Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
Оценка 4.7

Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
история
6 кл
29.11.2020
Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
Қысқа мерзімді жоспар 6 сынып дүниежүзі тарихы Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
Байгельдина Молдир ҚМЖ.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

6.2A: Крест жорықтары

Мектеп: Семей қаласы, Т.Аманов атындағы № 16 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байгельдина Молдир Толеукадыровна

Сынып: 6

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы:

Сабақ № 2

Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?

Осы сабақта қол жеткізілетін  оқу мақсаттары: ( оқу бағдарламасына сәйкес)

6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау.

6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  Крест жорықтарының христиандық Еуропа мен мұсылман әлемімәдениетіне ықпалын анықтау;картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының салдарларын анықтау;

Оқушылардың басым бөлігі:

Діңдердің әлемдік мәдениетке тигізген ықпалын сипаттау, крест жорықтарының нәтижесінде құрылған мемлекеттерді кескін картаға түсіру, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының салдарын талдау;

Кейбір оқушылар:

деректермен жұмыс жасай отырып,крест жорықтарынан кейінгі  Еуропаның саяси жағдайын, әлемдік діңдердің өзара байланысын бағалау

Бағалау критерийлері

-          крест жорықтарынан кейінгі діндердің әлемдік мәдениетке әкелген өзгерістерін  анықтайды;

-          картада кресшілердің құрған мемлекеттерін белгілейді;

крест жорықтарының салдарларын сипаттайды

 

Тілдік мақсат

/оқылым/ крест жорықтарының мұсылман әлеміне әкелген зардаптарын  зерделейді.

/Айтылым/ Усама  ибн Мункыздың  деректерінен кресшілердің мүсылман елдеріндегі әрекетін талқылайды.

/Жазылым/ крест жорықтарының салдарын  жазады.

/Тыңдалым/- ...... тыңдап, діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер: кресшілер, мәмлүктер, экономика

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Крест жорықтары  Таяу Шығыс елдеріне орасан зардабын тигізді, өйткені ....

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

..... неліктен батыс әлемі Шығыстан жеке бас гигиенасын үйренді?

Диалогжазылым үшін пайдалы сөз тіркестері/

.....  әлеуметтік/экономикалық/саяси/  факторлар Еуропа мен мұсылман әлемінің өзгеруіне   ықпал етті, себебі .....

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел»  Зайырлы қоғам және руханият құндылығына баулу (Еуропа мен мұсылман әлемі бір-бірінен нені үйренді)

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, Қазақстан тарихы

Алдыңғы  білім

Неліктен Крест жорықтарын ұйымдастырды тақырыбын оқығанда 6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау туралы түсінік қалыптасқан, сол білімдерін осы сабақта қолданады

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы:

(10- минут)

 

4 -минут

 

 

 

 

 

 

 

5- минут

 

 

 

 

1 минут

Сәлемдесу,сабаққа дайындықтарын тексеру

Тапсырма 1. /БС/. «Бұрыштар» тәсілі арқылы.   « Миға шабуыл» жасату .  

Сұрақ:  «Неліктен Еуропалық христиан-католиктер ислам мемлекеттеріне қарсы крест жорықтарын ұйымдастырды?»  Оқушылар өздерінің болжау бойынша дұрыс деген жауап жазылған бұрышқа топтасады.   2-топ құрылады /аралас топ/

Тапсырма 2./БС, Ж/ Серпілген сауал әдісі.

Видеоматериал көріп, танысу

1 топқа: Неліктен батыс әлемі Шығыстан жеке бас гигиенасын үйренді?

2 топқа: Крест жорықтары  Таяу Шығыс елдеріне орасан зардабын тигізді, өйткені....... (жалғастыру)

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы топтар бір-біріне кері байланыс жасайды.

-          «Бағалау сызығы» сол арқылы оқушылардың алға ілгерілеуін қадағалау) Қазір бүгінгі тақырып туралы қаншалықты білесіңдер ? Өздеріңді 1 ден 10 ға дейінгі сызық арасында белгілеп қойыңдар. ( 3-аспект)

 

 

 

Бұрыштарға ілінген жауап қиықшалары

 

 

 

Компьютер

Видеоматериал

http://mybiblioteka.su/171659.html

 

Сабақтың ортасы  (20 минут)

10 -минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- минут

 

 

 

8-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-минут

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы 

(10- минут)

 

 

5-минут

 

 

 

 

 

 

 

5-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 3 /Ж;Жұптық, Т/. Мәтінмен жұмыс / дереккөз арқылы саралау.

Хрестаматиядан Усама  ибн Мункыздың крест жорықтарына арналған еңбегімен танысып Зерттеу сұрағына жауап беру.

Зерттеу сұрағы: Кресшілердің мұсылман елдеріндегі әрекетіне баға беріңдер?

 «Инсерт» әдісі бойынша өздеріне маңызды  сөйлемдер,оқиғаны түртіп алып отыруын тапсырамын

 

 

1-әрекет (жекелей). Таратылған мәтін мазмұнымен оқып танысу              2-әрекет (жұптық). «Ойлан, жұптас, талқыла» бойынша жұптар арасында   талқылайды.

3-әрекет.  Топтардың зерттеу сұрағына  жауабы.

Әр топ өзіне бөліп берілген тақырып ішіндегі түртіп алған маңызды  сөйлемдерімен,оқиғамен таныстырады.

ҚБ: «Сұхбаттасатын жұп»Кері байланысы жасалады ( 2-аспект)

Тапсырма 4 :/Т/  « Ақпараттық органайзер» әдісі

Тарихи концепт «Дәлел»

1-топқа Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгерткендігін «Т» кестесінде толтырыңыз.

Христиандық Еуропа

Мұсылман әлемі

 

 

 2 топқа «Жұптас, ойлас, бөліс» әдісі .  Жалпы ислам, христиан діндерінің  әлемдік мәдениетке ықпалын анықтаңдар. МЕ ( Зайырлы қоғам және руханият)

( Қажетіне қарай топтарға диалог және қолдау көрсету саралауы)

Мәмлүктер деген кімдер деген тапсырманы әр топтан 1-2 оқушыға берем , тапсырма арқылы саралау) Мүмкін қарқын саралауы жүреді .

ҚБ: Мадақтау сэндичі (2-аспект)

Бағалау сызығымен жұмыс жасалып, білімдерінің ілгерілеу, ілгерлемеуін көрсетеді.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Тапсырма 5:  /БС/

Кескін картада 1-4 жорықтарды көрсетіп, жорықтың даму динамикасын анықтаңдар

 Крест жорықтарының салдарларын анықтаңыз.  (саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени)

1-топ: саяси,экономикалық  2-топ: әлеуметтік,мәдени Дескрипторлар:

 -Кескін картада 1-4 крест жорықтарын көрсетеді.

- Кескін картада оқиғаның даму динамикасын анықтайды.

  - Крест жорықтарының саяси,экономикалық, әлеуметтік,мәдени  салдарларын анықтайды;                       

Рефлексия «Мен -сен» тәсілі арқылы жұптар төмендегі сұрақтар бойынша кері байланыс жасайды:

1.      Қай тапсырманы жақсы орындадық?

2.      Тапсырма орындағанда қандай қиындықтар болды?

3.      Бүгінгі оқу мақсатын меңгере алдық па?

Бағалау сызығымен жұмысты жалғастырамыз, балалар өздерінің қай жерде екенін көрсетеді. Кейбір оқушылардан неге сол орында екені сұралады.Уақыт болса көршілері немесе топтан оқушының сол орында неге тұрғанын сұрау.

Үйге тапсырма: (сараланып беріледі)

Барлық оқушылар: : тақырыптың мазмұнын мазмұндап келеді.

Басым бөлігі : тақырыптың соңындағы сұрақтарға жауап беру.

Кейбір оқушылар:   «Крест жорықтарының Таяу Шығыс елдеріне тигізген зардабы»шағын эссе жазу 50-70 сөз.

Хрестоматия 6 –сыныпқа арналған

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Т кестесі

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау сызығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ресурс 1  ҚБ парағы

Кескін карта

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат:

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

 

  Сіз қабілеті жоғары оушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

 

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай  тексеруді  жоспарлап отырсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

  Ресурс , дереккөз арқылы саралау

Кейбір топтарға диалог және қолдау саралауын өткіземін. Қорытынды саралауы да жүреді.  Үй тапсырмасын да саралап беремін.

 

 

Оқушылардың өздері бір-бірін, топтарды бағалайды. Мысалы: жұптық жұмыс кезінде, топтардың құрған әңгімелерін бір-бірімен алмастырып, ұнағанын оқыған кезде.

ҚБ   ( «Екі жұлдыз, бір тілек» « Сұқпаттасып жұптас»,»  

ҚБ 3 аспект (танымдық)  « Бағалау сызығы»,           

 ҚБ тапсырмалары (бағалау критерийі, дескриптор)

·         Сынып тазалығын, санитарлық-гигиеналық жағдайын алдын ала тексеру

·         Үзіліс уақытында топтық жұмысқа ыңғайлы етіп үстелдерді орналатыру

·          Компьютермен жұмыс барысында абайлау

·           Үстел үстінен артық заттарды алып тастау

Рефлексия

Сабақ мақсаттары , оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді ме?

Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма?

 

 

 

Жалпы бағамдау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе  (оқыту мен оқуға да қатысты)?

1.

2.

Сабақты бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға да қатысты)?

 1.

 2.

Осы  сабақтың  барысында  мен сынып туралы  немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

Ресурс 1   Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Тақырып:  Крест жорықтары христиандық Еуропа мен     мұсылман әлемін қалай өзгертті

Оқу мақсаты :6.3.2.6 Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау

Бағалау критерийі :                                                                 

  -      картада кресшілердің құрған мемлекеттерін белгілейді;

-крест жорықтарының салдарларын сипаттайды

Ойлау дағдыларының деңгейі :Білу және түсіну

Тапсырма:

Кескін картада 1-4 жорықтарды көрсетіп, жорықтың даму динамикасын анықтаңдар

 Крест жорықтарының салдарларын анықтаңыз.  (саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени)

1-топ: саяси,экономикалық  2-топ: әлеуметтік,мәдени

 

Дескрипторлар:

 -Кескін картада 1-4 крест жорықтарын көрсетеді.

- Кескін картада оқиғаның даму динамикасын анықтайды.

  - Крест жорықтарының саяси,экономикалық, әлеуметтік,мәдени  салдарларын анықтайды;                       


 

A : Крест жорықтары Мектеп:

A : Крест жорықтары Мектеп:

Сабақтың барысы:

Сабақтың барысы:

Сабақтың соңы (10- минут) 5-минут 5-минут

Сабақтың соңы (10- минут) 5-минут 5-минут

Ресурс , дереккөз арқылы саралау

Ресурс , дереккөз арқылы саралау

Ресурс 1 Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Ресурс 1 Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020