16.02.1012жыл 2 сынып .Әдебиеттік оқу сабағы.
»Өнегелі өнер» тарауы. 5-ші сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы .
Мақсаты:1 Құрманғазы Сабырбайұлының өміпімен шығармаларымен танысу.
2.Күй тыңдау арқылы музыкалық шығармалардағы бейнені түсініп, қабылдауын дамыту.
3 Ұлтжандылыққа ,адамгершілікке, әсемдікке,өнерді сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ.
Пән аралық байланыс: мызыка және қазақ тілі.
Көрнекіліктер: Топтардың аты жазылған қағаздар
Бағалау парағы
Қосымша материалдар
Аспаптар суреттері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
1топ қызыл түс «Жетіген» тобы , орташа оқитын оқушылар
2 топ жасыл»Асатаяқ» тобы түс жақсы оқитын оқушылар
3 топ жасыл түсті «Қобыз» тобы жақсы оқитын оқушылар
4 топ көк түсті» Саз сырнай» үздік оқитын оқушылар.
І І Үй тапсырмасын тексеру:
өлеңді талдау( идеясын,тақырыбын,ұйқасын, буынын, шумағын, тармағын табу .(1мин)
Ендеше өткен сабақ не туралы өттік?
- Домбыра
- Тақтаға жазылады.
- Қай сөз табына жатады және неліктен?
- Домбырада неістейді ?
- Ойнайды, шертеді.
- Бұл сөз қай сөз табына жатады және неліктен ?
- Домбыра сөзінен қандай туынды сөз туады?
- Тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды.
- Басқаша қалай айтуға болады?
- Күйші. (2 мин )
1. Қызығушылығын ояту:
Күйші -деген сөзді естігенде ойларыңка не келеді соны алдарыңдағы қағаз беріне жазыңдар.
Тапсырманы жеке , жұппен ,топпен орындайды. ( 2 мин )
Топтық жобаны ортаға салып, үлкен топқа шығады.
Бүгінгі тақырыбымыз .Құрманғазы .
Мақсаты: Құрманғазы Сабырбайұлының өміпімен шығармаларымен танысу
Мағынаны ажырату:
Оқулықпен жұмыс: оқулықтарыңның 132 бетін ашыңыздар.Бұл бетте 99 сөзден тұратын Құрманғазы мітінін оқимыз.Осы тақырыпқа байланысты қосымша материалдар және түсініктеме сөздіктер алдарыңыздажатыр.
Келесі тапсырмаға көңіл аударыңыздар.
№ 1 №2 бөлініңіздер
№ 1 мұғалімдер № 2 оқушылар рөлінде болады. Ауысады (15 мин)
Нұсқау : 1.Оқып шығасыңдар.
2.Түсініксіз сөздердің астын сызу.
3.Сұрақтар тізімін құрастыру.
4 Талдайсыздар
Ой толғаныс:
Сұрақтар тізімі таратылады , талқыланады. ( 2 мин)
Тақтада сұрақтар тізімі ілінеді.
Кубты лақтырады сәйкес келген сұрақты оқып, жауап береді , толықтырылады.
Сұрақтар тізімі:
1. Құрманғазы Сағырбайұлы кім болған ?
2. Қай жерде туған ?
3. Алғашқы ұстазы кім ?
4. Алғашқы күйі кімге арналған еді?
5. Күйші күй арқылы нені суреттейді? 10 мин
6. Қандай күйлерін білесіңдер?
Қазір біз Құрманғазының күйін тыңдаймыз.
Тыңдау ережелері ескертіледі. 3 мин
Құрманғзының күйлерін оркест ойнайды .Оркестр дегеніміз әртүрлі аспаптарда ойнайды.Ол қандай аспаптар білесіңдер ме?
Атап шығады және әр топ өз аспаптарының ерекшеліктер, өзіне тән қасиеттерін дәлелдейді
Қорытынды :Сонымен кім тұралы оқыдық.?
Құрманғазы атамыздың жолын қуатын оқушыларымыз аз емес .
Солардың бірі Муталяп Алиханның орындауында» Келіншек» күйін тыңдаңыздар.
Үйге тапсырма өнер туралы мақал мәтелжинақтап және Құрманғазының шәкірті Дина туралы оқып келу
. Бағалау.
Бекітемін
Мектеп директоры:
Рахимгожина Н.Ш.
--------------------------
Сынып : 2 сынып
Пән: әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Қамқор қойлар.
Сынып жетекшісі :Мусабаева З.К
Сұрақтар тізімі:
1.Құрманғазы Сағырбайұлы кім болған ?
2.Қай жерде туған ?
3.Алғашқы ұстазы кім ?
4.Алғашқы күйі кімге арналған еді?
5.Күйші күй арқылы нені суреттейді?
6.Қандай күйлерін білесіңдер?
16.Мусабаева З.К.doc
16.02.1012жыл 2 сынып .Әдебиеттік оқу сабағы.
»Өнегелі өнер» тарауы. 5ші сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Құрманғазы .
Мақсаты:1 Құрманғазы Сабырбайұлының өміпімен шығармаларымен танысу.
2.Күй тыңдау арқылы музыкалық шығармалардағы бейнені түсініп,
қабылдауын дамыту.
3 Ұлтжандылыққа ,адамгершілікке, әсемдікке,өнерді сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ.
Пән аралық байланыс: мызыка және қазақ тілі.
Көрнекіліктер: Топтардың аты жазылған қағаздар
Бағалау парағы
Қосымша материалдар
Аспаптар суреттері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
1топ қызыл түс «Жетіген» тобы , орташа оқитын оқушылар
2 топ жасыл»Асатаяқ» тобы түс жақсы оқитын оқушылар
3 топ жасыл түсті «Қобыз» тобы жақсы оқитын оқушылар
4 топ көк түсті» Саз сырнай» үздік оқитын оқушылар.
І І Үй тапсырмасын тексеру:
өлеңді талдау( идеясын,тақырыбын,ұйқасын, буынын, шумағын, тармағын
табу .(1мин)
Ендеше өткен сабақ не туралы өттік?
Домбыра
Тақтаға жазылады.
Қай сөз табына жатады және неліктен?
Домбырада неістейді ?
Ойнайды, шертеді.
Бұл сөз қай сөз табына жатады және неліктен ?
Домбыра сөзінен қандай туынды сөз туады?
Тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды.
Басқаша қалай айтуға болады?
Күйші. (2 мин )1. Қызығушылығын ояту:
Күйші деген сөзді естігенде ойларыңка не келеді соны алдарыңдағы қағаз
беріне жазыңдар.
Тапсырманы жеке , жұппен ,топпен орындайды. ( 2 мин )
Топтық жобаны ортаға салып, үлкен топқа шығады.
Бүгінгі тақырыбымыз .Құрманғазы .
Мақсаты: Құрманғазы Сабырбайұлының өміпімен шығармаларымен танысу
Мағынаны ажырату:
Оқулықпен жұмыс: оқулықтарыңның 132 бетін ашыңыздар.Бұл бетте 99
сөзден тұратын Құрманғазы мітінін оқимыз.Осы тақырыпқа байланысты
қосымша материалдар және түсініктеме сөздіктер алдарыңыздажатыр.
Келесі тапсырмаға көңіл аударыңыздар.
№ 1 №2 бөлініңіздер
№ 1 мұғалімдер № 2 оқушылар рөлінде болады. Ауысады (15 мин)
Нұсқау : 1.Оқып шығасыңдар.
2.Түсініксіз сөздердің астын сызу.
3.Сұрақтар тізімін құрастыру.
4 Талдайсыздар
Ой толғаныс:
Сұрақтар тізімі таратылады , талқыланады. ( 2 мин)
Тақтада сұрақтар тізімі ілінеді.
Кубты лақтырады сәйкес келген сұрақты оқып, жауап береді ,
толықтырылады.
Сұрақтар тізімі:
1. Құрманғазы Сағырбайұлы кім болған ?
2. Қай жерде туған ?
3. Алғашқы ұстазы кім ?
4. Алғашқы күйі кімге арналған еді?
5. Күйші күй арқылы нені суреттейді? 10 мин
6. Қандай күйлерін білесіңдер?
Қазір біз Құрманғазының күйін тыңдаймыз.
Тыңдау ережелері ескертіледі. 3 минҚұрманғзының күйлерін оркест ойнайды .Оркестр дегеніміз әртүрлі
аспаптарда ойнайды.Ол қандай аспаптар білесіңдер ме?
Атап шығады және әр топ өз аспаптарының ерекшеліктер, өзіне тән
қасиеттерін дәлелдейді
Қорытынды :Сонымен кім тұралы оқыдық.?
Құрманғазы атамыздың жолын қуатын оқушыларымыз аз емес .
Солардың бірі Муталяп Алиханның орындауында» Келіншек» күйін
тыңдаңыздар.
Үйге тапсырма өнер туралы мақал мәтелжинақтап және Құрманғазының
шәкірті Дина туралы оқып келу
. Бағалау.Бекітемін
Мектеп директоры:
Рахимгожина Н.Ш.
Сынып : 2 сынып
Пән: әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Қамқор қойлар.Сынып жетекшісі :Мусабаева З.К
Сұрақтар тізімі:
1.Құрманғазы Сағырбайұлы кім болған ?
2.Қай жерде туған ?
3.Алғашқы ұстазы кім ?
4.Алғашқы күйі кімге
арналған еді?
5.Күйші күй арқылы нені
суреттейді?
6.Қандай күйлерін
білесіңдер?
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.