Алаш қозғалысы және ұлттық идея
Оценка 4.8

Алаш қозғалысы және ұлттық идея

Оценка 4.8
docx
29.11.2020
Алаш қозғалысы және  ұлттық идея
ҚМЖ №2.docx

 

Пәні: Қазақстан  тарихы.

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.1А. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

 

Күні:

Сынып: 8 (9)

 

 

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:РайымхановаӘ.М

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Сабақтың  тақырыбы: № 2

«Алаш»  қозғалысы және қазақ  ұлттық идеясы.

 

 

Зерттеу  сұрағы

Неліктен   «Алаш»партиясы халық  қолдауына ие  болды?

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы  саясатын талдау;

8.2.3.1 – Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру.

 

Сабақтыңмақсаты

Барлық оқушы орындай алады:«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы  саясатын талдау;ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы  рөлін дәйектейді; Қазақ газетінің қоғамдық-саяси сананы оятудағы маңызды болғандығын дәлелдеу.

Кейбірі оқушылар орындай алады:ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы ортақ идеяны бағалау және  «Оян, қазақ!» ұранының өзектілігін бүгінгі күнмен байланыстырып бағалайды

 

 Бағалау критерийі

-«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы  Алаш партиясының бағдарламасын талдайды.

-Қазақ газетінің қоғамдық сананы оятудағы рөліне баға береді.

 

 

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

/Оқылым/Алаш  үкіметінің саяси аренадан көрініп,қоғамдық қызметімен  танылған  қайраткерлердің еңбектерін атап  оқиды.

/Жазылым/ХХ ғасырдың   Қазақстанның  рухани  өміріндегі  маңызды   басылымдардың басты  талаптарының   мағынасын  ашып  көрсетеді.

/Тыңдалым/«Алаш» партиясы ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы іс-әрекеттерін негізге ала отырып,(бейнематериал) талқылайды.

/Айтылым/.«Алаш» партиясы ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы іс-әрекеттерін негізге ала отырып,бағалайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Самодержавие.Мемлекеттік дума, «Алаш» партиясы, «Алаш» қозғалысы,Либерал-демократтар,Интеллигенция.

 

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Ұлттық баспасөз«Алаш» партиясының   бағдарламасы:Ғылым,

Дін.Жер мәселесі.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.«Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды,өйткені .........

2.Сіз неліктен ........ екенін айта аласыз ба?

3.Қазақ зиялыларының саяси көзқарастары туралы не айтылды..

Жазылым  бойынша ұсыныстар:

«Алаш» партиясы бағдарламасының  авторларына  сипаттама беріңдер.

 

Құндылықтарға

баулу

«Зайырлы қоғам және жоғары руханият»» құндылығын негізге ала отырып,оқушылардың бойына шығармашылықпатриоттық,жауапкершілік,қарым-қатынас қабілеттерін қалыптастыру.

 

Пәнаралық байланыс

Қазақ  әдебиеті.

 

Тақырып бойынша алдыңғы білім

«Алаш» партиясының  құрылуы және  капиталистік   даму жолына бағыт  алған  зиялылартуралы  біледі,сол  білімдер арқылы «Алаш»  қозғалысы және қазақ  ұлттық  идеясын бағалайды.

 

 

Тарихи    концепт.

Маңыздылық,дәлел.

 

Сабақ барысы

 

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

 

 10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 мин

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындықтарын  тексеру.

Сәттілік тілеу.

Топқа бөлу.Оқушыларды «Мен таңдаймын» әдісі арқылы  баспасөз   атауларымен «Қазақ», «Айқап», топтарына бөлемін.

Тапсырма 1. /БС/.  «Алаш  партиясының  құрылуы»Үй тапсырмасын   сұрау:

«Неліктен» әдісі арқылы сұрақтар қою

1.Неліктен қазақ зиялылары «Алаш» атауын таңдады?

2.Неліктен қазақ зиялылары «Алаш» партиясын құрды?

3.Неліктен алашордашылар қазақ балалары үшін мектеп, медересе, университеттер ашуды талап етті?

4.Неліктен  қазақ  зиялылары  патша үкіметінің аграрлық саясатына қарсы шықты?

Тапсырма 2. /Т/.  Тақырыпты ашу үшін бейнебаян  көрсету, көріп болғаннан кейін

«Алаш ардақтылары көтерген ұлттық идеялар бүгінгі күні жүзеге асты»«Дербес пікір" тәсілі жасап, сыныппен бөлісу.

Оқушылар  төмендегі критерийлер  бойынша  сөйлем құрастырады.

1.Өзіндік пікір,ой,идея (1 сөйлем)

2.Дәлел (2сөйлем)

3.Өз пікірдіңді айғақтайтын мысал (2 сөйлем)

4.Өз пікірдіңе қарсы дәлел (1 сөйлем)

5.Қарсы дәлелді жоққа шығаратын мысал (1сөйлем)

6.Қорытынды (2 сөйлем)

Дескриптор:

-Алаш ардақтылары көтерген ұлттық идеялардың  себебін  талдайды;

-Ұлттық қайраткерлерінің  идеяларының жүзеге  асқандығына дәлелдейді;

- Алаш зиялыларының   көтерген  ұлттық идеяларын  бүгінгі  күнмен  байланыстырып бағалайды.

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://youtu.be/0P-Yn24VaUs

 

 

 

 

https://youtu.be/f-WFNahPnlQ

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

Тапсырма 3. /Ж, Жұп, Т/.  «Ойлан-Жұптас-Бөліс » әдісі.

Тақтада   тапсырма ілініп тұрады.

«Алаш»  қозғалысы және қазақ  ұлттық идеясы»  тақырыбын әрқайсысы жеке-жеке,(3-4 мин)топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды.

1-топ.«Қазақ».

 «Қазақ» газетіне шыққан қазақ зиялыларының шығармалар  жинағын талда.

2-топ. «Айқап»

ХХ ғасырдың   басындағы   шығарылған «Айқап» журналы  мен  «Қазақ» газеті маңыздылығын   анықта.

Зерттеу сұрағы:

-         «Оян, қазақ!» ұранының өзектілігі барма бүгінде?

-         Неліктен   «Алаш»партиясы халық  қолдауына ие  болды?

Дескриптор:

-Қазақ  зиялыларының  газет  бетіне жарияланған  шығармаларын   талдайды;

-«Айқап» журналы  мен  «Қазақ» газетімаңыздылығын   анықтайды;

Қалыптастырушы бағалау: «3+2+1 активатор»

Дәптермен  жұмыс.

Сөздік қор мен терминдер:

Мемлекеттік дума, «Алаш» қозғалысы,Либерал-демократтар,Интеллигенция.

 

 

 

 

 

 

Алаш  партиясы

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

 

 

 

 

 

12  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау  тапсырмасымен жұмыс.

«Төрт   сөйлем»  тәсілі бойынша 1913 жылғы «Қазақ» газетінің суреті бойынша ой бөлісіңіздер.

1.Пікір.

2.Дәлел.

3.Мысал.

4.Қорытынды.

Дескриптор.

- Қазақстанның  рухани  өміріндегі     басылымдардың басты  талаптарының   көрсетеді;

-Алаш  азаматтары жазып кеткен  шығармаларын    салыстырады;

- 1-2 мысалдар арқылы көрсетеді.

- ұлт мүддесін  қорғаудағы қазақ  зиялыларының   саяси  көшбасшылық  қызметін 1-2 мысалдар арқылы дәлелдеп  көрсетеді.

-ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы ортақ идеяны бағалайды.

 

Рефлексия:«Көршілер  стратегиясы» : Сабақты қорытындылау мақсатында «Алаш  партиясының  қайраткерлері  ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?» тақырып сұрағына оралып, жанама сұрақтар қою

Оқушылар  қорытынды  жасайды.

1-Сенің  көршің   бүгін  қандай    үш  нәрсені  білді?

-.Сенің  көршің  не  жайында білгісі  келеді?

-.Сенің  көршің  бүгінгі  сабақ  туралы не  ойлайды?

- Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды?

-         Бүгінгі күні ұлттық баспасөздің қызметі қанда»?

-         Әлі нені қайталау керек?

Үйге  тапсырма:

Алаш  партиясының  бағдарламасының қазіргі  тәуелсіз   Қазақстанда орыдалғаны  туралы  зерттеу  жаз

 

Қазақ газетінің суреті.

 

 

 

 

 

 

Алаш   зиялылары

суреті

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

«Неліктен» әдісі бойынша,«Ойлан-Жұптас-Бөліс » әдісі  арқылы   топқа берілген  тапсырмаларды   талдайды.Бейнематериалды көріп, визуал оқушылардың қажеттілігін қанағаттандырамын. Қорытынды, қарқын, дереккөз арқылы саралауды қолданамын

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Қалыптастырушы бағалау: «3+2+1 активатор»

 

Қалыптастырушы бағалау  тапсырмасымен жұмыс.

 «Төрт   сөйлем»  тәсілі бойынша

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Топқа  бөлген  кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Сабақтың тақырыбы:«Алаш»  қозғалысы және қазақ  ұлттық идеясы.

Оқу мақсаты:8.2.3.1 – Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру.

Ойлау дағдысының деңгейі:жоғарғы ойлау дағдысы,

Бағалау критерийі.-Қазақ газетінің қоғамдық сананы оятудағы рөліне баға береді.

«Төрт   сөйлем»  тәсілі бойынша 1913 жылғы «Қазақ» газетінің суреті бойынша ой бөлісіңіздер.

1.Пікір.

2.Дәлел.

3.Мысал.

4.Қорытынды.

Дескриптор.

- Қазақстанның  рухани  өміріндегі     басылымдардың басты  талаптарының   көрсетеді;

-Алаш  азаматтары жазып кеткен  шығармаларын    салыстырады;

- 1-2 мысалдар арқылы көрсетеді.

- ұлт мүддесін  қорғаудағы қазақ  зиялыларының   саяси  көшбасшылық  қызметін 1-2 мысалдар арқылы дәлелдеп  көрсетеді.

-ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы ортақ идеяны бағалайды.


 

Скачано с www.znanio.ru

Пәні: Қазақстан тарихы. Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8

Пәні: Қазақстан тарихы. Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ұлттық баспасөз , «Алаш» партиясының бағдарламасы:Ғылым,

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ұлттық баспасөз , «Алаш» партиясының бағдарламасы:Ғылым,

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындықтарын тексеру

Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа дайындықтарын тексеру

Айқап» журналы мен «Қазақ» газетімаңыздылығын анықтайды; Қалыптастырушы бағалау: «3+2+1 активатор»

Айқап» журналы мен «Қазақ» газетімаңыздылығын анықтайды; Қалыптастырушы бағалау: «3+2+1 активатор»

Сабақтыңсоңы 12 мин Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс

Сабақтыңсоңы 12 мин Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс

Сабақтың тақырыбы: «Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы

Сабақтың тақырыбы: «Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020