Көпмүше ,көпмүшенің дәрежесін,коэффицентін білу.Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу түрін түсіне білу.Есептер шығару барысында тиімді әдістерді табу.
Квадрат үшмүшені және оны көбейткіштерге жіктеуді біледі,оларды қолданып есептер шығарады.
Оқушылардың басым бөлігі:
қасиеттеріне қарай квадрат үшмүшенің түбірлерін, коэффиценттерін біледі.
Кейбір оқушылар:
Есептер шығару барысында нәтижеге қол жеткізу үшін тиімді әдістерді табады,қолдана алады.Квадрат ушмуше. Квадрат ушмушени кобейткиштерге жиктеуге есептер шигару
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ
тақырыбы:
Сабақта
негізделген оқу
мақсаты
Табыс
критерийлері
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару
Көпмүше ,көпмүшенің дәрежесін,коэффицентін білу.Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу түрін түсіне білу.Есептер шығару барысында тиімді
әдістерді табу.
Барлық оқушылар:
Квадрат үшмүшені және оны көбейткіштерге жіктеуді біледі,оларды қолданып
есептер шығарады.
Оқушылардың басым бөлігі:
қасиеттеріне қарай квадрат үшмүшенің түбірлерін, коэффиценттерін біледі.
Кейбір оқушылар:
Есептер шығару барысында нәтижеге қол жеткізу үшін тиімді әдістерді
табады,қолдана алады.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеу арқылы математикалық тілде
сөйлей алады.Сұрақтарға нақты анықтама арқылы ,толық жауап бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Квадрат үшмүше ,коэффициент,келтірілген квадратүшмүше ,бос мүше.
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:
Талқылауға арналған тармақтар
Квадрат үшмүше мен квадрат теңдеудің арасындағы айырмашылық бар?
Қандай жағдайда квадрат үшмүше сызықтық көбейткіштерге жіктелмейді?
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?
1.Квадрат теңдеу a x2
a x2
2. Дискриминант нөлден кіші болса,квадрат үшмүшенің түбірі
болмайды,сондықтан квадрат үшмүше сызықтық көбейткіштерге жіктейді.
+c=0 түрінде беріледі,ал квадрат үшмүше
+ bx2
+ bx2
+c түрінде беріледі.
Алдыңғы оқу
Квадрат үшмүше №233 есеп квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Жоспар
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулар мен
қатар,ескертпелерді жазыңыз)
Мұғалімнің әрекеті
Оқушылардың әрекеті
Ресурстар
Бекітемін:Үлестірмелі
топтамалар,бағала
у парағы , оқулық
дәптер
Интерактивті тақта
, маркерлер ,
семантикалық
карта,үлестірмелі
топтамалар
1 кезең
Қызығушылықты ояту
(15 минут)
ұйымдастыру
үй тапсырмасын
тексеру;
қарастырылған
тақырып бойынша
бұрынғы білім еске
түсіріледі;
белсенді әрекетке
жұмылдырылады;
ойлау жұмысына
ынталандырады;
2 – кезең:
Мағынаны ажырату (15
мин):
Тәжірибелері арқылы
жаңа білім туралы
өзіндік түсінік пен пікір
қалыптастырады;
жаңа білім жайлы
өзіндік түсінік
қалыптастырады.
«Мен сіздерге сенемін»
сенімділікті
арттыру,ынтымақтастық
ахуалын қалыптастыру.
«Серпілген сауал» әдісі
бойынша үй тапсырмасын
тексеру №233 есеп.
Адасқан әріппен
оқушыларды топтастыру
арқылы топқа бөлу.
Сабақтың тақырыбын
дәптерге
жазғызып,мақсатын
оқушылармен бірлесе
отырып шығару,табыс
критерийлерін жасайды .Әр
кезең бойынша бағалау
критерийлерімен
таныстырады.
1. Хоккей
(квадрат теңдеу
формулалары)
2. Мәнерлеп сырғанау
(өзіндік жұмыс)
3. Фристайл
(Білімді мыңды
жығады, ОЖСБ 2016
тест тапсырмалары)
4. Биатлон
(формуланы
жалғастыру)
5 Керлинг(сәйкестендіру
тест )
6 Шорт трек
Ұжымдық ,
ынтымақтастыңқ ахуал
орнатады. «Серпілген
сауал» арқылы
оқушылар сұрақтарға
жауап береді,үй
тапсырмасы
тексеріледі. Адасқан
әріптермен топтастыру
арқылы топтарға
бөлінеді.
Критерийлеріне
диалогтық талдау
жасап,сұрақтарға
жауап береді.
Топ басшысын
сайлайды,бағалау
парақтарын таратады.
Сыни тұрғыдан ойлау
арқылы тірек сөздерді
қолданып,әңгімелесу
барысында квадрат
теңдеуге анықтама
беру,элементтерін
анықтау.Өз беттерімен
ойланады,жұптарымен
өз тұжырымдамаларын
жасайды,яғни қасиетін
анықтайды.
Логикалық есеп3 кезең:
Ой – толғаныс (10
минут):
симатикалық карта
Керлинг
(сәйкестендіру тест)
(Сергіту сәті )
7 Шаңғы қоссайысы
(жұптық жұмыс
үлестірмелі топтама)
8 Сноуборд
( оқулықпенжұмыс)
9 Конкимен жүгіру
(семантикалық карта)
10 Шаңғы жарысы
(бағалау)
11 Тау шаңғысы (үйге
тапсырма)
Топта оқушылар
бірлесе
отырып,есептерді
шығарады .Топтың
әрбір мүшесі ортақ
жұмысты
орындайды.Топ
басшысы топ
жұмысына қадағалау
жүргізеді.Жауаптарын
тауып сәйкестендіреді.
Келесі оқуға арналған
тапсырмалар
(үй тапсырмасы )
№235(2,4 )
№236(2,4 )
№237(4,5,6 )
Бағалау
Қол шапалақ
Бағалау парағы
Критерийлер бойынша
бағалау
Қосымша ақпарат
Саралау
Жас ерекшеліктеріне сай
тапсырмаларды әртүрлі
деңгейде
дайындау.Топтағы
оқушыларға көмек
көрсетуде мұғалімнің топ
басшысына немесе
қабілетті оқушыға кеңес
немесе қосымша
құрал,ресурстар беруі
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелерін орындау.
АКТ құзіреттілік.
Құндылықтармен байланыс.
Информатика ,тарих.
Қауіпсіздік нормалары ,сынып
тазалығы сақталған.Сынып
парталары дұрыс
орналастырылған.Техникалық
құралдарды пайдалана алады.
Оқушылар достық
қарым қатынаста болады.
Оқушы оқу мақсатына талпынды,себебі
Есептер шығару кезеңін ойын арқылы,
Ортақ шешім табуға тырысты.Алдыңғысабақтардағы білімдерін
пайдаланып,мақсатқа жетуге талпынды.
Квадрат үшмүшені көбейкіштердің түрлерін,қасиеттерін
білді,теория мен практиканы ұштастыра білді.Топта жұмыс
істеу оқушылардың белсенділігін арттырып,тапсырманың
жылдам әрі дұрыс орындалуына оң әсер етті.
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін
оқушылар не білді?Оқу
неге бағытталған болды?
Жоспарланған саралау
шаралары тиімді болды
ма?Берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
ойымды жеткізе алдым
ба?
Тақырыбы:
Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жіктеуге есептер шығару.
Сыныбы: 8 «ә»
Пән мұғалімі: Нұрылдаева Райхан