9 - сынып. Қазақстан тарихы:Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру

  • Разработки уроков
  • docx
  • 30.05.2018
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

9-сынып. Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы: §10.Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру /2 сағат/ Сабақтың мақсаты:  Республиканың ауыл шаруашылығын қайта құру негізінде 1929-1931 жылдардағы жүргізілген ұжымдастыру саясатының зардаптары мен нәтижелерән түсіндіру;  ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан кісілердің іс-әрекеті негізінде оқушыны ұлттық – патриоттық тәрбиеге баулу;  ғасырлар бойы қалыптасқан ұлттық шаруашылық дамуының кенеттен тоқтауы, оның үлкен дағдарысқа ұшырау себептерін айқындау. Сабақтың түрі: аралас Әдісі: интерактивті Көрнекілік: карта, сызба Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау III. Жаңа сабақтың жоспары IV. Сабақты бекіту: V. Бағалау: VI. Үйге тапсырмасы Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі • Оқу құралын тексеріп түгелдеу • Әнұран орындау, «Хабар» • Оқушылар зейінін сабаққа аудару ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:  Елді индустрияландырудың мәні неде?  Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшеліктері неде?  Қазақстандағы индустрияландыру ісіне қатысты келіспеушіліктерге өз пікірлеріңді білдіріңдер.  Индустряландыру қазақтың ұлттық мәдениеті мен тіліне қалай әсер еттідеп ойлайсыңдар? Жаңа сабақтың жоспары: 1. Ұжымдастыруға дейінгі қазақ ауылы. 2. Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру. 3. Асыра сілтеушілік зардаптары. Ұлы нәубет.. 4. Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы. 5. Ауыл шаруалығын ұжымдастырудың сталиндік үлгісі зардаптарына қарсы күресі.
Иконка файла материала 9 - сынып Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.docx
9­сынып. Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы: §10.Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру /2 сағат/ Сабақтың мақсаты:  Республиканың ауыл шаруашылығын қайта құру негізінде 1929­1931 жылдардағы  жүргізілген ұжымдастыру саясатының зардаптары мен нәтижелерән түсіндіру;  ұлт қайраткерлері мен үкіметтің солақай саясатына қарсы шыққан кісілердің іс­ әрекеті негізінде оқушыны ұлттық – патриоттық тәрбиеге баулу;  ғасырлар бойы қалыптасқан ұлттық шаруашылық дамуының кенеттен тоқтауы,  оның үлкен дағдарысқа ұшырау себептерін айқындау. Сабақтың түрі: аралас Әдісі: интерактивті Көрнекілік: карта, сызба Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй тапсырмасын сұрау III. Жаңа сабақтың жоспары IV. Сабақты бекіту: V. Бағалау: VI. Үйге тапсырмасы Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі • Оқу құралын тексеріп түгелдеу • Әнұран орындау, «Хабар» • Оқушылар зейінін сабаққа аудару ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:  Елді индустрияландырудың мәні неде?  Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшеліктері неде?  Қазақстандағы индустрияландыру ісіне қатысты келіспеушіліктерге өз пікірлеріңді  білдіріңдер.  Индустряландыру қазақтың ұлттық мәдениеті мен тіліне қалай әсер еттідеп  ойлайсыңдар? Жаңа сабақтың жоспары: 1. Ұжымдастыруға дейінгі қазақ ауылы. 2. Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру. 3. Асыра сілтеушілік зардаптары. Ұлы нәубет.. 4. Шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы. 5. Ауыл шаруалығын ұжымдастырудың сталиндік үлгісі зардаптарына қарсы күресі. 1929­1931 жылдардағы көтерілістерге жалпы сипаттама № Көтер­іліс ошақ­тары Қарсы­лық көр­сету түр­лері Көтеріліс­шілердің негізгі  құрамы Көтеріліс­шілердің талабы 1929­1931 жж. қозғалыстардың сипаты мен  маңызы 1 2 3 4 5 6 7 8Ұлы нәубет зардаптары 1929 ж. халық саны 1933 ж. халық саны Аштықтан қырылғандар Шетелге қашқандар Атылған не сотталған Басқа халықтар, ұлттар Сабақты бекіту: (cid:150)  Қазақстандағы күштеп ұжымдастырудың салдары қандай болады? (cid:150)  1930 1932 жылдарындағы жазалау шаралары мен аштық салдары Қазақстандағыд  ағы демографиалық жағдайға қалай әсер етті? (cid:150)  Ауыл шаруашылығын жаппай ұжымдастыру саясатына шаруалар қарсылығының  ауқымы мен сипаты қандай болады? (cid:150)  Қазақ шаруаларының көшпелі, жартылай көшпелі түрмыс салты сақталған  жағдайда өркениетті кооператорлар қоғамын құру мүмкін бе еді? Бағалау: Үйге тапсырма: §10