Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
математика
5 кл
15.05.2018
Мақсаты: Барлығы: Дұрыс және бұрыс бөлшектердің анықтамасын білу.
Көпшілігі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату.
Кейбіреуі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерге есептер шығаруда қолдану.
Дұрыс және бұрыс бөлшектердің анықтамасын біледі.
Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады.
Дұрыс және бұрыс бөлшектерге есептер шығаруда қолданады.
Пәндікжәне тілдік мақсат: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді оқи алады, жазады, айырмашылығын біледі.
Лексика және терминология: «бөлшек», «алымы», «бөлімі», «дұрыс бөлшек», «бұрыс бөлшек».
Диалог: Кез келген дұрыс бөлшек …. кіші.
Алымы бөлімінен … дұрыс бөлшек деп аталады.
Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек … деп аталады.
Кезкелген … бөлшек 1-ден үлкеннемесе 1-ге теңҚысқа мерзімді жоспар, 5 сынып математика пәнінен
матем5.docx
Сабақ жоспарлау үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.С
Күні:
Мектеп: «92 гимназия» КММ
Мұғалімнің атыжөні: Канафина Асем
Даулетовна
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қолжеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер.
5.1.1.10
Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату.
Барлығы: Дұрыс және бұрыс бөлшектердің анықтамасын
білу.
Көпшілігі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату.
Кейбіреуі: Дұрыс және бұрыс бөлшектерге есептер шығаруда
қолдану.
Дұрыс және бұрыс бөлшектердің анықтамасын біледі.
Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады.
Дұрыс және бұрыс бөлшектерге есептер шығаруда
қолданады.
Пәндік және тілдік мақсат: Дұрыс және бұрыс бөлшектерді
оқи алады, жазады, айырмашылығын біледі.
Лексика және терминология: «бөлшек», «алымы», «бөлімі»,
«дұрыс бөлшек», «бұрыс бөлшек».
Диалог: Кез келген дұрыс бөлшек …. кіші.
Алымы бөлімінен … дұрыс бөлшек деп аталады.
Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек … деп
аталады.
Кез келген … бөлшек 1ден үлкен немесе 1ге тең.
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы : құндылықтары есеп шығару
арқылы еңбекке баулу, еңбектенудің қажеттілігін түсіндіру.
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Еңбекке баулу.Заттардың бөліктері, тағамның құрамы
Алдыңғы білім
үлестер туралы біледі.
бөлшектерді қысқарта алады Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
7 мин
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
бағалау
Ресурстар
Мұғалім ісәрекеті
Оқушы ісәрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу
Кезекшімен сұхбат
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақтар қою арқылы
шабуыл)
(Миға
1. Үлес дегеніміз не?
2. Жай
бөлшекті
қалай
қысқартамыз?
3. Жай бөлшек неден құрылған?
4. Жай бөлшектің негізгі қасиетін
ата
5. Бөлінді бөлшек түрінде қалай
жазылады?
Стикердің
оқушыларды 3 топқа бөлемін
түсіне
байланысты
Сәлемдеседі. Кезекшінің мәлімдемесі.
1. Үлес дегенімізбүтіннің бірнеше тең
Мадақтау әдісі
Карточкалар,
стикерлер
жарайсың
бөліктерінің әрқайсысын айтамыз.
2. Бөлшектің алымын да, бөлімін де
олардың ортақ бөлгішіне (1ден өзге
сан) бөліп қысқартамыз.
3. Жай бөлшек алымы мен бөлімі,
бөлшек сызығынан құрылған.
4. Егер бөлшектің алымын да, бөлімін
де бірдей натурал санға көбейтсек
немесе бөлсек, онда оған тең
бөлшек алынады.
5. Бөлгіш алымына,
бөліміне жазылады.
ал бөлінгіш
Стикерді таңдап алып, түсіне байланысты
дайын орындарға отырады. Сабақтың
ортасы
28 мин
2:3 бөліндісін бөлшек
7:5 бөліндісін бөлшек
Ойқозғау.
Топтық жұмыс
1топқа:
түрінде жаз.
2топқа:
түрінде жаз.
3топқа:
түрінде жаз.
Сұрақ:
айырмашылықтарын қандай?
Осы
5:5 бөліндісін бөлшек
бөлшектердің
Жұптық жұмыс
№1 тапсырма:
8 м сым өзара тең:
А) 3 бөлікке
Ә) 24 бөлікке
Б) 16 бөлікке
В) 6 бөлікке бөлінді. Бір бөлік
сымның ұзындығын бөлшек түрінде
жазып көрсетіңдер. Бір бөлік сымның
ұзындығы қай жағдайда 1 метрден
кіші, қай жағдайда 1 метрден үлкен?
Дескриптор:
Жай бөлшекті біледі
Жай бөлшекті қысқарта
алады
Дұрыс және бұрыс бөлшек
екендігін анықтайды.
Жай бөлшектерді 1 санымен
салыстыра алады.
«Бас бармақ»
Карточкалар
1
2
3
2
3
7
5
5
5
1топ: Алымы кіші, бөлімі үлкен бөлшек
шықты.
2топ: Алымы үлкен, бөлімі үлкен бөлшек
шықты.
3топ: Алымы да, бөлімі де тең бөлшек.
Тексереді, бірінбірі бағалайды.
8
3 >1, бұрыс бөлшек 1ден үлкен
8
24 ¿ 1
3 <1 , дұрыс бөлшек 1ден кіші
1
8
2 <1, дұрыс бөлшек 1ден кіші
16 =
8
4
3 >1, бұрыс бөлшек 1ден үлкен
6 =
Дескриптор
Оқулықпен
жұмыс
Т.А.
Алдамұратова 5
сынып №2 тапсырма:
Төрт сан берілген: 11,15,19,21. Осы
сандарды пайдаланып дұрыс және
бұрыс бөлшектер жазыңдар
Дескриптор:
дұрыс бөлшектің анықтамасын
біледі
бұрыс бөлшектің анықтамасын
біледі
дұрыс және бұрыс бөлшекті
жазады
№3 тапсырма:
Анасы 2 пицца әзірледі. Ол әр
пиццаны
8 бөлікке бөлді. Бір күнде бөлінген
пиццаның 11 бөлігі желінді. Сонда
тәрелкеде 5 бөлігі қалды. Желінген
пицца мен қалған пиццаны бөлшек
арқылы жаз.
19
11
21 ;
21 дұрыс бөлшектер
21
21
15
11 ;
15 ;
11 ;
21
19 ; бұрыс бөлшектер
15
21 ;
19
11 ;
19
15 ;
Дескриптор:
«Бағдаршам
әдісі»
11
8 бұрыс бөлшек,
бөлшек
5
8 – дұрыс Сабақтың соңы
10 мин
Қорытындылау.
«Веер» әдісі арқылы сұрақжауап
1. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
2. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?
3. Дұрыс бөлшектің бұрыс
айырмашылығы
бөлшектен
қандай?
4. Алымы мен бөлімі
тең
бөлшектер қалай аталады?
5. Қандай бөлшек 1ден үлкен
немесе тең?
Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай.
«Білім
Рефлексия.
ағашы»
стратегиясы
арқылы
оқушылардың тақырып бойынша
деңгейін бағалау.
оқушылар өздері таңдаған алманы
алып, ағашқа жапсырады.
Жасыл алмамаған сабақ
ұнады,тақырыпты меңгердім.
Ақ қағаздан жасалған веерге атыжөнін
жазып, сұраққа жауап береді.
ұпаймен
Оқушылар жасыл, сары, қызыл алмалардың
біреуін
алма ағашына
жабысырады.
таңдап,
Сары
алма
тақырыпты
түсіндім,бірақ есептеген кезде
қиналамын.
Қызыл алма сабақ маған
түсініксіз .
Үйге тапсырма. №856
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сізбасқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
Шығармашылық тапсырмалар
Сабақ бойынша
рефлексия
Оқушылардың жұптық
және топтық жұмысқа
қатысуын қарап, кері
байланыс жасау.
Бағалау: «Мадақтау»
Бағалау: «Дескриптор»
Бағалау: «Бас бармақ
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ алдында сыныпты желдетіп алу, оқушыларға ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру. Сабақ мақсаттары
немесе оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді
болдыма?
Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол
жеткіздіме? Егер
оқушылар оқу
мақсатына
жетпеген болса,
неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма
және неліктен? Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер. (5 класс, математика)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.