Асық ату және бестас ойыны
Оценка 4.7

Асық ату және бестас ойыны

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
физическая культура
5 кл—9 кл
22.12.2021
Асық ату және бестас ойыны
Қазақтың ұлттық ойындарының бірі асық ату ойындар түрлеріне шолу жасау. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытады
Асық ату және бестас ойындары - 142 7 44 — копия.docx

                                       Қысқа мерзімді сабақ жоспары

5-бөлім: Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары

Мектеп: Ж. Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп КММ

Күні: 14-16.12.21ж

Мұғалім: Култумбаев Есен

Сынып: 7 «б,в,г,ғ»

Сабақ: 44

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Асық ату және бес тас ойыны

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.5.1   Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды анықтай білу

Сабақтың мақсаты:

 

 

 Оқушылардың барлығы орындай алады:

Ұлттық ойындар ережелерімен танысу арқылы өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін дамыта біледі.

 Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Ұлттық ойындар ойнау кезінде тактикалық комбинацияларды орындауды түсіне алады.

 Оқушылардың кейбірі орындай алады:

Ойын ережелерін орындау арқылы ойлау қабілеттерін дамыта отырып, көшбасшылық дағдыларын біледі және орындай алады.

 

Бағалау критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

 

Сабақ жоспары

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

 Дайындық бөлімі:

Оқушыларды қатарға тұрғызу. Сәлемдесу.

Ø  Оқушылардың спорттық киімдеріне назар аудару.

Ø  Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Ø  Бағалау критерийлерін анықтау.

Ø  Қауіпсіздік ережелерін ескерту.

«Шаттық щеңбері»

Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге тілек айту.

Саптық жаттығулар:

-«оңға», «солға», «айнал».

Жүру жаттығулары:

- қол алда, аяқтың ұшымен жүру,

- қол белде, өкшемен жүру,

- қол желкеде, жартылай отырып жүру,

- қол белде, толық отырып жүру. 

Жүгіру жаттығулары:

- қол алда, аяқты алға сермей жүгіру,

- қол артта, аяқты артқа қайшылап жүгіру,

- қолды шынтақтан сермеп, оң йықпен алға жүгіру,

- артпен сол йықтан алға қарап жүгіру,

Жалпы дамыту жаттығулары:

Тыныс алуын қалпына келтіру,

 

Оқушылар қатарда түзу тұрып, сапта тұру ережелеріне мән береді. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын мұқият тыңдайды.

 

 

 

Денені қыздыруға арналған жүру, жүгіру кезіндегі жаттығуларын толықтай орындайды.

ҚБ: қошемет сөздер

Жарайсың

Жақсы

Керемет

 

Әрбір жаттығу үшін бос кеңістік

 

 

 

 

 

 

 

Презентация:

 

https://ppt-online.org/438959 

Сабақтың ортасы

30 мин

 

 

 

 Белсенді оқыту әдісі

«Миға шабуыл»

 

1. Асық ату ойыны қазақтың ұлттық ойын түрлеріне жата ма?

2. Асық ату ойынының қандай түрлері бар?

3. Ұлттық ойынның бірі - бес тас ойнаудың ережелерімен таныссыңдар ма?

 

 «Асық ату» және «бес тас» ойындарының ережелерән үйрету:

  Ойын ережесі шеңбер сызылып, сол шеңбер ішіне диагональ сызық сызылады, осы сызыққа асықтар тізіліп қойылады. Белгіленген жерден асықты шертіп атып, асықтарға тигізу керек. Асық шеңберден шықса, шығарған ойыншы тағы атады. Осылай ойын жалғаса береді.   

 

 

Иіргенде түскен қалпына қарай асықтарды: алшы, тәйке, бүк, шік деп, ал атуға арнап қорғасын құйылған асықтарды – сақа, деп аталады. 

 

      

 Асық ойынының басқа да түрлері бар: үштабан, алтыатар, бес асық, тас қала, хан ойыны, ханталапай және т. б.

 

Тапсырма: асық ату түрлерін, ережелерін, айырмашылықтарын саралау. Сараптама нәтижесін презентация, постер немесе баяндама түрінде жасауға болады. Тапсырма нәтижесіне қарай, оқушылар бір-бірлерін бағалайды.

 

Оқушылар түзетуші комментарийлер бере отырып, жаттығуды орындаудың әрбір реттілігінде бір-бірін бақылайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Асық ату  ережелерін есте сақтайды.

 

 

 

 

 

 

  Дескриптор:

- «асық ату» ойынынын  ережесімен ойнай алады;

- асық атауларын есінде сақтайды;

- ойынды ережесіне сай ойнай алады;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ: бір бірін бағалау

«Шапалақ» әдісімен бағалау

Картинки по запросу анимация хлопать

Әрбір жаттығу үшін бос кеңістік, асық тастары, бор.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дереккөздер:

 

Қошанов Н. Б., Бектенов Ғ. С., Құлтанов Д. Т., Мухтаров С. М., Асық ойындарынүйрету әдістері (Әдістемелік нұсқаулық) – Арқалық 2019 – 39 бет

 

 

Асық ату, бес тас ойындары ережесі:

 

https://youtube.com/watch?v=3n5_kUrWJvA&feature=share

 

 

https://youtube.com/watch?v=gklOOg5aA9U&feature=share

Бес тас ойыны

 

https://youtube.com/watch?v=aVrIKC4evAw&feature=share

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

Кері байланыс,

«Білем» бағанына осы сабақ алдында білетіндерін жазу.

«Білдім»- бүгінгі сабақта не білгендерін, үйренгендерін жазу.

«Білгім келеді»- келесі сабақта қандай нәрсе үйренгісі келетіндерін жазу.

Үйге тапсырма.

 

Оқушы қиын болған немесе жүзеге асыра алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап береді.

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы бағалау

 

Үлкен бос кеңістік, секундомер.

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Мектеп: Ж. Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп

Мектеп: Ж. Қалдығараев атындағы жалпы білім беретін мектеп

Жалпы дамыту жаттығулары: Тыныс алуын қалпына келтіру,

Жалпы дамыту жаттығулары: Тыныс алуын қалпына келтіру,

Иіргенде түскен қалпына қарай асықтарды: алшы, тәйке, бүк, шік деп, ал атуға арнап қорғасын құйылған асықтарды – сақа, деп аталады

Иіргенде түскен қалпына қарай асықтарды: алшы, тәйке, бүк, шік деп, ал атуға арнап қорғасын құйылған асықтарды – сақа, деп аталады
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.12.2021