Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Оценка 4.6

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері

Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
биология
8 кл
12.02.2017
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Публикация является частью публикации:
Зен саныраукулак.doc
Күні:_____________ Сыныбы: 6 Пәні: Биология Сабақтың тақырыбы: Зең саңырауқұлақтар. Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Саңырауқұлақтар туралы түсінікті тереңдету. 2.Дамытушылық: Ботаника ғылымының басқа ғылымдармен байланысы. талшықтылар мен амебатәрiздi Саңырауқұлақтар дүниесi үш бөлiмнен тұрады: нағыз 3. Тәрбиелілігі: Табиғатты қорғауға аялауға тәрбиелеу Сабақтың көрнекілігі: Сурет, кесте, компьютер. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Сабақ өту әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу. II Үй тапсырмасы: § 6 27-бет. Сурет салу, сабақты оқып келу, жұмыс дәптерін орындау. III Жаңа сабақты түсіндіру: Саңырауқұлақтар – бiрклеткалы (микроскопиялық) немесе көпклеткалы, көлемi мен құрылысы жағынан әртүрлi организмдер: гетеротрофтар, аэробтар. Саңырауқұлақтардың әртүрлi кластары, әртүрлi организмдерден полифелитикалық жолмен пайда болды деген жорамалдар бар. Вегетативтi дене субстраттың iшiнде немесе сыртында дамитын тарамдалған жiпшелер жүйесiнен тұрады және коректiк заттарды осмос арқылы сiңiру үшiн жанасу ауданы үлкен болып келедi. Саңырауқұлақтар вегетативтi, жыныссыз және жынысты жолмен көбейедi. Вегетативтi көбею мицелий бөлiмдерi немесе арнайы фрагменттер ашытқылар – бiршiктену арқылы жүредi. саңырауқұлақтар – эумикота, оомицеттер және миксомицеттер. Қазiргi уақытта саңырауқұлақтардың 120 мын түрi белгiлi және ғалымдар жыл сайын жаңа түрлердi ашып, сипаттауда. Саңырауқұлақтарды зерттеумен, алғашында ботаниканың бiр саласы болған – микология (грекше “микес” – саңырауқұлақ және “логос” – “iлiм”, “ой”) ғылымы айналысады. Микологияның негiзiн салушы деп саңырауқұлақтардың классификациясын жасаған және олардың көбею механизмiн зерттеп сипаттаған немiс биологы Генрих Антон де Баридi (1831 -–1888) атауға болады. Өсiмдiктердiң ауруын қоздыратын саңырауқұлақтарды зерттеуде Бари қыналар саңырауқұлақтар клеткалары мен балдырлардан тұратынын дәлелдеген. Өсiмдiктерге   қарағанда   са ырауқұлақтар   күн   сәулесi   энергиясын   пайдалана алмайды және ауадағы көмiрқышқыл газымен коректене алмайды. Тiршiлiк үшiн оларға   барлық   жануарларға   сияқты   өсiмдiктер   мен   жануарларды   түрлi қалдықтары   түрiндегi   дайын   органикалық   заттар   қажет.   Сол   себептен са ырауқұлақтарды   табиғаттағы   рөлi   шөптермен   ағаштарды   рөлiне   тiкелей қарама   қарсы.   Өсiмдiктер   көмiрқышқыл   газбен   минералды   заттардан органикалық материяны өндiрсе, са ырауқұлақтар бактериялармен және кейбiр қарапайымдылармен   оны   ыдыратып   планетаны   тiршiлiк   негiзiн   құрайтын керемет   айналымға   қайтарады.   Са ырауқұлақтарды   сырттай   байқалмайтын қызметiнсiз   жерде   кепкен   жапырақтар   мен   шiрiген   ағаштар   және   жануарлар қалдықтары жиналып, өлi материя астында бүкiл тiршiлiк құрып кететiн едi.  ң ң ң ң ң ң ң ң ң ң ң Қорытынды: кроссворд. Са ырауқұлақтарды   кез­келген   жерден   табуға   болады.   Олар   пiсiп­жетiлгенде қызыл   шоғырбастары   жарылып,   олардан   жа а   са ырауқұлақтар   өсетiн спораларды шашып жiбередi.  Көгергендерден,   көптеген   бактерияларды   жойып   жiберетiн   пенициллин антибиотигiн өндiредi. ң Үйге тапсырма: § 7 сабақты оқып келу, жұмыс дәптерін орындау.

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
12.02.2017