Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық саяси ойдың дамуы қысқа мерзімді жоспар

  • Разработки уроков
  • docx
  • 01.12.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

11 сынып
Иконка файла материала Қысқа мерзімді жоспар.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3. Мемлекет тарихы және қоғамдық-саяси ойдың дамуы

Мектеп: «Т. Аманов атындағы №16жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Токтарова Амангул Токанбековна

Сынып:

11 сынып  Қазақстан тарихы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:-0

Сабақтың  тақырыбы

Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық саяси   ойдың дамуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 11.3.1.2  Қазақстандағы  қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

 

Сабақтың мақсаты

 Барлық оқушылар:   Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуына үлес қосқан қайраткерлердің еңбектерін бағалайды

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуына үлес қосқан қайраткерлердің ,ақын жыраулардың,билердің қосқан үлесін бағалайды

Кейбір оқушылар: Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуына  қайраткерлердің қосқан үлесін бүгінгі күнмен байланыстырады.

Бағалау критерийі

  -Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдағы саяси өзгерістерді бағалайды

-Қайраткерлердің қоғамдық-саяси идеяларын бағалайды

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық орта қалыптасуын анықтай алады. Өзінің пікірін білдіру үшін жазбалар көмегімен сыныптың алдында ауызша түрде ұсынады./айтылым/

Пәнге арналған сөздік және терминология: Қоғамдық ой

Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қазақ хандығы кезіндегі қоғамдық саяси ой айтуға үлес қосқан.........қайраткерлер.

Үш жүз бірлестігінің бастамашысы Тәуке хан қабылдаған Жеті жарғы заңдар жинағы авторларының бірі ретінде..........тарихта қалды./жазылым/

Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қазақ хандығы дәуіріндегі жетістіктер?
2.Қоғамдық саяси ойдың қалыптасуына ықпал еткен не?/тыңдалым

Құндылықтарға  баулу

Азаматтық жауапкершілік,құрмет,ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы,География.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

11.3.1.3 Қазақ хандығы құрылуы тарихындағы билік еткен хандар саясаты туралы білімдері бар

 

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарлан-ған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу  түрлері

Ресурстар

Тарихи концепт: Интерпретация.

Сабақтың басы

10минут

Ұйымдастыру кезеңі

Топтастыру-«Портреттер сөйлейді» әдісі

1-топ «Төле би», 2-топ-«Қазыбек би»,

3-топ-«Әйтеке би», 4-топ «Бұқар жырау»

Тапсырма-1

Әр топ өз тобындағы портрет  туралы не білетіндерін айтады?

-Тұлғалардың қазіргі қоғамда алатын орны қандай? Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпқа болжам жасау(шынайы өмірмен байланыс)

ҚБ /«Миға шабуыл»әдісі

 

Төле би,Қазбек би,

Әйтеке би,Бұхар жырау портреттері әр топта тұрады

Сабақтың ортасы

20 минут

    « Бейнеметафора» әдісі   

«Қазақ   хандығы»тарихқа саяхат фильмінен үзінді көреді. (Әр топқа тапсырма беріледі)                                                        Тапсырма-2

1-топ «Әке көрген оқ жонар,шеше көрген тон пішер» деген Төле би. Неліктен? Оқулықтың 23-24беттері бойынша мәтінді оқып,талдау жасап постер қорғау.

2- топ «Жеті жарғы» заңдар жинағын жазуда Қазыбек бидің қандай тың  идея айтқанын білесіңдер?  Оқулықтың 24-25 беттері бойынша мәтінді талдап, постер қорғау

3-топ.Халықаралық  проблемаларды шешуде дана,әділ би,мықты ой адамы атанған-Әйтеке би. Оқулықтың 26-27 беттеріндегі мәтіннен ой жинақтап, постер қорғау.

4-топ.Халықты бірлікке,достыққа, батырлыққа шақырған ақын Бұқар жырау.Оқулықтың 28-бетіндегі мәтінді оқып,постер қорғау.

ҚБ/«Қабырға сөйлейді»әдісі

Дескриптор

1.       Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың қалыптасуы туралы алған білімін қолданады, талдау жасайды

2.       Қазақстандағы саяси-ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлестерін,идеяларын бағалайды

Өзара бағалау: Екі жұлдыз, бір тілек стратегиясы арқыла топтар арасындағы бағалау

Тапсырма 3

1) Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға

1.Білу:Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғам өкілдерін  атап беріңіз?.

2.Түсіну: Неліктен Бұқар жырау Абылайдың кеңесшісі болған? Дәлел келтір

2) Қолдауды орташа қажет ететін оушыларға:

3. Қолдану:  Қазақ хандығы дәуіріндегі қайраткерлердің қоғамдық-саясиойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде? Дәлел келтір?

4. Талдау: Академик С.Зиманов: «Әйтеке би өзі жөнінде»  «Өмірім өзгенікі,өлім ғана өзімдікі»деген  тұжырыммен келісесің бе? Неліктен? Мысал келтір!

3) Қолдауды аз қажет ететін оқушыларға:

5.Жинақтау: «ПТМС» формуласымен Қазақстандағы қоғамдық саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесі қандай?

-Позиция ( мен солай санаймын, ойлаймын, есептеймін)

-Түсіндіру (....себебі,)

-Мысал (мен мұнымынадаймысаларқылыдәлелдейаламын....)

-Салдар ( айтылғанмәселебойыншамынандайқорытындыжасаймын....)

  «Орта ғасырлық қайраткерлердің  идеяларының қазіргі қоғамда  алатын орны» тақырыбында эссе жаз.

Дескриптор

 1. Дәлелді ақпараттармен қамтиды.
4. Эссе критериіне сай өз пікірін, көзқарасын қоғаммен байланыстыра жазады.

Ватман,маркер

https://www.youtube.com/watch?v=qfsxgbzgCPU 

Сабақтың  соңы

7минут

      3минут

Қалыптастыру бағалау тапсырмасы

Оқушылар «Үш жақты күнделік» толтырады                                     

Дескриптор:

-          Оқушылар қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалар көзқарасын сипаттайды

-          Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық саяси ойларының бүгінгі күндегі маңыздылығын баяндайды

Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»әдісі.

Бүгінгі сабақта түсінгендерін стикерге жазып,түсінік береді.

Үйге тапсырма. Орта ғасырлық қайраткерлердің  идеяларының қазіргі қоғамда  алатын орны» тақырыбында эссе жаз.

Ресурс 1

ҚБ парағы

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


 

 Сыныпта топтық,жұптық ,жекелей жұмыс кезінде оқушылар арасында диалог жүреді.Бұл оқушылардың айтылым,тыңдалым,жазылым жағдыларын дамытады.Алымы төмен оқушыларға жеке тапсырмалар  беріліп,олардың табысқа жетуіне қолдау көрсетіледі

 1)қалыптастырушы бағалау парағы.

2)кері байланыс беру арқылы

3)«Портреттер сөйлейді»әдісі арқылы

4)Екі жұлдыз бір тілек арқылы

 Денсаулық сақтау педагогикасын,СЭС талаптарын сақтау.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.

 

 

Сабақбойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімд і болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ресурс 1   Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

ТақырыпҚазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық саяси   ойдың дамуы

Оқу мақсаты : 11.3.1.2  Қазақстандағы  қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау

Бағалау критерийі :

Ойлау дағдыларының деңгейі :Қолдану

Тапсырма:

Оқушылар «Үш жақты күнделік» толтырады   

                                 

Тарихи тұлғалар

Қоғам туралы көзқарасы

 

Қорытынды ойы

 

Бұхар жырау

 

 

Төле би

 

 

Қазбек би

 

 

Әйтеке би

 

 

 

Дескриптор:

-          Оқушылар қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалар көзқарасын сипаттайды

-          Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық саяси ойларының бүгінгі күндегі маңыздылығын баяндайды

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Посмотрите также