Данный конспект урока составлен для урока английского языка в 6 классе по линии УМК " Счастливый Английский. ру " под редакцией авторов учебника - М. Ю. Кауфман и К. И. Кауфман . Тема представленного здесь плана урока - Простое будущее время.
23.11.doc
Разработка урока на тему: “What will
happen to me?” по учебнику
К.И.Кауфман, М.Ю. Кауфман, Happy
English. ru, для 6 класса. “What will happen to me?”
Цель урока: Активизация лексикограмматического материала в ситуациях реального
общения с помощью ИКТ.
Задачи:
1. Развивать умения и навыки говорения при помощи ИКТ.
2. Создать ситуации для употребления Future Simple.
3. Развивать логическое мышление, память, внимание, умение анализировать
информацию и делать выводы.
4. Создать ситуации общения, влияющие на эмоции и чувства учащихся.
5. Воспитывать взаимопомощь, ответственность, сотрудничество при выполнении
общей задачи.
Оборудование: проектор, экран, ноутбук, мяч, компьютерная презентация, кл.
доска.
Грамматический материал: the Future Simple Tense (вопросительная, отрицательная
и утвердительная формы).
Учебник: К.И.Кауфман, М.Ю. Кауфман, Happy English. ru, для 6 класса.
Ход урока
1. Оргмомент.
T. Good morning, children! Who is on duty today? Who is away today? Who is late
today?
What date is it today? What day of the week is it today? What is the weather like? How
are you? Are you fine? OK, let’s begin our lesson.
II. Warming up.
T. Let’s do phonetic exercises:
fat, mat, cat, Pat. Pat has a cat and a rat.
Mary and Clare have a hare and a pear.
[w] will, what, when, where, why,
Why do you cry Willy? Why do you cry? Why Willy, why Willy, why?
[ r] read, write, red, wrong, road.
She sells sea shells on the seashore.
T. I know, you’ll have six lessons today, won’t you? I try to predict your working day.
Please, agree with me or say that it is true. P1, you’ll have mathematics today, won’t you?
P2, you’ll write a test, won’t you?
P3, you’ll come home at 2 o’clock p.m., won’t you?
P4, you won’t watch TV in the evening, will you?
Ш. Объявление цели урока:
T. We always want to know what will happen in the future, don’t we? At the lesson we’ll
talk about your future, the future of other people and even of fairytale characters.
T. Let’s sing a song “In ten years”
IV. Актуализация прежних знаний.
And now I want you to predict your future. Your homework was to make your own
prediction. There are your predictions in the slide, but they are hidden. And you don’t
know where your own prediction is. Please, choose some button, press it and read.
T. After reading you should express your opinion, using these phrases:
How interesting!
So nice!
It's great!
Cool!
How funny!
Very good!
T.: Look at the blackboard and repeat them all together.
V. Творческие проекты учащихся.
T. Well, you know what will happen to you in ten or twenty years. Would you like to
know what will happen to the famous fairytale characters Malvina and Cinderella?
Now Dasha and Polina will predict the future for them.
VI. Grammar material
Т.: Какое глагольное время использовали вы в своих предсказаниях? Давайте
вспомним образование Future Simple.
Отправляемся с вами в графство Future город Simple. Назовите вспомогательной
глагол, который работает в этом городе.
Вспомните пароли города
ЗАВТРА
^ В СЛЕДУЮЩЕМ ГОДУ
1. TOMORROW
2. NEXT YEAR –
3. IN TWO DAYS
ЧЕРЕЗ ДВА ДНЯ
4. IN THE FUTURE
В БУДУЩЕМ
5. IN
A DAY
ЧЕРЕЗ ДЕНЬ
Какой порядок слов в утвердительном предложении? Как сокращается will?
В отрицательном?
Общий вопрос? А как отвечать на общий вопрос?
Какой порядок слов в специальном вопросе? В вопросе к подлежащему?
VII. Физкультминутка.
T. We are a little tired. Let’s play ball. Stand up, come here and make a circle. We’ll play ball and ask questions to each other. And you must answer these questions.
P1: What will you do next week?
P2: I’ll go to Petrovsk next week.
VIII. Отработка грамматического материала.
T. Thank you. Sit down and let’s go on.
I’m sure you can easily fill in the gaps, can’t you? Please, try. Well done. Don’t forget
about the short form of Future Simple.
I think it is not very difficult to translate the sentences from Russian into English, isn’t it?
Let’s do it.
Now your task is to make negative sentences.
Try to ask a general question and answer it. Give short answer, please, work in pairs.
And now try to ask special questions to the underlined words one by one.
X. Упражнения для глаз.
T: I think your eyes are got tired. Let’s give them a rest. Close them, and now open them
widely. Look up, left, down, right. Again, please.
X. Работа в Интернете. (Гиперссылка на сайт в слайде №14)
T: Now we’ll enter the Internet and do some tasks there.
This is an animated poem “What will I be when I grow up?”
Listen to the boy and repeat after him.
I’ll check your understanding this poem. I’ll give you the sheets of paper with the task:
“Complete the story with the correct words”. Please, put them down and give me your
work.
Подведение итогов урока. Домашнее задание.
T. I think our lesson was great. I am very pleased with your work. Your marks are …
Write down your homework, please. Do ex.. 2, 3 on pp.20 in your Workbook 1. Thank
you. See you on Monday.
Конспект урока по английскому языку
Конспект урока по английскому языку
Конспект урока по английскому языку
Конспект урока по английскому языку
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.