"Алаш " қозғалысы және ұлттық идея
Оценка 5

"Алаш " қозғалысы және ұлттық идея

Оценка 5
docx
29.11.2020
"Алаш " қозғалысы және ұлттық идея
ҚМЖ.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2.А  XX ғасырдың басындағы Қазақстан

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Райымханова Әсем

Сынып: 8 (9)

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

№1. Сабақтың тақырыбы

 

Қазақстандағы «Алаш» ұлттық автономиясы

 

Зерттеу сұрағы

Алаш Орда үкіметі  автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 

 

 

 

8.3.1.6. Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;

8.1.2.1.Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаты

 

 

 

 

Барлық оқушылар: Алаш автономиясының маңыздылығына баға беру және қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;

Оқушылардың басым бөлігі: Алаш автономиясының идеяларынын іске аспауын дәлелдеу және Алаш қайраткерлерінің қоғамдағы рөлі мен қызметін бағалау;

Кейбір оқушылар: Съезд деректеріне сүйеніп нақты аргументтер мен дәлелдердін негізінде  Алаш Орда үкіметі  автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспағанын зерттеу.

Бағалау критерийі

-Алаш ұлттық автономиясының маңыздылығын бағалайды;

-Алаш автономиясының басшыларының рөлі мен қызметін талдайды;

 

 

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: «Алаш» ұлттық автономиясы идеяларын неліктен жүзеге асыра алмауын зерттейді.

«Алаш Орда» деректіфильмінен үзінді көріп оның  қоғамдағы рөлін талдайды (тыңдалым).

Ұлттық автономиялардың құрылу себептері мен алғышарттарын сипаттайды ( айтылым).

 Деректерден Алаш Ұлттық автономиясына қажетті мәліметтерді саралайды (оқылым).

Қазақ зиялыларының ұлттық мүддедегі көзқарастарын негіздейді жазылым)

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

самодержавие, автономия.к онтрреволюция, ақ гвардияшылар. меньшевиктер, большевиктер, ұлттық автономия, Уақытша үкімет

Диалогқа және жазылымға қатысты тіркестер

Талқылауға арналған тармақтар

Алаш зиялылары Ресей құрамындағы автономияны қолдады, өйткені…….

Сіз………. неліктен екенін айта аласыз ба?

Неліктен  «Алаш» партиясы автономиялық басқарудың бағдарламасын жариялады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қазақ зиялыларының белсенді әрекеттері нәтижесінде Қазақстанда ұлттық мүддеге бағытталған идеялар қалыптасты, себебі…..

Құндылықтарға баулу

 

 

Қазақстандағы «Алаш» автономиясы мен ұлттық автономиялардың құрылу маңыздылығы арқылы «Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік,келісім» құндылығына баулу

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы, география, қазақ әдебиеті

 

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

ХХ ғ басындағы қазақ интеллегенциясының көрнекті өкілдері тақырыбындағы сабақта қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдауды үйренге, сол білімдері арқылы «Алаш Орда» автномиясының басшыларының рөлі мен қызметін талдайды

Тарихи концепт

Тарихи дәлел, маңыздылық, салыстыру

 

 

 

Сабақтың барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

ресурстар

Сабақтың басы (..мин)

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру

Сәлемдесу. (Жағымды орта қалыптастыру)

Тапсырма 1 /БС/ . «Дэльфи» әдісі бойынша «Миға шабуыл» арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.Ақпан Революциясының нәтижесінде Ресейдегі билікке қандай үкімет келді?

2.Ақпан революциясы қай жылы қай айда болды?

3.Қазан төңкерісі қай жылы болды?

4. Кеңестер кімнің мүддесін қорғады?

5.Революциялық қозғалыстың әсерінен  жастардың қандай қоғамдық ұйымдары құрылды?

6.Революциялық ахуал Қазақстанға қалай әсер етті?

 (Қарқын бойынша саралау)

 

Топқа топтастыру.

- «Тарихи пазл» әдісі бойынша топқа топтастыру.( суреттер арқылы)

1 топ. «Айқап»

2 топ. «Қазақ»

3 топ. «Дала уалаяты»

4 топ . « Түркістан уалаяты»

 

 

Тапсырма 2 //  (Т)

«STOP-КАДР» әдісі арқылы «Алаш Әлиханы» туралы деректіфилімінен үзінді көрсете отырып, топтарға тапсырма беру

1 топ. -Бұл фильм үзіндіден не көрдік?

2 топ.-қызмет жолынан нені көре аламыз?

3 топ.-Осы фильмнен үзінді арқылы не түсінуге болады?

Оқушылар ойын  тұжырымдайды.

Оқушылармен сабақ мақсатын анықтап,оқу мақсатын хабарлау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтың аты жазылған, түрлі-түсті стикерлер, оқулық, мәтін жазылған қағаздар

 

 

 

 

 

Деректі фильм «Алаштың Әлиханы»

http://www,youtube,com/watch?v=ISSjI51Wiec

Сабақтың ортасы

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

2 мин

Тапсырма 3 // (Ж,Т)/ тарихи консепт:тарихи дәлел, салыстыру

 

«Алаш Орда»туралы бейнефильм көру

 

Зерттеу сұрақ- «Алаш Орда үкіметі  автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?

« S T E E P L E » талдау жүргізу

S    ӘЛЕУМЕТТІК

 

T   ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ

 

E   ЭКОНОМИКАЛЫҚ

 

E  ҚОРШАҒАН ОРТА

 

P   САЯСИ

 

L  ҚҰҚЫҚТЫҚ

 

E  ЭТНИКАЛЫҚ

 

 

Барлық оқушылар кем дегенде -1 дәлел

Басым көпшілігі кем дегенде - 2 дәлел

Кейбір оқушылар кем дегенде — 4 дәлел

Дескриптор

Дәлел келтіреді:

-әлеуметтік фактор бойынша

-технологиялық фактор бойынша

-экономикалық фактор бойынша

-географиялық жағдайына

-саяси бойынша

-құқықтық бойынша

-этникалық бойынша

-дәлелдерді ашып көрсетеді

Саралау ( дереккөздер арқылы бағалау )

 

Қалыптастырушы бағалау

  «Тәтті — қатты - тәтті»  (топтық)

 

Кері байланыс - топтық

 

 

 

 

 

«Алаш Орда»

деректі фильм

http://www,youtube,com/watch?v=1S9JPN8Uxmc

 

9 сынып, қазақстан тарихы. Оқу жоспары. НИШ

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

1 мин

 Тапсырма 4

 «Деректі мозаика»әдісі бойынша мәтіндегі тірек ойларды пайдалана отырып,әр топ

 комментарий құрастырады.

1 топ — Орынборда өткен Жалпықазақ съезінің қаулысындағы өзекті шешімдерді ата. Неге?

2 топ -Алаш автономиясының Бағдарламасындағы маңызды бөлім не деп ойлайсың?

3 топ- Қазақ зиялыларының большевиктер партиясын қолдамауының себептерін білесің бе?

4 топ — Алаш қайраткерлері арасындағы кереғар пікір болды ма? Болса қандай?

Дескриптор:

зекті шешімді атап, себебін анықтайды

-Алаш Бағдарламасындағы маңызды деген бөлімін көрсетіп, маңыздылығын талдайды

-Қазақ зиялыларының большевиктерді қолдамау себептерін анықтайды,өз ойларын негіздейді

-Алаш қайраткерлерінің Уақытша ұкімет пен Кеңес үкіметін қолдау және қолдамау пікірлерін сипаттайды

Қорытынды саралау

 

ҚБ «екі жұлдыз, бір тілек»

 

Рефлекция: «3 минуттық үзіліс»

1.Мен ..... туралы көзқарасым өзгерді. Себебі, .....

2.Мен ..... жайлы хабардар болдым. Себебі, .....

3.Менің ..... жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы, себебі .....

4.Мені ..... таң қалдырғаны, себебі, ......

 

ҚБ « +, -, таңқалдырды»

 

 Үй тапсырмасы. «Алаш автономиясы» ұсынған идеяларды «Т» кестесімен жіктеп келу

 

 

 

стикерлер

Саралау — сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

  Бағалау сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлығы бейнематериал көреді, берілген  мәтінмен жұмыс жасап, әр топ берілгент ақырыптарды «STEEPLE» талдау әдісі арқылы топқа берілген тапсырмаларды талдауда дарынды балалар басқа оқушыларғы ЖАДА жүргізеді.

Барлық оқушылар кем дегенде -1 дәлел

Басым көпшілігі кем дегенде - 2 дәлел

Кейбір оқушылар кем дегенде — 4 дәлел

ҚБ тапсырмасын орындауда  «Деректі мозаика» тәсілі арқылы қорытынды арқылы саралау жүргізеді.

ҚБ «Миға шабуыл»

ҚБ  «Тәтті- қатты -тәтті»

ҚБ «+, -, таңқалдырды»»

«3 минуттық үзіліс»

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар дескрипторымен  беріледі

 

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.

 

Бөлім

Тақырып

8.2.А XX ғасырдың басындағы Қазақстан

Қазақстандағы «Алаш» ұлттық автономиясы

Оқу мақсаты

8.3.1.6. Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;

 

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары

Бағалау кретерийлері

Алаш ұлттық автономиясының маңыздылығын бағалайды;

 

Тапсырмалар

 

«Деректі мозаика»әдісі бойынша мәтіндегі тірек ойларды пайдалана отырып,әр топ

 комментарий құрастырады.

1 топ — Орынборда өткен Жалпықазақ съезінің қаулысындағы өзекті шешімдерді ата. Неге?

2 топ -Алаш автономиясының Бағдарламасындағы маңызды бөлім не деп ойлайсың?

3 топ- Қазақ зиялыларының большевиктер партиясын қолдамауының себептерін білесің бе?

4 топ — Алаш қайраткерлері арасындағы кереғар пікір болды ма? Болса қандай?

Дескриптор:

зекті шешімді атап, себебін анықтайды

-Алаш Бағдарламасындағы маңызды деген бөлімін көрсетіп, маңыздылығын талдайды

-Қазақ зиялыларының большевиктерді қолдамау себептерін анықтайды,өз ойларын негіздейді

-Алаш қайраткерлерінің Уақытша ұкімет пен Кеңес үкіметін қолдау және қолдамау пікірлерін сипаттайды

 


 


 

Скачано с www.znanio.ru

А XX ғасырдың басындағы Қазақстан

А XX ғасырдың басындағы Қазақстан

Тілдік мақсаттар Оқушылар: «Алаш» ұлттық автономиясы идеяларын неліктен жүзеге асыра алмауын зерттейді

Тілдік мақсаттар Оқушылар: «Алаш» ұлттық автономиясы идеяларын неліктен жүзеге асыра алмауын зерттейді

Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері ресурстар

Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері ресурстар

Сәлемдесу. (Жағымды орта қалыптастыру)

Сәлемдесу. (Жағымды орта қалыптастыру)

Тапсырма 3 // (Ж,Т)/ тарихи консепт:тарихи дәлел, салыстыру «Алаш

Тапсырма 3 // (Ж,Т)/ тарихи консепт:тарихи дәлел, салыстыру «Алаш

Тапсырма 4 «Деректі мозаика»әдісі б ойынша мәтіндегі тірек ойларды пайдалана отырып,әр топ комментарий құрастырады

Тапсырма 4 «Деректі мозаика»әдісі б ойынша мәтіндегі тірек ойларды пайдалана отырып,әр топ комментарий құрастырады

Барлығы бейнематериал көреді, берілген мәтінмен жұмыс жасап, әр топ берілгент ақырыптарды «STEEPLE» талдау әдісі арқылы топқа берілген тапсырмаларды талдауда дарынды балалар басқа оқушыларғы

Барлығы бейнематериал көреді, берілген мәтінмен жұмыс жасап, әр топ берілгент ақырыптарды «STEEPLE» талдау әдісі арқылы топқа берілген тапсырмаларды талдауда дарынды балалар басқа оқушыларғы

Бөлім Тақырып 8.2.А

Бөлім Тақырып 8.2.А
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020