Күні:
Сынып: 8 сынып
Сабақтың
тақырыбы:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары /оқу
бағдарламасына
сілтеме/
Сабақтың
мақсаты
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Бағалау
критериі:
Мектеп:
Мұғалімнің аты –жөні:
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Алгоритмді программалау
8.3.1.1 өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру
8.3.3.2 программаны өңдеудің кіріктірілген ортасының компоненттерін білу және қолдану
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген
ортасында қолдану(С/С++, Python, Delphi, Lazarus)
Барлығы: кіріктірілген ортада таңдау және қайталау операторларын қолданып есептің
моделін құру және кіріктірілген ортаның компоненттерін білу, түсіну
Көпшлігі: Программалау ортасында жасалған қосымшаларды пайдалану жолдарын зерттей
отырып, ұсыныстарды жасау.
Кейбірі: Lazarus программасын өңдеуде тапсырма мақсаттарының орындалуы кезінде
жинақтау
Білу және түсіну
қолдану
бағалау
•
кіріктірілген ортада таңдау және қайталау операторларын қолданып есептің моделін
біледі және түсінеді
• Программалардың компоненттерін біледі және қолданады
•
Lazarus программасын өңдеуде тапсырма мақсаттарының орындалуы кезінде жинақтай
алады
Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминология:
шартты алдын – ала тексеру, While,цикл денесі,қайталану шартты циклдерімен танысады.
Команда, операторлар, таңдау операторы – оператор выбора – selection operator, орператор
синтаксисі – синтаксис оператора operator Syntax, switch операторы – оператор switch –
the switch operator
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Шартты алдын – ала тексеру цикліне қатысты сөз тіркестер
Көпнұсқаулы таңдау операторы қалай аталады......?
Сөз түрінде алгоритм дегенді қалай түсінеміз?
Таңдау операторының синтаксисі.....?
Құндылықтарға
баулу
Қарым қатынас жасау қабілеті. Достық және айналасындағыларға қамқорлық көрсету.
"Мәңгілік Ел" жалпы ұлттық идеясы құндылықтарының 4ші құндылығы.
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуді насихаттау.
Пәнаралық
байланыс
Математика (өрнектің мәні), бейнелеу өнері(блоксхема сызады), қазақ тілі(сөзбен
жазады), ағылшын тілі (түйінді сөздер)
Алдыңғы білім
Проблеманы анықтау
Алгоритмді әзірлеу
Сабақ барысы Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
Білу, Түсіну
5 мин
Топтастыру
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды "Шаттық
шеңбер" бойымен тұрғызып "Жүректен жүрекке"бірбіріне жақсы
тілектер айтады, сабаққа сәттілік тілейді.
Фигуралар таратылады.
Қағазға жазылған сандарды таңдап алуларына байланысты «жұп сан»
алғандар «Алгоритм» тобына, «тақ сан» алғандар «Программа тобына»
орналасады.
Топ басшылары сайланады.
Оқушыларға бағалау парақшалары таратылады.
«Зымыран сұрақтар» әдісі
Үй тапсырмасын не жаңа сабақты бекіту мақсатында оқушыларға
сұрақтар қойылып, жауабы тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты
жауап беру керек.
Кеспе қағаздар
бағалау
парақшалары
слайд
Өткен
тақырыпты
қайталау
5мин
Әр топ келесі топқа 3 сұрақтан дайындап, келесі топ сол сұрақтарға
жауап беру арқылы пысықталады.
1 Алгоритм деген не?
2 Алгоритмнен бағдарлама жазуға қалай өте аламыз?
3 Алгоритм түрлерін, қасиеттерін, жазылымын атау?
4 Цикл дегеніміз не?
5 Қай жағдайдайларда таңдау операторын пайдалануға болады?
ҚБ: «Зымыран сұрақтары» әдісі бойынша бағалау
- Дескриптор:
- Алгоритм дегеніміз не екенін біледі
- Алгоритмде бағдарлама жазуна қалай өтуді біледі
- Алгоритм түрлерін,қасиеттерін атап береалады
- Қай жағдайларда таңдау операторын пайдалануды біледі
Сабақтың ортасы
(25 мин)
Мақсаты
: Жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру,
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар
беріледі.
1топ.Алгоритм тобы
2топ.Программалау тобы Жұлдызшалар
арқылы бағалау
суреті
Үлестірме
қағаздары
2 топқа берілген
тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.
Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.
Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Топтар жауаптарын постер
арқылы қорғайды.
Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Дескриптор:
Топтағы оқушылар баяндамашы, көшбасшы, уақыт қадағалаушы болып
рөлдерге бөлінеді.
Қ.Топтық өзара бағалау жасайды.
Білу түсіну:
1тапсырма. Құрал саймандар тақтасындағы мына
батырмалардың функциясын анықтаңдар
Мақсаты: Программаның компоненттерін білу және
қолдану
10 мин
Ой шақыру
5 мин
Дескриптор: Құралсаймандар тақтасынан батырмалардың
функциясын анықтайды
ҚБ «саусақ бойынша бағалау» әдісі.
2тапсырма:Есептердің моделін құру.
Төмендегі функция мәнін есептейік
У= {x−2мұнда,∧x>0
x+1мұнда,∧x<0
[а,в]аралығында егер а=2
h0.2, b1
Дескриптор:функцияның формуласын қолдана алады.
Функция мәнін есептей алады.
ҚБ: «саусақ бойынша бағалау» әдісі.
Талдау:
Мақсаты:Таңдау және қайталау операторларынан программаларды қолдану:
3тапсырма (жеке жұмыс):
А) Мына алгоритм бойынша С++ тілінде программа жазыңдар
Алг қосынды
Бер а,s
Басы
S:=0;
A:=1;
Түрлі түсті
фигуралар
Цб
Әзір а<=10
S:=s+a
A:=a+1
Цс
Шығару S
Соңы.
Дескриптор: Алгоритм бойынша С++ тілінде программаны жинақтай
алады.
ҚБ «Фигуралар арқылы бағалау» әдісі.
Сергіту сәті «Домино» ойыны
Оқушыларға информатикаға және компьютерге байланысты
карточкалар ұсынылады.
тақырыптар бойынша
карточкаларды топтастыру керек.
Келесі
1. Ақпараттың өлшем бірліктері
2. Логикалық операциялар
3. Электрондық кестеде қолданылатын негізгі түсініктер
4. MS Word программасында қолданылатын терминдер
5. Алгоритмге және программалауға байланысты терминдер
6. Санау жүйелеріне байланысты терминдер
7. Компьютер құрылғылары
8. Программалау тілдері
ҚБ «Мадақтау арқылы бағалау» әдісі.
Үйге «Алгоритмге сөз жұмбақ, ребус құрастыру.
Сабақтың соңында оқушылар «Білім ағашына» арқылы
рефлексия жүргізеді.
Жасыл алма жаксы түсіндім
Сары алма әле көмек керек
Қызыл алма маған дайындалу керек
Мұғалімнің
ауызша бағалауы
3 мин
5 мин
Сабақтың соңы
5 мин
2 мин
Саралау –Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
Бағалау сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
Деңсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау Сабақта сергіту
жаттығулары мен белсенді
жұмыс түрлерін қолдану.
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
Бағалау парақшасымен әр топ басшысы
өз топ оқушыларын бағалады
Дескрипторлар арқылы, смайликтер
арқылы оқушыларды бағалаймын.
«Күн көзі» әдісімен кері байланыс
жасаймын. Оқушылар сабақ туралы өз
ойларын сары түсті жолақ қағаздарға
жазып, тақтада салынған күннің суретіне
барып жапсырады.
бересіз?
Сабақ барысында тиімді әдіс
тәсілдерді пайдалана отырып,
оқушылардың қызығушылығын
арттырамын. Сандар арқылы топқа
бөлдім . Ондағы мақсатым, оқушылар
топтық жұмыс барысында бірбіріне
деген достықты, ынтымақтастықты,
бірігіп жұмыс жасауды түсінеді. Ой
шақыру арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын ашамын. Суреттер арқылы
жаңа сабақты түсіндіремін. Жеке,
жұптық, топтық жұмыс арқылы
сұрақтарды түрлендірдім.
Тақырыпқа сәйкес тапсырмалар бере
отырып, дескрипторлар арқылы
бағалап отырамын. Компьютерді
қазіргі заман талабына сай пайдалана
білу, қауіпсіздік ережелерін
күнделікті сабақта қолдануды
түсіндірдім.
Тақырыпты өз бетінше жұмыс жасау
арқылы ашып, өз ойын қосып кең
көлемде талдауды ұсынамын.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді
болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме? Егер оқушылар
оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.