Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
Оценка 4.9

Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі

Оценка 4.9
docx
18.06.2020
Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі.docx

 

.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1С

 

Мектеп:№249

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан

 

СЫНЫП:7

Қатысқандар :  

 

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің          дәрежесі және стандарт түрі

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2

бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;

7.2.1.3

Бірмүшені стандарт түрде жазу;

7.2.1.4

Бірмүшелерді көбейтуді орындау және керсінше оны көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·          Бірмүшенің анықтамасын біледі

Бірмүшені жазады,ажыратады.

Оқушылардың  басым бөлігі:

            Бірмүшені стандарт түрде жаза алады

                                                                                

Кейбір оқушылар:

·         Бірмүшені натурал дәрежеге шығарғанда бірмүше шығатынын  түсінеді

.

Бағалау критерийі

1.      Бірмүшеге амалдар қолданады

2.      Бірмүшені стандарт түрде жазады

       Тілдік мақсаттар

- қандай өрнектің бірмүше (көпмүше) болатынын түсіндіреді;

- бірмүшені (көпмүшені) стандарт түрге қалай келтіруді түсіндіреді;

- бірмүшелерді көбейту мен бірмүшені дәрежеге шығару жолын негіздейді;

 

Негізгі  сөздер  мен  тіркестер:

·   бірмүше, бірмүшенің стандарт түрі;

·   екімүше, үшмүше;

·   бірмүшенің дәрежесі;

·   бірмүшенің коэффициенті;

·   бірмүшелерді көбейту;

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

 

·      бірмүшеге енетін дәрежелердің көрсеткіштерінің қосындысы бірмүшенің дәрежесіне тең;

·      бірмүшені (көпмүшені) стандарт түрге келтіру үшін,алдында санды көбейткіш  және негіздері әртүрлі дәрежелердің көбейтіндісімен өрнектейді  ;

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Физика.Санның стандарт түрі.

 

Алдыңғы оқу

 

Бүтін көрсеткішті дәреже қасиетін біледі

Сабақ барысы

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

             Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

8 мин

 1мин

2 мин

 

 

 

 

 

п

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.

Санның квадраты,кубы,квадраты да кубы да болатын сандар арқылы 3 топқа бөлемін.

1 топ- 4,9,16,49,25

2 топ- 8,27,125,216

3 топ-64,1,729,4096

Үй тапсырмасын сұрау.Сәйкестендір

Дәреже

Мәнін тап

103

0,001

 (22)3

16

10-3

1000

2*23

64

 

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Сабақ үстінде қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады.

 

«Ойлар ағыны» әдісі

Дұрыс жауаптың нөмірін көрсетіңдер.Өрнек болатын жазу:

1. 728 + 327;

2. 728 + 327; 7à+ 2b;

3. 728 + 327; 7a+ 2b, 126;

4. 728 + 327; 7a+ 2b, 126, 152 < 200.

 

 Смайлик арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

Қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы

32 мин

12минут              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6минут

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

2минут

«Серпілген сауал»

Жұптық жұмыс: оқулық бойынша жұмыс жасайды.         

 1)Ауызша сұраққа жауап бер:Бірмүше деп нені айтамыз? Мысал келтіріңдер.

2)Бір ғана саннан тұратын өрнекті бірмүше деп атауға бола ма?Бір ғана әріптен тұратын өрнекті бірмүше деп атауға бола ма? Берілген өрнектердің ішінен бірмүшелерді  ауызша ата : а)3,4х2 у ;      б)х2 +х ; в)-0,7ху2

г)a-b ; д)-3mn3m2 ; е) 2(x+y)2 ;  ж)0,6  

3)Кандай бірмүшені  стандарт түрдегі бірмүше деп атайды ?Бірмүшенің коэффициенті деп нені атайды?Мысал келтіріңдер ( 2ұпай)

4)Бірмүшені стандарт түріне келтіріңдер және коэффициентін атаңдар:   

1) 8х2х ;      2)1,2abc ∙5a ;          3)3xy (-1,7)y ;                 4)6c2(-0,8)ac;  5) y5 y2y ;                 6)2,3m5 n∙4.5n3;       

5)Бірмүшенің дәрежесі деп нені айтады?Әріп көбейткіші жоқ бірмүшенің дәрежесі неге тең? а)0,8mn3k4 ;  б) –хуz  дәрежесі қандай?

Смайликтер арқылы бағалау

Сен мұғалімсің!«Қатесін тап» Жеке жұмыс

Бірмүшені дәрежеге шығаруды орындаңдар және дәрежесін анықтаңдар:

1) (3х2 )3=27x5  - 6 дәрежелі                                        2) 2* (4m)2= 32m2- 3 дәрежелі   

3) (-2a4 b2)3=8a12 b5- 16 дәрежелі            

4) (-3x2y)4=-81x8y4- 12 дәрежелі

Бас бармақпен бағалау

«Ақпарат жинау» әдісі (топтық жұмыс)

Интерактивтік тақтада топтар бір-біріне тақырыпты түсіндіреді. Әр топқа әр түрлі тапсырма беріледі:  

І топ: Бiрмүшенi сан мен натурал к
өрсеткiштi дәреженің кө
бейтiндiсiнен

тұратын
өрнек түрiнде жазуға бола ма? Жауабын түсіндіріңдер

ІІ топ: Ретiмен орындалған соңғы амал қосу да, азайту да болмайтын ө
рнектi

бiрмүше деп атаймыз деген бiрмүшенің анықтамасы дұрыс па?

Жауабын түсіндіріңдер.

ІІІ топ: кез келген бiрмүше ө
рнек болады;  кез келген ө
рнек бiрмүше

болады деген тұжырым дұрыс па?

Екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы топтар бір-бірін бағалайды

 

Оқулықпен жұмыс

І топ № 16.1

ІІ топ № 16.2

ІІІ топ № 16.3

 

ӨЗІНДІК  ЖҰМЫСЫ

 Бірмүшені стандарт түрге келтір:

1) 0,45a2 bc5  ∙ (a7 b6 c)2  

Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

3+2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия:  Конвертке «SMS» жолдау

(білу, түсіну, қолдану)

Нені білдім?

Нені түсіндім?

Нені білгім келеді?

 

 

 

 

Үйге тапсырма. №16.4

                              №16.5

 

Стикерлер, қорапшалар

Қосымша ақпарат      

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға  тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2. «Қатесін тап» тапсырмасы арқылы қабілетті оқушылар сараланады

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

6 Конвертке «SMS» жолдау

Сергіту жаттығуы

 қимылмен көрсету:

 

Қауіпсіздік техникасы  ережелері

-

 

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында  мен сынып  немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі  сабағымды  жетілдіруге  көмектесетін  не білдім?

 

 

 

 


Тапсырма

Бірмүшені стандарт түрге келтір

 

         0,45a2 bc5  ∙ (a7 b6 c)2=0.45 a2 bc5  *a14 b 12 c=0.45a16 b13 c 6

Бағалау критерийлері

Дескриптор

1. Бірмүшені стандарт түрде жазады

 Бірмүшені санды көбейткіш пен негіздері әртүрлі дәрежелердің көбейтіндісі түрінде жазады

2. Бірмүшеге амалдар қолдану

Негіздері бірдей дәрежелердің көбейту қасиетін қолданады

 



 

С Мектеп:№249

С Мектеп:№249

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу

Серпілген сауал» Жұптық жұмыс: оқулық бойынша жұмыс жасайды

Серпілген сауал» Жұптық жұмыс: оқулық бойынша жұмыс жасайды

Рефлексия: Конвертке «SMS» жолдау (білу, түсіну, қолдану)

Рефлексия: Конвертке «SMS» жолдау (білу, түсіну, қолдану)

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Тапсырма Бірмүшені стандарт түрге келтір 0,45a 2 bc 5 ∙ (a 7 b 6 c ) 2 =0

Тапсырма Бірмүшені стандарт түрге келтір 0,45a 2 bc 5 ∙ (a 7 b 6 c ) 2 =0
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
18.06.2020