Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Оценка 4.9
Работа в классе +1
docx
история
8 кл
05.05.2019
Сабақ нәтижесінде барлық оқушылар Қазақстанның Ресейге қосылуының алғышарттары мен себептерін, салдарын айқындай біледі, көпшілігі Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды. Кейбір оқушылар Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтайды, Қазақстанның Ресейге қосылуының алғышарттары мен себептерін, салдарын айқындай біле алады, Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды алады, сыртқы саясатының нәтижелерін анықтай алады.
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы.docx
Ұзақ мерзімді
жоспарлаудың
бөлімі:6.3
Күні:
Сынып: 8
Сабақ жоспары
Мектеп: №24 Жалғызқұдық орта мектебі
Мұғалімнің атыжөні: Ахметова Айгүл Жанатқызы
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның Ресей империасына қосылуының аяқталуы
Осы сабақта қол
жеткізетін оқу
мақсаты
Сабақтың мақсаты
7.3.1.2Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін
анықтау
Барлық оқушылар : Қазақстанның Ресейге қосылуының
алғышарттары мен себептерін, салдарын айқындай біледі.
Көпшілігі: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды.
Кейбір оқушылар: Қазақ хандығының сыртқы саясатының
нәтижелерін анықтайды
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері
Тарихи концепт
Білу, түсіну, қолдану
ұқсастық және айырмашылығы
дәлел
Бағалау критерийлері Қазақстанның Ресейге қосылуының алғышарттары мен
Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» 6 құндылығы. Тарихтың, мәдениет пен
себептерін, салдарын айқындай біле алады.
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды алады.
Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтай
алады.
Жазу, дауыстап оқу, сұрақ қою, талқылауға қатысады.Ресей
империясының Қоқан және Хиуа хандықтарымен қарым –
қатынастарының шиленісуі туралы пікірталасқа қатысады.
көзқарастарына құрметпен қарау; қарымқатынас жасау қабілеті;
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
География, дүние жүзі тарихы
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан және
Қазақстанның Ресейге қосылуының аяқталуын
салыстыру,ерекшеліктерін анықтау.
Тілдік мақсаттар
Пәнаралық байланыс
Бастапқы білім
Сабақтың барысы
Сабақтағы
жоспарланғ
ан
кезеңдері
Сабақтың
басы
3 мин
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал.
оқушылар киіз үй құрылыстарын атаңдаршы (есік
кереге, уық, шағырақ)
Киіз үй құру үшін не жасаймыз? Шеңбер
ресурстар
Қима қағаздар 5 мин
Сабақтың
ортасы
7 мин
Бірінші киіз үйдің несін құраймыз? Есік, кереге
Сосын? Шаңырақты көтеріп уықтарын құрамыз
Ендеше балалар «Бәріміз бір шаңырақ астында» киіз
үй құрайық
Шеңбер жасап дөңгелеп
Керегемізді керейік
Уықтарды көтеріп
Шаңыраққа енейік
«Мозайка» әдісі бойынша оқушыларды 3 топқа бөлу.
Үй жұмысын тексеру: «Миға шабуыл» әдісі
Сұрақжауап:
1.Ресей империясының оңтүстік Қазақстанды отарлауының
алғышарттары қандай болды?
2.Қоқан мен Хиуа хандықтары Қазақстанның Ресейдің қол
астына өтуін не себептен қаламады?
3.Ұлы жүзден ең алғаш қай ру Ресейдің қол астына өтті?
4.Ұлы жүздегі жергілікті старшындар П.М.Капцевичтен не
себептен көмек сұрады?
5.Ресей империясы Ұлы жүз жерінің қай өңірлеріне көз
тікті?
6.«Пристав» деген не?
«Борт журналы» әдісін тақырыпты оқып үйренуде өз
ойларын жазуға үйретеді. «Борт журналы» қарапайым түрде
мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысу үшін
соң қолданамын. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап
жазады:
Берілген тақырып бойынша
маған не белгілі? Мен не білемін?
Мәтіннен қандай жаңалық
туралы білдім?
Кесте
Мәтіннің түйінді ойларын оқушылар өздерінің «Борт
журналына» енгізеді. Оқу кезіндегі үзілісте оқушылар
тақырыпты өз ойларымен, тәжірибелерімен байланыстырып,
«Борт журналының» бағандарын толтырады. Мұғалім
оқушылармен бірлесе отырып жұмыс орындайды,
оқушылардың кейін жазбаларын пайдалана білулеріне
мүмкіндік туғызады.
Дескриптор:
Қазақстанның Ресейге қосылуының алғышарттары
мен себептерін, салдарын айқындай біледі.
ҚБ: Лайык, дизлайк . 6 мин
7 мин
Оқулық
Үлестірмелі
материалдар
«Галереяны шарлау» әдісі сараптау, жинақтау, бағалау;
ақпаратпен тиянақты жұмыс жасалады.Сыныптастарын
ұсынылған мәселе, ақпарат туралы елестетуімен
таныстырады; ұсынылған мәселе туралы өзгелердің пікірін
біледі; өз жұмысын сыныптастарымен талқылайды, жұмысқа
терең сараптама жасау арқылы өз білімін, түсінігін кеңейту.
Оқушылар топ бойынша осы берілген 3 тақырыпшаны
оқулықты пайдалана отырып түсіндіреді.
1 топ. Ресейдің Оңтүстік Қазақстанды отарлауды
жеделдетуі.
2 топ. Верный бекінісінің салынуы және оның маңызы.
3 топ. Ресейдің қазақ жерін толық бағындыруы.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы
«Ой күмбезі» әдісі оқушылардың пікірлері мен ой
түйіндерді жинақтап, салыстыру қолданамын.
Жұптық жұмыс:
Тірек сөздердің мағанасын ашу;
1.Іле өңіріндегі Ресей империясының іс шаралары
2.1859 жыл
3.1860 жыл (полковник Циммерман)
4.1860 жыл Ұзынағаш Колпаковский
5.1863 жыл
6.1864 жыл Черняев басқарған орыс әскері
7.1865 жыл
8.1866 жыл
9.18681873 жылдар
Дескриптор:
Тарихи деректерді жаза алады.
Дерек көздерін таба біледі.
Оқушылардың белсенділігі көтеріледі.
Сабақтың
соңы
7 мин
5 мин
ҚБ: «Смайлик» арқылы
Венн диаграмасы
Абылай хан,Әбілқайыр хан және Н.Ә.Назарбаевтың ел
басқарудағы ортақ ұқсастықтар,айырмашылықтарын
анықтау.
Дескриптор:
ұқсастықтар мен айырмашылықтарын ажырата алады
ҚБ: стикерге өз ойларын жазады Кері байланыс:
«Табыс ағашы» әдісі бойынша кері байланыс алу
Үй тапсырмасы:Дерек көздерімен жұмыс
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Пән аралық байланыстар
АКТ қолданған кезде
оқушылардың қауіпсіздік
ережеслері сақталады.
Топтық жұмыс арқылы
оқушылардың бірлескен
әрекетін бақылау.
Әр оқушының оқу мақсатына
жеткендігін анықтау үшін
бағалау критерийлері мен
дескрипторлар қолдану.
Смайликтер арқылы
Кері байланыс (ауызша)
Мадақтау
Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Оқушылардың қызығушылығын ояту
үшін және оқушылардың қажетті
мәліметтерді есте сақтап, сабақта
қолдана алу қабілеттерін дамыту
үшін «Миға шабуыл »әдісін
қолданданамын.
«Венн диаграммасы» арқылы алған
білімін қолдану, оқиғалардың
ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын ажырата білу
қабілеттерін дамытуға ықпал еттім.
Жұптық жұмыста «Ой күмбезі»
әдісі оқушылардың пікірлері мен
ой түйіндерді жинақтап, салыстыру
қолданамын.
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
дұрыс қойылды. Оқушылардың
барлығы ОМ қол жетті.
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.