Қазақ халқының ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылығы

  • Разработки уроков
  • pptx
  • 16.05.2017
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Сабақтың мақсаты:- ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылықтың түрлері мен маусымдық көшу туралы, қолөнердің дамуы мен қалалардың тоқырау себептері туралы оқушыларды жан-жақты таныстыру; - Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; - Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Амандасып, түгендеу. 2.Оқушылар Қысқы көш. Жазғы көш. Күзгі көш. арқылы топқа бөлінеді.Сабақтың мақсаты:- ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылықтың түрлері мен маусымдық көшу туралы, қолөнердің дамуы мен қалалардың тоқырау себептері туралы оқушыларды жан-жақты таныстыру; - Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; - Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Амандасып, түгендеу. 2.Оқушылар Қысқы көш. Жазғы көш. Күзгі көш. арқылы топқа бөлінеді.
Иконка файла материала 7- сынып мал шаруашылы5ы.pptx
Сабақтың тақырыбы: §43. Қазақ халқының  ХҮІ­ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылығы      Сабақтың мақсаты: ­ ХҮІ­ХҮІІ ғасырлардағы шаруашылықтың түрлері мен  маусымдық көшу туралы, қолөнердің дамуы мен  қалалардың тоқырау себептері  туралы оқушыларды  жан­жақты таныстыру;  ­ Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық,  ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау  қабілеттерін дамыту;  ­ Оқушыларды өз  елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық  құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге,  ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
І. Ұйымдастыру кезеңі.  1.Амандасып, түгендеу.  2.Оқушылар Қысқы көш. Жазғы  көш. Күзгі көш. арқылы       топқа бөлінеді.
Сабақ кезеңдері:   І. Ұйымдастыру   ІІ. “Білім минуты” тапсырмалары (Үй        тапсырмасын сұрау)   ІІІ. “Білу жүйесі”. Сыни тұрғыдан ойлау.     ІV. “Түсіну” жүйесі . Жаңа сабақ  V. “Қолдану” жүйесі жұптық тапсырмалар.  VI. “Талдау” жүйесі . Топтық жұмыс. VII.”Жинақтау” жүйесі. “Ой толғау диалогі” VIII. “Бағалау” жүйесі. Блум таксономиясы  бойынша бағалау   IХ.Үй тапсырмасы
ІІ.  «Білім минуты» тапсырмалары үй тапсырмасын сұрау: «Ия немесе жоқ» ойыны (ауызша  тест)  1.Қазақ хандығының құрылу алғы шарттарының бірі, мына  мемлекеттердегі оқиғаларға байланысты ­­­­ 2.Қазақ хандығының алғашқы құрылған кездегі алып жатқан жері  Дулатидың жазуынша ­­ 3. XVғ Қазақ хандығының құрылуы қарсаңында наймандар мекендеді  ­­­  4. XVғ Қазақ хандығының құрылуы қарсаңында қоңыраттар мекендеді.   5. XVғ Қазақ хандығының құрылуы қарсаңында арғындар мекендеді  ­­­­ 6. XVғ Қазақ хандығының құрылуы қарсаңында дулаттар мекендеді ­­­ 7. XVғ Қазақ хандығының құрылуы қарсаңында үйсіндер мекендеді ­­­­­    8. Қазақ хандығының негізін қалаған хандар ­­­­ 9. Қазақ хандығының алғашқы территориясы ­­­­  10. Қазақ хандығының құрылған уақыты ­­­
ІІІ.“Білу жүйесі”. Үй тапсырмасын пысықтау                              Сыни тұрғыдан ойлау.             Хан деген не?       (Елестетіңіз.  Ойлаңыз.  Суреттеңіз.  Дамытыңыз.)
ІV. “Түсіну” жүйесі . Жаңа сабақ   Жоспары:  ­ Жартылай көшпелі мал шаруашылығы  ­ Қысқы көш.  ­ Көктеу (Көктемгі көш).Жайлау(Жазғы көш).  ­ Күздеу (Күзгі көш).
V. “Қолдану” жүйесі Жұптық тапсырмалар    І­топ.  Қазақ қыстауларының тарихи  маңызы неде?  ІІ­топ.  Маусымды көшіп­қоныудың қандай  пайдасы бар?  ІІI­топ. Көктеу мен күздеудің және  жайлаудың айырмашылығын  айтып беріндер?
VI. “Талдау” жүйесі .     І­топ.    Қысқы көшке саяхат?  ІІ­топ.  Көктемгі көш Жайлау Жазғы көш сыры?   ІІI­топ.  Күздеу Күзгі көш сыры?
VII.”Жинақтау” жүйесі. “Ой толғау диалогі”  Маусымдық  Орналасуы Маусымдық  көшіп­ қонудың  түрлері көштерде  атқарлатын  жұмыс  түрлері
VIII. “Бағалау” жүйесі. Оқушы                          білімін бағалау.  IХ.Үй тапсырмасы: Көшпелі мал  шаруашылығы туралы эссе
Блум таксономиясы бойынша бағалау парақшасы     Білу     Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау Бағалау №       Аты­жөні 01 02 03 04 05 06 07 08 Бағалау шкаласы: Өте жақсы:3. Жақсы:2.                                       Қанағаттанарлық:1                                        «5»­12­15 ұпай.                                        «4»­9­12 ұпай.                                        «3»­5­8 ұпай.
5.Кері байланыс.     «Екі жұлдыз, бір тілек»   Сабақ бойынша алған әсерлерін  стикерге жазады. ( Екі ұнаған нәрсе, бір  ұсыныс, барлық оқушы)
Рефлексия