Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы
Оценка 4.6

Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы

Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
математика
6 кл
29.11.2020
Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы
6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;
42.docx

 

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Мектеп:  

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  

Сынып: 6

Қатысқандар саны:   

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.14

рационал сандарды азайтуды орындау;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

-          Координаталық түзуде санды белгілеп білу

-          Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу;

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

-          Координаталық түзуде санды белгілей алады;

-          Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-     берілген бөлімнің математикалық терминологиясын қолданады;

-     координатасы рационал сан түрінде берілген нүктелерді координаталық түзуде кескіндеуін стипаттайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-     оң сан;

-     теріс сан;

-     бүтін сан;

-     қарама-қарсы сандар;

-     рационал сан;

-     бүтін сандар жиыны;

-     рационал сандар жиыны;

-     координаталық түзу;

-     санақ басы;

-     бірлік кесінді;

-     оң бағыт;

-     нүкте координатасы;

-     оң/теріс жарты ось;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-   A(-3) жазуын «координатасы минус 3 болатын А нүктесі» деп оқимыз;

-   C(2,6) жазуын «С нүктесінің координатасы екі бүтін оннан алтыға тең» деп оқимыз.

Құндылықтарды

 дарыту

Ынтымақтастық пен бірін-бірі құрметтеу құндылықтарын жұппен жұмыс орындау барысында дарыту, шыдамдылық, әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу.

Пәнаралық

 байланыстар

Координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу физика, химия және биологиядағы есептерді шешу үшін функциялардың графиктерінен алынған  ақпаратты талдау және зерттеуде қажет.

АКТ қолдану

дағдылары

 Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны пайдалану  мүмкіндігін жетілдіру

Бастапқы білім

Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

0 – 3 мин

 

 

 

 

 

 

 Ұйымдастыру кезені

Бірлескен оқу ортасын құру.

Үй тапсырмасын тексеру.

 

Алған білімдерін жүйелеу.

-          Координаталық түзу дегеніміз не?

-          Санақ басының координатасы неге тең?

-          Координаталық түзуде оң сандар қай бағытта белгіленеді?

-          Координаталық түзуде теріс  сандар қай бағытта белгіленеді?

-          координаталық түзуде санды белгілеу туралы;

-          координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу формуласы.

 

 

 

Қосымша 1

 

Слайд 3

Сабақтың ортасы

 

3 – 18 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 – 38 мин

 

Оқушыларды төртеуден шағын топтарға біріктіру.

 

Бүгін «Рационал сандар және оларға амалдар қолдану» тарауы бойынша қорытынды сабақ, мен осы сабақты «Математикалық пойыз» ойыны түрінде жүргіземін.

Аялдамалар:  А – Теория; В – Санау; С – Есептеу;

D – Тексеру; Е – Ойлану.

 

Әр топ өзінің көшбасшысын тағайындайды, көшбасшы өзінің реттік номерін алады, сол реттік номерлер бойынша аялдамаларға келіп, тоқтау уақытында үлгеріп берілген тапсырмаларды орындайды. Мұғалім уақытты әр аялдама сайын белгілеп, көрсетіп отырады.

Тапсырмалар аялдама столында пакетте болады.

А – Теория;

№1. А(а), В(b), С(с) нүктелерінің орналасуын модуль таңбасын пайдаланып теңдік немесе теңсіздік түрінде жазыңыз:

а) В нүктесі А және С нүктелерінен бірдей қашықтықта;

б) А нүктесінен санақ басына дейінгі қашықтық В мен С нүктелерінің арақашықтығынан кем болса;

в) АС  кесіндісінің ұзындығы АВ ұзындығынан 1 бірлікке артық болса.

Жауабы: ; ; .

В – Санау;

№1. Егер мүмкін болса, өрнектің ең үлкен және ең кіші мәнін және ол орындалатын х – тің  мәнін көрсетіңіз:

а) ;

б) .

Жауабы: х = 2 болғанда -8,2 ең кіші мән;

                х = - 2 болғанда  7 ең үлкен мән.

С – Есептеу;

№1. Өрнектің мәнін табыңыз:

1)      , егер ;

2)        , егер:

а)

в) 

Жауабы: ; ; 4,85.

D – Тексеру;

№1. Теңдеуді шешіңіз:

3)      ;

4)      .

Жауабы: 9;  -16; -6; 4.

Е – Ойлану.

№1.

1)      x – y > x + y, y – x < y + x екені белгілі,

х пен у – тің таңбасын анықтаңыз, түсіндіріңіз.

2)       теңдеуінің түбірлері А және В нүктелерінің координаталары. АВ кесіндісін тең үш бөлікке бөлетін нүктелердің координаталрын табыңыз.

Жауабы: x > 0, y < 0; -1,8; -0,6.

 

Топтар жұмыстарын бітірген соң мұғалімнің қатысуымен топтар арасында өзара бағалау жүргізіледі.

 

 

 

Бөлім бойынша жиынтық бағалау (ББЖ).

Тапсырма

1. -13; -5,8; 2,12; 23; -86; 0; 2,54; -5,1; 6; 7,74; 4 берілген сандарды Эйлер дөңгелектері арқылы көрсетіңдер.

   

 

2.    С нүктесі – АВ кесіндісінің ортасы. Егер С(–8), B(3) болса, А нүктесінің координатасын салыңыз.

 

 

3. Есептеңіз:

1) 0,56 + (-0,81); 2) ; 3) -9,8 + .

4.  В, С, D нүктелері координаталық түзуде тізбектеле орналасқан. A және В нүктелерінің координаталары берілген. Егер , | болса, AD  ұзындығын табыңыз.

 

 

Қосымша 2

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5 - 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 3

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

Қосымша 4 - 6

Сабақтың соңы

 

38 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

-          координаталық түзуде санды белгілеу туралы;

-          координаталық түзуде нүктелердің арақашықтығын табу формуласы.

Үй тапсырмасы: теориялық материалды қайталап оқу.

Рефлексия:

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6

 

Қосымша 7

Слайд 8

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделеген. Оқушының ойлау қабілетін шыңдау барысында деңгейлік  тапсырмасы ұсынылады.

 

 Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болу, қажет болған кезде көзге жаттығу орындау.

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Бастапқы білім Координаталық сәуле туралы ұғым

Бастапқы білім Координаталық сәуле туралы ұғым

Оқушыларды төртеуден шағын топтарға біріктіру

Оқушыларды төртеуден шағын топтарға біріктіру

Оқушыларды төртеуден шағын топтарға біріктіру

Оқушыларды төртеуден шағын топтарға біріктіру

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020