Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
английский язык
5 кл
21.04.2019
Конспект урока предназначен для преподавателей английского языка в 5 классах, обучающиеся по программе М.З. Биболетовой "Enjoy English". В конспекте можно проследить тип урока, а также его цели и задачи. Уместно использовать во время урока раздаточный материал и компьютерные средства наглядности.
конспект урока.doc
Конспект урока по английскому языку в 5 классе
учителя иностранного языка Хомик Ольги Александровны
Тема: School life. (Школьная жизнь).
Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Цель: формировать коммуникативную компетенцию учащихся на основе изученных ЛЕ, речевых и грамматических структур по теме «School life».
Задачи урока:
совершенствовать умения и навыки говорения и чтения;
активизировать изученные лексические единицы по теме «Школа»;
актуализировать грамматические навыки (Прошедшее время глагола);
развивать мышление, память, умение читать текст и отвечать на вопросы;
учить слушать друг друга, работать в группе;
Оборудование: интерактивная доска, компьютер, карточки с глаголами, раздаточный материал.
Этапы урока
I.Организационный
момент.
Формируемые УУД
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Личностные:
самоопределение.
Good morning, boys and girls.
I’m glad to see you.
Good morning, teacher.
We are glad to see you too.
Коммуникативные: умение
сотрудничать с учителем и
Sit down, please. Let’s begin our lesson.
Answer my questions, please.
Today is the 19th of January.
сверстниками.
What date is it today?
Fine. What season is it now?
It’s winter.
Right you are. What’s the weather like today?
Thank you. Andrey, do you like winter?
It’s frosty, windy and cold.
Yes, I do.
What can you do in winter?
I can play hockey, ski and skate in winter.
Well done! Thank you.
Today we shall speak about school, remember
the Past Simple Tense
and get acquainted with Nikita, a schoolboy
from Kalininsk. Регулятивные: коррекция.
And now let’s practise the English sounds and
Дети повторяют звуки и слова за учителем.
II.Фонетическая
зарядка.
Логические:
логической
построение
цепи
III. Речевая разминка.
рассуждений.
words. Look at the screen and repeat after me:
[Λ] Subject, London, fun, discuss
[ei ] favourite, name, same, break
[з:] learn, first, bird, word
[t] History, task, Scotland
[tς] question, picture, French
I’d like to ask you a question: Do you like to go
to school or not? Why? Natasha, answer,
I like to go to school because it’s fun.
please.
Fine! And you, Roma?
I like to go to school because I like to study.
I like to go to school because I like to visit
Excellent! Danil, Do you like to go to school
and why?
my friends.
I don’t like to go to school because it’s
Good. And what about you, Masha?
difficult for me to get up early.
IV.Активизация
лексических единиц по
теме «Школа»
Общеучебные:
поиск и
Teacher: Well done.
So, most of you like to go to school. And now
We learn new words at the lesson.
We run and jump between the desks during
необходимой
выделение
информации.
tell me what else do you like to do at school, I
mean at the lesson and during the break? Look
the break.
We draw funny pictures during the break.
at the screen, choose the answer you like best
and make up a sentence.
We ask a lot of questions at the lesson.
We discuss different problems at the lesson.
We learn poems by heart at the lesson.
We get good marks at the lesson.
We listen to a walkman during the break. V.Повторение
грамматического
материала
Общеучебные:
выделение
поиск и
необходимой
And now let’s repeat the Past Simple Tense.
Давайте вспомним простое прошедшее
происходили в прошлом, мы используем
вторую форму глагола.
Когда мы говорим о действиях, которые
информации.
Логические:
анализ
время в английском языке. Что происходит с
глаголами, когда мы начинаем говорить о
объектов с целью выделения
признаков.
прошлом?
I want you to remember regular and irregular
verbs in past simple.
На какие две большие группы делятся
На правильные и неправильные.
глаголы?
Как изменяются правильные и неправильные
К правильным глаголам в прошедшем
времени прибавляется e (d).
глаголы в прошедшем времени?
Неправильные
полностью. Их нужно запомнить.
глаголы изменяются
Какой вспомогательный глагол нам
потребуется в вопросительном предложении
Нам потребуется вспомогательный глагол
did.
в прошедшем времени?
В какой форме мы употребляется основной
глагол в вопросительном предложении?
В вопросительном предложении основной
глагол употребляется в
1ой форме.
And now let’s remember the second form of
the verbs. I’ll show you the first form of the
verb and you’ll say the second form. Are you
ready? Let’s begin.
go
went
have
had
Учитель показывает первую форму на
see карточке, ученики называют 2ю форму.
saw
The next game is called « Find the pair». I’ll
give you the cards with the first and the second
По команде учителя дети должны найти
себе пару и встать по два человека.
forms of irregular verbs. On my command
«One, two, three, start!" you should find your
Учитель раздаёт ученикам карточки с 1ой
и 2ой формами неправильных глаголов.
pairs and get up on two. Read and translate the
verbs you’ll have.
По команде учителя дети должны найти
себе пару и встать по два человека.
Учащиеся читают и переводят свои
глаголы.
And now I’d like you to divide into three
groups. I’ll give you three texts for each group.
Все учащиеся делятся на 3 группы.
Каждая группа получает небольшой текст,
You should find and underline the irregular
verbs. I’ll give you two minutes to do this task.
в котором нужно найти и подчеркнуть
неправильные глаголы
The text for the 1st group:
Mary got up at 7 o'clock yesterday. She
washed her face and cleaned her teeth. Then
she had breakfast. She took her bag and went
to school.
The text for the 2nd group:
Jane came home at 2 o'clock yesterday. She
had dinner. Then she cleaned her room. She
did her homework. Then she played games.
The text for the 3rd group:
My mother came home from work at 6 o'clock yesterday. She cooked supper. Then
she watched TV. She read a book. She went
to bed at 10 o'clock.
Are you ready?
Read the verbs which you have found, please.
Yes, we are.
Pupil from the first group: got, had, took,
That’s right! The second group, please. Who
wants to read the verbs? Kristina, please.
Good for you! And the third group, please!
Fine!
Children, are you tired?
It’s time to have a rest now. Stand up, please.
Let’s do the exercise together!
went.
Pupil from the second group: came, had, did.
Pupil from the third group: came, read, went
Yes, we are!
VI. Физкультминутка
Stand up! Step! Step!
Arms up! Clap! Clap!
Arms down!
Turn around!
Hop! Hop! Hop! Stop!
Turn left! Clap! Clap!
Turn right! Clap! Clap!
Nod your head and
Turn around!
And Cap! Clap! Clap!
Stop! Тренировка
VII
навыков чтения и
вопросноответной
работы по тексту.
Let’s continue our lesson. So, you go to school
Текст выведен на экран, также каждому
Общеучебные:
чтение,
смысловое
извлечение
mostly because you like to study. But you
know that very responsible pupils study even in
ученику раздаётся печатный вариант
текста. Два три человека читают текст
необходимой информации.
summer. We got a letter from Nikita Molotov,
a ten years old schoolboy from Kalininsk. In
вслух, а затем отвечают на предложенные
вопросы.
his letter he described his studies at a foreign
summer school. Let’s read his letter aloud.
Dear pen friends,
My name is Nikita. I am 10. I traveled a lot
Who wants to be the first? Danil will start and
Sasha will continue our reading.
this summer. In August I went abroad. I
spent two weeks in Scotland at Summer
School. It was a big new school. There were
a lot of classrooms there. The classrooms
were large and light. Would you like to know
what we did there?
In the morning we spent 3 hours learning
English. At the lessons we read and
discussed texts, learned English poems by
heart, played games, asked and answered
questions, learned new words and played
computer games. But we didn’t speak
Russian because my teacher didn’t speak
Russian. We also learned about English
History.
Now I speak English much better. I made a
lot of friends in Scotland. I hope you will write a letter to me and tell
about your school.
Your pen friend, Nikita.
Nikita studied at Summer School in Scotland.
He spent two weeks there.
In the morning he spent 3 hours learning
English. At the lessons they read and
discussed texts, learned English poems by
heart , played games, asked and answered
questions, learned new words and played
computer games.
I think he liked the school very much,
because he made a lot of friends in Scotland.
Let’s answer some questions on the text. Where
did Nikita study in summer, Roma?
Very good. How much time did he spend in
Scotland, Andrey?
Well done! How did he spend three hours in
the morning at school, Nastya?
Excellent! And the last question: Do you think
he liked the school?
I also think he liked his summer school very
much and what about you, do you like your
school, what do you do at the lessons? Let’s
write short letters to Nikita. It will be your
home task.
Open your diaries please and write down your
Регулятивные: оценка –
выделение и осознание
home task: write the letter to Nikita.
Everybody was very active today; everybody
Goodbye, teacher!
учащимися того, что уже
tried to share his opinion, so I think I should усвоено.
give only good and excellent marks. Our lesson
is over, thank you, goodbye!
VIII Итог урока
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Конспект урока по английскому языку на тему "Школьная жизнь"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.