"Буква Л л"
Оценка 4.8

"Буква Л л"

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
русский язык +1
Взрослым
23.06.2019
"Буква  Л л"
Сауат ашу. Сабақтың тақырыбы: «У у » дыбысы мен әрпі. Сабақтың мақсаты: • У дыбысы мен оның әріп таңбасы туралы түсінік беру. Кеспе әріптерден сөз құрап, буынға бөліп оқуға жаттықтыру. • Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, қызығушылығын, белсенділігін дамыту, көркем жазуға баулу. • Жаттығуларды орындату арқылы қол моторикасын дамыту. • Балаларды әдептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап, топпен жұмыс. Сабақтың көрнекілігі: әліппе, суреттер, текшелер, кеспе әріптер, ермексаз, тақтаға ілетін құралдар, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы) Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Адал жақсы ниетпен, Бар адамға бақ тілеп. Жарып шыққан жүректі, Сөздің бәрі ақ тілек. -Жарайсыңдар, балалар! Өткенді қайталау. Балалар өткен сабақтарда қандай дыбыстармен таныстық. (А, Т, П, Ғ, Р, Л) « А, Л» қандай дыбыс? « Т, П» дыбысы дауысты ма дауыссыз ба? дыбысы ортасында келетін сөздер айтайықшы? « Ғ, А» дыбысы басыңда келетін сөздер айтайықшы? « Р »дан басталатын қандай адамның аттарын білесіңдер? Сендер үй жұмысына жақсы дайындалған екенсіңдер. II. Жаңа сабақ. Жұмбақ шешу. -Лимон сөзінде бірінші қай сөз естіледі? (Л) -Л дауыссыз үнді дыбыс (балаларға дыбысты айтқызу) Л дыбысының баспа, жазба түрлерін таныту. -Дауысты, дауыссыз дыбыс екенін қалай ажыратамыз. -Ең алдымен дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? -Ендеше барлығымыз хормен айтып « Л л» дыбысының қандай дыбыс екенін анықтайықшы. - Л-Л-Л (хормен айтқызу) Л – қандай дыбыс деп ойлайсыңдар? Л– дауыссыз дыбыс (б әрпін көк үйшікке салу). -Дұрыс айтасыңдар балалар, «Л л» дыбысы дауыссыз дыбыс, кедергіге ұшырап барып шығып тұр. (оқушылардан жеке-жеке сұрау) -Жарайсыңдар балалар! Бүгінгі біздің сабағымызда Л л әрпімен танысамыз. Л әрпін жазуды үйренейік. Ол бас әріп және кіші әріпке бөлінеді. Дәл ауада жазғандай, қазір дәптерден үлгіге қарап, үзік сызықтарды қосып, Л әрпін жазамыз. (Баспа және жазбаша түрлерін жазып көрсету) Л л - дауыссыз дыбыс. Л л дыбысын көк дөңгелек текшемен белгілейміз. -Жарайсыңдар, балалар! IV. Сергіту сәті: Достар тату - тәттіміз, Болса қолды тәттіміз. Біз бөлісіп жатамыз, Бәріміз дәм татамыз. (Қимылмен көрсетеді). II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Л-ла, ла,ала. Сиырдың түсі ала. ла а ла та ла тар ал ма ла а ла та ла нар ар на ала тар арпа ал тара нар арна ар Лақ- бұл жануар. Суретін көрсету. Кімнің үйінде лақ бар? • Л дыбысы қайда тұр? • Басында -Жарайсыңдар балалар! IY.Сергіту сәті. «Сиқырлы таяқша» ойыны. Шарты: « Л л » әрпінен басталатын сөздер айтып, балалар бір-біріне сиқырлы таяқшаны береді. Ол бір сөз айтып,келесі балаға береді. Ойын осы ретпен жалғаса береді. Дәптермен жұмыс. - Енді барлығың тақтаға назар аударыңдыр. Балалар мынау Л дыбысының баспа түрі ал мынау жазба түрі. Жазба түрдегі үлкен Л дыбысы 2 элементтен тұрады. Ал енді мен жазып көрсетемін ал сендер мұқият қарап отырыңдар. Көмекші жолдың жоғарғы жағынан бір нүкте аламыз. Сол нүктемен жұмыс жолының төменгі сызығына дейін көлбеу сызық сызамыз. Жұмыс жолының төменгі сызығына жеткенде солға қарай имек жасаймыз. Енді бас киімін жасаймыз яғни 2 элементін жазамыз. Барлығымыз с әрпін білемізғой иә. Сол С с әрпі сияқты бірақ төсенге қарап тұрады. Көмекші жолдың ортасынан түкте алып жоғарыға қарай жарты дөңгелек сызамыз да, көмекші жолдың ортасына дейін сызамыз.Міне балалар Л л әрпінің жазбаша түрі. Ал енді барлығымыз ауада жазып көрейік. Қолымызға қаламдарымызды аламыз. 3саусақпен ұстаймыз. Сұқ саусағымыз қаламның үстінгі жағында,бас бармақпен сол жағынан, ал ортанғы саусақпен оң жағынан ұстап жазуға кірісеміз. III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Мимикалық гимнастика. Көзімізді ашып-жұмамыз(қатты-жәй) Ернімізді түтікше тәрізді алға қарай созамыз «Жымию» Оқулықпен жұмыс. Сөздерді аяқтау, буындарды оқыту. Ла-ла, ал-ма, са-лат, т.б Әліппе дәптермен жұмыс. Л әрпін бастырып жазады. -ЛА, -ЛО, -ЛУ. А-ЛА, А-ЛАШ, ЛА-ЛА, буындарын айтқызу. IY.Сергіту сәті. IY апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару,оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Психологиялық дайындық. Қуанамын менде Қуанайық күнге Шуақ шашқан елге Бәріміз де бірге Тапсырма: дәптердегі сызықтарға қарап Л әріпін үзік сызықтар арқылы сызып үйрену. Л-л-л-л қолдары жаттықтырғанша жазып үйрену. Ойын: «Сөз ойла – тез ойла» Ойын: "Л" дыбысын тап. АӘБИҒШЛЗТНКҒЛ V. Бекіту. "Кім тез ойлайды?" дидактикалық ойыны. Шарты: л дыбысына қатысты сөздер ойлап, буынға бөлу, сөйлем құрату. Осы айтқан сөздерінен л дыбысы қай дыбыстан бұрын не қай дыбыстан кейін келіп тұрғанын анықтау. «Л»-ға тілің келе ме? Қырларды құр- деші. Жайылып жүр - деші, Біреуді қарауыл, Қарайлап тұр-деші. Ал енді өзің-ақ Л-л-л-л, -деші. (Б.Тәжімбетов) «Адасқан буындар» ойыны. Адасқан буындарды табу. Мұғалім тақтаға буындар жазылған суреттерді іледі. Суреттегі буындарды тауып магниттік тақтаға ілгізу. VI. Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. -Жарайсыңдар, балалар. Сендер барлық тапсырмаларды дұрыс орындадыңдар. -ара бізге ризашылығын көрсетіп тұр. -Ал, сонымен, балалар бүгін біз қандай дыбыспен таныстық? -Л л дыбысы мен әрпі. -Иә. Дұрыс айтасыңдар. -Л дыбысы қандай дыбыс? -Балалар, бүгін барлығын белсенді қатыстыңдар. VII. Бағалау. Балаларды жеке-жеке мадақтау.
Сауат аш2.docx
Сауат  ашу. Сабақтың тақырыбы:  «У у » дыбысы  мен  әрпі. Сабақтың  мақсаты:   У  дыбысы мен оның  әріп  таңбасы  туралы  түсінік  беру. Кеспе әріптерден  сөз   құрап, буынға бөліп оқуға  жаттықтыру.   Ойлау, есте сақтау қабілеттерін  дамыту, сөздік қорларын молайту,  қызығушылығын, белсенділігін дамыту, көркем  жазуға баулу.   Жаттығуларды орындату арқылы қол моторикасын дамыту.  Балаларды  әдептілікке,  ұқыптылыққа  тәрбиелеу.  Сабақтың әдісі: түсіндіру, жаздыру, сұрақ­жауап, топпен  жұмыс. Сабақтың көрнекілігі: әліппе, суреттер, текшелер, кеспе  әріптер, ермексаз, тақтаға   ілетін құралдар, бор.  I  апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу   құралдарын  жинақтау,  ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы)  Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір ­ бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Адал жақсы ниетпен, Бар адамға бақ тілеп. Жарып шыққан жүректі, Сөздің бәрі ақ тілек. ­Жарайсыңдар, балалар! Өткенді  қайталау. Балалар  өткен сабақтарда  қандай  дыбыстармен таныстық. (А, Т, П, Ғ, Р, Л) « А, Л»  қандай  дыбыс? « Т, П» дыбысы дауысты ма дауыссыз ба? дыбысы ортасында келетін сөздер айтайықшы? « Ғ, А» дыбысы басыңда келетін сөздер айтайықшы? « Р »дан басталатын қандай адамның аттарын білесіңдер? Сендер үй жұмысына жақсы  дайындалған екенсіңдер. II.  Жаңа  сабақ.    Жұмбақ  шешу.     ­Лимон  сөзінде  бірінші  қай  сөз  естіледі? (Л) ­Л  дауыссыз  үнді  дыбыс (балаларға  дыбысты  айтқызу) Л  дыбысының  баспа,  жазба   түрлерін  таныту.            ­Дауысты, дауыссыз дыбыс екенін қалай ажыратамыз. ­Ең алдымен дыбыс дегеніміз не? ­Әріп дегеніміз не? ­Ендеше барлығымыз хормен айтып « Л  л» дыбысының қандай дыбыс екенін анықтайықшы. ­ Л­Л­Л  (хормен айтқызу) Л – қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?  Л– дауыссыз дыбыс (б әрпін көк үйшікке салу). ­Дұрыс айтасыңдар балалар, «Л л» дыбысы дауыссыз дыбыс, кедергіге ұшырап барып  шығып тұр. (оқушылардан жеке­жеке сұрау) ­Жарайсыңдар  балалар! Бүгінгі  біздің  сабағымызда  Л л   әрпімен  танысамыз.  Л  әрпін  жазуды  үйренейік. Ол  бас  әріп  және  кіші  әріпке  бөлінеді.  Дәл ауада жазғандай, қазір дәптерден үлгіге  қарап, үзік сызықтарды қосып,  Л әрпін   жазамыз. (Баспа  және  жазбаша  түрлерін  жазып  көрсету)  Л л ­ дауыссыз дыбыс. Л л  дыбысын көк  дөңгелек  текшемен  белгілейміз.  ­Жарайсыңдар, балалар! IV. Сергіту  сәті:  Достар тату ­ тәттіміз,                                   Болса қолды тәттіміз.                                   Біз бөлісіп жатамыз,                                   Бәріміз дәм татамыз. (Қимылмен көрсетеді). II апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру  кезеңі:  Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Л­ла, ла,ала.  Сиырдың  түсі  ала. ла а ла та ла тар ал ма ла а ла та ла нар ар на ала тар арпа ал тара нар арна ар             Лақ­ бұл жануар. Суретін көрсету. Кімнің үйінде лақ бар?  Л дыбысы қайда тұр?  Басында ­Жарайсыңдар балалар!  IY.Сергіту сәті. «Сиқырлы  таяқша» ойыны.  Шарты: « Л л »  әрпінен басталатын сөздер айтып,  балалар бір­біріне сиқырлы таяқшаны береді. Ол бір сөз айтып,келесі балаға береді. Ойын  осы ретпен жалғаса береді. Дәптермен жұмыс. ­ Енді барлығың тақтаға назар аударыңдыр. Балалар мынау Л дыбысының баспа түрі ал  мынау жазба түрі. Жазба түрдегі үлкен  Л  дыбысы  2 элементтен тұрады. Ал енді мен  жазып көрсетемін ал сендер мұқият қарап отырыңдар.       Көмекші жолдың жоғарғы жағынан бір нүкте аламыз. Сол нүктемен жұмыс жолының  төменгі сызығына дейін көлбеу сызық сызамыз. Жұмыс жолының төменгі сызығына жеткенде солға қарай имек жасаймыз. Енді бас киімін жасаймыз яғни 2 элементін жазамыз.  Барлығымыз с әрпін білемізғой иә. Сол  С с әрпі сияқты бірақ төсенге қарап тұрады.  Көмекші жолдың ортасынан түкте алып жоғарыға қарай жарты дөңгелек сызамыз да,  көмекші жолдың ортасына дейін сызамыз.Міне балалар  Л л әрпінің жазбаша түрі. Ал енді  барлығымыз ауада жазып көрейік. Қолымызға қаламдарымызды аламыз. 3саусақпен  ұстаймыз. Сұқ саусағымыз қаламның үстінгі жағында,бас бармақпен сол жағынан, ал  ортанғы саусақпен оң жағынан ұстап жазуға кірісеміз.  III  апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру   кезеңі:  Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Мимикалық  гимнастика. Көзімізді  ашып­жұмамыз(қатты­жәй) Ернімізді  түтікше  тәрізді  алға  қарай  созамыз «Жымию»       Оқулықпен  жұмыс. Сөздерді  аяқтау, буындарды  оқыту.  Ла­ла, ал­ма, са­лат, т.б Әліппе дәптермен жұмыс.   Л  әрпін бастырып жазады. ­ЛА, ­ЛО, ­ЛУ.  А­ЛА, А­ЛАШ, ЛА­ЛА,  буындарын айтқызу. IY.Сергіту сәті. IY  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру  кезеңі:  Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,оқу  құралдарын  жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Психологиялық  дайындық.  Қуанамын менде Қуанайық күнге Шуақ шашқан елге Бәріміз де бірге Тапсырма: дәптердегі   сызықтарға  қарап   Л  әріпін  үзік  сызықтар  арқылы   сызып   үйрену.   Л­л­л­л   қолдары  жаттықтырғанша  жазып  үйрену. Ойын: «Сөз  ойла – тез  ойла» Ойын: "Л" дыбысын тап.  АӘБИҒШЛЗТНКҒЛ  V.  Бекіту. "Кім тез ойлайды?" дидактикалық ойыны. Шарты: л дыбысына қатысты сөздер ойлап,  буынға бөлу, сөйлем құрату. Осы айтқан сөздерінен л дыбысы қай дыбыстан бұрын не қай  дыбыстан кейін келіп тұрғанын анықтау. «Л»­ға тілің келе ме? Қырларды құр­ деші. Жайылып жүр ­ деші, Біреуді қарауыл, Қарайлап тұр­деші. Ал енді өзің­ақ Л­л­л­л, ­деші. (Б.Тәжімбетов)  «Адасқан  буындар» ойыны. Адасқан  буындарды  табу. Мұғалім  тақтаға буындар   жазылған  суреттерді  іледі. Суреттегі  буындарды  тауып магниттік тақтаға ілгізу.    VI. Қорытынды. Сұрақ­жауап  арқылы  тақырыпты  қорытындылау.      ­Жарайсыңдар, балалар. Сендер барлық тапсырмаларды дұрыс орындадыңдар. ­ара бізге ризашылығын көрсетіп тұр. ­Ал, сонымен, балалар бүгін біз қандай дыбыспен таныстық? ­Л л дыбысы мен әрпі. ­Иә. Дұрыс айтасыңдар. ­Л дыбысы қандай дыбыс? ­Балалар, бүгін барлығын белсенді қатыстыңдар. VII. Бағалау. Балаларды  жеке­жеке мадақтау.

"Буква Л л"

"Буква  Л л"

"Буква Л л"

"Буква  Л л"

"Буква Л л"

"Буква  Л л"

"Буква Л л"

"Буква  Л л"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
23.06.2019