Դասի թեման՝
Սասունցի Դավթի
կռիվը Մսրա Մելիքի
դեմ։
I դասաժամ
Դասի նպատակները՝ ա․Գիտելիքներ
Աշակերտը պետք է իմանա՝
Հայաստան,Թուր Կեծակի, Սասունցի Դավիթ,Մսրա Մելիք, Քուռկիկ Ջալալի հատուկ անունների գրությունը․
Ամբողջ,առաջին, անգամ,կենդանի, հարձակվում, միջից, արձան, ոչ ոք բառերի ուղղագրությունը
բ ․Կարողություններ և հմտություններ՝
Աշակերտը պետք է կարողանա՝
Որոշել առարկա ցույց տվող բառերին տրվող հարցերը
հասկանալով ընթերցել տեքստը,
վերարտադրել պատմվածքի բովանդակությունը
բնութագրել պատմվածքի հերոսներին
գրագետ խոսք կառուցել:
գ ․Արժեքային համակարգ`
Աշակերտը պետք է ՝
կդաստիարակվեն հայրենասիրական ոգով և կկարևորեն իրենց մասնակցության անհրաժեշտությունը,
կգիտակցեն իրենց տեղն ու դերը հասարակության մեջ և ընտանիքում,
կհարգեն մարդու իրավունքները ու հիմնարար ազատությունները,կլինեն մարդասեր, հանդուրժող,քաղաքակիրթ վերաբերմունք կդերսևորեն։
Դասի ընթացքը՝ 1․Կազմակերպչական մաս
2․Հին դասանյութի հարցում
Ստուգել տնային աշխատանքը
<<Փակ աչքերով >> բանաստեղծության ընթերցում
Ձևակերպել դասի հիմնական միտքը
Ֆիզկուլտ դադար
3․Նոր դասանյութի հաղորդում
ա․Խթանման փուլ
<<Կանխագուշակություն ըստ բառերի և բառակապակցությունների>>մեթոդի միջոցով աշակերտներին մղել կանխագուշակություններ անելու ընթերցվելիք բնագրի բովանդակության շուրջ։
Օգտագործել՝
Սասունցի Դավիթ
Մսրա Մելիք
Կռիվ , ամբողջ զորք, մի հսկա բառերն ու բառակապակցությունները։
Լսել կանխագուշակությունները
բ․Իմաստի ընկալման փուլ
Պարզել, թե աշակերտներն ինչ գիտեն Սասունցի Դավթի մասին։
Բնագրի ընթերցում։Համեմատություն աշակերտների արած կանխագուշակությունների հետ։
Բնագրային աշխատանք
բառային աշխատանք
տեքստային աշխատանք
գ․Կշռադատման փուլ
Վերարտադրել նկարը, համեմատել բնագրի հետ
Կատարել առ․2,3,4
Զրույց ծավալել հայրենասիրության, խիզախության մասին
Հանձնարարել տնային աշխատանք
Ամփոփ,անդրադարձ
II դասաժամ
Դասի ընթացքը՝ 1․Կազմակերպչական մաս
2․Հին դասանյութի հարցում
Տնային աշխատանքի ստուգում
Դասի 1-ին մասի ընթերցում
Բառային աշխատանք
Տեքստային աշխատանք
Ֆիզկուլտ դադար
3․Նոր դասի հաղորդում
ա․Խթանման փուլ
Լսել աշակերտների կարծիքները բնագրի 2-րդ մասի բովանդակության շուրջ
բ․Իմաստի ընկալման փուլ
Բնագրային աշխատանք
բառային աշխատանք
տեքստային աշխատանք
գ․Կշռադատման փուլ
Պատմել նկարները, համեմատել բնագրի հետ
Ընթերցած տեքստից առանձնաց-
նել հերոսներին և նրանց արարքնե-
րը բնութագրող բառերն ու արտա-
հայտությունները
Վեննի դիագրամ մեթոդի միջոցով համեմատել հերոսների
Սասունցի
Դավիթ Մսրա Մելիք
![]() |
Ձևակերպել դասի հիմնական միտքը
Հանձնարարել տնային աշխատանք
Անդրադարձ,ամոփոփում։
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.