Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мү-шесінің қосын-дысының фор-муласы 9сынып
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
математика +1
9 кл
27.03.2018
Тақырып жайлы айта келіп, есеті топпен шығаруға, салыстыра білуге үйренеді, есте сақтау,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады.Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру..
1)Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы неге тең?
Sn=((а_1+а_n ))/2 *n
2)Егер арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдалансақ, онда арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы неге тең болады?
Sn= (2а_1+)/ (n-1)d/2*nАрифметикалық прогрессияның алғашқы п мү-шесінің қосын-дысының фор-муласы
999.docx
Тақырыбы
Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласы
Мақсаты
Жалпы мақсат
Тақырып жайлы айта келіп, есеті топпен шығаруға, салыстыра білуге үйренеді, есте
сақтау,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады
Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды
орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға
дағдыландыру.
Оқушылар шығармадағы негізгі ойды игереді, талқылайды,
кейіпкерлерге сипаттама беру арқылы өз болмыстарымен байланыстырады
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету ”.
Күтілетін
нәтиже
7 модульдің
қолданылуы
Қолданылатын
әдістәсілдер
Қолданылатын
ресурстар
Сабақ барысы Мұғалімнің ісәрекеті
Ұйымдастыру
кезеңі
Миға шабуыл, Жиго,
тақта, оқулық
Білу
Миға шабуыл
Түсіну
Оқушының ісәрекеті
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бірбіріне жылы сөздер айтады.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды
айтады.
Оқушылар шеңбер болып тұрған бойда
1,2,3 деп санап топқа сандары арқылы
бөлінеді.
Қол көтеріп жауап береді.
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау,
өз ойлары мен пікірлерін айту
Постер арқылы бар білімдерін топпен
талқылап отаға топтан оқушы шығып,
тапсырманы постер арқылы қорғайды
және өз пікірлерін ортаға салады., бір
біріне түсіндіреді, тақырыпты
жинақтайды
Барлық оқушыны ортаға шығарып
«Шаттық шеңбер» деген топ
құрғызамын.. Сәлемдесемін. Сыныптағы
оқушылардың келгенкелмегендерін
түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін. Қалай
отыратындығын түсіндіремін.
Сәлемдесу
Сұрақжауап:
1.тізбек деген не?
2.тізбектің қандай түрлерін білесіңдр?
3.арифметикалық прогрессия деген не?
1)Арифметикалық
прогрессияның
алғашқы n мүшесінің қосындысы неге
тең?
Sn=
*n
(а1+аn)
2
мүшесінің
2)Егер арифметикалық прогрессияның
nші
формуласын
пайдалансақ,
онда арифметикалық
прогрессияның алғашқы n мүшесінің
қосындысы неге тең болады?
S n=
2а1+ ¿ (n−1)d
∗n
2
¿
Қолдану
Оқулықтан: №185 (13 минут)
103; 101; ... арифметикалық
прогрессияның алғашқы
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген
тапсырманы өздері талқылап , өз ой пікірлерімен санаса білу
Топпен жұмыс жасау
а) сегіз мүшесінің; ә) жүз үш мүшесінің
қосындысын табыңдар.
Шешуі: а1=103 а2=101 d=101103=2
а)а8=103+7*(2)=89
103+89
S8=
2
∗8=768
❑
Жауабы:768
ә)а103=103+102*(2)=101
103−101
S103=
2
∗¿ 103=103
Жауабы: 103
№186
а)а1=7, d=4 , n=13 а13? S13?
Шешуі: а13=7+12*4=7+48=55
7+55
2 ∗13=403
S13=
б)а1=56 d=3 n=11 а11? S11?
Шешуі: а11=56+10*(3)=26
2 ∗11=451
56+26
S11=
Жауабы:451
№187
а)а1=10, d= 4, аn =50, n? Sn?
50=10+(n1)*4
50=10+4n4
4n=44
n=11
S11=
10+50
2 ∗11=330
Жауабы:330
Рефлексия
Сабақта не үйрендік?
Үйге тапсырма № 186(ә) ,187(ә),188(а,ә)
Қосымша есептер топтарға
Оқушылар кері байланыс арқылы
өздерінің сабақтан алған әсерлерін,
ұсыныс, тілектерін жазады. 1.(аn) арифметикалық прогрессия:а1=2,4; d= 0,8;
a11? А)5,6 Б)5,6 В)5 Г)6
2.(аn) арифметикалық прогрессия:а5=8,7; a8=12,3;
d? а1 ?
A)d=1,6 Б)d=3,6 В)d=1,2
Г)d=1,4
a1=2,3 a1=5,7 a1=3,9
a1=3,1
3.Мына арифметикалық прогрессияның 25;
22;.... 21ші мүшесін табыңдар.
А)30 Б)20 В)32
Г)35
4.(c n) арифметикалық прогрессия:с1= 2,7; c5=1,5;
d?
А)d=0,3 Б)d=3 В)d=0,3
Г)d=2
5.Мына арифметиалық прогрессияның с2= 18 және
с3=14. Алғашқы 8 мүшесінің қосындысын табыңдар.
А)64 Б)33 В)40
Г)25
6.(аn) арифметикалық прогрессия:
a1= 7,3 және a2= 6,4 болса, 26 саны нешінші
орында болады?
A)39 Б)38 В)27
Г)28
7.(аn) арифметикалық прогрессия:а3=6 ;d=1,2.(S7?)
А)42,6 Б)54 В)46,8
Г)50,4
1.(аn) арифметикалық прогрессия:
a1= 5,6 және a2= 4,8 болса, 16 саны нешінші
орында болады?
A)14 Б)13 В)27 Г)28
2.(аn) арифметикалық прогрессия:а4= 3 ;d=
0,8.(S8?)
А)27,2 Б)28,6 В)8,6
Г)48,3
3.(c n) арифметикалық прогрессия:с1=1,2;
c5=0,4; d?
А)d=0,4 Б)d= 0,4 В)d=2
Г)d=4
4 Мына арифметиалық прогрессияның с2= 9
және с3=5. Алғашқы 8 мүшесінің қосындысын
табыңдар.
А)30 Б)8 В)35
Г)20
5. Мына арифметикалық прогрессияның 27;
24 ;.... 15ші мүшесін табыңдар.
А)15 Б)15 В)20
Г)30
6. (аn) арифметикалық прогрессия:а= 2,4;
d=0,8; a11?
А)5,6 Б)5,6 В)5
Г)6
7.хn=(1)n*n формуласымен берілген тізбектің
10шы мүшесін табыңдар.
А)1 Б)10 В)5
Г)100
Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мү-шесінің қосын-дысының фор-муласы 9сынып
Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мү-шесінің қосын-дысының фор-муласы 9сынып
Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мү-шесінің қосын-дысының фор-муласы 9сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.