Сабақ тақырыбы: Карбонаттар және олардың қасиеттері.
Сабақ мақсаты:
а). білімділік: Карбонаттар және оның ең маңызды қасиеттері жайлы түсінік беру
б).дамыту: Оқушылардың есте сақтау,сөйлеу,ойлау қабілеттерін, пәнге қызығушылықтарын,шығармашылық ізденіске талпыныстарын дамыту в). тәрбиелік: Оқушыларды мамандық таңдауға дайындау,өз бетімен жұмыс істеулерін,адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру
Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту
Сабақ әдісі: аралас,кластер әдісі,тест жұмысы,топтық жұмыс
Сабақ көрнекіліктері: оқулық,интертақта,слайд
Сабақ байланысы: биология,математика
Сабақ барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.шаттық шеңберін жасау,сабаққа психологиялық дайындық, топқа бөлу,жауап парақтарын тарқатуСабақ тақырыбы: Карбонаттар және олардың қасиеттері.
Сабақ мақсаты:
а). білімділік: Карбонаттар және оның ең маңызды қасиеттері жайлы түсінік беру
б).дамыту: Оқушылардың есте сақтау,сөйлеу,ойлау қабілеттерін, пәнге қызығушылықтарын,шығармашылық ізденіске талпыныстарын дамыту в). тәрбиелік: Оқушыларды мамандық таңдауға дайындау,өз бетімен жұмыс істеулерін,адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру
Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту
Сабақ әдісі: аралас,кластер әдісі,тест жұмысы,топтық жұмыс
Сабақ көрнекіліктері: оқулық,интертақта,слайд
Сабақ байланысы: биология,математика
Сабақ барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.шаттық шеңберін жасау,сабаққа психологиялық дайындық, топқа бөлу,жауап парақтарын тарқату
Карбонаттар және олардың қасиеттері..docx
«№2Қашар орта мектебі»КММ
Тақырыбы:
Карбонаттар және олардың
қасиеттері.
Мұғалім:Табарикова Тарбия Исаевна
Пәні:Химия
Сыныб:9а 20152016оқу жылы
9 сынып.
Күні:
Пәні: Химия
Сабақ тақырыбы: Карбонаттар және олардың қасиеттері.
Сабақ мақсаты:
а). білімділік: Карбонаттар және оның ең маңызды қасиеттері жайлы түсінік
беру
б).дамыту: Оқушылардың есте сақтау,сөйлеу,ойлау қабілеттерін, пәнге
қызығушылықтарын,шығармашылық ізденіске талпыныстарын дамыту
в). тәрбиелік: Оқушыларды мамандық таңдауға дайындау,өз бетімен жұмыс
істеулерін,адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру
Сабақ түрі: жаңа білімді меңгерту
Сабақ әдісі: аралас,кластер әдісі,тест жұмысы,топтық жұмыс
Сабақ көрнекіліктері: оқулық,интертақта,слайд
Сабақ байланысы: биология,математика
Сабақ барысы: 1 Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу.шаттық шеңберін
жасау,сабаққа психологиялық дайындық, топқа бөлу,жауап парақтарын
тарқату
2 Үй тапсырмасын қайталау 1.Ауызша сұрақтар беру
1.Көміртектің қасиеттері
2.Көміртек (II) оксидінің алынуы,қасиеттері,қолданылуы
3.Көміртек (IV) оксидінің алынуы,қасиеттері,қолданылуы
2. «Кластер» әдісі бойынша 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі,әр топтан
1 оқушы шығып қасиеттерін,алынуын,қолданылуын жазады.
C
CO
CO2
3.Жаңа тақырыпты түсіну
Оқушыларға осы тақырыпты жеке оқып,үйренуге уақыт беріледі,кейін
3 топқа 3 сұрақ беріледі.Әрбір топ сол сұрақ бойынша дайындалады. Сұрақтың жауабы тақтада көрсетіледі, әр топқа 2 минут беріледі, топ
оқушылары сұрақты толықтыра алады.
1сұрақ.Көмір қышқылы,алынуы,қасиеттері айтылады,оның формуласы
тақтаға жазылады,оның тұрақсыз қосылыс екендігіне мысал келтіреді.
Алынуы:Н2О+СО2 Н2СО3 бұл күшсіз,екі негізді қышқыл,екі сатыда
диссоциацияланады,орта тұздарыкарбонаттар және гидрокарбонаттар
дейіледі.
2 –сұрақ.Карбонаттар,олардың алынуы және қасиеттері қандай?
Сілтілік карбонаттар және гидрокарбонаттар сүда еріп,гидролизға
ұшырайды,басқа карбонаттар суда ерімейді.Күшті қышқылдар карбонаттар
мен гидрокарбонаттарға әсер еткенде карбонат ангидрид немесе СО2 бөлініп
шығады. Na2CO3+2HCl=2NaCl+H2O+CO2
Ең көп қолданылатыны натрий гидрокарбонаты немесе ас содасы деп
аталады.
3 –сұрақ. Карбонаттардың қолданылуы
әктас мәрмәр
бор
CaCO3
ұлутас маржан
шыны қағаз
мата
Na2CO3
сабын былғары
тұрмыста медицинада от өшіру баллондарын қуаттауда
NaHCO3
нан өнімдерін дайындауда ас содасы
4.Жаңа тақырыпты бекіту. 1.Зертханалық жұмысқа уақыт беріледі.
2.Слайд түрінде 5 тест сұрақтары экранда көрсетіледі.Оқушылар оларды
алдын берілген жауап парағына белгілейді.
ТЕСТ сұрақтары.
1.Карбонат қышқылы неше негізді қышқыл а.1 б.2 с.3 д.4
2.Ас содасының формуласын көрсет:
а.Na2CO3 б.CaCO3 c.NaHCO3 д.MgCO3
3.Бордың формуласын көрсет:
а.СаСО3 б.МgСО3 с.NаНСО3 д.МgСО3
4.Карбонат қышқылының тұздары қалай аталады
а.карбонаттар б.гидрокарбонаттар с.карборундтар д.силикаттар
5.Жылу бөлінетін реакцияны көрсет:
а.Na2CO3+CO2+H2O2NaHCO3
б.СаО+СО2=CaCO3
c CaCO3+СО2+Н2ОСа(HCO3)2
д.2KHCO3К2СО3+СО2+Н2О
Интерактивті тақтада слайд жәрдемімен осы тесттердің жауаптары
көрсетіліп, оқушылар жауаптарын тексереді.
5.Бағалау.Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.
6.Үйге тапсырма беріледі.
Үйге: Химия оқулығының 107 бетіндегі «Карбонаттар» тақырыбын оқып
келу,8,9 жаттығуларды орындау.
Карбонаттар және олардың қасиеттері
Карбонаттар және олардың қасиеттері
Карбонаттар және олардың қасиеттері
Карбонаттар және олардың қасиеттері
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.