Коучинг «Оқыту үшін бағалау - оқыту мен оқу сапасын жақсартатын құрал.»
Бағалау туралы заманауи түсінікті беру, формативті мен жиынтық бағалауддың айырмашылығын түсіндіру, мұғалімдерге оқыту үшін бағалаудың мәні мен маңыздылығын ұғындыру.
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 109-115 бет
Коучинг барысында мұғалімдер бағалау үшін табыс критерилерін құрастыруға үйренеді; бағалаудың екі түрін ажыратады, оқыту үшін бағалау – оқыту мен оқу сапасын жақсартатын құрал екенін түсінеді.
Мерзімі
30.03.2017
Сабақ тақырыбы:
«Оқыту үшін бағалау оқыту мен оқу сапасын жақсартатын құрал.»
Мақсат:
Сілтеме:
Оқу нәтижесі:
Негізгі идеялар:
Сабақта қолданылатын
материалдар:
Бағалау туралы заманауи түсінікті беру, формативті мен жиынтық
бағалауддың айырмашылығын түсіндіру, мұғалімдерге оқыту үшін
бағалаудың мәні мен маңыздылығын ұғындыру.
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 109115 бет
Коучинг барысында мұғалімдер бағалау үшін табыс критерилерін
құрастыруға үйренеді; бағалаудың екі түрін ажыратады, оқыту үшін
бағалау – оқыту мен оқу сапасын жақсартатын құрал екенін түсінеді.
Оқыту үшін бағалау – оқушылар өздерінің оқудың қандай сатысында
тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету
керек екендігін анықтау үшін оқушылар мен мұғалімдер
қолданатынмәліметтерді іздеу және түсіндіру үдерісі, оқыту мен оқу
сапасын жақсартатын құрал.
Интербелсенді тақта, таныстырылым;
флипчарт, А4 парақтары, стикер, маркер
Оқыту әдістері:
Дереккөздері:
Тапсырмалар:
Диалог, «Ой қозғау», «Арқаға жазылған комплименттер» тренингі;
өзін – өзі бағалау үшін «Баспалдақ» тренингі, бірлесе «Гүл шоғын»
жасау,бағалау; флипчарт жасау,қорғау;
Мұғалімге арналған нұсқаулық, 104110 бет. Екінші (орта) деңгей.
Екінші басылым. (2012) Астана «Назарбаев зияткерлік мектебі» ДББҰ
А. Қ. Әлімов «Интербелсенді әдістемені ЖООда қолдану мәселелері»
оқу құралы (2013) Алматы
«Өзінөзі бағалау» ойсергегін өткізу;
«Бағалау» терминінің мағынасын, олардың ерекшеліктері мен мазмұнын
ажырату;
Бағалау тәсілдері мен түрлерін атау;
А4 парақтарынан «Гүл шоғын» жасау, бағалау;
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланысқа түсу.
Сабақ барысындағы коуч пен мұғалімдердің ісәрекеті:
ы Коучинг
т
кезеңдері
ы
қ
а
У
Тренер(мұғалім) әрекеті
Тыңдаушылар
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
І.Зейін
шоғырландыру
Жағымды психологиялық
ахуал орнату
5
мин
«Көршіңнің суреті»
Суреттер
Сергіту сәтін
орындайды, жақсы
көңілкүймен
сабаққа
ынталанады
Топтағы
мұғалімдер
жұптасып
көршісінің суретін
салу үшін ақ
қағазды төбелеріне
қойып, қарамайсуреттерін салуы
керек
Топқа бөлінуді
ұйымдастыру:
Топ ережелерін еске
түсіру, толықтыру
Суреттер бойынша
топтасады
Топқа бөліну
бойынша
рефлексия жасау
1. Тапсырма:
Мұғалімдерге тапсырма,
сұрақ қою арқылы
диалогқа түсіру
«Өзінөзі бағалау»
ойсергегін өткізеді /10
басқышты баспалдақта
орын тауып, кейін бағалау/
Осы тренингті орындау
арқылы сіздер не
істедіңіздер?
Мектепте бағалау не үшін
керек?
Мұғалімдерге бағалау
туралы бұрыннан не
білетіндері туралы
ойлануға уақыт беру,
идеялар тақтасына жазу
2. Тапсырма: Көршіңнің
суретінің, сол жағындағы
қатысушыға баға қояды
«ББҮ» әдісі бойынша
«Формативті» және
«суммативті» бағалау
туралы мәтінді оқуға
тапсырма беру
10 басқышты
баспалдақта орын
белгілейді, өзінөзі
бағалайды /14 өзін
өзі бағалау деңгейі
төмен, 810 өзінөзі
тым жоғары, 57
таңдағандар
өздерін нақты,
реалистік тұрғыдан
бағалайтын
адамдар/
Мұғалімдер
идеялар тақтасына
бағалау туралы
бұрыннан не
білетіндерін
айтады.
Қатысушылар
Көршіңнің
суретінің суретін
салып,бірін бірі
бағалайды.
«ББҮ» әдісі
бойынша мәтінді
оқиды.
Алдымен не
білетіндерін
айтады. Не білгісі
келетіні туралы
жоғары деңгейдегі
2 сұрақ жазады.
Оқып болған соң
10
мин Миға шабуыл
20
мин
ІІ.Ақпарат
беру
(қатысушыларды
ң ортақ шешімі)
постерлер,
маркер,
стикерлер,
таратпа
парақтар
маркер,
стикерлер
, таратпа
парақтар
Мұғалімге
арналған
нұсқаулық.
2629бет.
«Формативті»
және
«суммативті»
бағалау
«Формативті»
және
«суммативті»
бағалау
түрлерімен
танысып, сабақта
қолдануға бағыт
бағдар алады.«Үйрендім»
кестесін
толтырады.
Мәтінмен толық
танысады.
Топтар берілген
тапсырмаларға
критериялар қояды.
«Венн
диаграммасы»
арқылы формативті
және суммативті
бағалауды
салыстырады.
Постерлерін
қорғайды.
«Формативті
бағалаудың
әдістері» туралы
таныстырылым
көру
«Формативті
бағалаудың
әдістерін» сабақтың
кезеңдеріне қалай
қолданатындығын
жоспарлау
Kahoot.it онлайн
тест орындайды.
Коучке кері
байланыс беру.
3. Тапсырма:
«Ойлан, жұптас, пікірлес»
5 критерий болу керек
а/ Өлеңді мәнерлеп оқуына
критерийлерді құрастыру
в/ Мазмұндамаға
критерийлерді құрастыру
4. Тапсырма: «Венн
диаграммасы» арқылы
формативті және
суммативті бағалауды
салыстыру, постер жасауға
тапсырма беру
«Формативті бағалаудың
әдістері» туралы
таныстырылым көрсету
Алған ақпараттарын
қолдануы, өнім шығару.
«Формативті бағалаудың
әдістерін» сабақтың
кезеңдеріне қалай
қолданатындығын
жоспарлауға нұсқау беру
Kahoot.it арқылы бағалау
Қатысушыларға сұраққа
рефлексия жасау
тапсырылады.
10
мин
ІІІ.
Практикалы
қ кезең
Өнім кезеңі
15
мин
5
мин
ІV.Кері
байланыс
Ауызша кері
байланыс
Мұғалімге
арналған
нұсқаулық
Kahoot.it
Стикер№18 орта мектепКоучинг тақырыбы:
«Оқыту үшін бағалау оқыту мен оқу сапасын жақсартатын құрал»
Назарова А.Т.
2016/2017 оқу жылы