Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.8
Научные работы
docx
классное руководство
Детсад
12.05.2018
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.
0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.
0.1.4.1 Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес қарым- қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), сөздерді (кешіріңіз, тыңдаңызшы! жəне т.б.) қолдану.
0.3.3.1 Жазу бетін бағдарлау, жазу жолын, жоларалық кеңістікті
ажырату, торкөз дəптерге кең сызықтар, əріп элементтерін жазу.қмж
22.02..docx
БЕКІТЕМІН:
Оқу ісінің меңгерушісі
_________________
«22» ақпан 2018ж
ҰОҚ: Сауат ашу
ТАҚЫРЫБЫ: Біз көне заттар музейіндеміз. З
дыбысы мен рпі.
ə
Мектеп: Құрық орта мектеп
гимназиясы
Саны:
СЫНЫП: «А»
ҰОҚның
оқытылу
мақсаттары
Күтілетін н тиже
ə
Педагогтің атыжөні: Амирова Н
Қатысқанд
ар саны:
Қатыспағанда
р саны:
ə
1.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу
жəне сөзсіз жеке айту.
1.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,
жуан ж не жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс
0.1.4.1 Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес қарым
қатынас құралдарын (ымишара, қимыл), сөздерді (кешіріңіз,
тыңдаңызшы! ж не т.б.) қолдану.
0.3.3.1 Жазу бетін бағдарлау, жазу жолын, жоларалық кеңістікті
ажырату, торкөз д птерге кең сызықтар, ріп элементтерін жазу.
дыбыстау.
ə
ə
ə
Барлық т рбиеленушілер:
ə
Сұрақтарға жауап қайтарады.
Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады.
З дыбысы – дауыссыз дыбыс, з дыбысының айтылуын дұрыс
дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі з дыбысының
орнын ажыратады.
З рпінің баспа түрін жазады.
ə
Көпшілік т рбиеленушілер:
ə
Сурет бойынша сұрақтарға толық жауап береді.
Берілген суретке қарап заттарды атайды, атауларын буынға бөліп,
дыбыстық талдау жасайды.
З дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы з дыбысының
орнын ажыратады.
ə
Жазу жолына з рпінің элементтерін жазады.
ə
Кейбір т рбиеленушілер орындай алады:
Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады.
Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады.
Сөз/сөйлем сызбасын оқиды.
З дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем құрастырады. Тілдік мақсат
ə
Т рбиеленушілер
:
Суреттер бойынша сұрақтар құрастыру.
Суретте бейнеленеген оқиғаны өз жағдайларында жалғастыру.
Негізгі терминдермен сөз тіркестері:
ҰОҚдағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл:
Пікір алмасу сұрақтары.
Сен қандай музейде
болдың? Артық зат
қайсысы?
«З» дыбысы судан не
көрді? Қай зат үстінде тұр?
Сөйлем соңында қандай тыныс белгісі қойылды?
Суреттегі заттарды
атайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Сөйлем құрамындағы сөздерді анықтап, сызба бойынша жаңа
сөйлем құрайды.
Жоспарланған жұмыс түрлері
Педагог
балаларды
шаттық
шеңберіне шақырады.
Ресурста
р
Күннің көзі ашылсын,
Көкке шуақ
шашылсын. Амандасу
үлкенмен, Т рбиенің
ə
м ні ғой.
Алдыменен,
халайық,
Амандасып алайық.
ə
(Ұ) Педагог балалардың зергердің суретін көрсетіп,
зергердің атқаратын міндеті туралы ңгімелейді.
Балаларға сұрақ қояды.
ə
– Сендердің үйлеріңде шекей бұйымдар бар
ə
ма?
– Мұражайға барып көрдіңдер ме?
Балалар сұраққа жауап беріп өз ойларын
айтады.
Зергердің,
зергерлік
бұйымдардың
суреттері
немесе
слайдтар.
Қолөнер
музейінің
суреті.
Өткен
ҰОҚ дан алған
білім
Жоспар
Жоспарланға
н уақыт
Дұрыс
I.
ə
серлі көңіл күй
орнату.
0–2мин.
II. Өмірлік
ə
т жірибені
маңыздандыру.
Мақсатты
болжам.
3–5 мин. ҰОҚның ортасы
III. Тақырып
бойынша
жұмыс
6 – 27 мин.
Ə
ə
(Ұ,Ө) ліппед птермен жұмыс
1тапсырма
Педагог балаларға қаружарақтар, музыкалық
аспаптар мен қазанның суреттерін көрсетеді.
Балалар заттардың аттарын атайды: қобыз, семсер,
садақ, қазан, найза, домбыра, сыбызғы.
Ə
ліппед птер.
ə
ə
3 цифры мен
З рпі
жазылған
плакат,
моншақтар.
8 цифры
жазылған
плакат.
Суреттегі
заттарды ататып,
қосып топтастырып, сұрақтарға жауап
сызықпен
беру.
Сен қандай музейде
болдың? Артық зат
қайсысы? (Қазан).
Суретте берілген заттардың аттарынан З дыбысын
табу.
З дыбысының орнын анықта. Балалар кеңістікті
бағдарлайды.
З дыбысы нешінші буында екенін айт.
2тапсырма
Педагог балаларға моншақтар мен түсті
қағаздардан З рпін құрастыруды
3тапсырма.
Қай зат үстінде тұр? Сол заттың суретін боя.
ұсынады.
ə
Берілген тапсырмада сызғыштағы 8 санын тігінен
ə
екіге бөлгенде оң жағы З рпі ж не 3 цифры
болады. Жауабы болған жағын бояңдар.
ə
(Ұ) Сергіту с ті.ə
Ұзын қанат инелік, Инелікке тимелік,
Ұшақты біз жасадық, Инеліктен үйреніп.
Зузу, зузу, зузу.
4тапсырма
Педагог балаларға «З» дыбысы туралы ңгіме оқып
береді ж не З дыбысының дұрыс айтылуын
қайталайды. З дыбысын айтқанда дыбыс кедергіге
ұшырайды, тістердің арасынан шығады.
ə
ə
ə
Өзеннен З рпі өзінің бейнесін көріп, танымай үш
саны екен деп таңданып қалады. Төбесінде зауза
қоңызы «Ззз!» деп ұшып жүреді.
«З» дыбысы судан нені көрді?
3 цифры мен «З» рпін салыстырыңдыршы.
ə Педагог қорытынды жасайды,
балаларды мадақтайды.
(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз білім
деңгейлерін смайликтер арқылы бағалайды.
IV. ҰОҚ
ның
қорытындысы.
Рефлексия.
2830 мин.
ҰОҚ:Мүсіндеу
Ə
ліппед птер
ə
№21 ҰОҚ. Торсық–қымыз құятын ыдыс
(сазбалшықпен жұмыс).
Мектеп : Құрық орта мектепгимназиясы
Күні: 22.02.2018ж
Педагогтің атыжөні: Амирова Н
Мектепалды даярлық сыныбы : «А»
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
ҰОҚнің оқыту
мақсаттары
Күтілетін нәтижелер
Тілдік мақсаттар
0.1.3.1. Пластикалық, конструктивтік және мүсіндеу техникаларын
қолданып, түрлі пішіндегі кескіштерді пайдалана отырып, Қазақстанның
және әлемнің халық кәсіпшілігі негізінде ойыншықтар, ыдысаяқ жасау.
0.2.1.2. Өткір және кескіш құралдармен жұмыс барысында қауіпсіздік
техникасын және еңбек гигиенасын сақтау.
Барлық тәрбиеленушілер:
• ұлттық ыдысаяқ түрлерін жасай біледі;
• бүтін ермексазбен жұмыс істеу.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
• тиісті пішінді жасай біледі;
• қолдың, кескіштің көмегімен «өрнек» салады; бұйымдарды
ою өрнектермен әшекейлейді;
• алған білімі мен мүсіндеу тәсілдерін пайдалана отырып, образ
жасай алады.
Кейбір тәрбиеленушілер:
• мүсіндеудің негізгі бағыттарын, әдістәсілдерін, бұйымды
жасау технологиясын атап береді.
Дағдыларын дамыту:
• ауызекі сөйлеу; сұрақтарға жауап беру, талқылауға белсенді
түрде атсалысу; алған әсерлерімен бөлісу қабілетін дамыту.
Көптілділік: торсық – сосуд – vessel.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
• балшық, пышақ, майлық, ұқыптылық, тегістеу, созу, су құйылған
стақан, техника қауіпсіздігі, балшықпен жұмыс істеу техникасы.
Ою өрнектер.
ҰОҚде диалог/хат жазу үшін пайдаланылатын тіл:
Талқыланатын сұрақтар:
– Ыдысаяқтың қандай түрлерін білесіңдер?
– Ыдысаяқты қандай материалдан жасаған?
– Ыдысаяқ жасайтын адамдарды қалай атаған?
– Торсықты қандай әдіспен жасауға болады?
– Не үшін әркім өз елінің салтдәстүрін білуі қажет? Өткен ҰОҚнен алған
білім, білік
Жоспарланған
уақыт
I. Жұмыс істеуге
жағымды көңіл күй
қалыптастыру 0 –
1минут
II. Өмірлік
тәжірибені
белсендіру.
Мақсатты
тұжырымдау. 2 –
5 минут
ҰОҚнің ортасы
III. ҰОҚнің
тақырыбы
бойынша жұмыс
6 – 25 минут
Мүсіндеудің «сюжеттік», «заттық», «сәндік» деген бағыттарының өзара
айырмашылықтары туралы қарапайым түсінік.
Ресурста
р
Сиқырлы
дорба, Ыдыс
аяқтар: кесе,
ожау, табақ,
торсық.
Иллюстрация.
«Торсық».
Жоспарланған ісәрекет
(Ұ) Педагог ҰОҚ жұмыс істеуге қолайлы жағдай
жасайды.
(Ұ, Ө) Ермек балаларды ойын ойнауға шақырады.
«Сиқырлы дорба» ойыны.
Педагог қазақтың ұлттық ыдысаяқтарының түрлерін
көрсетеді. Балалар әр затты мұқият қарап шығып,
олардың атын атап береді.
(Ұ) Ой қорыту.
Көркімен көз тартатын ыдыстарды қазақ
шеберлері халқымыздың ұлттық салтдәстүрлерін
сақтай отырып жасаған. Олар өз бұйымдары
арқылы қазақ оюөрнегінің, қазақ тұрмысының
өзіндік бояуларын көрсетуге тырысады.
Қазақтар мұндай адамдарды «он саусағынан өнері
тамған шебер» дейді.
(Ұ) Педагог: Ал, сендер мұндай заттарды жасаудың
үлкен өнер екенін білесіңдер ме? Шеберлер қолынан
шыққан әр затты үлкен махаббатпен жасайды, көп тер
төгеді, жанын салады. Мұндай бұйымдарды халық
шеберлерінің туындылары дейміз.
– Шебердің қандай қабілеті мен қасиеттері
болуы керек?
– Сен қазақ халқының қандай дәстүрлерін білесің?
(Ұ, Ө) «Миға шабуыл», талқылауға арналған
сұрақтар:
Торсық
қандай материалдан жасалады?
Неліктен? Балалар бірнеше топқа бөлініп,
талқылайды және тұжырым жасайды. Өз
жауаптарын ұсынады.
Балалар мынадай тұжырым жасайды: Торсық
сынып қалмас үшін мұқият өңделген мықты
теріден
жасалады.
(Ұ, Ө) Проблемалық жағдай.
Мүсінші Ермек балаларға шеберлердің рөліне еніп,
балшықтан (ермексаздан, тұзды қамырдан) қымыз
құятын ыдыс, яғни торсық жасауды ұсынады.
(Ұ) Талқылау.
Педагог: Торсық – қымыз құятын ыдыс. Қымызды
көптеген халықтар ежелден емдік сусын ретінде
пайдаланған. Ерте замандарда торсықты теріден,
кейде ағаштан ойып жасаған. Сыйлы қонақтарға
асыл тастармен безендірілген торсық сыйлаған.
Бүгінде торсықты қыштан жасайды. Торсық жасау үшін мүсіндеудің қандай
тәсілі қолданылған? (Пластикалық тәсіл)
(Ұ, Т, Ө) Қолөнер шеберлерінің сазбалшықтан жасап,
түрлі оюөрнектермен әшекейлеген бұйымдарымен
танысу.
Олардың қандай материалдан жасалатынын естеріңе
түсіріңдер.
Қазақтың оюөрнектерін мұқият қарап шығыңдар.
Олар неге ұқсайды?
(Ұ) Ойын: «Боладыболмайды».
Балалар ермексазбен жұмыс істеу ережелерін естеріне
түсіріп, талқылайды.
(Ұ, Ө) «Мүсіндеу алгоритмін талқылаймыз».
1. Тұтас ермексаздан конус жасаймыз.
2. Төменгі оң және сол жақ шеттерін созып,
жоғары қарай ақырын иеміз.
(Т, Ө) Ой қорыту.
Торсықтың барлық бөліктері бірбіріне сәйкес әрі
тегіс болуы шарт. Тұтас ермексаздан, пластикалық
тәсілмен жасаймыз.
(Ұ) Саусақтарға арналған жаттығу: «Бізде
осындай ойыншықтар бар».
(Ө) Ойынжаттығу: «Ермексазбен достас».
Ермексазды жұмыс істеуге дайындау.
(Ө) Өзіндік жұмыс.
Балаларға жеке көмек көрсету.
Ермек балаларға жұмыс істегенде мұқият, зейінді болу
қажеттігін және жұмыс орнын таза ұстау керектігін
ескертеді.
(Т, Ө) «Шығармашылық минуты».
Торсықты қазақтың қарапайым оюөрнектерімен
безендір.
«Өрнектің атын тап» ойынын ұйымдастыру.
Беті бұдыр
тақтайша,
балшық,
шүберектер
мен
су құятын
ыдыс,
кескіш. ҰОҚнің соңы
Рефлексия 26 –
30 минут
(Ұ) Балалар жұмыстарының көрмесі.
«Шебер қолдар» көрмесі ұйымдастырылады.
Педагог балаларды жұмыстарды талқылап, бұйымдарға
баға беруге шақырады.
Ермек балаларға ҰОҚ өзі жасаған жұмысқа баға
беруді ұсынады:
1. Жұмысына көңілі толғандар қалпақты жасыл
түспен бояйды.
2. Қиналғандар қызыл түспен бояйды.
Балалард
ың
жұмыста
рына
арналған
көрме.
Әліппе
альбом,
қарында
штар.
ҰОҚ:Жаратылыстану
Тақыырыбы: Қозғалыс және күш деген не?
ҰОҚның оқытылу
мақсаты
0.3.1.1. Қозғалмалы және қозғалыссыз денелерді ажырату.
Күтілетін нәтиже
тілдік мақсат
Барлық балалар:
• қозғалыс ұғымын түсіндіре алады;
• денелердің қозғалысына мысал келтіре алады;
• Күш туралы түсінік бере алады.
Көпшілік балалар:
• қозғалысқа не келтіретінін түсіндіре алады;
• адам және жанды организмдер өміріндегі қозғалыс маңыздылығын дәлелдей алады.
Дағдыларды дамыту.
Болжамдар айту және оларды сөйлемде дұрыс қолдану; белгілі бір сұрақтарды ашу және
түсіндіру; сөздікті өзектендіру.
Көптілдік: қозғалыс – движение – motion
Өткен ҰОҚдан
алған білім
Жоспарланған
уақыт
I. Дұрыс әсерлі
көңіл күй орнату.
02 мин.
негізгі терминдер мен сөз тіркестері: қозғалыс, физикалық құбылыс, күш.
ҰОҚ барысында сөйлесу/жазу үшін қолданылатын тіл:
Талқыланатын сұрақтар.
Билеп, жүгіріп, секіріп, ойнап жүрген балаларды не біріктіреді? Заттардың кеңістіктегі
орында рын не өзгертеді?
Адам үшін қозғалыс неге соншалықты маңызды?
Барлық заттардың орнын ауыстыруы мүмкін екендігі туралы негізгі білімдер; доппен ойнау,
ойыншық машинаны жүргізу. Шынықтырылған физикалық дағдылар мен білімдер.
Жоспар
Жоспарланған ісәрекет
(Ұ) Педагог жұптық эстафета «допты беру»?
Мақсаты: Жылдам қозғалып, допты дәл қолға беруге, шапшаңдыққа
үйрету.
Кұралжабдықтар: доптар, топтардың санына байланысты.
Ойын барысы:
Ойыншылар бірбіріне қарамақарсы жұпжұбымен тұрады. Бір ойын
шыда доп. Ойыншылар жүгіріп келе жатып, бірбіріне допты беріп
оты руы тиіс. Эстафеталық ойынды бірінші аяқтаған топ жеңімпаз
атанады.
ресурстар
Әуен ойнатқыш. II. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
2–5 мин.
ҰОҚның ортасы
III. ҰОҚның
тақырыбы
бойынша жұмыс
6 – 28 мин.
ҰОҚның соңы
IV. ҰОҚның
қорытындысы.
рефлексия.
2830 мин.
(Ұ)
Педагог балалардан қандай әрекет жасағанын сұрайды.
(Жаттығулар орындады, қозғалды). Айналамызда тағы не қозғалады?
(Балалардың болжамдары тыңдалады). Қозғалыс деген не? Бұл ҰОҚ
ның тақырыбы. Біз бұл туралы не білеміз? Қозғалыс деген не және
адамдардың өмірінде оның рөлі қандай... Ойланайық…
…… қозғалыс – заттардың орнын ауыстыруы.
… күш – бір дененің екінші денеге әрекет етуі …… қозғалыс пен күш
жанды табиғат әлемінде үлкен рөл атқарады деп ойласақ?
(Ұ, т) Педагог балаларға сұрақтар ұсынады. Бұл сұрақтар денелер
мен заттардың қасиеттерін және де қозғалыс, күш, жарық, дыбыс,
жылу сияқты қызықты құбылыстарды бақылайды. Бұл құбылыстар не
деп ата лады?
(Ұ) Өзекті сұрақтар.
Ойланыңдар, қозғалмалы және қозғалыссыз денелерге не жатады?
Неге қозғалмалы және қозғалыссыз денелер деп аталған. Неге барлық
денелер қозғалмайды? Күш дегеніміз не? Балаларға «Кім күшті?»
әңгімесін баян
дау және «Көліктер» мультфильмінен үзінді
көрсеткен жөн.
(Пт) Балалар, жаңа білім алудың тағы бір қызықты әрі қолжетімді
тәсілі – бақылау. Адамның қоршаған ортаны танып білуге ұмтылуы
көптеген құрылғыларды ойлап тапты.
Бақылауды көптеген
құрылғылар көмегімен жүргізуге болады. Қарапайым лупалар ұсақ
нысандарды көруге арналған құрылғы. Микроскоп – көзге
көрінбейтін нысандарды бірнеше есе үлкейтіп көрсететін құрылғы.
(т, Ө) Кіші топтарда жұмыс жасау: педагог балалардың 3 топқа
бөлінулерін ұсынады – «адамдар», «құстар», «балықтар».
Дайындалған карточкаларда әр топ аттарының бейнелері салынған
(адамдар, құстар және балықтар), алайда олардың қозғалыс жасайтын
маңызды мүшелері жоқ. Балалар топта олардың ненің көмегімен
қозғалатынын талқылап, олардың суретін қосып салуы керек (аяқтар,
қанаттар, жүзбе қанаттар). Презентация, қорытындылар.
• тірі организмдер қандай дене мүшелерімен қозғалады? Аяқтары,
қанаттары, жүзбе қанаттары көмегімен.
көлік түрлерінің қозғалысына не көмектеседі? Дөңгелектер,
•
қанаттар.
• сендер қандай қозғалыс түрлерін пайдаланасыңдар? Жүру, жүгіру,
секіру және сырғу. Ал олар қозғалу үшін күш қажет. Егер күш
болмаса, онда қозғалу мүмкін емес.
(Ұ) Өзекті жағдай.
Қозғалыстың көлік түрлеріне қандай пайдасы бар? (Баратын жерге
тез жеткізеді және т.б.). Жанды табиғат әлеміне ше? (көбейеді,
өседі ...).
(Ұ) Ал адам не істей алады? (Балалардың болжамдары)
Педагог ақпараты: адам табиғатынан қозғалысқа икемделген.
Сондықтан біз кеңістікте орын ауыстырамыз, жүгіреміз, адымдаймыз,
секіреміз, еңбектейміз. Оның барлығын қозғалыс аппараты
қамтамасыз етеді. Қозғалыс жасауға күш қажет.
(Ұ) сергіту сәті.
Педагог балаларға жаттығу жасатады. Педагог балаларға жаттығу
түрлерін көрсетеді. Күнделікті жаттығулар кешенін ұсынады.
Әліппедәптермен жұмыс. (123тапсырмалар).
(Ө) Педагог балалардың бүгін қандай физикалық құбылыстар
түрлерін өткенін сұрайды. Қозғалмалы және қозғалыссыз денелер
туралы не білесіңдер? Күш туралы не айта аласыңдар?
Педагог балалардан жұмыстарын бағалауды сұрайды, ол үшін
мәшинені кез келген түсті қарындаштармен бояу керек:
1деңгей – ештеңе түсінген жоқпын.
2деңгей – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын.
3деңгей– барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.
Қозғалатын
және
қозғалмайтын
заттардың
суреті.
«Көліктер»
мультфильмі
нен үзінді.
Көрнекі
құралдар.
Мультимедиялық
презентация.
Әуен
ойнатқыш.
Әліппе
дәптер.
Әліппедәптер,
түрлі түсті
қарындаштар.
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Апликация оқу қызметінен "З дыбысы мен әрпі" қысқа мерзімді жоспар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.