Тақырыбы: 1916 жылғы ұлт – азаттық көтерілістің алғышарты, сипаты, мақсаты, барысы мен нәтижелері.
Мақсаты:
Біліктілік: 1916 жылғы ұлт - азаттық көтерілістің себептері, сипаты, барысы, басшылары, жеңілу себептері мен тарихи маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: Қосымша деректерді, құжаттарды және көркем әдебиеттерді пайдалана отырып, оқушыларды еркін ойлануға, пікір таластыруға, пікір алмастыруға, өз көзқарасын ерікті түрде жеткізуде тез ойлануға, жылдам әрі нақты жауап беруге дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың ұлтжандылыққа, намысшылдыққа, ерлікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар: тарих, әдебиет
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: жұппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Карта, оқулық, С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді, қосымша деректер, А3 маркер
І. Ұйымдастыру кезеңі. (5 минут)
Оқушы назарын сабаққа аудару мақсатында С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді оқып беру.
«Ой қозғау»Тақырыбы: 1916 жылғы ұлт – азаттық көтерілістің алғышарты, сипаты, мақсаты, барысы мен нәтижелері.
Мақсаты:
Біліктілік: 1916 жылғы ұлт - азаттық көтерілістің себептері, сипаты, барысы, басшылары, жеңілу себептері мен тарихи маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: Қосымша деректерді, құжаттарды және көркем әдебиеттерді пайдалана отырып, оқушыларды еркін ойлануға, пікір таластыруға, пікір алмастыруға, өз көзқарасын ерікті түрде жеткізуде тез ойлануға, жылдам әрі нақты жауап беруге дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың ұлтжандылыққа, намысшылдыққа, ерлікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар: тарих, әдебиет
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: жұппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Карта, оқулық, С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді, қосымша деректер, А3 маркер
І. Ұйымдастыру кезеңі. (5 минут)
Оқушы назарын сабаққа аудару мақсатында С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді оқып беру.
«Ой қозғау»
1916.docx
1916 жылғы көтеріліс
Тақырыбы: 1916 жылғы ұлт – азаттық көтерілістің алғышарты, сипаты, мақсаты, барысы мен
нәтижелері.
Мақсаты:
Біліктілік: 1916 жылғы ұлт азаттық көтерілістің себептері, сипаты, барысы, басшылары,
жеңілу себептері мен тарихи маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: Қосымша деректерді, құжаттарды және көркем әдебиеттерді пайдалана
отырып, оқушыларды еркін ойлануға, пікір таластыруға, пікір алмастыруға, өз көзқарасын
ерікті түрде жеткізуде тез ойлануға, жылдам әрі нақты жауап беруге дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың ұлтжандылыққа, намысшылдыққа, ерлікке, ұйымшылдыққа
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар: тарих, әдебиет
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: жұппен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Карта, оқулық, С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді, қосымша
деректер, А3 маркер
І. Ұйымдастыру кезеңі. (5 минут)
Оқушы назарын сабаққа аудару мақсатында С. Мұқановтың «Ботакөз»романынан үзінді
оқып беру.
«Ой қозғау»
Бұл үзіндіде қандай тарихи оқиға суреттелген? (Оқушылардың жауабын тыңдау)
Патша үкіметінің Бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде қазақ даласында болған ұлт азаттық
көтерілісі туралы айтып кету. Сабағымыз бастамас бұрын сыныпты 2 жұпқа бөлеміз. (түстер
бойынша )
ІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыпты өздігінен ашу. (15 минут)
Жұптар жаңа сабақтың мазмұнын ашу, түсіну мақсатында тапсырма беру.
1 жұп: Көтерілістің болу себебі, мақсаты, сипаты, негізгі ошақтарын анықтау.
Оқулықпен жұмыс жасайды.
2 жұп: Қосымша материалдарын пайдаланып көтерілістің басшылары, көтеріліс
барысындағы ірі шайқастар, олардың нәтижелері мен тарихи маңызы жайлы деректермен
жұмыс.
Қосымша деректерге сүйеніп жұмыс жасайды.
Түсініктерін ашу:
А) Постер жасап қорғау.
Ә) Тақырып мазмұнын «дөңгелек үстел» әдісі арқылы ашу.
ІІІ. Сабақты бекіту.
Кесте толтыру.
№ Аумағы Көтеріліс басшылары Себебі Сипаты Қозғаушы күші Жеңілу себептері Тарихи
маңызы
«Жедел жауап» сайысы. (5 минут)
1. 1916 ж. ұлт азаттық қозғалысының басталуына қандай оқиға түрткі болды?
2. Патша жарлығы бойынша Дала өлкесі мен Түркістаннан қара жұмысқа қанша адам алу
көзделді?
3. Жетісудағы көтеріліс жетекшісі?
4. 1916 ж. ұлт азаттық қозғалыста Қазақстандағы ең белсенді болған облысы? 5. Торғайдағы көтеріліс басшысы?
6. 1916 ж. Түркістан өлкесінің генерал губернаторы кім болды?
7. Патша өкіметінің «Маусым жарлығы» шыққан күнің ата?
8. 1916 ж. көтеріліс тарихы қай шығармадан жазылған?
9. 1916 ж. патша өкіметі қазақ жерін отарлауда қандай тактика қолданды?
10. Көтерілістің жеңілу сипаты, жеңілу себептері, тарихи маңызын атаңдар?
IV. Қорытындылау.
Жұптар сабақ барысындағы іс әрекетіне «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.
V. Үйге тапсырма беру.
1. А. Иманов туралы қосымша мәліметтер дайындау.
2. «Төңкеріс» сөзжұмбақ құрастыру.
Қазақстандағы 1916 жылғы көтеріліс
Қазақстандағы 1916 жылғы көтеріліс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.