Урок – роздум « Який слід повинна
залишити людина на землі?» за
оповіданням В.О.Сухомлинського
Мета: Розширити знання учнів про творчість В.О.
Сухомлинського,
вчити розуміти текст, розвивати уміння
виділяти головне і
аналізувати, навички читання, уміння
висловлювати свої
міркування про розуміння морально-етичних
проблем,
давати характеристику дійовим особам,
збагачувати уявлення школярів про людяність,
сприяти осмисленню філософського поняття «
слід людини на
землі»,
виховувати почуття людської гідності,
сердечність, людяність,
бажання вчитися.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, картки
для
характеристик дійових осіб, для складання
асоціативного куща,
«чарівні» капелюхи, проектор,
комп'ютер,відбиток дитячої
ніжки.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
- У народі кажуть, що добрий гість – дому радість.
Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. давайте
з ними привітаємося:
- Добрий день!
- Скажемо їм щось приємне:
ІІ. Визначення теми і завдань уроку.
- Отже, ми побажали один одному добра.
- Яким ви бачите наш урок після таких чудових слів?
- Ми дуже раді бачити вас і бажаєм вам добра! (Цікавим, творчим, пізнавальним, навчальним,
світлим, продуктивним)
- Щоб він дійсно таким був, ви маєте бути
активними, дружними, спостережливими,уважними,
працьовитими.
Девіз нашого уроку: Слайд №2
Красиво читаємо,
Чітко розповідаємо,
Мовлення своє розвиваємо.
ІІІ. Мовна розминка.
Слайд №3
1)
Чистомовка:
Ро – ро – ро – твори добро;
Ити – ити – ити – нам у добрі жити;
Ать – ать – ать – хай всі добро творять.
2) Скоромовка: Слайд №4
«У бобра добра багато: і надворі, і в оборі, і в
коморі,
бо охоче дні і ночі він робив, він і сіяв, він і віяв,
і косив, і молотив».
Слайд 5
3. Читання таблиці складів, об’єднання їх у
слова.
- Прочитайте склади. Ви повинні швидко скласти і
зачитати складені слова.(Юрко, батько,
зошит,гвинтик, літак, забув, крило, люди).
- З якого оповідання ці слова?
IV. Актуалізація опорних знань.
Слайд №6
-Сьогодні настав час поповнити нашу скарбничку
знань. Прочитайте слова:
ДИЛЮНА РОНАДЖУТЬСЯЄ АН ВСІТ ЕН ЛДЯ
ГОТО, БЩО КНУЗНИТИ ЗВІБЕЗНОЮ ЛИПИНКОЮ.
ДИЛЮНА РАНОДЖУТЬСЯЄ, БЩО ШИЛИТИ ОП
БІСО ЛІДС ЧНИВІЙ .
-А кому належать ці слова, ви дізнаєтеся, коли
розплутаєте плутанку: Слайд №7
Слайд № 8
(намалюйте очима зірку) (пройдіть лабіринт
за стрілками)
а
л
и
в ь с
О Д
Р
Л Н
О
Е А
В
Слайд №9 (вставте голосні)
Слайд №10
СХМЛНСЬКЙ (УОИИ)
- Так, ці слова дійсно належать людині, яка
спілкувалася з іншими не лише словами, а всім своїм
серцем - відомому українському учителю і педагогу
В. О. Сухомлинському, творчість якого ми
досліджуємо.
1. Знайомство з біографією В.О.Сухомлинського
Вчитель: Ми уже знайомилися з біографією В.О.
Сухомлинського. І зараз ми їх послухаємо.
Учениця: Народився Василь Олександрович
Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині в
1918 році в незаможній сім'ї. Батько працював
столяром. Мати - в колгоспі, ще займалася
домашнім господарством, а вечорами розповідала
дітям казки(у сім'ї було ще троє дітей - Іван,Сергій і
Меланія). Батьки ніколи не карали дітей, не вживали
лайливих слів,тому,мабуть,усі їх діти обрали професію
вчителя.
Змалку батьки виховували любов до книги. У
Василька була скринька, де він зберігав найціннішу
літературу: твори Франка, Гоголя, Лесі Українки. Ріс
хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив
малювати. У навчанні був старанним і здібним,мав Слайд №11
чудову пам'ять. У школу приходив задовго до початку
уроків і займався з учнями,яким важко давалася
математика.
Вищу освіту здобував у Кременчуцькому педінституті.
В 17 років переступив поріг школи,як вчитель мови і
літератури і залишився в ній до кінця життя. Понад 35
років Василь Олександрович працював вчителем і
директором Павлиської школи. Вів щоденник, де
записував свої спостереження за поведінкою учнів.
Написав 1500 творів,оповідань, легенд, казок, притч,
новел.
Вчитель. В його творах переважає доброта, бо він
сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти,
виросли чуйними, працьовитими, старанними.
Тож давайте поринемо в його твори, збагатимо свої
знання, наповнимо серце добротою.
- А що означає – бути людиною?
- Чи легко це – бути справжньою людиною?
- Що головне в житті?
- Відповіді на ці запитання допоможе нам знайти
оповідання, назву якого ви прочитаєте на екрані.
Слайд №12
(ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЗАЛИШИТИ ЛЮДИНА
НА ЗЕМЛІ)
- Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо нанизувати
намистинки безцінного досвіду В. Сухомлинського –
прочитаємо оповідання «Який слід повинна залишити
людина на землі?». Будемо формувати навички
правильного, виразного, свідомого читання, уміння
висловлювати власну думку. Вчитимемося давати
характеристику головним героям, оцінювати вчинки і
поведінку персонажів.
V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського
«Який слід повинна залишити людина на землі»
1.Підготовка до сприймання нового матеріалу.
Словникова робота Слайд №13
а)Читання «пірамідок» слів .
Читання слів у колонках «мовчки», «хором».
Докір жити
старий хлопчик
майстер знизують
осторонь найнижчій
згадалась випестував
Слайд №14
б)читання та з'єднання слів у колонках;
Докір збоку, окремо, біля
осторонь осуд, звинувачення
знизувати дбайливо доглядати
плечима
рухом плечей
випестувати виявляти здивування
- Що означає «докір»? (осуд, звинувачення)
- Як ви розумієте слово «осторонь»? (збоку, окремо,
біля, коло)
- Що таке «знизують плечима»? (рухом плечей
виявляють здивування, нерозуміння, незнання)
- Що означає «випестувати»? (дбайливо доглядати,
виплекати)
Слайд №15
- Прочитайте всі іменники.
- Прочитайте всі прикметники.
- Прочитайте найкоротше слово.
Слайд №16
- Доберіть антоніми до слова докір (похвала), старий
(молодий),найнижчий
(найвищий),згадалось(забулось).
2.Колективна робота над оповіданням. а) Читання комбінованим способом.
Читання вчителем до слів « Минуло багато років…»
- Про кого розповідається у цій частині оповідання?
б) Читання учнями оповідання до слів: «Нічого не
міг…»
- Як склалася доля хлопчика?
- Як ви розумієте вислів «…ні до чого не прихилявся -
ні руками, ні душею.»
- Куди на старість вирішив він поїхати? А чому?
- Чи впізнав хтось цього чоловіка?
в) читання «буксиром» (учень – «буксир» - голосно,
інші учні – пошепки) від слів «Нічого не міг…» до слів
«… відбиток хлопчикової ніжки.»
- Чи зміг дати відповідь чоловік на питання дідуся?
- Що йому згадалось?
г)читання «Хором» (останній абзац)
- Які почуття вас охопили після прочитаного?
- Поміркуйте, як же потрібно було жити?
3. Фізкультхвилинка.
4.Повторне читання. Вправи на розвиток швидкості
читання.
а)Читання «ланцюжком» до слів «Що ж ти
залишив…»
б) Читання за особами слова діда і чоловіка.
в) Самостійне читання (від слів «Нічого не міг
відповісти…»)
(Хто швидше закінчив читати – можуть встати).
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а)Гра «Закінчити речення»
Завтра в ньому…
Він стрибнув…
Життя його…
Згадав старий…
Приїхав на батьківщину…
б)Читання «Незнайком»
- Для чого ти псуєш мою роботу?-сказав осудливо
Майстер
- Прийшла молод
- Є в тебе дочка чи син?
і сть
. Слайд №17
- Згадав Чоловік своє рідне місто на березі Дніпра.
в)Гра «Розвідники»
- Підрахувати, скільки разів у тексті зустрічається
слово «Хлопчик»(хлопчики) (3рази) і
«Чоловік»(дівчатка) (6 разів)
6. Складання характеристики героїв.
- На дошці «розсипано» характеристики Майстра і
Хлопчика, потрібно з’єднати.
(слова для характеристики: ледачий, працьовитий,
байдужий, мудрий, сумлінний, уважний, добрий,
роботящий,бездумний.
7.Творча робота «П’ять мислячих капелюхів» .
Аналіз тексту за допомогою гри «П'ять капелюхів —
п'ять думок».
Діти читають текст пошепки. Після цього кожен
учень витягає капелюх і виконує своє завдання.
1-ий учень — «Білий капелюх».
— Коротко перекажіть зміст тексту.
2- ий учень — «Чорний капелюх» .
— Що вам не сподобалось в тексті?
3-тій учень — «Зелений капелюх».
— Ви шукаєте вихід із ситуації. Поміркуйте, як
вчинити краще?
4- ий учень — «Жовтий капелюх».
— Яка користь для вас з того, про що йдеться в
тексті?
5- ий учень — «Червоний капелюх».
— Яке ваше особисте ставлення до того, про що ви
прочитали? Подобається вам це чи ні?
8. Створення асоціативного куща.
- Яка на вашу думку повинна бути людина?
Людина
Слайд №18 9. Відновіть прислів’я.
- Яке з них виражає головну думку оповідання?
Дялюність родожча аз све.
Добрасправасамасебехвалить.
Д.л. м.йстр. в.л.ч.є
10. Читання легенди.
- На якій планеті ми живемо?
- Як ви гадаєте, чи є на Землі найважливіша людина?
- Послухайте, будь ласка, легенду, яку я вам розповім.
- Було в одного батька три сини. Виросли вони і
роз'їхались у різні місця. Один з них вчив людей,
другий лікував, а третій вирощував хліб. Якось
приїхали вони до батька на гостину. За вечерею стали
вони сперечатися між собою:
- Я найважливіший на Землі, адже я навчаю людей.
- Ні, я,- заперечив другий, - адже я лікую людей, щоб
вони були здорові.
- Ні, я,- сказав третій, - адже я вирощую хліб, щоб
люди мали що їсти. Довго вони сперечалися і
вирішили піти до старого мудреця. Вислухав їх
мудрець, усміхнувся і сказав:
- Погляньте в цю скриньку, там ви побачите
найважливішу людину.
Подивились братии, і здивувались. Давно немає
мудреця. Але скринька його залишилася. Ось вона.
- Коли ви заглянете в неї, і ви там побачите
найважливішу людину на Землі. Хай кожен з вас
загляне у скриньку. Але, коли ви розглянете цю
людину, нікому не кажіть, хто це, а почекайте, поки
всі подивляться.
Розгляньте уважно цю людину, запам'ятайте колір
волосся, очей.
11. Гра «Дуель».
- Поставте за текстом один одному запитання за
текстом?
12. Розвиток мовлення.
- Поміркуйте, який же слід
повинна залишити на землі
людина, щоб нести це горде ймення і творити таку красу? Напишіть на відбитку
ніжки і прикріпіть до дошки (побудований будинок,
добрі справи, посаджені дерева, виховані діти,
складену пісню, написану книгу. Це має бути така
справа, щоб і після смерті людини нагадувала про неї
іншим.)
VІ. Підсумок уроку.
Заключне слово вчителя.
- Тільки праця людська залишає слід на землі.
Людське серце має бути відкритим для добра,
людяності, щирості і любові.
Саме таким було серце В. Сухомлинського – чудового
письменника і учителя від Бога.
- А що треба робити, щоб стати справжньою
людиною? Відповідь проста – і водночас складна.
Прочитайте її на промінчиках сонечка, перестрибуючи
через один промінець: ДАРУЙ ДОБРО!
Слайд №19
- Усміхайтесь, даруючи добро, як сонечко промінці, у
цьому секрет щасливої людини.
Слайд №20
VІІ. Домашнє завдання (диференційовано):
*навчитися читати в особах і переказувати.
*підготувати переказ оповідання від імені Чоловіка.
*скласти твір-міркування «Який слід я хочу лишити на
землі». КЗ «Новокурська СЗШ» Урок-роздум
читання 3 клас
В.Сухомлинськи
й «Який слід
повинна
залишити
людина на
землі?»
Вчитель Завадська
Л.О.
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Читання 4 кл. Урок – роздум « Який слід повинна залишити людина на землі?» за оповіданням В.О.Сухомлинського
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.