Тақырып: Алгоритмнiң түсiнiгi: сызықтық, тармақталу, циклдiк. Көмекшi алгоритм түсiнiгi.
Мақсат: Оқушылардың сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритм типтері туралы білімдерін қалыптастыру. Көмекші алгоритмдер түсінігімен таныстыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды алгоритмнің типтерімен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритм типтерін құру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың алгоритм құру қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап
Құрал-жабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика, физика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»Тақырып: Алгоритмнiң түсiнiгi: сызықтық, тармақталу, циклдiк. Көмекшi алгоритм түсiнiгi.
Мақсат: Оқушылардың сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритм типтері туралы білімдерін қалыптастыру. Көмекші алгоритмдер түсінігімен таныстыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды алгоритмнің типтерімен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритм типтерін құру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың алгоритм құру қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап
Құрал-жабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика, физика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
3.docx
Пән Информатика сынып 9___ Күні _ ._ .
сабақ №: 4 сағ.саны.: 1
Тақырып: Алгоритмнiң түсiнiгi: сызықтық, тармақталу, циклдiк
. Көмекшi алгоритм
түсiнiгi.
Мақсат: Оқушылардың сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритм типтері
туралы білімдерін қалыптастыру. Көмекші алгоритмдер түсінігімен
таныстыру.
Міндеттер:
Білімділік – Оқушыларды алгоритмнің типтерімен таныстыру.
Дамытушылық –Оқушылардың алгоритм типтерін құру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік – Оқушылардың алгоритм құру қызығушылығын жанжақты тәрбиелеу.
Сабақ түрі: лекция сабақ
Сабақ типі: аралас
Әдістәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ жауап
Құралжабдықтар компьютер
Пәнаралық байланыс математика, физика
Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9
сынып;
2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 1011 класс;
3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»
4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
1 ) Ұ й ы м д а с т ы р у к е з е ң і ( 2 м и н ) :
Сабақ барысы
а) оқушылар тізімі;
ә) кабинет жағдайы;
б) сабақ барысымен таныстыру.
2 ) Ү й т а п с ы р м а с ы н т е к с е р у . ( 3 5 м и н )
1 )
2 )
3 )
4 )
5 )
А л г о р и т м д е г е н і м і з н е ? А л г о р и т м с ө з і қ а й д а н ш ы қ қ а н ?
П р о г р а м м а д е г е н і м і з н е ?
А т қ а р у ш ы д е г е н і м і з н е ? М ы с а л к е л т і р .
А л г о р и т м к о м а н д а с ы д е г е н і м і з н е ?
А т қ а р у ш ы – а д а м м е н а т қ а р у ш ы – м а ш и н а а й ы р м а ш ы л ы ғ ы
қ а н д а й ?
А т қ а р у ш ы к о м а н д а л а р ж ү й е с і д е г е н і м і з н е ?
6 )
3 ) Ж а ң а т а қ ы р ы п қ а к і р і с п е ( 3 5 м и н )
4 ) Ж а ң а т а қ ы р ы п т ы т ү с і н д і р у ( 3 5 м и н )
А л г о р и т м қ ұ р ы л ы м ы н а қ а р а й о н ы к е л е с і т и п т е р г е б ө л у г е
б о л а д ы :
1 .
С ы з ы қ т ы қ
а л г о р и т м д е р
.
С ы з ы қ т ы қ
қ а р а п а й ы м к о м а н д а л а р т і з б е г і н е н т ұ р а д ы .
т і з б е к т е й о р ы н д а л у ы н с и п а т т а й т ы н а л г о р и т м
а л г о р и т м
д е п а т а л а д ы .
1
-
ш
иә
с
е
р
и
я
і
а л г о р и т м
Ә р е к е т т е р д і ң
– с ы з ы қ т ы қ
а л г о р и т м і
.
2 .
Т а р м а қ т а л у
ө м і р д е
а л г о р и т м д е р н е г і з і н е н т а р м а қ т а р ғ а
Б ұ л
т а р м а қ т а р д ы ң
о р ы н д а л у ы н а
б а й л а н ы с т ы б о л а д ы . Т а р м а қ т а л у а л г о р и т м і н д е б і р і н ш і д е н ,
а р и ф м е т и к а л ы қ т е ң с і з д і к т ү р і н д е б е р і л г е н л о г и к а л ы қ ш а р т
т е к с е р і л е д і . Е г е р ш а р т о р ы н д а л с а , а л г о р и т м б і р т а р м а қ
о р ы н д а л у ы
ж
о
К ү н д е л і к т і
ш а р т т ы ң
б ө л і н е д і .
с
е
р
и
2
-
ш
т
?
Ша
р
я
қ
і б о й ы н ш а ( 1 ш і с е р и я ) , а л е г е р о р ы н д а л м а с а , е к і н ш і т а р м а қ
б о й ы н ш а ( 2 ш і с е р и я ) о р ы н д а л а д ы .
р е т
б і р
А л г о р и т м н і ң б е л г і л і
Ц и к л д і к а л г о р и т м д е р
3 .
.
К ө п т е г е н а л г о р и т м д е р д е
ә р е к е т т е р
о р ы н д а л а д ы .
б е л г і л і
б і р н е ш е
М а т е м а т и к а д а ,
е с е п ш ы ғ а р у б а р ы с ы н д а а й н ы м а л ы м ә н і
ө з г е р у і н е б а й л а н ы с т ы б і р т е ң д е у д і ң к ө м е г і м е н б і р н е ш е р е т
е с е п т е л е д і .
б і р н е ш е
д е п а т а й д ы .
ц и к л
қ а й т а л а н а т ы н б о л с а , о н д а й п р о ц е с с т і
ц и к л д і к а л г о р и т м
Қ а й т а л а н а т ы н б ө л і г і б а р а л г о р и т м д е р
д е п а т а л а д ы .
Ц и к л д і к а л г о р и т м д е р қ о л д а н у а р қ ы л ы
п р о г р а м м а н ы қ ы с қ а д а н ұ с қ а ж а з у ғ а б о л а д ы . Қ а й т а л а н у
б ө л і г і н е қ а й т а л а н у
к о м а н д а л а р ы қ о л д а н а д ы .
Қ а й т а л а н у с а н ы б е л г і л і н е м е с е б е л г і с і з д і г і н е б а й л а н ы с т ы
ц и к л д а р е к і т ү р г е б ө л і н е д і . Қ а й т а л а н у с а н ы б е л г і л і б о л с а ,
о н д а й ц и к л а р и ф м е т и к а л ы қ ,
а л е г е р б е л г і с і з б о л с а ,
и т е р а ц и я л ы қ д е п а т а л а д ы .
б і р б ө л і г і
( ц и к л д і к )
А р и ф м е т и к а л ы қ ц и к л И т е р а ц и я л ы қ ц и к л
С е р г і т у ж а т т ы ғ у л а р ы ( 2 м и н )
5) Ж а ң а т а қ ы р ы п т ы б е к і т у ( 1 0 1 5 м и н )
Т а п с ы р м а л а р м е н с ұ р а қ т а р :
1 . А л г о р и т м н і ң т и п т е р і ?
2 . С ы з ы қ т ы қ а л г о р и т м д е г е н і м і з н е ? М ы с а л к е л т і р .
3 . Т а р м а қ т а л у а л г о р и т м і д е г е н і м і з н е ? М ы с а л к е л т і р .
4 . Ц и к л д і к а л г о р и т м д е г е н і м і з н е ? М ы с а л е к л т і р .
Т а п с ы р м а № 1 .
Б е с с а н б е р і л г е н : a , b , c , d , f . О с ы с а н д а р д ы ң қ о с ы н д ы с ы н ,
к ө б е й т і н д і с і н ж ә н е о р т а ш а м ә н і н е с е п т е й т і н а л г о р и т м
б л о к с х е м а с ы н қ ұ р . С ы з ы қ т ы қ а л г о р и т м .
Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е о р ы н д а .
Т а п с ы р м а № 2 .
Б а ғ д а р ш а м а л г о р и т м і н е б л о к с х е м а қ ұ р .
Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е о р ы н д а .
Т а р м а қ т а л у
а л г о р и т м і н п а й д а л а н ы ң д а р .
Т а п с ы р м а № 3 .
Б е с с а н б е р і л г е н : a = 2 , b = 6 , c = 4 9 , d = 9 4 , f = 0 .
О с ы с а н д а р д ы е н г і з у ж ә н е ш ы ғ а р у а л г о р и т м і н қ ұ р .
Ж ұ м ы с д ә п т е р і ң е о р ы н д а .
Ц и к л д і к а л г о р и т м і н п а й д а л а н ы ң д а р . 6 ) С а б а қ т ы қ о р ы т ы н д ы л а у ж ә н е б а ғ а л а у .
О қ у ш ы л а р ғ а а л г о и р т н і ң т и п т е р і т у р а л ы ж а л п ы м а ғ л ұ м а т
б е р у .
7 ) Ү й г е т а п с ы р м а § 1 . 9 , б е т . 2 2 3 0
А л г о р и т м қ ұ р ы л ы м ы .
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.