Դասի թեման – Կանոնավոր և անկանոն կոտորակներ
Դասի տեսակը- Նոր նյութի հաղորդման դաս
Նպատակը
Գաղափար տալ կանոնավոր ու անկանոն կոտորակների մասին: Կկարողանան դրանք իրարից տարբերել, ձևակերպել կանոնավոր և անկանոն կոտորակների կանոնները:
Զարգացնել աշակերտների մաթեմատիկական մտածողությունը, նրանց ուշադրությունը, առաջացնել հետաքրքրություն առարկայի հանդեպ:
Դասի կահավորումը՝ մաթեմատիկական ցուցապաստառներ, գունավոր կպչուն թղթեր, նկարներով պաստառներ,առաջադրանքների ծրարներ, շրջանի մասեր, համակարգիչ, գունավոր մարկերներ
Դասի ընթացքը –Խթանում՝ դասն սկսել կոտորակների թեմայի կրկնությունով: Օգտագործել նաև սահիկահանդես:
Բանավոր հաշիվ.
Կարդալ հետևյալ կոտորակները, անվանել համարիչն ու հայտարարը, ի՞նչ է ցույց տալիս կոտորակի հայտարարը, ի՞նչ՝ համարիչը 1 6 1 1 6 6 1 6 , 3 8 3 3 8 8 3 8 , 9 11 9 9 11 11 9 11 , 15 23 15 15 23 23 15 23
Համեմատել կոտորակները. ա) 2 5 2 2 5 5 2 5 և 4 5 4 4 5 5 4 5 , բ) 8 9 8 8 9 9 8 9 և 4 9 4 4 9 9 4 9 , գ) 1 10 1 1 10 10 1 10 և 1 5 1 1 5 5 1 5 , դ) 6 6 6 6 6 6 6 6 և 6 8 6 6 8 8 6 8
ա) գտնել 36-ի 2 18 2 2 18 18 2 18 մասը, բ) գտնել թիվը, եթե նրա 4 5 4 4 5 5 4 5 մասը հավասար է 40 –ի:
Լցվել է ավազանի 3 8 3 3 8 8 3 8 մասը:Ո՞ր մասն է մնացել լցվելու:
5.Ճանապարհորդը 1 ժամում անցավ ճանապարհի 1 4 1 1 4 4 1 4 մասը:Քանի՞ ժամում նա կանցնի ամբողջ ճանապարհը:
6.Ունենք 5 կապույտ և 7 կարմիր փուչիկ:Բոլոր փուչիկների ո՞ր մասն են կազմում կապույտները , իսկ կարմիրնե՞րը :
Նոր նյութի հաղորդում: Իմաստի ընկալում՝
2, 5 , 7 թվերից կազմենք սովորական կոտորակներ:
2 2 2 2 2 2 2 2 , 2 5 2 2 5 5 2 5 , 2 7 2 2 7 7 2 7 , 5 2 5 5 2 2 5 2 , 5 5 5 5 5 5 5 5 , 5 7 5 5 7 7 5 7 , 7 2 7 7 2 2 7 2 , 7 5 7 7 5 5 7 5 , 7 7 7 7 7 7 7 7
Բաժանենք կոտորակները երեք խմբի հետևյալ ձևով.
Համարիչը փոքր հայտարարից
Համարիչը մեծ հայտարարից
Համարիչը հավասար հայտարարին
2 5 2 2 5 5 2 5 , 2 7 2 2 7 7 2 7 , 5 7 5 5 7 7 5 7 ,
5 2 5 5 2 2 5 2 , 7 2 7 7 2 2 7 2 , 7 5 7 7 5 5 7 5 ,
2 2 2 2 2 2 2 2 , 5 5 5 5 5 5 5 5 , 7 7 7 7 7 7 7 7 ,
Այն կոտորակները, որոնց համարիչը փոքր է հայտարարից, անվանենք կանոնավոր:
Այն կոտորակները, որոնց համարիչը մեծ է հայտարարից կամ նրան հավասար է, անվանենք անկանոն:
Համեմատել կանոնավոր և անկանոն կոտորակները մեկ թվի հետ.
Տորթը բաժանեցին 8 հավասար մասերի, ափսեի մեջ դրեցին 3 կտոր:Ո՞ր մասը դրեցին ափսեի մեջ ( 3 8 3 3 8 8 3 8 ): Ուրեմն 3 8 3 3 8 8 3 8 մասը մեկ ամբողջ մասից փոքր է 3 8 3 3 8 8 3 8 <1:
Երկու տորթերից յուրաքանչյուրը բաժանեցին 8 հավասար մասերի և ափսեի մեջ դրեցին 11 կտոր:Ո՞ր մասը դրեցին ափսեի մեջ ( 11 8 11 11 8 8 11 8 ): Ուրեմն 11 8 11 11 8 8 11 8 մասը մեծ է մեկ ամբողջ մասից : 11 8 11 11 8 8 11 8 > 1
Այսպիսով, կանոնավոր կոտորակները մեկից փոքր են, իսկ անկանոնները՝ մեկից մեծ կամ նրան հավասար:
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.