Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру

  • docx
  • 19.06.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.docx

Ұзақ  мерзімдіжоспардыңтарауы: 5.1.С

Мектеп: № 249

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Ибраимова Р

Сынып: 5

Қатысқандар:24

 

Қатыспағандар:

 

Сабақтың тақырыбы:

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.13.  Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру

Сабақ мақсаттары

 

 

 

Барлық оқушылар:

·         Бөлшекті бөлу амалы екенін біледі.

·         Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру алгаритмін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыруға мысал келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

Әртүрлі есептеулерде бұрыс бөлшек пен аралас санды тиімді пайдалана алады.

Бағалау критерийі

·         Бөлшекті бөлу амалы екенін біледі;

·         Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру алгаритмін біледі;

·         Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру алгаритмін тұжырымдай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде және керісінше жазуды түсіндіре алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бұрыс бөлшектер, аралас сандар, аралас санның бүтін және бөлшек бөлігі

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

·         Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін ..... керек;

·         Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін .... керек;

·         Натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ...... керек.

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастықта болу. Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана

Пәнаралық байланыс

География

Алдыңғы оқу

Бұрыс бөлшектер, аралас сандар.

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

4 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі. (Астананың әсем ғимаратары суреттінің қиындылары арқылы «Ақорда», «Бәйтерек», «Хан шатыр», «Пирамида»

4 топқа бөлінеді)

Топ мүшелері рөлдерін өзара тағайындап алады.

Ой қозғау

1.      Дұрыс бөлшек пен бұрыс бөлшекті қалай ажырата аласыңдар?

2.      Аралас сан дегеніміз не?

 

Үй жұмысын тексеру. «Серпілген сауал» әдісі арқылы тексеріледі.

Миға шабуыл. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топтағы суреттер туралы сұрау

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

32мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы.

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

5мин

 

 

АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылыинтербелсенді тақтадан 7 алманың суреті көрсетіледі және әр топқа 7 алма суреттері бар кеспе қағаздар таратылады, оның 1 алмасы б бөлікке бөлінеді. Әр бала 1 алма және тағы  алма алады. « Мозайка» әдісі пайдалынады.

теңдігі қалай алынды? Сендер

7  6  1 (қалдық 3) болатынын білесіңдер. Аралас санның жазуында бөліндінің мәні (1 саны), қалдық (1 саны), ал 6 саны нені білдіреді?

Слайдтан 

1 – мысал

2 – мысал:  түсіндіріледі.

Тапсырма 1.Жұптық жұмыс. «Элективті әдіс»

«№ 346 және № 347 . Теңдіктің дұрыстығы ауызша тесеріледі.

№ 346

1.        4.

 2.        5.

3.         6.

№ 347

1.                 4.

2.                5.

3.                  6.

Тапсырма 2. Топтық жұмыс.

«Ойлан – жұптас-бөліс» әдісі.

№ 348. Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырыңдар:

1.               2.         3.          4.

5.            6.       7.         8.

Оқушылар бір – бірлерін басбармақ арқылы бағалайды.

Тапсырма 3.  Топтық жұмыс. Есептің жауабын тексеру үшін «Еркін микрофон» әдісі арқылы тексеріледі.

№ 349. Аралас сандарды бұрыс бөлшекке келтіріңдер:

1.      2. 34.

5 .      6.      7.    8.

Тапсырма № 4. Топтық жұмыс.

№ 350. «Сәйкесін тап»

 

 

 

Аралас сандар

Бұрыс бөлшектер

Дайын үлгі жауап арқылы тексеріледі.

Тапсырма 5. Ұжымдық жұмыс.

№352. Каспий теңізінің тереңдігі шамамен 1027 м – ге, Балқаш көлінің тереңдігі 27 м   -ге тең. Балқаш көлінің тереңдігіне қарағанда Каспий теңізінің тереңдігі қанша есе артық?

Дұрыс жауаппен  салыстырады.

Жеке жұмыс. Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау.

 

Кері байланыс. Үй тапсырмасын беру.

Күнделіктеріне № 348 (9,10), № 349 (9,10), № 351 жаздыру.

Слайдтар,  кеспе суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Микрофон макеті

 

 

 

 

 

 

Үлестірме таратпалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таратпалар

 

 

 

 

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

1.      Топтық, жұптық жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.      Барлық оқушыларға өтілген тақырып бойынша мысал келтіру тапсырылады.

1.      Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

2.      Жұптық жұмыс арқылы оқушылар бір – бірін бағалайды.

3.      «Еркін» микрофон»

4.      Дайын үлгі жауап

5.      Кері байланыс

6.      Дескриптор

 

Қауіпсіздік техникасы ережелері

 

Қалыптастырушы бағалау

 

Тапсырмалар:

1.   Бөліндіні бөлшек түрінде жазып, аралас санға айналдыр:

2.   Аралас санды бұрыс бөлшекке аналдыр:  

3.   Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр: 

Бағалау критерийі

Дескриптор

·         Бөлшекті бөлу амалы екенін біледі;

·         Бұрыс бөлшекті аралас санға, аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алады.

·         Бөліндімен берілген есепті бөлшек түрінде жазып, аралас санға айналдыра алады;

·         Есептің дұрыс шешімін жазады.