Алгоритм ұғымы
Оценка 5

Алгоритм ұғымы

Оценка 5
docx
30.11.2020
Алгоритм ұғымы
5 сынып. Алгоритм ұғымы.docx

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

 Бөлім «Біздің өміріміздегі алгоритм»

Мектеп: Шоқан Уәлиханов атындағы «№3 мектеп-лицейі» КММ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:      Байрова Г.О.

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алгоритм ұғымы

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1  Алгоритм анықтамасын тұжырымдау

5.3.2.2 Алгоритмді сөз түрінде ұсыну

5.3.2.3 Орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Алгоритм және орындаушылары туралы  біледі. Алгоритм қасиеттерін ажыратады, жазылу жолдарын біледі.

Көптеген оқушылар:

Дастархан дайындау және Өсімдік өсіру тапсырмаларына алгоритмді қолданады.

Кейбір оқушылар

Алгоритмнің  жазу формасын қолданып алгоритм құрайды.

Бағалау критерийі

Алгоритм терминін түсінеді.

Орындаушы мен командалар жүйесін ажыратады.

Сөздік алгоритм құрады.

Командалар жүйесі көмегімен алгоритм құрады

 

Тілдік мақсаттар

 

Алгоритмнің жазу пішімі мен блок-схемалар құрып үйренеді.

Алгоритм, графикалық  алгоритм, алгоритм қасиеттері, алгоритм орындаушысы, алгоритм жазу жолдары: әрекеттерді орындау, деректерді енгізу, шығару, шартты тексеру, қызметші сөздер: басы, соңы.

Неліктен графикалық әдісі сөздік алгоритмге қарағанда ыңғайлы?

Әр түрлі адамның берілген тасырмаға жазған бұйрықтар саны әртүрлі болуы мүмкін бе?

Құндылықтарға баулу

Жауапкешілікке баулу, бірлестікке, ұйымшылдыққа,

 

Пәнаралықбайланыс

Математика, бейнелеу,

Алдыңғы білім

 

ақпарат; ақпаратты әртүрлі формаларда ұсыну;  программалық қамтамасыз ету; растрлық кескіндерді құру және өңдеу.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

«Миға шабуыл» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

"Мені түсін" әдісі

 

5 мин

Жекелей жұмыс

 

 

 

 

 

Топ бірін бірі бағалау

Сәлемдесу

Топқа суреттер арқылы  4 топқа бөлінеді

Оқушылар қолдарына гүл шоқтарын алып, шеңбер болып орналасады, бір-бірлеріне тілек айтады.

Топқа бөліну. Гүл шоқтарының жапырақтарына жазылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді.. 1-топ «Эллипс» тобы, 2-топ «Параллелограмм», 3-топ «Тіктөртбұрыш», 4 топ «Ромб» тобы

 

 

 

 

Мына берілген алгоритм бойынша нәтижесін шығар:

Басы

Қарындашты ал.

Жаз: 1Ж 1О 3Ж 2О 1Ж 1О 3Т 6О 1Ж 1О 2Т 1С 4Т 2С 1Ж 1О 1Ж 5С 2Т 2С 3Ж 2С

Алынған суретті аяқта.

Қарындашты орнына қой.

Соңы

 

Бағалау «Басбармақпен бағалау»

 

-         Гүл жапырақтары  Жапырақтардағы сөздер: эллипс, тіктөртбұрыш, ромб, параллелограм

 

 

 

Картинки по запросу бас бармақ әдісі

           УАУ                  УУУУ

Сабақтың ортасы

 

Аялдамамен оқу

(Оқулықпен жұмыс)

20 минут

 

2 мин

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

І тапсырма. Адасқан сөздер: Алгоритм анықтамасын шығару

Алгоритм- алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс-әрекеттердің тізбектеліп орындалуы

Бағалау: Смайлик

ІІ тапсырма. Алгоритм орындаушы

1.     Суретті пайдаланып алгоритм ретін орында

1.     Дастархан дайындау

2.     Өсімдік өсіру

 

Бағалау критерий

Дескриптор

балл

1.     Алгоритм терминин түсіндіреді.

 

1

Алгоритм анықтамасын жазады

1

2

Дастархан дайындау алгоритмін жазады

1

3

Өсімдік өсіру алгоритмін жазады.

1

4

Блок-схема құрайды

2

                                                               Барлығы:

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ- тапсырма. Алгоритм қасиеттері

Оқушы математика сабағында 9-(2+6):4+5  есепті шығара отырып, оны мынадай реттілікпен орындады:

1) 2+6=8

2) 8:4=2

3) 2+5=7

4) 97=2

Сенін ойынша орындаушы есеп шығару реттілігін дұрыс орындады ма?

 

ІІІ топ Жазылу жолдары

Екі санның көбейту құруды блок-сызба түрінде қарастыр;

 

Бағалау: Галлерея саяхат.  Записки.exe файылында жазады

 

 

Қол саусақтарына арналған жаттығулар

• Алақанды уқалау.

• Қолды қысу

• Білезіктен айналдыру

Кеспе қағаз

 

Картинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайлики

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VisualDesigner  бағдарламасында жұмыс

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Рөлдік ойын:

20 минн

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

«Ақиқат-жалған» әдісі

Білімді жүйелеу

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

Постер қорғау

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Бес саусақ»

Әдісі топта

 

Тапсырма: Роботтың көзін байлап қойып Айка дүкеніне бару программа құру.

 

 

Командалар

Жоғары

Төмен

Алға

Артқа

Бағалау: Екі жұлдыз бір тілек!

 

5 сұрақтан тұратын тест

 

Бағалау: Бірден анықтайды.

 

Сәйкестендір

 

 

 

Оушылардың рефлексиясы:«Бес саусақ»:

 

Бас бармақ – Не үйрендім?

Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек?

Ортан терек – Кімге көмектестім?

Шылдыр шүмек – Алған әсерім, Көңіл-күйім?

Кішкене бөбек – Неден қиналдым?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16350-algoritmdi_blok_sxema_arqyly_zhazu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу бес саусақ әдісі

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Тапсырма тәсілі:

·        «Миға шабуыл» Сыни тұрғыдан ойлау технологиясында фактілік материалдармен жаңа сабақ тақырыбын айқындауға арналған термин сөздер жазылады, ой қозғайды. Алдынғы және жаңа тақырыпты сабақтастырады.

·        «Мені түсін» оқушы өзі орындайды. Нәтижесін бір-бірімен бөліседі.

·        «Аялдамамен оқу» (тапсырмалар орындалады.  (Тапсырмалар легі оңайлатылғанна бастап, қиын тапсырмаларға көшеді)

·        «Рөлдік ойын» (оқушылар алған білімді пысықтап, командалар жазады).

·        «Ақиқат-жалған» әдісі алған білімді пысықтауға арналған сұрақтар қойылад).

1.     Басбармақпен бағалау

2.     Екі жұлдыз бір тілек

3.     Смайлик

4.     Бес саусақ

5.     Дикскриптор

 

 

1.     Информатика пәнінде техникалық ережелерді ұстану.

2.     Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

3.     Электронды оқыту технологиясы

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған сралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Пәнаралықбайланыс Математика, бейнелеу,

Пәнаралықбайланыс Математика, бейнелеу,

Сабақтың ортасы Аялдамамен оқу (Оқулықпен жұмыс) 20 минут 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин

Сабақтың ортасы Аялдамамен оқу (Оқулықпен жұмыс) 20 минут 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин

Сергіту сәті І тапсырма . Адасқан сөздер:

Сергіту сәті І тапсырма . Адасқан сөздер:

Постер қорғау 5 мин «Бес саусақ» Әдісі топта

Постер қорғау 5 мин «Бес саусақ» Әдісі топта

Мені түсін» оқушы өзі орындайды

Мені түсін» оқушы өзі орындайды
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.11.2020