Открытый урок по теме "Шегіртке мен құмырсқа". Этот предмет называется "Әдебиеттік оқу". На русском можно оно называется чтение. Я хочу опубликовать этот материал на вашем сайте. Думаю это хороший урок. И думаю может понадибиться кому то из моих коллег, примите.Открытый урок
Шегіртке.docx
Пәні: әдебиеттік оқу күні: 12.10. 2016 ж сыныбы: 3 «Ә»
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шегіртке мен құмырсқа
Сабақтың мақсаты: «Шегіртке мен құмырсқа» мысалын оқи отырып, негізгі идеясын түсіну. Сын тұрғысынан ойлана кейіпкерлердің ісәрекетіне баға беру. тірек
сөздердің мағынасын ашу. Жыл мезгілдеріне байланысты шегіртке тіршілігіне баға беру; Топтық жұмысқа қалыптастыру.
Әдістәсілдер: «Шаттық шеңбер», «Серпілген сұрақтар» (доппен), «Түртіп ал», Венн диаграммасы
Модульдерді кіріктіру: Оқыту мен оқудағы жаңа әдістәсілдер, Оқыту үшін бағалау,оқуды бағалау.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда ақпараттық
коммуникациялық технологияларды пайдалану.Талантты және дарынды балаларды оқыту.Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқыту мен оқудағы
көшбасшылық.
Оқыту нәтижесі: – Мысалды оқи отырып, негізгі идеясын ашады; кейіпкерлердің ісәрекетіне мінездеме береді.Тірек сөздердің мағанасын ашады. Жыл мезгілдеріне
байланысты шегіртке тіршілігіне баға береді, адам өміріндегі ісәрекетпен байланыстырып тұжырымдайды.
Түйінді идея: Мысал кейіпкерлеріне қарап қорытынды жасау
№ Уақ
ыты
Дереккөздер мен
ресурстар
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушының ісәрекеті
Бағалау
1.
3
мин
Оқушыларды
топқа бөліп, топбасшы
сайлатамын.
Оқушыларды ынтымақтастық
қарымқатынасқа түсіру.
Оқушылар топқа
бөлінеді. Топбасшы
сайлайды. Жылы,
достық қарымқатынас
орнайды.
Тамаша!
Суреттер, күлтеше
2.
7
мин
Бағалау туралы
түсіндіріп жіберу.5 күлтешесі
бар гүл салғызу және әр
кезеңінде бағалатып отыру
Білу. Өткен тақырыпты
тексеру.
«Серпілген сұрақтар» (доппен)
Допты әр оқушыға кезек
лақтырады. Өткен тақырып
қандай және оның авторы. Не
туралы айтылады? Қай жер
суреттеледі? Күзгі ауа райы
қандай екен? Табиғат қандай
Допты қағып алған
оқушы ойпікірлерін
ортаға салады, шағын
ойталқы жүзеге асады.
Жарайсыңдар!
Үй тапсырмасы
бойынша
смайликпен
бағалау.
Оқулық, доп,
сұрақтар.. Оқулық, суреттер,
3.
9
мин
өзгеріске енеді? Борсықтың
тіршілігі. Тиінді сипатта. Қоян
туралы айт.
Түсіну. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту
1.Ине бел,қылқа мойын,қара батыр.
Қара тауды арқалап бара жатыр. Бұл не? (құмырсқа)
2.Ат басты,арқар мүйізді,бөрі кеуделі, бөкен санды, қос
қанатты, құмырсқа ізді,бота тірсекті.
(шегіртке)…
Кейіпкерлері жанжануарлар болатын шығарманың түрін
қалай атаймыз?
Мысал.
Мысал дегенімізадамның жағымсыз қасиеттерін, мінез
құлқын жанжануарлардың ісәрекеттерімен суреттеп
жазған шығарманың бір түрі.
Мысал арқылы бойымыздағы жаман қасиеттерден
арылуға, жақсылыққа ұмтылуымыз керек.
Ал бүгінгі сабағымыз не туралы болатынын аңғара
алдыңдар ма?
Бүгінгі күннің жадын және сабақ тақырыбын жазамыз.
Балалар мына суретке қарай қояйық кім екенін білеміз бе?
Қане кім айтады Абай кім болған? Ақын, кемеңгер,
данышпан,сазгер
Абай Құнанбаев жиырма екінші тамызда.мың сегіз жүз
қырық бесінші жылы қазіргі Семей облысы, Абай
ауданында дүниеге келген – мың тоғыз жүз төртінші жылы
бесінші шілдеде 59 жасында қайтыс болған.
Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы,
сазгер, аудармашы. Ол орыс жазушыларының
шығармаларын аударған. Оқушылар,біз бүгінгі сабағымызда Абай Құнанбаевтың
аудармашылығына тоқталамыз «Шегіртке мен
құмырсқа»мысал өлеңімен танысамыз .Бұл өлеңді ақын
орыс жазушысы Иван Крыловтан аударған.
4.
10
мин
Иван
Андреевич Крылов – белгілі орыс жазушысы,
мысалшы,журналист, академик . И. А. Крылов 13 ақпанда
1769 жылы Мәскеуде офицердің отбасында дүниеге
келген.
Қолдану. Суреттерден не көріп
отырсыңдар? Қандай жыл мезгілі
бейнеленген? Құмырсқаның киімі
қандай? Шегірткенің ше? Шегіртке
неліктен жылап тұр.
«Түртіп ал»
Мәтінді 3 бөлімге бөледі. Әр топқа
өз бөлімін оқуды тапсырады.Өзара
бірбіріне мазмұндатады.
Оқушылар суретке
қарап өз ойларын
жинақтаумен
болжамдарын
айтады.
Оқиды, дәптерге
негізгісін жазып
алады.
Жарайсыңдар!
Сурет, оқулық 48
бет
5.
1
мин
Сергіту сәтін орындатамын.
Абай атамыздың бір шумақ өлеңін
жатқа айтқызу
Шаршағандары басылып, сергіп
қалады. 6.
10
мин
Талдау.
Жаңа тақырыптан не түсіндің?
«Жаз мезгіліндегі шегіртке» және
«Қыс мезгіліндегі шегіртке»
постерге түсіру.
7.
3
мин
8
9.
10
1
мин
1
мин
1
мин
Жинақтау.
Шығармашылық тапсырма:
«Венн диаграммасы»
(құмырсқа мен шегірткенің ұқсастық
және айырмасы) 1.Мысалға сүйеніп,
шегіртке мен құмырсқаны
салыстыра сипатта.
2. Құмырсқа орнында болсаң не
істер едің? .– деген сұрақпен
метатану дағдыларын өрістету.
Рефлексия.«Басбармақ» әдісі
Бағалау.
Үйге тапсырма: Шегіртке мен
құмырсқаның іс әрекетін
сипаттайтындай мақал мәтел
жинақтау.
Оқу ісінің меңгерушісі:
«Жаз мезгіліндегі
шегіртке» және
«Қыс мезгіліндегі
шегіртке»
топтастырып,
жобалайды,
сызады не
салады, жазады,
топта
талқылайды.
Салыстырады, өз
пікірлерін
айтады.
Өте жақсы!
Стикер,музыка.
флипчарт, маркер,
түсті қағаз, қайшы,
желім
Дәптер.
«Басбармақ»
әдісі арқылы кері
байланыс
жасайды.
Топ басшысының
бағалауы
Күнделікке жазып алады.
Жиынтық баға
Сурет
Күлтеше бағалау
парағы
Күнделік Ұстаным.
Әр баланың пікірі құнды.
Ұстаздың әр сөзін зейінмен
тыңда. Бірлік бар жерде тірлік
бар.
Еңбек бәрін де жеңбек. Осының бәрі де біздің
қолымыздан келеді. Венн диаграммасы Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Ашық сабақ. "Шегіртке мен құмырсқа"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.