Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға сөйлеудің қажеттілігі, сөйлеу түрлерімен таныстыру;.Оқушыларға сөйлеудің қажеттілігі, сөйлеу түрлерімен таныстыру;
2. Сөздік қорын, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту,ой-өрісін кеңейту
3.Адамгершілік, еңбек тәрбиелеріне, үлкендерді құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ,жаңа білім беру сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, көрнекілік, іздену
Сабақтың көрнекіліктері: тірек-сызба, сюжетті суреттер,карточкалар,интерактивті тақта.
казактили.docx
Тақырыбы: Тіл және сөйлеу
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға сөйлеудің қажеттілігі, сөйлеу түрлерімен таныстыру;
2. Сөздік қорын, байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту;
3.Адамгершілік, еңбек тәрбиелеріне, үлкендерді құрметтеуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдістәсілдері: сұрақжауап, көрнекілік, іздену
Сабақтың көрнекіліктері: тірексызба, сюжетті суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: оқу, талдау.
2.Ауызекі сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысы бұрын пайда болды?
Жазбаша сөйлеуді қай кезде қолданады деп ойлайсың?
Ауызекі сөйлеуді ше?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Кел,балалар , оқылық! Өлеңін оку арқылы сабақты ашу.
ІҮ. Жанжақты білімдерін тексеру. Жазбаша сөйлеуді кішкентай бала жүзеге
асыра алады ма? Неліктен? Ауызекі сөйлеуді сәби кімнен үйренеді?
Тілдің қымбат,өлшеуі жоқ қазына екендігін білдіру.
Тіл туралы білімдерін саралау.
Тіл мен қимыл үйлесімділін анықтау.
Көңілкүйден шығатын тіл ұғымын қалыптастыру.
Жау бастаудан да қиын аталу себебін ұғындыру. Ғұламалар сөздерінің мәнін түсіндіру.
Өз ойларынан тіл туралы мағұлмат айтқызу,жазғызу, шығармашылыққа
баулу.
Сөз қадірін ұғады.
Аз сөз көмір, көп сөз өмір екендігін түсінеді.
Орынсыз киліктеу мағынасын біледі.
Көп тыңда,аз сөйле жүйесімен жүруге дағдыланады.
Әр сөзге,әр тіркеске қатысты ойларын айтуға үйренеді.
Ү.Жаңа материалмен жұмыс: а)оқулықпен жұмыс. 1жаттығу. Берілген сөйлеу
мәнерлері кімдерге тән екенін анықтау
2жаттығу ә) дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу:А А А аң.
Мақалды түсініп жатқа жаз.3жаттығу.Өлеңді көшіріп жаз.45жаттығу
Ауызша.6жаттығу. Өзіндік жұмыс. 8 жаттығу Мәтінді тиісті дауыс
ырғағымен оқу, жалғастыру. Сендердің де атаәжелерің алыста тұрады ма?
Оларға хат жазып көрдің ба? Хат жазу сөйлеудің қай түріне жатады?
Шығармашылық тапсырма: өзінің досыңа 45 сөйлемнен құралған хат жазып
көр. 7жаттығу.Тақтамен жұмыс .9жаттығу. Ауызша орындалады.
11жаттығу. Суретпен жұмыс. Сурет бойынша қызықты оқиға құрау.
в) сергіту жаттығуы.
ҮІ. Бекіту: «Кім жылдам?» ойының өткізу. Ойынның шарты: тірек сөздерді
пайдаланып жазбаша және ауызекі сөйлеу жасау. Тірек сөздер: ойын, дала,
қызық.(ауызекі) Тірек сөздер: ауарайы, бізде, ата. (жазбаша)
ҮІІ.Қорытындылау. Балалар, бүгін біз не үйрендік?
ҮІІІ.Үйге тапсырма: 7жаттығу, 7бет.
ІХ.Оқушыларды бағалау
Қазақ тілі
Қазақ тілі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.