Конспект урока английского языка Тема: «Is It Easier to Travel Nowadays?»
Оценка 4.9
Разработки уроков
doc
английский язык
5 кл—6 кл
08.11.2019
Конспект урока английского языка с использованием мультимедийной презентации, интерактивной доски, аудиозаписи предполагает решение следующих задач:
1. Развитие и совершенствование умения устной речи по теме «Is It Easier to Travel Nowadays?»» (аудирования и говорения)
2. Повторение грамматического материала (Modal Verbs)
3. Развитие умения различных видов чтения (поискового и ознакомительного) страноведческого текста
4. Развитие монологической речи учащихся .
КОНСПЕКТ УРОКА АНГЛИЙСКОГО .doc
Конспект урока английского языка
Тема: «Is It Easier to Travel Nowadays?»
Цели и задачи:
1. Развитие и совершенствование умения устной речи по теме «Is It Easier to Travel
Nowadays?»» (аудирования и говорения)
2. Повторение грамматического материала (Modal Verbs)
3. Развитие умения различных видов чтения (поискового и ознакомительного)
страноведческого текста
4. Развитие монологической речи
Оборудование: мультимедийная презентация, интерактивная доска, аудиозапись
Ход урока:
Этапы урока
IСоздание атмосферы
иноязычного общения
1. Речевая зарядка
2.Фонетическая зарядка
Содержание
Stand up, please. Good morning, children! Sit down, please.
What is date today?
Have you ever travelled on camelback?
What do you prefer travel by car or by bus?
What do you prefer travel by transport or go on foot?
Have you ever travelled by train?
Have you ever travelled by car?
Have you ever travelled on horseback?
Look at the black board. Here you can see an English tongue twister.
Whenever the weather is cold.
Whenever the weather is hot.
We'll whether the weather,
whatever
weather,
whether we like it or not.
the
II.Функционирование и
использование
усваиваемого материала
1.Модальные глаголы
Say after me all together. Read and translate. (обратить внимание детей
на звуки). Pay your attention on the sound [w] [ ] δ
At home you should look through grammar table. Please, open your books
at page 74 – 75. Let’s read and translate the table.
Let’s read and translate these information.
Глагол can употребляется, когда речь идёт дозволении комуто чтото
сделать.
Глагол
can
to be able (to)
Future
Past
could
was
were able to
Present
can
am
is able to
are
will (shall) be
able to
выражает
реальную
возможность,
физическую и
умственную
способность
I can do it (I am
able to do it). Я
могу(в
состоянии,
умею)
это.
делать
I could do it (I
was able to do it).
Я мог (был в
состоянии,
умел)
это.
сделать
I shall be able to
do it.
Я смогу
(буду
в
состоянии,
сумею)
сделать
это
1 –
Глагол
must
необходимость:
надо,
необходимо
to have (to) –
вынужденность
(в
силу
непредвиденных
обстоятельств):
приходится,
вынужден
Present
must –
должен
Past
надо,
go
We must
now.
Мы
должны идти
сейчас.
have
(to)
приходится
–
had
пришлось
to
–
I had to go to
school yesterday.
– Я должен был
(пришлось) идти
в школу вчера
Future
Must we
leave
tomorrow? – Мы
должны уезжать
завтра?
will (shall) have
to – придётся
I shall have to go
to
school
tomorrow. – Я
должен
буду
(придётся) пойти
в школу завтра.
Динамическая пауза
III.Управление
тренировкой
владении материалом
1. Упражнение
во
2. Test
1
Now, we have a rest time.
Close your eyes. Imagine that you are a river. The bright sun shines over
you, nature is beautiful around you. You haven't any problems, you are
calm and relax.
Try to imagine what kind of river you are: calm or stormy, short or long,
wide or narrow, mountainous or not. Are there any plants, animals or birds
near you? Relax, relax, relax…Open your eyes.
Let’s continue our work. Let’s check up your home work exercise 47 at
page 76.
Fill the gaps with the modals can and must or their equivalents. In some
sentences more than one variant is possible.
1 I go to the swimming pool three times a week. I hope I ... swim quite
well by next summer. (will be able to)
2 Do you know that cats ... see very well in the dark? (can)
3 Some animals ... do without food for a very long time. Snakes, for
example,... survive the whole winter without eating. (can; can/are able to)
4 When I was a little girl, I ... do acrobatic feats (трюки), but now I can't.
(could/was able to)
5 There are no tickets for our flight so we ... go by train. (had to)
6 If there is not going to be any information about those passengers till
tomorrow morning, we … call the police. (will have to)
Now, look at the black board. Here you can see a small test. Take your
sheets of paper and do it. You have 5 minutes.
1. Вы находитесь в поезде. Другие пассажиры думают, что Вам
холодно, и предлагают закрыть окно. Вам не холодно, и не нужно
закрывать окно. Что Вы им скажете?
a) You needn’t close the window.
b) You mustn’t close the window.
2. Ваш знакомый положил ноги на противоположное сидение в метро,
но в вагоне есть предупреждение.
Please, don’t put feet on the seats! Что Вы скажете ему?
a) You musn't put your feet on the seats.
b) You needn't put your feet on the seats.
c) You don't have to put your feet on the seats.
5. Вы посмотрели хороший фильм. Посоветуйте Саше посмотреть его.
a) You must see the film.
b) You have to see the film.
c) You should see the film.
6. Вы не принесли своему товарищу книгу. Объясните, что Вы не
смогли найти ее вчера.
a) I didn't have to find this book yesterday.
b) I wasn't allowed to find this book yesterday.
c) I had to find this book yesterday.
d) I could not find this book yesterday.
3.Д/З
4.Итог урока
Open your record books and write down your home task: ex.7 p.26
(рабочая тетрадь), ex.6 p.26 (дополн.задание), ex.53 (in written form+
translate.)
Stand up. Thank you for your good work. I like your work. I give you a
five/ a four, a three. Our lesson is over. Good bye!
1
Конспект урока английского языка Тема: «Is It Easier to Travel Nowadays?»
Конспект урока английского языка Тема: «Is It Easier to Travel Nowadays?»
Конспект урока английского языка Тема: «Is It Easier to Travel Nowadays?»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.