ҰМЖ тарауы: 5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: Қ.Нұрғалиев атындағы № 43 мектеп-лицейі |
|||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсембі Н.Б |
|||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар- |
Қатыспағандар- |
||||||||||
Сабақтын тақырыбы |
Алғашқы адамдардың өмірі |
|||||||||||
Оқу мақсаттары |
5.1.1.1 Алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау |
|||||||||||
|
Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді? |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Алғашқы адам ұғымына анықтама береді.; Оқушылардың басым бөлігі: Алғашқы адамдардың даму сатыларын сипаттайды; Кейбір оқушылар: Алғашқы адамдардың даму сатысына қарай адам түрлерінің қалай өзгергендігіне баға береді |
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
-Алғашқы адамдардың даму сатыларын біледі; -Алғашқы адамдардың тұрпатын сипаттайды |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым: Тақырыпқа байланысты оқулықта берілген мәтінді оқиды Жазылым: Ежелгі адам түрлерін кестеде сызып көрсетеді Айтылым: Алғашқы адамдардың дамуына әсер еткен факторлар жайлы пікір алмасады Тыңдалым: Онлайн мектеп платформасы арқылы видеоматериалды көріп, тыңдау қосымша мәлімет алады
Лексика мен терминология: антропология, питекантроп, синантроп, неандертальдық, кроманьондық Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Уақыт өте келе алғашқы адамдар антропологиясында елеулі өзгерістер орын алды. Өйткені,.... Сіз неліктен екенін айта аласызба? Неліктен адамдардың дамуына ұзақ уақыт қажет болды, себебі........ Жазылым бойынша ұсыныстар: Бұдан 40-35 мың жыл бұрын ойлау қабілеті жоғары дамыған...... адам қалыптасты
|
|||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік Елдің «Тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығына баулу және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
дүниежүзі тарихы, математика, биология |
|||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Өткен тақырып бойынша Тарихтың кезеңдері |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||
|
Тарихи концепт: Дәлел |
|
||||||||||
Сабақтың басы 10 минут
5 минут
5 минут
|
А) Ұйымдастыру шаралары. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру В) Бастапқы ынталандырушы материал «Ширатпа» 1) Алғашқы адамдар туралы не білесіңдер? 2) Адамның пайда болуы туралы қандай көзқарастар бар? Оқушыларға онлайн мектеп платформасынан видеоматериал көрсетемін. Стоп кадр тәсілін қолдана отырып, оқушылардың видеоны мұқият қарап отырғандықтарын тексеремін. Оқушылармен пікір алмаса отырып, сабақтың тақырыбын анықтап, оқу мақсаттарын айтамыз. Тапсырма №1 Алғашқы адам түрлерін анықтаңыз:
Тапсырма № 2 Сипаттамасына қарап қай адам жайлы айтылғанын анықтаңыз:
|
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С. Мағзұмова, А.М.Марқабаева
Online Mektep платформасы
|
||||||||||
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 минут
|
Тапсырма № 2. /Ұ/.
«Ойлан. Талқыла. Ойыңмен бөліс әдісі» 1-қадам: Мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұпта талқылау 3-қадам:Сыныптық зерттеу Зерттеу сұрақтары: -Тарих дегеніміз не? Ол не туралы баяндайды? -Ежелгі тарих неше кезеңнен тұрады? -«Қазақстан тарихы» пәні нені оқытып үйретеді? «Ой атысы»
ҚБ: «Плюс. Минус. Керемет» тәсілі арқылы оқушылармен кері байланыс жасаймын |
Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С. Мағзұмова, А.М.Марқабаева
ҚБ: «Плюс. Минус. Керемет» |
||||||||||
Сабақтың соңы 5минут
Рефлксия 3 минут
Оқу тапсырмасы 2 минут |
Тапсырма № 5/Жекелей/ Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Дәуірлер кестесін толтыру
Қалыптастырушы бағалау «3+2+1» активатор (3 білгені, 2 түсінгені, 1 қолданатыны)
Оқу тапсырмасы: Оқулықтан кіріспе сабақ тақырыбын оқу
Рефлексия Мадақтау сэндвчі 1. Позитивті комментарий, не ұнады; 2. Сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3. Келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы...
|
Мадақтау сэндвчі
ҚБ «3+2+1» активатор
|
||||||||||
|
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
|
||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.