Геометрия 11 сынып
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы
Әйтеке би кенті№249 мектеп-лицейдің
Математика пәнінің мұғалімі
Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы
Күні:
Сыныбы: 11 «Б»
Пәні: Геометрия
Сабақтың тақырыбы: Призма бетінің ауданы. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын есептеу формулаларын білу,оларды есептер шығаруда қолдана білу. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,танымын, пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, оларды проблемалық сұрақтарды шеше білуге және өздігінен зерттей алуға дағдыландыру. Тәрбиелік:Оқушыларды еңбек етуге, өзінің жетістігіне қуана білуге тәрбиелеу Сабақта қолданатын педагогикалық технология:Ынтымақтастық,ұжымдық оқыту. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру сабағы. Сабақтың түрі:Аралас сабақ. Сабақтың әдістері:Түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап. Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:Оқулық,призма жазбасы, призма модельі,слайдтар.Геометрия 11 сынып
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы
Әйтеке би кенті№249 мектеп-лицейдің
Математика пәнінің мұғалімі
Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы
Күні:
Сыныбы: 11 «Б»
Пәні: Геометрия
Сабақтың тақырыбы: Призма бетінің ауданы. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын есептеу формулаларын білу,оларды есептер шығаруда қолдана білу. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,танымын, пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, оларды проблемалық сұрақтарды шеше білуге және өздігінен зерттей алуға дағдыландыру. Тәрбиелік:Оқушыларды еңбек етуге, өзінің жетістігіне қуана білуге тәрбиелеу Сабақта қолданатын педагогикалық технология:Ынтымақтастық,ұжымдық оқыту. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру сабағы. Сабақтың түрі:Аралас сабақ. Сабақтың әдістері:Түсіндірмелі-иллюстративті, сұрақ-жауап. Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:Оқулық,призма жазбасы, призма модельі,слайдтар.
11сынып Призма.docx
Геометрия 11 сынып
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы
Әйтеке би кенті№249 мектеплицейдің
Математика пәнінің мұғалімі
Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы
Күні:
Сыныбы: 11 «Б»
Пәні: Геометрия
Сабақтың тақырыбы: Призма бетінің ауданы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Призманың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын есептеу
формулаларын білу,оларды есептер шығаруда қолдана білу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,танымын, пәнге деген
қызығушылықтарын арттырып, оларды проблемалық сұрақтарды шеше білуге
және өздігінен зерттей алуға дағдыландыру.
Тәрбиелік:Оқушыларды еңбек етуге, өзінің жетістігіне қуана білуге
тәрбиелеу
Сабақта қолданатын педагогикалық
технология:Ынтымақтастық,ұжымдық оқыту.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың әдістері:Түсіндірмеліиллюстративті, сұрақжауап. Сабақтың
оқыту құралдары және көрнекілігі:Оқулық,призма жазбасы, призма
модельі,слайдтар.
Сабақтың пәнаралық байланысы:Сызу
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі Амандасу, түгелдеу, оқушының назарын сабаққа
аудару, оқу құралдарының дайындығын тексеру.
II.Үй тапсырмасын тексеру Сұрақжауап:1.Қандай призма
параллелепипед деп аталады?2.Тік параллелепипед пен тікбұрышты параллелепипедтің айырмашылығы неде?
III .Жаңа материалды қабылдауға дайындық.
Сөйлемді жалғастырыңдар:
1.Призма биіктігі деп . . .
2.Призманың бүйір беті деп . . .
3. Призманың толық беті деп . . .
4. Тік призма деп . . .
IV. .Жаңа материалды түсіндіру .
Призманың бетін қырлары бойымен ойша қисақ жазбасын
аламыз.Мысалы:Куб және
берілген
Анықтама. Призманың бүйір бетінің ауданы деп оның барлық бүйір
жақтарының аудандарының қосындысын айтады, ал оның барлық
жақтарының аудандарының қосындысы толық бетінің ауданын береді.
оның жазбасы
Sпр.т.б= Sпр.б.б +Sтаб
Теорема. Тік призманың бүйір бетінің ауданы оның табандарының
периметрі мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. Дәлелдеу.
1. Тік призма берілген. Оның табанының периметрі Р , биіктігі h
болсын.2.Sпр.б.б= Рһ (дәлелдеу керегі)3. Анықтама бойынша Sпр.б.б=S1 + S2
+ . . .+ Sn, мұндағыS1 , S2 , . . .,Sn бүйір жақтарының аудандары.4. Тік призманың бүйір жақтары тіктөртбұрыштар болып келеді , ал бүйір қыры
һ биіктікке тең және S1= а1һ, S2= а2 һ , . . ., Sn=аn һ, мұндағы а1 ,а2, . . . ,аn–
табан қабырғаларының ұзындықтары.5. Sпр.б.б= а1һ + а2 һ + . . . +аn һ=
(а1+а2+ . . . +аn ) һ = РһТеорема дәлелденді
.V. Жаңа ұғымға байланысты жұмыс. Есептер шығару.№ 19 есеп.
Дұрыс төртбұрышты призманың бүйір бетінің ауданы 32 см2, ал толық
бетінің ауданы 40 см2. Призманың биіктігін табыңдар.
№21 есеп.Параллелепипедтің үш жағының аудандары сәйкесінше 3 дм2,4
дм2 ,7 дм2 .Параллелепипелтің толық беті неге тең?
№ 22 есеп .
Тік параллелепипедтің ұзындықтары 5 м және 7 м, табан қабырғаларының
арасындағы бұрыш 300 , ал бүйір қыры 4 м. Параллелепипедтің толық
бетінің ауданын есептеңдер.
ҰБТ есептері:Үшбұрышты көлбеу призманың бүйір қырларын қамтитын
параллел сызықтардың арақашықтығы 2 см , 3 см және 4 см, ал бүйір
қырлары 6 см. Призманың бүйір бетін табыңыз.Шешімі: Sпр.б.б=
Рперпен.қима.АА1
VI.Жаңа білімді бекіту
Көпжақтың дұрыс жазбасын табыңдар.
VII. Үйге тапсырма. Призманың жазбасы. Призма бетінің ауданы. № 23 ,
24 ,25 есеп.
VIII. Қорытындылау. Призма бетінің ауданы неге тең?
IX . Бағалау.
Геометрия 11 сынып Призма
Геометрия 11 сынып Призма
Геометрия 11 сынып Призма
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.