: Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasashni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Kompyuter  yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

DTC talablari:

Bilim: Kompyuter yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

Ko’nikma: Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash.

Malaka:  Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash malakasiga ega bo’lish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
  I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. Uy vazifani mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

 

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa: 32.1-chizma.

 

 

33- dars        Chizmachilik        9-”a”      07.05.2018          “Ko’rildi”___________

                                                    9-”b”      14.05.2018

                                                    9-“s”      14.05.2018

Dars mavzusi:  Kompyuterda detal ko’rinishlarini chizish va natijasini chop etish.

Dars maqsadi: Kompyuterda detal ko’rinishlarini chizish va natijasini chop etishni o’rganish.     

a) talimiy maqsad: Kompyuter  yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

DTC talablari:

Bilim: Kompyuter yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

Ko’nikma: Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash.

Malaka:  Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash malakasiga ega bo’lish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
  I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu bayoni:



IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

5. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel      C. Perpendikulyar      B. Og’ma        D. Bitta tekislikda

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:          34.4-chizma.

34- dars        Chizmachilik        9-”a”      14.05.2018       “Ko’rildi”___________

                                                     9-”b”      21.05.2018

                                                      9-“s”      21.05.2018

Dars mavzusi:  Kompyuterda berilgan oddiy detalning fazoviy xolatini va uning shaklini qisman o’zgartirish.  8-garafik ish.

Dars maqsadi: Kompyuterda berilgan oddiy detalning fazoviy xolatini va uning shaklini qisman o’zgartirishni o’rgatish. 

a) talimiy maqsad: Kompyuter  yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

b) tarbiyalovchi maqsad: Bolalarda ish o`rnini to`g`ri tashkil etish, intizom va ijtimoiy mulkni asrab-avaylash kabi fazilatlarni tarbiyalash.

s) rivojlantiruvchi maqsad: Chizmalarni o`qish va bajarish orqali bolalarning fazoviy tasavvuri va mantiqiy tafakkurini, texnikaviy ijod, bunyodkorlik, loyihalash kabi sifatlarni rivojlantiradi.

DTC talablari:

Bilim: Kompyuter yordamida oddiy detal chizmasini yasash.

Ko’nikma: Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash.

Malaka:  Kompyuterda to’g’ri chiziq va tekis shakllarni yasash malakasiga ega bo’lish.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
  I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish.

Davomat.

Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

III.    Yangi mavzu: bayoni


IV.  Darsni mustahkamlash.                

Detalning Vdagi tasviri qanday ko’ rinish deyiladi?

     A. Ustdan;    C. Olddan;     B. O’ngdan;      D. Ostdan

4. Proyeksiyalovchi nurlar bitta markazdan chiqsa, qanday proyeksiyalash usuli deyiladi?

  A. Qiyshiq burchakli;    B. Markaziy;    C. To’g’ri burchakli;    D. Ortogonal

5. H, V va W proyeksiyalar tekisliklari fazoda o’zaro qanday vaziyatda joylashadi?

A. Parallel      C. Perpendikulyar      B. Og’ma        D. Bitta tekislikda

Turli ko’rinishdagi geometric jismdan tuzilgan model ko’rinishlari bajarilsin.

V.   O’quvchilarni baholash.                

VI.   Uyga vazifa:

 Takrorlash

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35- dars        Chizmachilik        9-”A”      _______________“Ko’rildi”____________

                                                                   9-“V”      _______________

Dars mavzusi:  Takrorlash

Dars maqsadi: Detallarni loyihasini chizishni o’rgatish.

a) talimiy maqsad: Detalning shaklini o’zgartirishga oid loyihalashni o`rgatish.

b) tarbiyalovchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali yurtimiz obod bo’lishiga, undagi bunyodkorlik ishlariga, arxitektura, dizayn soxalarining munosib o’rni borligini, O’zbekistonning yanada gullab yashnashiga o’z hissalarini qo’shishga, chizmachilik darslarida esa ozodalikka, tartiblilikka rioya qilishlariga erishish.

s) rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarga chizmachilik fani orqali arxitektura va dizayn kasblariga bo’lgam muhabbatlarini shakllantirish va rivojlantirish.

DTC talablari:

Bilim: Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bilish.

Ko’nikma: Loyihalash elementlariga oid ijodiy masalalarni bajarish.

Malaka:  Detalning fazoviy holatini o’zgartirishga oid ijodiy grafik ishlarni bajaris.

Dars turi: Yangi bilimlarni o’zlashtirish, suhbat o’tkazish, savol-javoblar orqali o’tilgan o’quv materiallarini mustahkamlash.

Dars jihozi:  Mavzuga oid plakatlar, chizmachilik o’quv qurollari.

Foydalanilgan adabiyot:

1. Chizmachilik 9-sinf, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

2. “Cizmachilikdan test” Ikrom Rahmonov, “O’qituvchi” 1994y

3. A.D.Botvinnikov va b. “O’rta maktabda chizmachilik”. “O’qituvchi”.

4. Chizmachilik 9-sinf o’qituvchi kitobi, Ikrom Rahmonov, Toshkent 2010y.

Dars rejasi:
  I.    Tashkiliy qism                              -3 daqiqa
 II.   Uy vazifani mustahkamlash          – 12 daqiqa
 III.  Yangi mavzu bayoni                     – 15 daqiqa
 IV.  Darsni mustahkamlash                 – 10 daqiqa

 V.   O’quvchilarni baholash                 – 3 daqiqa

 VI.   Uyga vazifa                                  - 2 daqiqa   

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish. Davomat. Darsga hozirlik ko’rish.

II. O’tilgan  mavzuni mustahkamlash:

Detalga talab qilingan o’zgartirish qanday qilib amalga oshiriladi? Dizayn nima?  Loyihalashga doir ishlar nimalardan iborat?

III.    Yangi mavzu bayoni:

1. Detalning  V dagi tasviri qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan                   C. Olddan               B. Chapdan            D. Ostdan

2. Qirqim nima?

A. Narsaning hayolan tekislik bilan kesilgan joyi

B. Faqat kesuvchi tekislikdagi tasviri

C. Kesuvchi tekislikkacha bo’lgan narsaning tasviri

D. Kesuvchi tekislikdagi hosil bo’’ladigan va uning orqasida yotgan detal qismi ko’rsatilgan tasvir

3. “Proyeksiya” so’zi nima ma’noni bildiradi?

A. Tasvir ;        B. Oldinga tashlamoq;      C. Rasm;        D. Chizma.

4. Detalning to’liq ko’rinishi o’rniga uning bir qismi tasvirlansa, qanday ko’rinish deyiladi?

A. Ustdan;         B. Olddan;       C. Mahaliy;            D. Ostdan.

5. Qaysi aksonometrik proyeksiyada x, y, z koordinata o’qlari orasidagi burchaklar o’zaro teng?

A. Frontal dimetriya;      B. Izometriya;      C. Parallel proyeksiya;     D. Perespektivada.

6. Detalning yaqqol tasviriga binoan qanday ko’rinishi tasvirlangan?

A. Ustdan;      B. Chapdan;      C. Olddan;     D. O’ngdan.

7. Chizmada detalning qanday qirqimi tasvirlangan?


A. Murakkab qirqim;  B. Frontal qirqim;

C. Mahalliy qirqim;  D. Gorizontal qirqim.

   


8. Kichraytirish masshtablari qaysi qatorda berilgan?

A. 2:1, 1:1, 1:5;       B. 5:1, 2:1, 10:1;     C. 1:5. 1:10, 2:1;     D. 1:1, 5:1, 1:5.

9. Detaldagi chuqurchaning shaklini aniqlashda qanday ko’rinish tatbiq qilingan?

A. Olddan;    B. Mahalliy;     C. Ustdan;     D. Asosiy.


10. Nima uchun detal chizmasida tutash to’lqinsimon chiziqdan foydalanilgan?


A. Qulay bo’lishi uchun;

B. Masshtabni o’zgartirmaslik uchun;

C. Standart talabini bajarish uchun;

D. Soddalashtirish uchun.


11. Qanday proyeksiyalash usuli tasvirlangan?


A. Markaziy;              B. Parallel;                      C. To’g’ri burchakli;                              D. Ortogonal.

12. Aksonometrik proyeksiya nechta tekislikda bajariladi?

A. Bitta;          B. To’rtta;        C. Uchta;      C. Ikkita.


13. Kesimda grafik tasvirlangan materialni aniqlang.

A. Yog’och;      B. Metall;     C. Beton;        D. Sopol.

             IV.  Darsni mustahkamlash; Test bajarish

V.   O’quvchilarni baholash.           VI.   Uyga vazifa: Takrorlash.