Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Оценка 4.9

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Оценка 4.9
docx
29.11.2020
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 18 ғасырдағы қазақ хандығы

             Мектеп:

 Күні:                                                                Мұғалімнің аты жөні  Райымханова Ә. М

Сынып:8                                                         Қатысқандар:     Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

№1

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Зерттеу сұрағы:Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?

Осы сабақта қол жетімді оқу мақсаттары

7.3.1.2. Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау.

7.3.2.3.Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:  XVIII ғ қазақ хандығындағы аса көрнекті билеушіні анықтайды, қазақ хандығының ішкі-сыртқы саясатын салыстырады

Оқушылардың басым бөлігі:Абылай ханның  ішкі-сыртқы саясатын  талдайды

Кейбір оқушылар:Абылай ханның дипломатиялық саясатына баға береді

Бағалау критерийі

-         Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайының  ерекшеліктерін жіктейді.

-         Абылай ханның қазақ хандығын дербес мемлекеттік деңгейге жеткізгендігін дәлелдейді.

Тілдік мақсаттары

Оқушылар: Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай болғанын анықтайды, қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясатын талдайды.

/Оқылым/ Абылай хан туралы тарихи деректер бойынша мәтінді оқиды.

/Айтылым/ Абылай ханның дипломатиялық келіссөздер жүргізген  және жорық жасаған мемлекеттерін картадан көрсетеді және талдайды.

/Тыңдалым/ Абылай хан туралы видео көреді.

/Жазылым/Абылай хан ішкі және сыртқы саясатын салыстыра отырып тірек сөздер жазады.

Пәнге қатысты лексмка мен терминология.        Тәуелсіз қазақ мемлекеті, Боғдыхан, шежіре, саясат, дипломат

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Талқылауға арналған тармақтар

Абылай хан қазақ хандығын билеуде өзгерістер енгізді, өйткені ......

Абылай хан туралы ғалымдардың пікірлері әртүрлі, өйткені

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

... бұлар неліктен Абылайдың хан болып сайлануына ықпал етті?

Жазылымға қажетті тіркестер

Абылай хан қазақ тарихында ерекше маңызды орын алады, себебі ......

Келесі факторлар әсер етті ......

Құндылыққа баулу

«Мәңгілік Ел»ұлттық идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығына сай Абылай ханның үш жүздің басын біріктіріп тәуелсіз қазақ мемлекетін құрғандығына назар аудару.Ұлттық қауіпсіздік құндылығына сай мемлекеттің ішкі және ұлттық қауіпсіздігіне назар аудару,қарым-қатынас жасау қабілеті,жауапкершілік,білімді шығармашылық тұрғыдан қолдана білуге баулу

Пәнаралық байланыс

География, қазақ әдебиеті

Тарихи концепт

маңыздылық

Алдыңғы білім

 

 

Сабақ барысы

XVIII  ғасырдың басындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясаты туралы түсінік қалыптасқан, сол білімдері арқылы Абылайдың ішкі сыртқы саясатын талдап, бағалайды.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері.

Ресурстар

Сабақтың басы

(11 минут)

2,5  минут

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

0,5 минут

 

 

 

1 минут

Сәлемдесу.Түгендеу. Оқушыларға сәттілік тілеу.

«Айдаһар, қыз, батыр».

 «Сандықша» тәсілі арқылы топқа топтастыру.1-топ. Хандар.

2- топ.Билер.

3-топ. Батырлар.

/Б/ Тапсырма 1.  «Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы» тақырыбындағы үй жұмысын  «Тапсырмадан-шешімге» тәсілі арқылы сұрау.

1.     Қазақстанның Ресей құрамына кіру мәселелерін бастаған хан

2.     Кіші жүздің Ресей бодандығына қабылданған туралы грамотаға кім қол қойды?

3.     Әбілқайыр қай жылы Ресейге елшілік жіберді?

4.     Қазақстанның Ресейге бодан болған жылы?

5.     Бұланты шайқасында қазақтарды басқарған хан кім?

6.     1727 жылы қазақтар мен жоңғар арасында болған ірі шайқас өткен өзен.

7.     1723 жылы көктемде жоңғарлар қазақтарға қарсы жойқын жорық бастады, тарихта бұл қасіретті жылдар қандай атпен қалды?

8.     Қазақстан «барлық Азия елдері мен жерлеріне кірудің кілті мен қақпасы» деп санаған орыс патшасы.

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек».

 

Тапсырма 2. «Дегдар Абылай» хан туралы видео көрсетіледі, сұрақтар қойылады.

Осы бейнекөрсетілімнен қандай ой түйесің?

Нәтижесінде. Қазақ хандығының бұрынғы шекарасын қалпына келтіріп,елдің саяси экономикалық дамуына түрлі өзгерістер енгізген атақты мемлекет қайраткері туралы мәлімет алады.

 

Сабақ тақырыбы, мақсаттары, бағалау критерийлері хабарланады.

БББ тәсілі. Оқушылар кесте толтырады.

Білемін

Білгім келеді

Білдім

 

 

 

Сандықша,

Хандар, билер, батырлардың суреттері,

қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Дегдар Абылай»Видео

 

 

 

 

 

БББ кестесі

 

Сабақтың ортасы

(22 минут)

 

 

13 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/Т/ Тапсырма 3. «Джигсо» тәсілін қолдана отырып, дереккөздерді талқылау.(ДЖИГСО,  дереккөз арқылы саралау)

(Абылай ханның бағалануы. Деректермен жұмыс істейді) Мәтін таратылып беріледі.

1 топ.А.Левшин Абылай туралы. 1832 жыл /1 қосымша/

 2топ. Добросмыслов А.И. Абылайдың Ресейден хандық атақ алудан бас тартуы. /2 қосымша/.

 3топ. Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы. Абылай хан туралы. /3 қосымша/

ҚБағалау:«Жарық жұлдыз»

 

/Жекелей/ Тапсырма 4. (Қиындық деңгейі бойынша саралау).

Жасыл түс/Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға/.

1.Абылай ханның өмірі мен қызметі.

2.Абылай ханның балалық шағын, хандық билік құруы.

Дескриптор:1.Абылай ханның өмірі мен қызметін сипаттайды

2.Абылай ханның балалық шағын, хандық билік құруын анықтайды

Сары түс/қолдауды орташа қажет ететін оқушылар/.

Картаға  сүйеніп, Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатына талдау жасаңыз.

http://e-history.kz/media/upload/4624/2017/04/05/3929e4f7ad5db8a6ed85a5411a547281.jpg

Дескриптор: 1. Картаға  сүйеніп, Абылай ханның ішкі саясатына талдау жасайды

2. Картаға  сүйеніп, Абылай ханның сыртқы  саясатына талдау жасайды

Қызыл түс/қолдауды аз қажет ететін оқушылар/.

Абылай ханның сыртқы саясаты.

1.     Қазақ Ресей

2.     Қазақ Жоңғар

3.     Қазақ Қытай

4.     Қазақ қырғыз

ҚБ. «Ойлау бутерброды»

1қосымша.

2 қосымша.

3 қосымша.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық,суреттер

 

Сабақтың соңы

(7 минут)

4минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты бойынша «Т» арқылы баға беріңіз

 

Ішкі саясатын бағаланыз

Сыртқы  саясатын бағаланыз

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1.     Абылай хан тұсындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясатын анықтайды-

2.     Абылай ханның сыртқы саясатындағы рөлін анықтайды

3.     Абылай ханның жүргізген тиімді саясатына баға береді-

4.Абылай ханның тұлғасына баға береді.

ҚБ. SMS жазу

Үйге тапсырма сараланып беріледі.

1.     Оқулықтағы мәтінді мазмұндау

2.     «Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі» тақырыбына эссе жазу

 

Рефлексия. БББ тәсілі. Оқушылар кестені  толтыруды аяқтайды.

Білемін

Білгім келеді

Білдім

 

 

 

 

 

Карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қағаздан жасалған ұялы телефон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз.

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап отырсыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

. «Дегдар Абылай» хан туралы видео көрсетіледі ол визуал оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталады.

 

 «Джигсо» тәсілін қолдану жоспарланды онда жіктеу арқылы саралау жүреді, оқушылардың алымына қарай дереккөздер беріледі.

Әр топ тақырыпшалар бойынша талдау жасап, келесі топтарға түсіндіру жұмысын жүргізуде А оқушылар С оқушыларға ЖАДА жүргізу қарастырылған.

Тапсырмалар білім алушының жеке тұлғасының дамып, қалыптасуын көздейді. Сабақ  барысында оқушыларды  қолдап отыру көзделеді.

Дереккөз арқылы, құрылымдап саралау жүргіземін. Дереккөзбен жұмыс кезінде кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс

істей алады.

 

«Тапсырмадан-шешімге» тәсіліне «Екі жұлдыз, бір тілек» бағалауын қолдандым. Стикер бағалауы жүргізілді. Дереккөздерді талқылау кезінде «Жарық жұлдыз» бағалауы пайдаланылды, құрылымдап саралау тапсырмаларында «Ойлау бутерброды» бағалауы қолданылып, оқушылар өз деңгейлерін байқады. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасында оқушылар SMS бағалауын қолданды. Бір-бірінің жауаптарының дұрыстығын sms арқылы жолдады. БББ кестесі,

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

Сабақ мақсатары, оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді ме?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма?

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға да қатысты)?

1. «Джигсо» тәсілі

2. құрылымдап саралау

Сабақты бұдан да жақсы не оң ықпал еді (оқыту мен оқуға да қатысты)?

1. басқа да тәсілді қолдану

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері және қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау. 8-сынып

III тоқсан

Бөлім. XVIII ғасырдығы Қазақ хандығы.

Тақырыбы. Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты

Зерттеу сұрағы:Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?

Оқу мақсаты: 7.3.2.3.Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау.

Бағалау критерийі:  Абылай ханның қазақ хандығын дербес мемлекеттік деңгейге жеткізгендігін дәлелдейді.

Ойлау дағдыларының деңгей:  жоғары деңгей дағдылары

Тапсырма: Деректер мазмұны мен біліміңізге сүйеніп  Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын талдап, ханның саяси роліне баға беріңіз

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты бойынша «Т» арқылы баға беріңіз

Ішкі саясатын бағаланыз

Сыртқы  саясатын бағаланыз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор. Білім алушы.

1.     Абылай хан тұсындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясатын анықтайды.

2.     Абылай ханның сыртқы саясаттағы рөлін атайды.

3.     Абылай ханның жүргізген тиімді саясатына баға береді.

4.     Абылай ханның тұлғасына баға береді.

 

 

 

 

1-қосымша. Қасымбаев Ж. Қазақстан тарихы, 2004ж

А. И. Левшин: «оған (атаққа) торғауыттарды жеңуі арқылы және Әбілмәмбет қайтыс болғаннан кейін, барлық қырғыз – қазақ ордаларының ғана емес, түркістандықтар мен ташкенттіктердің де сайлауы арқылы ие болды». Осы цитата арқылы оқушылар Абылай ханның Қазақ хандығының бірлігін қалпына келтіре алғанын анықтай алады. "Өзiнiң қадiр-қасиетiн жақсытүсiнген ол – Абылай жұртты ақыл-айласымен,сабырлы салмақтылығымен, маңайына топтастыра бiлдi. Жауын сұсымен де, күшiменде сескендiре отырып, ол өз қалауымен бiресе Ресейдiң, бiресе Қытайдың бодандығынқабылдауға мәжбүр болғанымен, шын мәнiнде,ешкiмге де бой ұсынбаған тәуелсiз басшы болды."

 

2-қосымша.

Қазақстан тарихы хрестоматия 2012. Добросмыслов А.И.Тургайская область. Исторический очерк // Известная Оренбурского отдела императрского Русского Герграфического Общества – Оренбург, 1901.

     1778 жылы 24 мамырда  Абылай сұлтанға император  ІІ Екатерина тарапынан хан атағы берілгендігі жөнінде ерекше грамота жіберілді... Император ІІ Екатерина Абылайға хандық атақ беріп тұрып, Орынбор губернаторына нұсқау да жіберді. Онда Абылайды Орынборға немесе Орынбор губерниясының бір жеріне келтіріп, 1749 жылы Кіші жүз ханы Нұралыны таққа отырғызған сияқты арнайы шаралар өткізу керектігі айтылды... Ант беру кезінде Абылай да Орынборда ант қабылдаған Нұралы сияқты тізерлеп тұру керек еді.

     Абылай бұл жолы да өзін дініне берік адам ретінде көрсетіп, шекараға барып ант беруден бас тартты. Шекара басшыларының Абылайды ант беруге шақырған бірнеше әрекеттерінен түк шықпады, хандық жөніндегі грамота мен әр түрлі сыйлықтар алынбаған күйі қалды. Барлау мәліметтері  Абылайдың  ант қабылдағысы келмейтінін, боғдыханға боданмын деп есептейтінін, орыс империясына ант беруден бас тарту арқылы өзін тәуелсіз билеуші ретінде көрсетуге ұмтылатынын көрсеті.  

     Абылайдың орыс үкіметіне сенімсіздік білдіруіне байлаысты оған жалақы төлеуді тоқтату, оның қарсыластарына жан – жақты қолдау көрсету, орыстардың ордаға баруына тиым салу жөнінде бұйрық берілді.

 

3-қосымша.

     Қазақстан тарихы хрестоматия 2012. Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы. Шығармалар. – Павлодар, 2008, 13 том.

     «Ерте кездерде «Көкшетау» аталатын жерді Абылай хан мекен етіпті. Айбынды да құдіретті хан барлық қазақ халқына сегіз жыл бойы басқарыпты. Ол қол астындағы қара қырғыз, қалмақ, сарттардан алым – салық жинады, олардың ең көрікті қыздарын мал – мүлік жасауын, ақшаңқан киіз үйлерімен қоса алып отырды. Абылай хан дәуірі күрделі кезең болса да ол өз бодандарына жақсы қарады, бағынышты халық тыныш, молшылықта және бейбіт өмір сүрді.»


 

Мектеп: Күні:

Мектеп: Күні:

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

Сәлемдесу.Түгендеу. Оқушыларға сәттілік тілеу

Сәлемдесу.Түгендеу. Оқушыларға сәттілік тілеу

Т/ Тапсырма 3 . «Джигсо» тәсілін қолдана отырып, дереккөздерді талқылау

Т/ Тапсырма 3 . «Джигсо» тәсілін қолдана отырып, дереккөздерді талқылау

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты бойынша «Т» арқылы баға беріңіз Ішкі саясатын бағаланыз

Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты бойынша «Т» арқылы баға беріңіз Ішкі саясатын бағаланыз

А оқушылар С оқушыларға ЖАДА жүргізу қарастырылған

А оқушылар С оқушыларға ЖАДА жүргізу қарастырылған

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ бойынша рефлексия

III тоқсан Бөлім. XVIII ғасырдығы Қазақ хандығы

III тоқсан Бөлім. XVIII ғасырдығы Қазақ хандығы

Ж. Қазақстан тарихы, 2004ж А

Ж. Қазақстан тарихы, 2004ж А

Ерте кездерде «Көкшетау» аталатын жерді

Ерте кездерде «Көкшетау» аталатын жерді
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020