Функцияны графиктік тәсілмен беру
Оценка 4.9

Функцияны графиктік тәсілмен беру

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
математика
7 кл
29.11.2020
Функцияны графиктік тәсілмен беру
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру; 7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу; 7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу
Функцияны графиктік тәсілмен беру.docx

 

Тақырыбы: сабақ 29

Функцияның графиктік тәсілмен беру

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні:  Қайратова  М.Қ.

 

Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 24

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.4.1.1

функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;

7.4.1.2

функцияның берілу тәсілдерін білу;

7.4.1.3

функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Тақырыпты  меңгереді, білгенін, түсінгенін салыстырады, талқылайды, күрделі тасырмаларды орындауға дағдыланады  

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу туралы түсінік  алады;
Ннақты ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге үйрету

Кейбір оқушылар:

Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.

                                                                      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

 Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

 

 

Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

 

Тақырыптың  мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны  неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды

байланыстырыды, суреттейді - өз бағасын береді

Овал: Кестемен берілуіОвал: Формуламен берілуі 

 

 

 

у=х. У=1,5х. Функцияларының х-тің орнына койып, оған сәйкес функцияның мәндерін  тауып, графиктерін салу.

1)      Графиктері кандай сызық?

2)      Берілген функ-ң графиктері болатын тузу ортақ нүктені тауып, оны координаталарымен жазу.

Функциялардағы х-тің координаталары  артқан сайын, олардың графиктері болатын тузулер қалай орналасқан? Назар аударып, қорытындылаңдар.

Жұпта талқылау үшін  “Әлемді шарлау” әдістерін пайдалану

1-топ.  Координаталық жазықтық ұғымы.

           Функция дегеніміз не?

2-топ Функцияның графигі деген не?

Функцияның графигі қандай түрде беріледі

Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Топтық жұмыс

 

Жорға (Жедел тест)
1. у=3х функциясында аргументтің мәні х=2 функцияның мәніні табыңдар.
А) 1,5 В) 9 С) 6
2 Тұжырымдаманы функционалдық тәуелділік түрінде жаз. 
Аргументтің мәні 5 ке тең мәнінде, функцияның мәні 35 –ке тең
А) у=35х В) у=7х С) у=5х 
3. f(х)=3х+5 функцияның мәні 11 – ге тең аргументтің мәнін табыңдар.
А) 2 В) 23 С) 3 
4. ; функцияның анықталу аймағын табыңдар.
А) х≠ 0 В) х≠3 С) х≠-3

5) Квадраттың ауданы S см, оның қабырғасының ұзындығы а см.
Функцияны формуламен жаз. 
А) S=4а В) S= С) S=

      

Оқулық

 

Аудиодиск:                                                              1.1.1 :  1.1.2: 1.1.3:

А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

 

№1жұмыс дәптері

Қосымша тапсырма:1.1.

 

Сабақтың соңы( 41-45мин)

Топтық жұмыс

Әрбір оқушыға Функция беріледі графигін салу керек.
1. у=2х+1 функциясын 2 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -4≤х≤4.
2. у=2х-1 функциясын 1 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -3≤х≤3.
3. у=х-2 функциясын 3 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -6≤х≤6.
4. у=2х+1 функциясын 1 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -3≤х≤3.
5. у=х+1 функциясын 2 қадаммен құрып, графигін салыңдар. Мұндағы -5≤х≤5.

Серпілген сұрақтар» әдісі бойынша сызықтық функция тақырыбын қорытындылау.

Оқушылар  сұрақтарға жауап береді.

  1. Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады?
  2. У=кх+l функциясының графигі қалай салынады?
  3.  y=3x+5 функциясының графигінен l-дің мәні неге тең?
  4. Координаталары берілген нүктенің түзуге тиісті (тиісті емес) екені қалай тексереміз?

 

 

                                                                Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 

 


 

Тақырыбы: сабақ 29 Функцияның графиктік тәсілмен беру

Тақырыбы: сабақ 29 Функцияның графиктік тәсілмен беру

Жұпта талқылау үшін “Әлемді шарлау” әдістерін пайдалану 1-топ

Жұпта талқылау үшін “Әлемді шарлау” әдістерін пайдалану 1-топ

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020