"Квадраттык функциянын графиктери" (8 класс, алгебра)

  • Разработки уроков
  • docx
  • 01.04.2017
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функцияның қасиеттері мен графиктерін қайталау Сабақтың мақсаты: Квадраттық функцияның y= ax2+n y= a(x-m)2 дербес түрлерін қайталау және белгілі графиктердің көмегімен квадраттық фунцияның графиктерін салудағы оқушылардың білімдерін бекіту Сабақтың типі: қайталау сабағы Сабақтың әдісі: Есептер шығару, карточкамен жұмыс, тест, топпен жұмыс, сұрақ-жауап. Сабақтың көрнекілігі: Компьютер,слайд,плакаттар, таратпа материалдар, тестік тапсырмалар Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі а. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру; ә. Оқушыларға сабақтың мақсатын айту. б. Сыныптағы оқушыларды үш топқа бөлу. Оқушылардың дұрыс жауаптары житон арқылы бағаланады. ІI.Теориялық материалды қайталау 1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды? Жауабы у = ах2+bх+с түріндегі функцияны квадраттық функция деп атайды Мұндағы а, b, c – нақты сандар, а≠0,х – тәуелсіз айнымалы. 2.Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады? 1) у=5х2-6 4) у=4х2 2) 2) у=7х-1 5) у=x3+x+1 3) 3) у=-3х2+х+7 6) у=-9х2+4х Ж 1,4,3,6 3. y=ax2 y= ax2+n y= a(x-m)2 функциялардағы а коэффициенті нені білдіреді? 1. а коэффициентінің таңбасы параболаның тармақтарының бағытын көрсетеді: а>0 а<0 2. а коэффициентінің мәні:  y= а х2, y=ах2+n, y= а(х-m)2 функциялардың графигі  а>1 болғанда  y= х2 функциясының графигінен ордината осі бойымен а есе созу  0<а<1 болғанда абсцисса осіне қарай 1/а есе сығу арқылы шығады 4. y= ax2+n функциясының графигін қалай салуға болады ? y= ax2+n функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n<0 болғанда төмен |n| бірлікке жылжыту арқылы алынған парабола. 5. y= a(x-m)2 функциясының графигін қалай салуға болады? y= a(x-m)2+n функциясының графигін салу үшін: 1. y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0 болғанда, оңға қарай немесе m<0 болғанда, солға қарай |m| бірлікке жылжытамыз. 2. Шыққан графикті ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n<0 болғанда төмен |n| бірлікке жылжытамыз. 6. y= a(x-m)2+n функциясының графигін қалай салуға болады ? y= a(x-m)2+n функциясының графигін салу үшін: 1. y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0 болғанда, оңға қарай немесе m<0 болғанда, солға қарай |m| бірлікке жылжытамыз. 2. Шыққан графикті ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n<0 болғанда төмен |n| бірлікке жылжытамыз ІII. Ауызша есептер шығару Сәйкестікті табыңдар Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар. 1) y = x2 -6 2) y = (x-5)2 3) y = (x-7)2 +4 4) y = (x+3)2 -1 (0;-6) (5;0) (7;4) (-3;-1) y= 0,5(x-1)2+4 функциясының графигін y=0,5x2 функциясының графигінен қалай алуға болады? Aбсцисса осі бойымен 1бірлікке оңға жылжытамыз, өйткені m=1. Нәтижесінде 0,5(х-1)2 функциясының графигін аламыз. Шыққан графикті ордината осі бойымен 4 бірлікке жоғары жылжытамыз,өйткені n=4 Шыққан парабола y= 0,5(x-1)2+4 функциясының графигі болады. IV. Карточкамен жұмыс. (қабілеті төмен оқушылармен жұмыс) y= x2 – 2 функциясының графигін салу y=|-(x-3)2+1| функциясының графигін салу V. Практикалық жұмыс 1.y=x2 үлгісінің көмегімен : а) y=-x2-2 ә) y=-(х+1)2 – 3 б) y=|-х2 +3| графиктерін салыңдар? 2. Салуды орындамай-ақ, функцияның графигінің х осімен және у осіменен қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңдар: а) y=х2+2х ә) y=х2 +2х-8 V. Сабақты бекіту Т е с т жұмысы 1. Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады? А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1 2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуге болмайды. 3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай түске боялған? А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа 4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А)1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д)8;1 Дұрыс жауаптар: 1.Д 2.А 3.А 4.В 5.А VI.“Мен бүгінгі сабақта не үйрендім” • квадраттық функцияның өсу аралығын табуды үйрендім • квадраттық функцияның кему аралығын табуды үйрендім • квадраттық функцияның симметрия осін табуды үйрендім • графиктерді түрлендіруді үйрендім • функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін табуды үйрендім • график бойынша функцияның қасиеттерін таба аламын • парабола төбесінің координатасын есептеуді жақсы игердім • квадраттық функцияның тармақтарының бағытын анықтауды үйрендім Бағалау (Житон арқылы) Үйге тапсырма:
Иконка файла материала квадрат функ.docx
Сабақтың тақырыбы:  Квадраттық функцияның қасиеттері мен графиктерін қайталау Сабақтың мақсаты:  Квадраттық функцияның y= ax2+n y= a(x­m)2 дербес түрлерін қайталау  және белгілі графиктердің көмегімен квадраттық фунцияның графиктерін  салудағы оқушылардың білімдерін бекіту  Сабақтың типі: қайталау сабағы Сабақтың әдісі: Есептер шығару, карточкамен жұмыс, тест, топпен жұмыс, сұрақ­жауап.  Сабақтың көрнекілігі: Компьютер,слайд,плакаттар, таратпа материалдар, тестік  тапсырмалар Сабақтың барысы: І.     Ұйымдастыру кезеңі     а.  Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;   ә.  Оқушыларға сабақтың мақсатын айту.  б.  Сыныптағы оқушыларды үш топқа бөлу.  Оқушылардың дұрыс жауаптары житон арқылы бағаланады. ІI.Теориялық материалды  қайталау  1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды?  Жауабы у = ах2+bх+с түріндегі функцияны квадраттық функция деп атайды  Мұндағы а, b, c – нақты сандар, а≠0,х – тәуелсіз айнымалы.  2.Берілген функциялардың қайсысы  квадраттық функция болады? 1) у=5х2­6        4) у=4х2  2) 2) у=7х­1         5) у=x3+x+1  3) 3) у=­3х2+х+7  6)  у=­9х2+4х  Ж 1,4,3,6 3. y=ax2       y= ax2+n            y= a(x­m)2 функциялардағы а коэффициенті нені білдіреді?  1. а коэффициентінің таңбасы параболаның тармақтарының бағытын көрсетеді:  а>0  а<02. а коэффициентінің  мәні:   y= а х2, y=ах2+n, y= а(х­m)2 функциялардың графигі   а>1 болғанда   y= х2 функциясының графигінен ордината осі бойымен а есе созу   0<а<1 болғанда  абсцисса осіне қарай 1/а есе сығу арқылы шығады  4. y= ax2+n функциясының графигін қалай салуға  болады ?  y= ax2+n функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін  ордината осі бойымен n>0  болғанда, жоғары  немесе n<0 болғанда төмен  |n|  бірлікке жылжыту арқылы алынған парабола.  5. y= a(x­m)2 функциясының  графигін   қалай салуға болады?  y= a(x­m)2+n функциясының графигін салу үшін:  1. y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0  болғанда,  оңға қарай немесе m<0 болғанда, солға қарай  |m| бірлікке жылжытамыз.  2. Шыққан графикті ордината осі бойымен n>0  болғанда, жоғары  немесе  n<0 болғанда төмен |n|  бірлікке жылжытамыз.  6. y= a(x­m)2+n функциясының  графигін қалай салуға  болады ?  y= a(x­m)2+n функциясының графигін салу үшін:  1. y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0  болғанда,  оңға қарай немесе m<0 болғанда, солға қарай  |m| бірлікке жылжытамыз.  2. Шыққан графикті ордината осі бойымен n>0  болғанда, жоғары  немесе  n<0 болғанда төмен |n|  бірлікке жылжытамыз ІII. Ауызша есептер шығару  Сәйкестікті табыңдар Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.1) y = x2 ­6         2) y = (x­5)2     3) y = (x­7)2 +4  4) y = (x+3)2 ­1  (0;­6)  (5;0) (7;4)  (­3;­1)  y= 0,5(x­1)2+4  функциясының графигін  y=0,5x2 функциясының графигінен қалай  алуға  болады?  Aбсцисса осі бойымен 1бірлікке оңға жылжытамыз, өйткені m=1. Нәтижесінде 0,5(х­1)2  функциясының графигін аламыз.   Шыққан графикті ордината осі бойымен  4 бірлікке жоғары жылжытамыз,өйткені n=4  Шыққан парабола y= 0,5(x­1)2+4 функциясының графигі болады.  IV. Карточкамен жұмыс. (қабілеті төмен оқушылармен жұмыс)  y= ? x2 – 2 ?функциясының   графигін      салу  y=|­(x­3)2+1| ?функциясының   графигін      салу  V.  Практикалық жұмыс 1.y=x2 үлгісінің көмегімен :  а) y=­x2­2      ә) y=­(х+1)2 – 3  б) y=|­х2 +3| графиктерін салыңдар?  2. Салуды орындамай­ақ, функцияның графигінің х осімен және у осіменен қиылысу  нүктелерінің координаталарын табыңдар:  а) y=х2+2х                 ә) y=х2 +2х­8  V. Сабақты бекіту Т е с т жұмысы 1. Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады?  А) 2х+3   В) х3 – х ­7  С) х2­19х   Д) 3х2 ­9х ­1  2. х2 ­9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер:А)(х­1)(х­8)    В) (х+1)(х –9)      С) (х+1)(х+8)   Д)жіктеуге болмайды.  3.Суретте y=x2­4 функцияның графигі  қандай түске боялған?  А) қызыл    В) көк     С) жасыл    Д) басқа  4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады?   А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға   В) Ох осі бойымен   5 бірлік солға  С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен  Д) Оу осі бойымен 5 бірлік  жоғары жылжыту арқылы алуға болады.  5. y=3x2+4х­7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта:              А)1;­7/3   В) 1;7/3   С) 2;4   Д)8;1  Дұрыс жауаптар: 1.Д      2.А        3.А         4.В            5.А VI.“Мен бүгінгі сабақта не үйрендім” • • • • квадраттық функцияның  өсу аралығын табуды үйрендім  квадраттық функцияның  кему аралығын табуды үйрендім  квадраттық функцияның  симметрия осін табуды үйрендім  графиктерді түрлендіруді  үйрендім  • функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін  табуды үйрендім  • • • график бойынша функцияның қасиеттерін  таба аламын  парабола төбесінің координатасын есептеуді жақсы игердім  квадраттық  функцияның тармақтарының бағытын анықтауды үйрендім  Бағалау (Житон арқылы) Үйге  тапсырма: