Конспект урока путешествие в лондонский заповедник
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
английский язык
6 кл
22.01.2017
С использованием данного конспекта можно работать с учащимися 6 классов, после проведения данного урока учащиеся научатся совершенствовать фонетические, лексические навыки, будут
развивать языковую догадку в высказываниях о животных, совершенствовать свои навыки чтения с общим пониманием прочитанного текста,развивать умение говорить на уровне неподготовленного монологического высказывания по теме «Whipsnade animal park», также научатся обсуждать проблемы животных, используя пройденный лексико-грамматический материал и высказываться на английском языке.В конце занятия учащимся предлагается видео и они должны догадаться о ключевой фразе в этом видео, думаю будет очень интересно не только учителю, но и детям!Учителям предлагается конспект урока, составленный методически верно и грамотно, по принципу от простого к сложному.Содержание данной разработки заинтерисует каждого
урок путешествие в лондонский заповедник.docx
Travelling to London animals’ park
Тема
Цель: Совершенствование лексического навыка говорения.
Учебные задачи:
1) совершенствовать фонетические навыки учащихся
2) совершенствовать лексические навыки учащихся
3) развивать языковую догадку в высказываниях о животных
4) совершенствовать навыки чтения с общим пониманием прочитанного текста
5) Обучать говорению на основе текста;
6) Развивать умение говорить на уровне неподготовленного монологического высказывания по теме
«Whipsnade animal park».
7) Развивать умение говорить на уровне подготовленного монологического высказывания по теме
8) научить учащихся обсуждать проблемы животных, используя пройденный лексикограмматический
материал и высказываться на английском языке.
Развивающие задачи:
1. Развивать культуру публичного выступления;
2.Способствовать развитию познавательного интереса, расширять страноведческие знания.
Воспитательные задачи:
1. Нравственное воспитание цивилизованной личности;
2.Учить бережному отношению к редким видам животным и окружающей среде.
I. Организационный момент:
Т :Good morning, dear guests! Good morning, dear friends. Sit down please. Today we are having the unusual
lesson. As you know we study the theme «Animals in our life» today we ll discuss problems about animals at the
zoos and know new information . I want you divide into 2 teams, for each right answer u ll get a card.(Дети
собирают жетоны за правильные ответы в пользу и сохранение животных) And we will have a trip to London
Animal’s Park. And the 1st station will be «fonetical»
II.Фонетическая зарядка:
T: First of all let's revise sounds: You should match them.
Look at the blackboard please. (карточки, потом проверяем по презентации)
[æ] — natural, activities
[ei] — cage, save, nature, endangered; take care of
[e] — help, center
[u:] human, student
[ai] — fight, kind, wild, life ,rhino;
[ai ] — Society,
ə
scientist, giant;
(хоровая работа)
T – We have another task: work with poem, You should read it very good.
St book: ex. 33 p. 55 T good for u, I give u cards. We have another station «Lexical»
3. Lexical work
I give you the letters– you should make up the words.(проверяем по презентации)
Слова даются 2 командам по 3 слова
1.Zoological, scientific, save fight,
2. society, animals, take care of cruelty,
T good for your work(жетоны)
T And we now let’s play the game “be very attentive” On the bb you see the words you should know them.
Someone will go to the bb, mind the word combinations, others will guess what he has guessed (ученики
выходят по очереди к доске, загадывают слово, а остальные отгадывают)
Sts: Is it a word combination…?
Other sts: No, it isn’t, Yes, It is
: to live in a wild, to live in cages, to help animals, to take care of animals, to feed animals, love
на слайде
Слова
animals, to respect animals, to protect animals, to help animals
T: good for you, I give you the cards, Our next station will be “cognitive”(познавательная)
Animals are very beautiful creatures and we should always save and help them. There are a lot of famous
quots ab animals of wellknown person Lawrence Anthony. Now let’s know some information about the
animals in animals quots. I’ll give u 1 quot 4 each team, you should translate and explain.
1) Animal quote by Lawrence Anthony: "We are all in this game of life together. There is no divide, no ‘us’ and
‘them’; no ‘man’ separate from ‘nature’."
2) My heart breaks and my soul weeps, when witnessing cruelty to any living being
(раздаю жетоны)
(sts читают и переводят высказывания)
4.
Работа
с тектом
T good for u, I give u cards. We have another station « speaking» Here you ll learn some information about
endangered animals and how to save them.
We have our leaders in each group, they ll tell you about endangered animals at the zoo.
(Ученики рассказывают о своих животных) (на слайде картинки вымирающих животных)
Snow Leopard, the Giant Panda
5. Развитие неподготовленной речи на основе текста
T good for u, I give u cards. We have another station « reading»
I give you the text about whipsnade animal park, Please read it and after reading complete the sentences and
answer my 3 questions
St. book ex. 31 p. 55 Task:
1) Your visit to wild animal’s park will be…
2) There you will learn and understand…
3) Many scientists are studying the effects…
4) The keepers of the park…
5) Don’t bring your …
Questions:
1) What endangered animals do you know today? (There are many of them: the African elephant, giant panda,
snow leopard and the wolves)
2) Why do we need parks for animals?(In parks people save animals, there animals live in a wild)
3) About what problem do the leaders and our text speak today? (The problem of saving and helping animals
how to take care of animals, how to help endangered animals)
Учитель раздает жетоны
T Now tell me please, if you were the director of the zoo, what would you do?
(Sts отвечают используя ex 29 p 54 in Sts book)
T And now let’s make a conclusion to everything. tell me please what shall we do to save animals
На слайде I think, I suppose, To my mind, As for me
(Дети отвечают используя фразы: We should let the animals live in a wild to live in a wild, to live in cages, to
help animals, to take care of animals, to feed animals, love animals, to respect animals )
5. Working with video
At last you ll see a video ab animals, what animals will you see there and the key phrase? (bears, tigers,
foxes,parrot, seal, panda eagle, elepant, dolphins)
They depend on us
6. Our lesson is coming to the end and I hope you will always save and help animals, take care of them. Let’s
count our cards. And now I want you come to the bb and take a happy card if u like our lesson or take unhappy
card if you don’t like our lesson.Рефлексия
(Дети вешают смайлики)
Our lesson is over Thanx for you work
Конспект урока путешествие в лондонский заповедник
Конспект урока путешествие в лондонский заповедник
Конспект урока путешествие в лондонский заповедник
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.