Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
Оценка 4.8

Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы

Оценка 4.8
Научно-исследовательская работа
docx
история
10 кл
03.12.2020
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
Шайхиева Жанар Өткізетін ҚМЖ Көшпелі мемлекеттер дұрыс.docx

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қазақстан территориясын-дағы ерте мемлекеттер (2 с.)

Мектеп:ШҚО, Тарбағатай ауданы,  «Асусай мектеп – балабақша кешені»КММ, тарих пәнінің мұғалімі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Шайхиева Жанар Тлеухановна

Сынып: 10  Қазақстан трихы

Қатысқандар: 8

Қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы№2

Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;

10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Темір дәуіріндегі Қазақстанда қалыптасқан  мемлекеттіліктің тарихи кезеңдерін анықтап уақытсызығына белгілейді; Қазақстан территориясындағы темір дәуіріндегі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды;

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстанда мемлекеттердің қалыптасуының тарихи кезеңдерін ажыратады; Қазақстандағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін салыстырады;

Кейбір оқушылар: Көшпелі мемлекеттердің ерекшеліктерін атайды; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің отан тарихында алатын орындарын бағалайды.

Бағалау критерийі

-         Қазақстандағы ерте көшпелілер мемлекеттерінің саяси құрылымының ерекшеліктерін ажыратады.

-         Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің қалыптасуының тарихи кезеңдерін атайды.

Тілдік мақсаттар

 

Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер туралы бейнероликті көріп, аналитикалық жұмыс парағын толтырады. (айтылым, тыңдалым, жазылым)

Кескін картаға  мемлекеттерді түсіреді, қай жерде орналасқандығын анықтайды, талдайды (жазылым, айтылым).

Оқулықтан көшпелі мемлекеттерді қайда мекендегенін анықтайды (оқылым)

Лексика мен терминология: Мемлекет, ерте көшпелілер, көсемдік, гуньмо, шаньюй, түменбасы, мемлекеттілік

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазақстан аумағында ерте көшпелілер мемлекеттер ерте темір дәуірінде  пайда болды, өйткені .......

Сіз неде     ........екенін айта аласыз ба?

Ерте көшпелілер мемлекеттерінің басты ерекшеліктерін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасуы сол кезеңдегі жорықтардың ықпалы деп есептеймін, себебі ......

Құндылықтарға баул

Оқушыларға көшпелі мемлекеттер туралы оқыта отырып «Мәңгілік Ел», «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығы бойынша мемлекеттілікті құрметтеуге баулуу

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы пәні және география пәндерімен байланысты.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

10.3.1.1 - Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану арқылы оқу мақсатымен өткен сабақта жұмыс жасаған, сол білімдерін 10.3.1.2 - 10.3.1.3 оқу мақсатына жетуде қолданады.

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Тарихи концепт: дәлел

  Сабақтың басы

      (10 минут)

2 минут

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

1) Ұйымдастыру шаралары ( Сәлемдесу, түгендеу)

Тапсырма №1  /Б С /

Тақырыбы: Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы тақырыбындағы №1 сабақ бойынша үй жұмысы тексеріледі.

Әдіс: /Ж/ «Жазбаша жауап»  

(Саралау қиындық деңгейі әр түрлі)

А деңгейл: / жеңіл/. Қазақстан аумағында құрылған ерте көшпелілер мемлекеттерін атап жазыңыз?

В деңгейлі: /орта/Тақырыпқа байланысты қандай тірек сөздер мен даталар естеріңізде қалды? (есте сақтауға көмектеседі)

С деігейлі:/қиын/ Ерте мемлекеттердің саяси құрылымы туралы не білесіңдер? Мемлекет пен мемлекеттіліктің айырмашылығы не?

ҚБ. «+, -, керемет» (ауызша өзара бағалау )

2) Топқа топтастыру: /Құрылымдалған топ (жіктеу арқылы саралау)

1-Топ Гунмо

2-топ. Шанью

Мақсаты: «Сандықша» арқылы ерте мемлекеттердің лауазымдарын жазып топқа топтастыру барысында жаңа тақырыпқа көшемін.(тайпа, мемлекет,).

Тақырыбымызды ойлап тауып көріңдерші? Балалар  не білгілері келеді?

М. Оқу мақсатын хабарлайды, кіріспе сөз айтады

 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;

-Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

 

Оқулық

 

 

 

Сақтардың қалыптасуы

https://www.youtube.com/watch?v=4AlHjjUPTas

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20 минут

 

10  минут

 

(топтық)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10  минут

(жекелей жұмыс)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біріншіден, көшпелі мемлекеттің маңызды бір белгісі ретінде оның өте төмен эволюциялық мүмкіндіктерін атап өту қажет. Көшпелі өмір салты мен көшпелі менталитет болмыстың мемлекеттік формаларын қажет етпеді. Шаруашылықтың көшпелі жүйесі мемлекеттік институттан тыс жағдайда өмір сүре алады. Бұл көшпелі мемлекеттердің мынадай тұрақсыздығына алып келді: 
ü	Дамыған бюрократиялық аппараттың болмауы, көшпелі мемлекеттің қызметінің тар ауқымы мен әр алуандылығының болмауы, 
ü	оның тәуелді елдерден алым жинауға бағыттылығы, ұйымдастырушылық-шаруашылық қызметінің болмауы; 
Осының барлығы көшпелі мемлекеттің қасиеттері

Тапсырма №2. /Топтық/.

 Әдіс:  «Аналитикалық жұмыс парағы»

Топтарға Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер туралы бейнеролик көре отырып, аналитикалық жұмыс парағын толтырыңыздар  /дереккөз арқылы саралау/.

Парақ: (оқушыларға аналитикалық парақты бейнеролик  көрсетілмей  тұрып береді, көріп болғаннан кейін  сыныпта талқылау жүреді)

Дискрптор:

-          Қазақстанда мекендеген тайпалық одақтарды анықтайды

-         Қазақстан территориясындағы темір дәуіріндегі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды

ҚБ.Топтар өзара «5 балдық жүйе»  арқылы бағалайды.

Тапсырма 3  /Т/ Көшпелі мемлекеттердің картасын АКТ- да көрстіледі, кескін картаға түсіріп қай жерлерді мекендегенін талдаңыздар? (қолдану)

ЕЖЕЛГІ ҚАЗАҚСТАН МӘДЕНИЕТІ - YouTube

Бағалау критерийі: Оқулықтан көшпелі мемлекеттерді қайда мекендегенін анықтайды және талдайды

Дескрипторлар:

-         Сақтардың, Ғұндардың, Қаңлылардың, Үйсіндердің мекендеген жерлерін кескін картаға түсіреді)

Қ Б. Ойлау бутерброды

Қарқыны жылдам оқушыға аранлған тапсырма.

Г.С.Кляшторныйдың көшпелі мемлекеттіліктің ерекшеліктері туралы пікірімен танысып, талқылаңыз.( дереккөзбен жұмыс)

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстандағы ерте көшпелі мемлекеттер

https://youtu.be/hAGjPVb1c3s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстан траихы Шың 2015 ж Талдахметов.С

 

Үйсіндер
http://e-history.kz/kz/contents/view/257

 

 

АКТ ,

Карта

 

 

 

Ғұндар

http://e-history.kz/kz/contents/view/gundar__504

 

Сақтар туралы

https://www.youtube.com/watch?v=4AlHjjUPTas

 

Сабақтың соңы

    ( 10 минут)

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 Тапсырма 4  /Жеке /.

Әдіс: «Уақыт сызығы» (қолдану)

 Ерте темір дәуірінде өмірсүрген мемлекеттердің храналогиясын уақыт сызығына белгілеңіз

 

 


Сақтар           Қаңлылар     Үйсіндер     Ғұндар

 

 

Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте мемлекеттерінің тарихи кезңдерін уақыт сызығына белгілейді

Дескрипторлар:

-         Сақтардың храналогиялық шеңберін белгілеңіз

-         Қаңлылардың хранологиялық шеңберін белгілеңіз

-         Үйсіндердің храналогиялық шеңберін белгілеңіз

-         Ғұндардың храналогиялық шеңберін белгілеңіз

Қ Б «Өзін - өзі» бағалайды АКТ дан дұрыс жауап көрсетіледі.

Кері байланыс «Ашық хат»

Кері байланыс
v	Не жақсы өтті?
v	Нені өзгерткіңіз келеді?
v	Саған не ерекше қиын болды?
v	Саған ең пайдалысы не болды?
 

 

 

 

 

 

 

 

 


Үйге тапсырма:

Міндетті тапсырма: Тақырып оқып 3 сұрақ құрау. Ерікті тапсырма: Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің отан тарихында алатын орындарын туралы қосымша дерек жинап керу.

 

 

 

Оқулық

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық, жұмыс барысында «Аналитикалық жұмыс парағы» тәсілін қолдану жоспарланды себебі бұл жерде бейнеролик көре отырып, аналитикалық жұмыс парағын толтырып ойларын дамытады, зерттеу жұмысын жүргізеді.  АКТ арқылы кескін карта бойынша оқушылар визуалдық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жасалды. «Уақыт сызығы» арқылы ..................б і лмейқойдым

«+, -, керемет», «5 балдық жүйе», «Өзін –өзі бағалау», «Ашық хат»

 

 

 

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау. Тілек білдіру сергіту сәтін өткізу.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.

Рефлексия

 

 

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.

2.

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс

Бөлім

Тақырып

Қазақстан территориясын-дағы ерте мемлекеттер (2 с.)

Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы

Оқу мақсаты

10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;

10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

Ойлау дағдыларының

Деңгейі

Дәлел

Бағалау критерийі

-         Қазақстандағы ерте көшпелілер мемлекеттерінің саяси құрылымының ерекшеліктерін ажыратады.

-         Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің қалыптасуының тарихи кезеңдерін атайды.

Тапсырма

 

  Ерте темір дәуірінде өмірсүрген мемлекеттердің храналогиясын уақыт  сызығына белгілеңіз

 

 


            Сақтар           Қаңлылар     Үйсіндер      Ғұндар

 

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Қазақстандағы ерте мемлекеттерінің тарихи кезңдерін уақыт сызығына белгілейді

-         Сақтардың храналогиялық шеңберін белгілеңіз

-         Қаңлылардың хранологиялық шеңберін белгілеңіз

-         Үйсіндердің храналогиялық шеңберін белгілеңіз

-         Ғұндардың храналогиялық шеңберін белгілеңіз

 

 

 

 

Бейнероликті  талдауға арналғанан алитикалық жұмыс парағы

 

1-қадам.   АЛДЫНАЛА КӨРУ

 

A

Бейнероликтің атауы

 

 

 


B

Бұл бейнероликтен  не көреміз деп ойлайсыздар?

 

 

 

 

 

 

 

 

 


С

Бейнероликтің  физикалық қасиеттері (қажеттісін белгілеңіз):

 

○Музыка

○Баяндаушылық

○Анимация

○Қойылымдар

○Жанды әрекет

○Артқы шу

 

 

Д

Бейнероликтің бүгінгі сабағымызға қандай үлес қосқанын байқаңыздар. Бейнероликтің  көңіл-күйі немесе тоны қандай?

 

 

 

 

3-қадам. КЕЙІНГІ КӨРУ (немесе қайталап көру)

 

A

Бейнероликті  көргеннен соң алдынала көру жаттығуында тізген және роликте  көрген заттарды белгілеңіздер

 

 

 

 


B

Бейнероликтің мақсаты не?

 

 

 

 


C

. Қарым-қатынас құралы ретінде оның мықты және әлсіз тұстары қандай?

 

 

 

 


D

Бейнеролик тақырыбымызға  сай келе ма? Ол сіздерді  қандай сезімге бөледі?

 

 

 

 


F

Бұл ролик  сіздерге түсірілген кезеңнің өмірі туралы қандай мәлімет береді? Негізгі екі ерекшелікті анықтаңыз

1.

 

2.

 

 

G

Бұл оқиға туралы жазба ресурсында көрсетілмеген қандай ақпарат алдыңыздар?

 

 

Н

Қорытынды ой жазыңыздар.

 

 

 

 

 


 


Скачано с www.znanio.ru

Мектеп:ШҚО, Тарбағатай ауданы, «Асусай мектеп – балабақша кешені»КММ, тарих пәнінің мұғалімі

Мектеп:ШҚО, Тарбағатай ауданы, «Асусай мектеп – балабақша кешені»КММ, тарих пәнінің мұғалімі

Тілдік мақсаттар Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер туралы бейнероликті көріп, аналитикалық жұмыс парағын толтырады

Тілдік мақсаттар Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен алғашқы мемлекеттер туралы бейнероликті көріп, аналитикалық жұмыс парағын толтырады

Сәлемдесу, түгендеу) Тапсырма №1 /Б

Сәлемдесу, түгендеу) Тапсырма №1 /Б

Тапсырма №2. /Топтық/. Әдіс : «Аналитикалық жұмыс парағы»

Тапсырма №2. /Топтық/. Әдіс : «Аналитикалық жұмыс парағы»

AlHjjUPTas

AlHjjUPTas

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бөлім Тақырып Қазақстан территориясын-дағы ерте мемлекеттер (2 с

Бөлім Тақырып Қазақстан территориясын-дағы ерте мемлекеттер (2 с

B Бұл бейнероликтен не көреміз деп ойлайсыздар ?

B Бұл бейнероликтен не көреміз деп ойлайсыздар ?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
03.12.2020