Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
математика
8 кл
20.01.2018
Келтірілген квадрат теңдеулер үшін Виет теоремасын тұжырымдайды. Виет теоремасын және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып квадрат теңдеулерді шешеді. Кейбір оқушылар күрделі есептерді шығаруда Виет теоремасын қолданады. Виет теоремасын арқылы теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін таба алады. Бір - бірімен ынтымақтастық қарым - қатынаста болады.Сабак жоспары " Виет теоремасы "
Садыков А.С. .docx
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.2.А Квадрат теңдеулер
Сабақ:
Сынып : 8
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
Мектеп: Н.Бозжанов атындағы орта мектеп
Мұғалімнің атыжөні: Садыков А. С.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Виет теоремасы
8.2.2.4.виет теоремасы және оны қолдану
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
ə
П наралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
2 мин
5минут
Барлық оқушылар: келтірілген квадрат теңдеу үшін Виет
теоремасын тұжырымдау
Басым көпшілігі: Виет теоремасын және Виет теоремасына кері
теореманы пайдаланып квадрат теңдеу шешу
Кейбір оқушылар:күрделі есептерді шығаруда Виет теоремасын
қолдану
Оқушылар;
Виет теоремасын тұжырымдайды
Виет теоремасын пайдаланып берілген түбірлері бойынша квадрат
теңдеу құра алады
Виет теоремасын пайдаланып теңдеудің түбірлерінің қосындысы
мен көбейтіндісін таба алады
күрделі есептер шығаруда Виет теоремасын қолдана алады
Виет теоремасы,дискриминант,коэффициент,квадрат түбір.
Ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды;
Бір бірімен қатынасқа тұсе отырып, басқалардың пікірлерін
тыңдауға ,өз пікірін ашық айтуға тапсырманы өзі орындауға
дағдыланады.
Информатика,тарих
Квадрат теңдеу.Квадрат теңдеу формуласы,квадрат теңдеудің
түрлері,дискриминант.
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурста
р
Ұйымдастыру кезеңі
оқушыларды түгендеу
сабаққа көңілдерін аудару
сабаққа даярлықтарын тексеру
оқушыларды топқа бөлу (бағалау парақшасы
таратылады)
Миға шабуыл
Қайталау сұрақтары:
4слайд түріндегі теңдеу қалай аталады?
түріндегі
1.
2.
сан қалай аталады?
формуласымен есептелетін
3. Егер D>0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше
түбірі болады?
4. Егер D=0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше
түбірі болады?
5. Егер D<0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше
түбірі болады?
6. Қандай жағдайда квадраттық теңдеу келтірілген
квадраттық теңдеу деп атайды?
7.
атап шығыңдар.
8. Егер квадраттық теңдеуінде коэффициенттердің
бірі – b не с немесе b мен сның екеуі де 0ге тең
болса, мұндай теңдеулерді қалай атайды?
Түбірлері бар бірнеше келтірілген квадраттық
теңдеудің түбірлерін, түбірлерінің қосындысы мен
көбейтіндісінің мәндерін табыңдар және жауаптарын
кестеге толтырыңдар
Кім жылдам.
теңдеуінің коэффициенттерін
Сабақтың ортасы
25 мин
10мин
Смайлик арқылы бағалау
Жаңа сабаққа кіріспе.
1Топтық жұмыс (фишбоун әдісі)
1топ; Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын
пайдаланып, х1 +х 2 формуласын қорытып шығару;
2топ; х1*
х2 формуласын қорытып шығару
3топ;Квадрат теқдеудің түбірлерін табу
5х2 48х20 = 0
Бұл мысалдардан, келтірілген квадраттық теңдеу
түбірлерінің қосындысы қарсы таңбасымен алынған
екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең
екенін байқадық.
Интербел
сенді
тақта Енді бұл қасиетті теорема ретінде тұжырымдап
шығайық.
Теорема : Келтірілген квадраттық теңдеу
түбірлерінің қосындысы қарсы таңбасымен
алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос
мүшеге тең болады:
6слайд
7слайд
Бұл теореманы бірінші дәлелдеген француз математигі
Француа Виет (15401603) болғандықтан, соның
атымен аталады.
Кейбір есептерді шешкенде Виет теоремасына кері
теореманы қолданады.
Теорема (кері теорема). Егер p,q.x1.x2 сандары үшін
x1+x2=p, x1*x2=q шарттары орындалса, онда ол
сандар x2+px+q=0 теңдеуінің түбірлері болады.
2.ДЖИГСО әдісі
Түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар;
1топ х26х+8= 0
x2+2х3= 0
2топ х26х+5= 0
x25х+6= 0
3топ х27х+2= 0
x2х30 = 0
Бас бармақ әдісімен бағалау
3.Жеке жұмыс:
Түбірлері
жазыңдар:
Түбірлері
Х1= 2, х2 = 3
болатын теңдеулерді
Қосынды
сы
Көбейтінді
сі
Теңдеу
5мин Теңдеулер
x2−24x+23=0
Түбірлерінің
қосындысы
Түбірлерінің
көбейтіндісі
5мин
5мин
y2+44x−30=0
2x2−9x−10=0
5x2+12x+7=0
−x2+2x+1=0
4x2+3x−12=0
Дескриптор:
Коэффициенттерін анықтай алады
Тиісті формулаларды қолдана біледі
Түбірлердің қосындысын таба алады
Түбірлердің көбейтіндісін таба алады
1
1
1
1
Саралау тапсырмалары
1.Бір түбірі 1ге тең болса, онда екінші түбірін
табыңдар
Х219х+18= 0
2.Белгілі х1 түбірі бойынша квадрат теңдеудің екінші
түбірін табыңдар 12х2+5х2= 0
3. 3х25х2= 0 теңдеуі үшін х1
табыңдар
2+х2
2 өрнегінің мәнін Дескриптор:
Виет теоремасын қолданып белгілі бір
түбір арқылы екіншісін таба алады
Виет теоремасын пайдаанып өрнектің
мәнін анықтай алады
1
1
2 Сабақтың
соңы
8мин
3мин
2мин
2мин
1мин
Кері байланыс.
Оқушыларды бағалау
1820 балл өте жақсы.
1217 балл –жақсы
511 баллорташа
04 балл –төмен.
Үйге тапсырма №151,152
10слайд
11слайд
12слайд
Бағалау
парақшас
ы ə
Саралау – Сіз қандай т сілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Денсаулық ж неə
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Оқушылар тақырыпты толық
меқгергенін білу үшін
тақырыпқа сәйкес
стратегиялар тақдап алдым.
Оқушылардық қабілеттеріне
қарай тапсырмалар берілді.
Сабақ бойынша
рефлексия
Топтық.жұптық .жеке
,семантикалық карта
тапсырмаларын
орындау барысында
дискрипторлар
бойынша бағаланды.
Иртербелсенді
әрекеттер арқылы дене
қимылын дамыту.АКТ
ныдұрыс пайдалану.
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
Оқу мақсаты бағдарламадан
алынды,сабақ
мақсаты оқушылардың жаңа ұғымдарды
меңгеруіне бұрынғы алған білімдерін
қолдана отырып пікірін дәлелдей алуға
бағытталды
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма
ə
ж не неліктен?
ə
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі н рсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншы
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Алгебра, сабак жоспары "Виет теоремасы" ( 8 сынып )
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.