Курделі функциянын туындысы 10 сынып
Оценка 4.7

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Оценка 4.7
Разработки уроков
doc
математика
10 кл
24.03.2018
Курделі функциянын туындысы 10 сынып
Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы №249 мектеп-лицейдің математика пәнінің мұғалімі Күрделі функцияның туындысы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту; Күрделі функцияның туындысын табу ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын қалыптастыру; Дамытушылық: Есте сақтау,ойлау,жылдам есептеу қабілетін дамыту; Тәрбиелік: Ұқыптылыққа,жауапкершілікке,мақсатқа жете білуге баулу. Сабақтың типі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы; Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі,сұрақ-жауап,деңгейлеп оқыту; Сабақтың көрнекілігі: Слайд,тест,деңгейлік тапсырма; Сабақтың формасы: Жұптық,ұжымдық,өз бетінше білім алу; Пәнаралық байланыс: Математика,информатика; физика Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру А) Амандасу; Ә) Оқушыларды түгелдеу; Б) оқушылар назарын сабаққа аудару. II.Үй тапсырмасын сұрау: Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы №249 мектеп-лицейдің математика пәнінің мұғалімі Күрделі функцияның туындысы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту; Күрделі функцияның туындысын табу ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын қалыптастыру; Дамытушылық: Есте сақтау,ойлау,жылдам есептеу қабілетін дамыту; Тәрбиелік: Ұқыптылыққа,жауапкершілікке,мақсатқа жете білуге баулу. Сабақтың типі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы; Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі,сұрақ-жауап,деңгейлеп оқыту; Сабақтың көрнекілігі: Слайд,тест,деңгейлік тапсырма; Сабақтың формасы: Жұптық,ұжымдық,өз бетінше білім алу; Пәнаралық байланыс: Математика,информатика; физика Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру А) Амандасу; Ә) Оқушыларды түгелдеу; Б) оқушылар назарын сабаққа аудару. II.Үй тапсырмасын сұрау:Сансызбай Айгүл Мұхтарқызы №249 мектеп-лицейдің математика пәнінің мұғалімі Күрделі функцияның туындысы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту; Күрделі функцияның туындысын табу ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын қалыптастыру; Дамытушылық: Есте сақтау,ойлау,жылдам есептеу қабілетін дамыту; Тәрбиелік: Ұқыптылыққа,жауапкершілікке,мақсатқа жете білуге баулу. Сабақтың типі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы; Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі,сұрақ-жауап,деңгейлеп оқыту; Сабақтың көрнекілігі: Слайд,тест,деңгейлік тапсырма; Сабақтың формасы: Жұптық,ұжымдық,өз бетінше білім алу; Пәнаралық байланыс: Математика,информатика; физика Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру А) Амандасу; Ә) Оқушыларды түгелдеу; Б) оқушылар назарын сабаққа аудару. II.Үй тапсырмасын сұрау:
Күрделі функцияның туындысы. 10 кл.doc
Сансызбай    Айгүл      Мұхтарқызы                                                                            №249 мектеп­лицейдің   математика        пәнінің     мұғалімі                       Күрделі функцияның туындысы       Сабақтың     мақсаты:                                   Білімділік:                                          Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны                                             элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту;                                                 Күрделі функцияның туындысын табу                                           ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын                                           қалыптастыру;       Дамытушылық:            Есте сақтау,ойлау,жылдам есептеу қабілетін дамыту;          Тәрбиелік:                       Ұқыптылыққа,жауапкершілікке,мақсатқа жете білуге баулу.            Сабақтың типі:                            Жаңа білімді қалыптастыру  сабағы;       Сабақтың түрі:                             Сайыс сабақ       Сабақтың әдісі:                             Түсіндірмелі,сұрақ­жауап,деңгейлеп оқыту;       Сабақтың көрнекілігі:                 Слайд,тест,деңгейлік тапсырма;       Сабақтың формасы:                    Жұптық,ұжымдық,өз бетінше білім алу;       Пәнаралық байланыс:                  Математика,информатика; физика       Сабақтың барысы:       I.Ұйымдастыру       А) Амандасу;       Ә) Оқушыларды түгелдеу;       Б) оқушылар назарын сабаққа аудару.       II.Үй тапсырмасын сұрау:          а) « Білгенге маржан » Оқушылардан формуланы сұрау                            ә) Сұрақ­жауап:        1.Қозғалыстағы дененің жүрген жолынан уақыт бойынша алынған туындысы?         Жауабы:        а)жылдамдық;   б) үдеу;   в)қашықтық.         2.Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы?         Жауабы:       а) күш   б)қуат     в) үдеу        3.Туындының геометриялық мағынасы ?         Жауабы: а) функцияның графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық                                коэффициенті;                          б)функцяның графигіне жүргізілген  жанама                          в)Туынды          4.Туындының физикалық мағынасы?          Жауабы:      а) салмақ   б)лездік жылдамдық; в) тығыздық                                                     5. Функцияның туындысының табу амалы?                                                                               хр ) р )( х 1 ( C ) 0   1 2    1 х      х р ( х 1 1 2 х   х А) интегралдау    Б)өсімше   В)дифференциалдау           б) Үйге берілген №197 есепті  тексеру.               №197 есеп.   y=f(х)    функциясы  графигінің берілген   М   нүктесінен өтетін  жанамасының  абсцисса  осіне көлбеулік бұрышының тангенсін табыңдар:               ә)    f (х) = 4x3 ­7x – 16                 M(2;2)                      f ’(х) = 12x2­ 7                         х0 = 2                      f ’(2) = 12*4­7=48­7=41         f ‘(х0)=tga=41    сүйір бұрыш               б)    f (х) = х2+2 x3                                        M(1;3)                      f ’(х) = 2x ­6x2                          х0 = 1                      f ’(1) = 2*1­6*1= ­4                 tga= ­4    доғал бұрыш                                        III.Жаңа сабақ:             y= f(u)    функциясы  берілсін.Оның анықталу облысы u € V, ал функцияның  мәндерінің  жиыны Q болсын. Айнымалы  u  өз кезегінде х­ке  тәуелді функция  болса,яғни  u=g(х) ,  х € Х ,  онда       y = f (g(х) )  функциясы   х   аргументі  бойынша    Х      жиынында анықталған күрделі функция болады. Демек, күрделі функцияның  жалпы түрі:                                                              y= f (g(х) )  2 x         1­ мысал:  у =           2­ мысал:   y = u2    ;        u = cosx      функциялары берілген .Осылардан күрделі  функция құрайық:         Шешуі: Егер     y = u2     болса,   онда     y = (cosx)2 =  cos2x   күрделі  функция , себебі    y = u u =2x+1 1 Күрделі функцияның туындысын табу ережесі: y  )(uf  функциясының  u  нүктесінде, ал  Егер  нүктесінде туындылары бар болса, онда күрделі функцияның х аргументі бойынша туындысы бар болып және ол      анықталады.      формуласымен   функциясының  х    xg )( xgf (( xgf (( )(xg u    )) )) y   Функцияның туындысы Дәрежелік функцияның туындысы  nx nxn ) ( 1 Күрделі функцияның туындысы    y (( xgf ))   (( xgf  xg )( )) 1.  6( x  5)13    6(5 x  64)13  30 6( x  4)13 2.      1 3)43( x        3)43( x     )4(4)43(3  x  12 x  443  , y x      y  cos( )( xf xg )( )(xf )(xg x y  y  және   1  6 xf )( )( xf     x cos )) xgf ((  x 2   sin x      2x ,   функцияларынан               Шешуі:         Шешуі:   ) 6                                             IV.Жаңа сабақты бекіту              а) Оқулықпен жұмыс:     А тобы  №213 есеп.          ә)       б)       а) y = (x+3)2                  в) y = 2 ctg (3x)                                                     №214       Қарапайым         күрделі    функцияларын құрастырыңдар: )(            Шешуі:         а)  5 xg  x       ә)           Шешуі:         б) f(х) = tg x ,  g(x) = 7x+1 1        в) f(х) =  х , g(x) =  х                                                     В тобы             №220 есеп.  Функцияның туындысын табыңдар:     а) f(х) = (8х5­5х8)12   ә) f(х) = (                                                        С тобы              №222 есеп.  Функцияның туындысын табыңдар: 1     а) f(х) = (х2 +  2 х                   ә) Деңгейлік тапсырмалар:    I  деңгей:  (1 ұпай)  )9           ә)  f(х) = (х5 ­  xgf (( xgf ((     , )( xg )) ))  )11 x 1 6 1 4 9 1 х xgf (( ))  және   y  xfg ( ( ))                    x     ,5sin x 2 ,)1 6( xfg (     )) ( xfg ( (  )) sin5  x 6 x 2  1    ­ 3х3 )27   б) f(х) = (4х10­5х)10  в) f(х) = (х5­4х4)130  ) x ( 1 2 x )( xf  1 ,3 x  )( xf 1  12 3 x )23(  x  23 x  x 12 3   күрделі функциясын құратын    f  және   g   функцияларын анықтаңдар:    1  x )( xg )( xf  2 x ,        xg )( функциялардан күрделі функциялар құрастырып, сәйкесін табыңдар: ; Р(х)=  õ берілген мәліметтер бойынша  қарапайым  23  x )(f sin ;  õ х 1. 2. 3. А. У= 3-2sin x y  )) (( xgf Б. У= y  ( )) ( xfg В. У= sin (3-2x) xgÐy  )) (( x23      II  деңгей:   (3 ұпай)        Тапсырма Жауабы 1. f )(  x ? )( xf  5)53( х А)   ;4)53(25   х ;4)53(15 х 2)53(5 х   В) D)  );53(5 х E) ;4)53( х  С) 2.  )( xf )(  x f ? 24 x  ,3 x А) ;3)21( х  В) 1 3242 x  С) x x  3 3242 x  x D)                     x 3 8 324 x  E) x  x 8 3 3242 x  x  x III  деңгей: (5 ұпай) )(  x ? )( xf  335( x 6)4 ,                                                                                  Деңгейлік   тапсырмалардың  жауаптары:             f 1 есеп sin(3­2х) 2 есеп 3­2sinx 3 есеп x23  А Е I­деңгей 1 ұпай II­деңгей 3 ұпай III­деңгей 5 ұпай             V.Бағалау                                                   Деңгейлік тапсырма:                                                 I деңгей:               3 ұпай                                                II деңгей:              6 ұпай                                                III деңгей:             5 ұпай                                                Барлығы:             14 ұпай                                          Бағалау шкаласы:                       14           «5»                                                     5­8           «4»                                                     2­5           «3»              Топ көшбасшысын анықтау (ең көп ұпай жинаған оқушы                                                                                                               «Топ көшбасшысы» болады)              VI.Қорытындылау:              Күрделі функция неше функциядан құрастырылады?          Жауабы:2              VII.Үйге тапсырма:               Күрделі функцияның туындысы А  тобы     №216;                 В  тобы      №218;          С тобы                                                                                                                                    Қызылорда облысы                                                                                                                              Қазалы ауданы                                                                                                                                    Әйтеке би кенті

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып

Курделі функциянын туындысы 10 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
24.03.2018