Конспект урока английского языка в 10 классе по теме "Интегрирование умений. Проект "Новый вид спорта""
Оценка 4.9

Конспект урока английского языка в 10 классе по теме "Интегрирование умений. Проект "Новый вид спорта""

Оценка 4.9
Видео +2
docx
английский язык
8 кл—11 кл
24.03.2017
Конспект урока английского языка в 10 классе по теме "Интегрирование умений. Проект "Новый вид спорта""
видео "10 most unusual extreme sports" (Train-surfing и ferrit-legging из видеофрагмента вырезала)
Открытый урок в рамках методического декадника.docx

Открытый урок в рамках методического декадника «Формы оценивания учащихся на уроке».

Подготовила-Наточий Наталья Витальевна, учитель английского языка МБОУ СОШ № 28, ст.Анастасиевской

Дата-10.03.17

Класс-10

Тема: Интегрирование умений. Проект «Новый вид спорта»

Цели:1) способствовать совершенствованию навыков восприятия речи на слух по теме «Спорт»

          2) способствовать развитию воображения учащихся и навыков монологического высказывания по теме «спорт»

          3) Обеспечить условия для воспитания положительного отношения к ведению ЗОЖ

Оборудование урока: видео «Unusual sports», рабочие листы, звезды

Ход урока.

I Организационный момент

Good morning, my dear 10 formers. I’m glad to see you today. How is your mood? So it’s the last lesson of the 6th unit. Our unit was Sports. And I believe you’ve learnt a lot of new words, phrases on this theme, haven’t you? Let’s check it.

II Фонетическая разминка

Translate into Russian:                                  Translate into English:

To swim                                                            травма

To go swimming                                               тренер

To be into swimming                                        пример для подражания

To do risky things                                            соревнования

To make an impact on smb                              преодолеть

To play a sport                                                  держать форму

 

Игра «A Snowball» -name as many kinds of sport as you know

III Представление проектов

Well, it’s time to start the presentation of newly invented sports. You have to fill in the Evaluation cards for every project. Give points from 1 to 3 by each criterion.

                     (представление проектов учащихся-  Chess-boxing, zorbing, underwater hockey, ice-breakdancing, roller-skating, male athletics)

Thank you for your interesting projects and now you have to vote for the project you liked most. You should give the star to one whose project you’ve liked most. And say “I give you this star because your project …”

(после голосования каждый записывает свое количество звезд в рабочий лист )

IV Релаксация

Now guess what kind of sport I’m into (swimming). Тот, кто отгадал показывает след. вид спорта (jogging, skiing, boxing, weight-lifting )

V Аудирование

Now watch the video and do the tasks in your worksheets.

1)    How many kinds of sport are mentioned in the video?

10                                      7                                       5

2)    Name all the mentioned sports.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

3)    What kinds of sport aren’t mentioned in the video?

Train-surfing                     bossaball                                  ferrit-legging

 

4)    In what sport do you need to have strength and intelligence?

Chess-boxing                   volcano-boarding                        zorbing    

 

5)    What is the tastiest kind of sport?

Apple-rolling                   cheese-rolling                            egg-rolling          

 

VI Обсуждение

So, thanks for your work today. I’ll check your worksheets and add my own points according to your work. And I’ll give you marks later. But today I want to tell thanks to all of you for your brilliant work. You’ve done your best! And tell me how do you feel now? What did you like most?

VII Домашнее задание

Make your own crosswords or scanwords or other kinds of tasks about sport. Be creative while doing this task.

Extra tasks:1) кроссворд

                   2) обсуждение по теме спорт

 

Материалы, использованные для подготовки урока:

1.      Учебник 10 класса «New Millennium English» О.Л. Гроза, О.Б. Дворецкая, 2007 г

2.      Видео «10 most unusual extreme sports»- https://www.youtube.com/watch?v=JDt6T4HiM3U

3.      Кроссворд-https://en.islcollective.com/resources/printables/worksheets_doc_docx/sports_crossword/sports/91706   

4.      Вопросник для беседы- https://en.islcollective.com/resources/printables/worksheets_doc_docx/lets_talk_about_sport/questions-sports-lets/4117

 

Worksheet of _______________________________________

1.      Translate into Russian:                                 

To swim      ________________________________________________                                                     

To go swimming ____________________________________________                                             

To be into swimming _________________________________________                                      

To do risky things____________________________________________                                           

To make an impact on smb  ____________________________________                           

To play a sport  ______________________________________________

2.      Translate into English:

Травма____________________________________________________

тренер ____________________________________________________

пример для подражания______________________________________

соревнования_______________________________________________

преодолеть_________________________________________________

 держать форму_____________________________________________

POINTS:

 

3.      Evaluation Card (0-3 points)

 

Surname Name

Can it be done by disabled people?

Can it be done all year round?

Is the description clear?

Will the sport improve health?

Is the sport cheap enough?

TOTAL

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

4.      Relaxation

POINTS:

 

 

5.      Listening. Circle the right answer.

 

1)      How many kinds of sport are mentioned in the video?

   10                                      7                                       5

2)      Name the sports mentioned in the video__________________________________________________

 

3)      What kinds of sport aren’t mentioned in the video?

Train-surfing                     bossaball                                  ferrit-legging

4)      In what sport do you need to have strength and intelligence?

Chess-boxing                   volcano-boarding                        zorbing    

5)      What is the tastiest kind of sport?

Apple-rolling                   cheese-rolling                            egg-rolling          

POINTS:

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Открытый урок в рамках методического декадника «Формы оценивания учащихся на уроке»

Открытый урок в рамках методического декадника «Формы оценивания учащихся на уроке»

Now guess what kind of sport I’m into (swimming)

Now guess what kind of sport I’m into (swimming)

Worksheet of _______________________________________ 1

Worksheet of _______________________________________ 1
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.03.2017