Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.
Оценка 4.7

Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.

Оценка 4.7
docx
29.11.2020
Ферменттердің  бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.
Бөлкенова Ә.Қ..docx

Мектеп

«Амангелді атындағы  орта мектебі» КММ

Күні

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Бөлкенова Әлия Кусайновна

Сынып 

Барлығы -12     Қатысқандар – 12    Қатыспағандар - 0

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Биохимия

Сабақтың тақырыбы:

Ферменттердің  бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.4.1.3- ферменттердің бәсекелес және бәскелес емес ингибирленуін салыстыру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: ферменттердің бәсекелес және бәскелес емес ингибирленуін салыстыру.

Оқушылардың басым бөлігі: ферменттердің бәсекелес және бәскелес емес ингибирленуін салыстыра отырып, талдау.

Кейбір оқушылар: ферменттердің бәсекелес және бәскелес емес ингибирленуін талдай отырып, өз ойын тұжырымдау, сын көзқараспен бағалау.

Бағалау критерийі

Оқушылар ферменттердіңтүрлерімен және оның   тірі организм үшін маңызын түсініп , бағалай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің зиянды әсерін талдай отырып бағалай алады.(о-т-а-ж)

Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері

Ингибитор, кинетикалық тәуелділік, активатор, аллостериялық реттеу, энизимдиагностика.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Темекіні, есірткіні, ішімдікті психоактивті заттар деп атаймыз,  өйткені ... .

Сіз неліктен ...  екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен жүктілік кезінде зиянды заттарды пайдалануға болмайтынын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар

Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің зияны көп, себебі ... .

Құндылықтарға баулу

МЕ идеясы «Зайырлы қоғам және руханият»  Өмір бойы білім алу, денсаулық сақтау және ынтымақтастық, ашықтық. Салауатты өмір салтын ұстану, денсаулықты сақтау, дені сау ұрпақ- болашақ кепілі.

Пәнаралық байланыс

Химия «Ферменттер құрамы мен химиялық қасиеттері». Қазақ әдебиетімен, Тілмен.

Алдыңғы білім

 

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

яя

 

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

«Көңіл-күй аралы».  Оқушылар қиынды қағаздарға өз аттарын жазып, көңіл күй аралына тастайды. Мұғалім оқушылардың көңіл күйлеріне талдау жасай отырып сабағын бастайды.

Шағын топтарға топтастыру. Мозайка әдісі арқылы топтастыру. Сурет артында оқушылар аттары жазылған,тақырыпқа байланысты сурет  қиындыларын құрастыру арқылы топқа топтасырылады.

Үй тапсырмасын тексеру.

Тапсырма 1. Эмбрионалдық даму мен  шараналық дамудың ерекшеліктерін кестеде көрсетіңіз..

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Ыстық орындық»

ҚБ: мұғалім ұсынған дұрыс нұсқамен жұптық бағалау

 

«Көңіл-күй аралы».  

 

 

Сурет қиындылары

 

Суреттер

 

Интерактивті тақта, кесте

Қосымша 1.

25 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 2.

Оқулықтағы «Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің әсері» мәтінін Іnsert – әдісі  

арқылы оқып шығыңыздар. Постер жасаңыздар және оны қорғаңыздар.

1        топ. Адам ұрығына алкагольдің зиянын оқып шығып, зиянды жақтарын талқылай отырып, постер құраңыздар.

2        топ. Адам ұрығының дамуына дамуына шылымның зиянын оқып шығып ,зяиныды жақтарын талқылай отырып, постер құраңыздар.

3        топ. Адам ұрығының дамуына есірткінің  зиянын оқып,зиянды жақтарын талқылай отырып, постер құраңыздар.

Қолданылатын әдіс-тәсіл: Іnsert,  Постер

Дескриптор:

Адам ұрығының дамуына  алкагольдің, шылымның, есірткінің зияның түсініп оқиды;

Адам ұрығының дамуына  алкагольдің, шылымның, есірткінің зияны туралы ойларын жүйелеп постер құрайды және түсіндіреді.

ҚБ: «2 жұлдыз, бір тілек»

Тапсырма 3.

Шылымның адам организміне зиянын анықтап, қорытынды жасаңыздар.

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Зерттеу әдісі»

Дескриптор:

Зерттеу арқылы адам организміне шылымның зияның көрсетеді, ойын тұжырымдайды.

Адам организміне шылымның зиянын бағалап, дәлел келтіреді.

ҚБ: «Чемодан-ет тартқыш- себет».

Оқулық,

А3 қағазы мен маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 2.

Бөтелке, мақта, түтікше, скотч, шылымның бір данасы.

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 4.

Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің зиянды әсеріне баға беріңіздер

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Ақылдының алты қалпағы»

Дескриптор:

Адам ұрығына алкагольдің , шылым шегудің, есірткінің зиянын түсініп, нақтылайды.

Адам ұрығына алкагольмен , шылым шегумен, есірткімен күресу жолдарын талқылайды.

Ұсынылған мәселе бойынша өз ойына талдау жасайды,  өз көзқарасын айтып, өзінің шығармашылық қатынасын көрсетеді.

ҚБ: 2 жұлдыз, бір тілек.. Өзгелерді бағалау әдісі

Үй тапсырмасын беру: Болашақ әке мен ана үшін өздерінің «әрекет ету бағдарламаларыңды құрыңдар».

Кері байланыс: 4 сөйлем.

 

 

Қалпақтар.

Қосымша ақпарат

«Мектеп» баспасы 9 сынып биология .

 

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Сабақ мақсаты оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART формасында құрастырылды.Сабақты жоспарлауда оқушылардың басым бөлігі, кейбір оқушылар, үшін қол жетімді тапсырмаларды орындауға бағытталды.

-Оқушыларды топқа бөлуде, қабілеттілігіне, дағдыларына байланысты  құрылымдалған шағын топтар топтастырылды.

Жаңа сабақты меңгеру мақсатында «Зерттеу» әдісінде оқушылардың барлығына бірдей тапсырма берілгенімен,  тапсырмалардың түрлі деңгейдегі нәтижесі күтіледі.

-Жеке оқушыларға қолдау мақстаныда «чемодан-ет тартқыш-себет» кері байланыс жасай отырып, ақпаратты толық меңгере алмаған оқушыларға көмек көрсетіледі.

Тапсырмаларды орындау барысында  оқушылар оқулықпен ғана шектелмей қосымша ақпарат көздерін пайдалауға ұмтылады. «Ақылдының алты қалпағы» әдісіндегі тапсырмалар бойынша қосымша ақпараттар іздестіріледі.

11. Сабақ соңында «Ақылдының алты қалпағы» әдісін пайдалану арқылы,  шығармашылыққа бейім оқушылардың  тапсырманы таңдауы арқылы көрініс табады.

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

  Менің жоспарланған сабағымда қалыптастырушы бағалаудың мындай түрлерін қолдандым. «Жұптық бағалау», «2 жұлдыз бір тілек» ,«Чемодан-ет тартқыш-себет». Сабақтың өң бойында, жұптық бағалау, өзгелерді бағалау және өзін-өзі бағалау қолданылды.

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Қайшымен, сіріңкемен жұмыс

-

-

-

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң  ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

Қосымша 1.

Эмбриондық даму

Шараналық даму

4 айға дейінгі даму

4 айдан кейінгі даму

Зигота түзіледі.

Қимыл-қозғалыс пайда болады.

Аяқ – қолдары қалыптасады.

Кірпіктері өсіп, қастары қалыптасады.

Барлық ішкі мұшелері қалыптасады.

Бет әлпеті түзеліп, жыныс мұшелері толығымен қалыптасады.

Шаш, тырнақ қалыптасады.

Ми мен өкпе қарқынды дамиды.

Ауыз қуысында тістің алғашқы бастамалары қалыптасады.

Тері астында май қабаты қалыңдайды.

Асқорыту және қанайналым жүелері жұмыс жасай бастайды.

Сыртұы тітіркеніштерге жауап қайтара алады.

 

Қосымша 2.

Шылымның адам организміне зияны.

Зерттеу мақсаты: Шылымның адам организміне зиянын анықтау.

Құрал-жабдықтар: бөтелке, мақта, түтікше, шылымның бір данасы.

Жұмыс барысы: алдын ала 2 оқушыға үйде зерттеу жұмысына арналған заттар мен оларды дайындап әкелу тапсырылады. Бөтелке бөтелкенің  ішіне мақта салынады. Бөтелкенің қақпағына темекі орналастылып, ары қарай  түтікшеге жалғанып, ал түтікше  мақтаға  бекітілген. Темекіні тұтатып, бөтелкені ішке сыртқа басу арқылы, бөтелкенің ішіне шылымның түтінің кіргенің байқауға болады. Оның мақтаға және бөтелкеге қандай өзгеріс туғызғанын байқап, оқушылар өз ойын, сыни көзқарасын білдіреді.

Қосымша 3.

Ақ қалпақ: нақты мәліметтерді айтыңыз

Адам ұрығының дамуына  алкагольдің, шылымның, есірткі неліктен зиян

Қызыл қалпақ

Адам ұрығының дамуына  алкагольдің, шылымның, есірткінің зияны қандай?Организмге  қалай әсер етеді?

Сары қалпақ

Алкагольмен, шылыммен , есірткімен қандай күрес жүргізесіз ,адам пайдаланбас үшін?

Қара қалпақ. Қоғамымызда алкаголь, шылым, есірткіден қандай қәуіп төніп тұр деп ойлайсыз?

 Жасыл қалпақ .Адам денсаулығы  жайлы 5 жол өлең , болмаса, 5 сөйлем ээсе жазыңыздар.

Көк қалпақ. « Дені сау ұрпақ- болашақ  ұрпақ» жайлы ойыңыз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Мектеп «Амангелді атындағы орта мектебі»

Мектеп «Амангелді атындағы орта мектебі»

Шағын топтарға топтастыру . Мозайка әдісі арқылы топтастыру

Шағын топтарға топтастыру . Мозайка әдісі арқылы топтастыру

Тапсырма 4. Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің зиянды әсеріне баға беріңіздер Қолданылатын әдіс-тәсіл: «

Тапсырма 4. Адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкаголь мен басқа есірткілердің зиянды әсеріне баға беріңіздер Қолданылатын әдіс-тәсіл: «

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Жасыл қалпақ . Адам денсаулығы жайлы 5 жол өлең , болмаса, 5 сөйлем ээсе жазыңыздар

Жасыл қалпақ . Адам денсаулығы жайлы 5 жол өлең , болмаса, 5 сөйлем ээсе жазыңыздар

Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.

Ферменттердің  бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар ионының ферменттердің белсенділігіне әсері.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020