|
7-сынып қазақ тілі |
||
Cабақтың тақырыбы |
Дәрумендердің пайдасы |
||
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну,ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу. |
||
7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру. |
|||
7.ӘТН.4.4.4.Одағай түрлерін ажырата білу,қолдану |
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:мәтіннің мазмұнын түсінеді,берілген ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі. |
||
Көбі:мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады. |
|||
Кейбірі:одағай түрлерін ажырата біледі,сабақта қолданады |
|||
Күтілетін нәтижелер |
Дәрумендердің адам тіршілігіндегі маңызын түсініп,пайдалы дәрумендерді ажырата біледі. |
||
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді меңгеру |
||
Қажетті құрал-жабдықтар |
Интерактивті тақта, «Дәрумендердің пайдасы» бейнекөрініс,тақырыпқа қатысты слайдтар, аудиотаспа,дәрумендер тамақ өнімдерінде кесте |
||
Оқыту әдістері |
Әңгімелеу,түсіндіру сұрақ-жауап, «Ыстық алақан» тренингі, «автор орындығы» , «Биопоэма» тәсілі, «Төрт сөйлем», «шағын шолу» тәсілі,коллаж,ашық журнал, ІNSERT оқыту стратегиясы |
||
Дереккөздер |
Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар |
||
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
|||
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
ұйымдастыру кезеңінде «Ыстық алақан» тренигі, «Шаттық шеңбері» Кең әлемді шарлаймыз Гүлденсін бас қаламыз Бәйтеректей биікпіз Айбынды ана тіліміз Біз үздікпіз біліңіз!
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік айтады. |
|
Өткен сабақты тексеру |
«автор орындығы» үй тапсырмасы тексеріледі. 8-тапсырма «Қазақтың ұлттық сусындары» одағайды қатыстырып шығарма жазу.(5-7 минут) |
Жұмыстың нәтижесі бойынша бір-бірін бағалайды. «смаилик» |
|
І.Қызығушылықты ояту |
Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Дәрумендердің пайдасы» бейнекөрініс көрсетіледі, «Биопоэма» тәсілін қолданып әрбір оқушыға «Дәруменнің пайдасы» деген тақырып бойынша А4 парағына жазылған бірнеше сауал беремін. «Шағын шолу» тәсілі |
Оқушылар 1-1,5 минут ішінде парақтағы сауалдарға жауап береді.
Биопоэмалар оқылады,талданады. |
|
ІІ.Мағынаны тану |
1.Білу.Түсіну. «Жеміс-жидек құрамындағы дәрумендер» А)айтылым.Оқулықтағы 1- тапсырманы орындатамын. «шапалақтау» |
Жазылым.Жеміс түрінде жарнама дайындайды. Жұптық жұмыс «постер»қорғайды |
|
2.Талдау және қолдану.А)Тыңдалым.Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатамын. |
Тыңдалым.Мәтінді тыңдап,мазмұнын баяндайды. |
||
Ә)Жазылым.Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатамын. «Бағдаршам» |
Жазылым.Кестені толтырады. |
||
Б)Айтылым.Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатамын «шапалақтау» |
Айтылым.Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тәсілін пайдаланып айтады. |
||
3.Сергіту сәті. «Көңілді күн» «Сүттен жасалған өнімдер» тақырыбында коллаж дайындату. (5-тапсырма) «смаилик» |
Коллаж жасайды. |
||
4.Жинақтау.Оқулықтағы 6,8-тапсырмаларды орындатамын. Бағдаршам» |
Жазылым.Айтылым. одағайлардың сөйлемді қалай өзгерткендігін айтады |
||
ІІІ.Қорытынды |
«Дәрумендердің пайдасы» хабарламаны оқып,талдау. «Шағын шолу» тәсілі |
Айтылым.Сұрақ дайындап,ойбөліс өткізеді. |
|
IV.бағалау |
Қалыптастырушы бағалау «ашық журнал» формасын ілу,қорытынды баға |
әр оқушы «ашық журналға» өзін бағалайды |
|
V.Үйге тапсырма |
оқулықтағы 7-тапсырма. |
|
|
VI.Ойтаразы |
мәтінді INSERT оқыту стратегиясы бойынша талдау (11-тапсырма) |
Мәтінді талдайды |
|
ШҚО Тарбағатай ауданы Тана мырза орта мектебі КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Енсебаева Жулдуз Шакоровна
7-сынып қазақ тілі «Дәрумендердің пайдасы»
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.