Мектеп: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Екіайнымалысыбартеңдеулер, теңсіздіктержәнеолардыңжүйелері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Дата: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Класс: 9 |
Қатысушы оқушы саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
· Екіайнымалысыбарсызықтықеместеңдеулержүйесіншешудіңәдістерінмеңгеру; · Әдістердіесепшығарудақолдану |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жетістіккритерийлері |
Біреуісызықтық, алекіншісіекіншідәрежелітеңдеуболатынекітеңдеудентұратынтеңдеулержүйесіншешеді: Теңдеулер жүйесін шешу әдістерін біледі және қолданады; Өз ойын ашық жеткізе алады; Өз қатесін тауып, оны дұрыстайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнгетән лексика мен терминология: теңдеу, квадрат теңдеу теңдеу/функция, теңдеулер жүйесі, сызықтық теңдеулер нүктелерді графикте белгілеу, график салу /түзу, x/y осьтері қию, айнымалы, коэффициент, мәні, реттеу/ салыстыру / алмастыру / индекс
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: x/y осьтері дегеніміз …. Осы түзудегі нүктелер.... Графикте төрт квадратант/ширек бар. х және y координат осьтері оң не теріс болады (осы ширекте). Кординаттары реттелген жұп ретінде жазылады. 2 түзу қиылысқан/ тоғысқан жерлері х және y мәндерін береді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту |
бірлесіп жұмыс істей алу;
өзара ынтымақтастық,сондай-ақ өзара түсіністік қасиеттерін дамыту; өздік жұмыс орындау кезінде шешім қабылдау, қалыптастыру, талдау дағдыларының болуы; |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Геометрия, өмірмен байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін, квадрат теңдеулерді шешу жолдарын білу |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
|
Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау. Үйтапсырмасынтексеру. Сұрақтар қою: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінқалай шығарамыз? Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешуде қандай әдістерді білесіздер? Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің басқа қандай әдісі болуы мүмкін? |
Қосымша 1 Ch7_Section4 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 минут
10 минут
3 минут
5 минут
4 минут |
· М/Ұ · Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру. Мәселе қою. Келесі теңдеулерді қалай шығаруға болады? 1)
2) 3)
Оқушылар өз ойларын айтады. Тақтада есептерді тез әрі оңай шығару жолдары көрсетіледі 1) Келесідей
айнымалы енгізейік: Бастапқытеңдеулержүйесікелесітүргекеледі:
Бұл
теңдеулер жүйеснің шешімі: Алдыңғыбелгілеудіескерсек:
Жоғарыдағытеңдеулержүйесіндеекіншітеңдеуді
2 – гежәне -2 – гекөбейтіп,
біріншітеңдеугеқосуарқылы, келесідейжүйеніаламыз: Жауабы: 2)
Жауабы: 3)
Жауабы: Ж 1)Теңдеулер жүйесін бірінші теңдеуді у2 – қа бөлу арқылы шешіңіз: 2)Теңдеулер жүйесін жаңа айнымалы енгізіп, қысқаша көбейту формуласын қолдану арқылы шешіңіз: Жұптық жұмысты тақтадағы дайын жауаппен оқушылар бір – бірін тексереді. Қай тапсырма қиын болғанын айтып, бір – бірінің жұмысында қай тұста қате кеткенін анықтайды. Кері байланыс беру. · Ө · Тапсырма бойынша саралау: · А · Теңдеулер жүйесін шешіңіз: · a) Б Берілген теңдеулер жүйесінің шешімі болмайтынын дәлелдеңіз: С Әрбір теңдеудің графигін салу арқылы теңдеулер жүйесінің неше шешімі барын табыңыз: Д
Бірдей деңгейдегі тапсырманы оқушылар бір топқа жиналып, шығарған жауаптарын салыстырып, есепті бірге талқылайды. Дескрипторлар: А 1)Теңдеулер шығаруда таңдаған әдісті дұрыс қолданған; 2)Теңдеудің шешімін жазған. Б 1)Теңдеулер жүйесін шешуге алмастыру тәсілін қолданады; 2)х – ке қатысты алынған квадрат теңдеуде дискриминант теріс екенін анықтайды. С 1)Әр теңдеуге сәйкес графигін бір координаталық жазықтыққа салады; 2)Графиктердің қиылысу нүктелері бойынша теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтайды. Д 1)Теңдеулер жүйесін шешуге алмастыру тәсілін қолданады; 2) х – ке қатысты алынған квадрат теңдеуде дискриминантты нөлге теңестіріп, p-ны анықтайды. Кері байланыс беру. |
Мысалдар: 1)https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/eki-ajnymalysy-bar-syzyqtyq-emes-tengdeuler-zhujeleri-zhane-olardy-sheshu
2)Ю.Н.Макарычев Н.Г.Миндюк К.И.Нешков И.Е.Феоктистов Алгебра 9 класс 2013
Ю.Н.Макарычев Н.Г.Миндюк К.И.Нешков И.Е.Феоктистов Алгебра 9 класс 2013 (№456(а), 463(а)) 140, 141 - беттер
И.Е.Феоктистов Алгебра 9класс Дидактические материалы 40 – бет |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 3 минут |
Үйге тапсырма: Алгебра 9 класс 2013 (№456(б), 463(б)) 140, 141 – беттер Reflection:
|
Қосымша 2
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||
Шартты белгілер:
Ұ = Ұжымдық жұмыс
Т = Топтық жұмыс
Ж= Жұптық жұмыс
Ө = Өздік жұмыс
М = Мұғалімнің көрсетуімен
Қосымша 1
Есептер Ch7_Section4 кіапшасынан алынған
1 – 10 есептерде теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шығарыңыз.
19 – 24 есептерде теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шығарыңыз.
Қосымша 2
Ю.Н.Макарычев; Н.Г.Миндюк; К.И.Нешков; И.Е.Феоктистов
Алгебра 9 класс 2013 (№456(б), 463(б)) 140, 141 – беттер
Ж
1)Теңдеулер жүйесін бірінші теңдеуді у2 – қа бөлу арқылы шешіңіз:
2)Теңдеулер жүйесін жаңа айнымалы енгізіп, қысқаша көбейту формуласын қолдану арқылы шешіңіз:
Жауабы:
1)
2)
Ө
Тапсырма бойынша саралау:
А
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
a)
b)
Б
Берілген теңдеулер жүйесінің шешімі болмайтынын дәлелдеңіз:
С
Әрбір теңдеудің графигін салу арқылы теңдеулер жүйесінің неше шешімі барын табыңыз:
Д
параметрінің
қандай мәнінде
теңдеулер
жүйесінің бір ғана шешімі болады?
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.