Көмекші программалар туралы жалпы түсінік. Стандартты кітапханалық модуьдер. Бейстандарт функциялар мен процедуралар.

  • Разработки уроков
  • docx
  • 08.04.2019
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

9 cынып информатика пәні мұғалімдеріне арналған сабақ жоспары пайдалануға болады. Қауіпсіз техникасы ережесі туралы сабақ жоспары. Күнтізбелік жоспар бойынша бірінші сабақ . Информатика пәні мұғалімдеріне сабаққа қолдануға өте ынғайлы барлығы толық түсінікті жазылған анық шрифпен 14 қолдануға рұқсат. жақсы материал
Иконка файла материала 24.docx
САБАҚ ЖОСПАРЫ «Бекітемін» ________________ Оқу ісінің меңгерушісі «___________» ________20 ж Пән аты: Информатика Класы: 9 «А», 9 «Б», 9 «В», 9 «Г» Сабақтың тақырыбы: Көмекші программалар туралы жалпы түсінік. Стандартты кітапханалық модуьдер. Бейстандарт функциялар мен процедуралар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға көмекші программалар , стандартты кітапханалық модульдер туралы толық түсінік беру бейстандарт функциялар мен процедкралардың айырмашылықтарын түсіндіру. Дамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін толықтырып, ой- өрістерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: теориялық әдіс. Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру 2. Өткен материалдарды қайталау 3. Компьютермен жұмыс 4.Сабақты бекіту 5.Үйге тапсырма Өткен тапсырма бойынша қайталау сұрақтары  Құрылымдық программалау дегеніміз не?  Қандай негізгі логикалық құрылымдар бар?  Қосалқы программа дегеніміз не? Процедура деп нені айтамыз?  Функция дегеніміз не?  Турбо Паскаль тілінің барлық процедуралары мен функциялары қандай топтарға бөлінеді?  Параметр дегеніміз не?  Стандартты және бейстандарт функциялар дегеніміз не?  Формальды параметрдің нақтылы параметрден айырмашылығы неде ?  Функция дегеніміз не?  Процедура мен функцияның қандай ұқсастығы және айырмашылығы бар? Компьютермен жұмыс №1. Берілген кез келген үш санның үлкенін және кішісін анықтайтын процедура жаса. program procl; label k; var x1, x2, x3, m1, m2:real ; function max (a,b: real):real; begin if a>b then max:= a else max:=b end; function min (a,b: real):real; begin if a>b then min:= a else min:=b end; procedure xxx(a,b,c: real; var mx, mn:real); begin mx:=max(max(a,b),c); mn:=min(a,b),c); end; begin k:write(`3san engiz:`); readln(x1,x2,x3); xxx(x1,x2,x3,m1,m2); writeln(`3sannin ylkeni=`,m1:5:2); writeln(`3sannin kishisi=`,m1:5:2);end. №2. дөңес төртбұрыштың төртқабырғасы мен бір диоганалының ұзындығы бойынша оның ауданын табу программасын құру керек. program misal2; var ab, bc, cd, da, ac, sl, s, a,b,c,p:real; procedure strl; begin p:=(a+b+c)/2; S:=sqrt(p*(p-a)*(p-b)*(p-c)) end; begin read (ab, bc, cd, da, ac); a:=ab;b:=bc; c:=ac; strl; Sl:=s; a:=da; b:=ac; c:=cd; strl; sl:=Sl+s; write (`sl=`,s); end. №3. Калкульятор жұмысына программа құру (+,-,*,/,div, mod амалдары арқылы). Program calculiator; Var k1, k2: integer; Belgi: char; Procedure calc; begin Case Belgi of ‘*’: writeln (kl, ’*’, K2, ’=’, k1*k2); ‘+’: writeln (kl, ’+’, K2, ’=’, k1+k2);‘/’: writeln (kl, ’/’, K2, ’=’, k1/k2); ‘-’: writeln (kl, ’-’, K2, ’=’, k1-k2); ‘d’: writeln (kl, ’div’, k2, ’=’, k1divk2); ‘m’: writeln (kl, ’mod’, k2, ’=’, k1modk2); End; End; Begin Write (‘1-san’) readln (k1); Write (‘2-san’) readln (k2); Write (‘belgi’) readln (belgi); Calc; End. Үйге тапсырма. 165 бет 4,5 тапсырма.