Математика_10.2А_Функцияның қасиеттері_Қысқа мерзімді жоспар (1)
Оценка 5

Математика_10.2А_Функцияның қасиеттері_Қысқа мерзімді жоспар (1)

Оценка 5
docx
математика
14.05.2020
Математика_10.2А_Функцияның қасиеттері_Қысқа мерзімді жоспар (1)
Математика_10.2А_Функцияның қасиеттері_Қысқа мерзімді жоспар (1).docx

10.1А Функция, оның қасиеттері және график

Күні:

Мұғалім:

Сынып:  10

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы:

Функциялардың қасиеттері

Кәсіби даму мақсаты

 

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.5.1. 4

функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін біледі

 

Сабақ мақсаттары

Оқушы функцияның қасиеттерін графигіне қарап анықтайды.

Оқушы топта, жұпта бірігіп жұмыс жасайды.

Оқушы өзге сыныптастарын бағалайды.

Жетістік критерийлері

Берілген функцияның графигіне қарап:

1)функцияның анықталу облысын;

2) функцияның мәндер жиынын;

3) функцияның нөлдерін;

4) функцияның периодтылығын;

5) функцияның бірсарындылық аралықтарын;

6) функцияның таңбатұрақтылық аралығын;

7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін;

8) функцияның  жұп, тақтылығын;

9) функцияның шектелгендігін;

10) функцияның үзіліссіздігін;

11) функцияның экстремумдарын анықтай алады

Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

Графиктегі сызық пен қисықтың түрлерін сипаттайды  және талқалай алады

Пәнге қатысты лексика мен терминология

функция – функция – function

өспелі функция – возрастающая   функция- increasing function

кемімелі функция- убывающая функция- decreasing function

шектелген функция- ограниченная функция-limitedfunction

төменнен шектелген – ограничена снизу- limited from below

жоғарыдан шектелген-ограничена сверху- limited from above

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Сызық.....жоғары көтеріледі /төмен түседі.

Ол ... басталады/аяқталады.

Бірінші ол бірден  өседі , кейін төмен түседі.

Өсу де, кему де бар.

Сызық ең жоғарғы өсу нүктесіне дейін өседі.

Xең жоғарғы/төменнүкте болып табылады.
График /сызық... көрсетеді.
Қисықтың графигі  ...

Құндылықтардыдарыту

сынитұрғыданойлауарқылыбілімгедегенсүйіспеншіліктіқалыптастыру, жұптажәнетоптаөзойынжеткізужәнеөзгенітыңдауға, бағалауғаүйрету

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

 

Функция ұғымы, графигі. Анықталу облысы мен мәндер жиыны.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

Ресурстар

 

Басы

0-5 минут

І. Ұйымдастыру.

Амандасу. Ынтымақтастық ахуал орнату.

Тыныштық сәті. Нұрға бөлену.

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз, қолыңызды тізеге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады.Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді.Балғын таза, әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңызды тілек қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Ой мен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, тек ізгі істерді істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.Олар нұр мен махаббат құралына айналды.

Одан әрі нұр сіздің аузыңызға,тіліңізге тарады.Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады.Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көзімізге де жетті.Көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді.Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.

Нұр бірте-бірте қарқынды және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады.Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға,таныстарыңызға бағыттаңыз.Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз. Олардың да жүрегі нұрға толсын.

Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге,тірі жанға таралсын. Ғаламның барлық түкпір- түкпіріне нұрыңызды бағыттаңыз.Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын. Нұр менің ішімде. Мен Нұрмын!»

 

Слайд 1

 

Сабақтың ортасы

6-10 минут

 

Оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен  таныстыру

Тапсырма 1.  Сәйкестендіріңіз.

Функция портреті мен графигін(эскизін) сәйкестендіру

 

 

Безымянный2

 

Жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

7

4

5

3

6

2

9

1

8

 

Слайд 2-3

Әр оқушығажеке парақшалар таратылады

 

 

11-22 минут

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

3 топқа үш функцияның графигі беріледі, бастап түсіндіріледі, әрі қарай отырып өздері тапсырманы аяқтайды, болған соң слайдпен тақтада тексеріледі.

 

Тапсырма.Берілген функцияның графигіне қарап, оны барлық он бір  қасиетін анықтаңыздар.

 

1)функцияның анықталу облысы;

2) функцияның мәндер жиыны;

3) функцияның нөлдері;

4) функцияның периодтылығы;

5) функцияның бірсарындылық аралықтары;

6) функцияның таңбатұрақтылық аралығы;

7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;

8) функцияның  жұп, тақтылығы;

9) функцияның шектелгендігі;

10) функцияның үзіліссіздігі;

11) функцияның экстремумдары.

 

1 топ.

 

2 топ.

 

3 топ.

 

Бағалау.

Оқушылар тапсырма алдында бағалау критерийлері құрады. Сол бойынша сағат тілімен алмастырып бағалайды.

 

Әр топқа бес критерий бойынша бағалауға 5 жұлдызша беріледі.

Критерийлері:

-          жұмыс таза,  жақсы безендірілген

-          барлық қасиеттері толық қамтылған

-          жұмысты жақсы түсіндірілді (таныстырылды)

-          топ мүшелері толық қамтылған

-          уақытқа үлгеруі

Нәтижесінде үздік топты анықтайды.

Слайд 4-5

 

 

Жұлдызшалар

22-35 минут

Жұптық жұмыс (Қосымша 1)

 

Оқушыларға функциялардың графиктері сызылған әртүрліпарақшалар таратылады, оған байланысты 11 қасиеттерін анықтайды.

А3 парақшасының жартысына график  салынады, жартысына қасиеттерін жазу керек.

 

Бағалау

 Әр жұпқа 3 жұлдызша таратылады.

Жұптар өз жұмыстарын тақтаға немесе қабырғаға іледі. Әр жұп өз жұлдызшаларын ұнаған 3 жұмысқа жабыстырады.

А3 парақ

А4 парақшаларға шығарылған графиктер

 

Жұлдызшалар

36-37 минут

Сергіту сәті. Жұптасып орындайды.

Оқушылар парақшаға график сызады. Оны көршісібір парақ қағазды төбесіне қойып, көршісіне қарап отырып мұрнымен ауада графикті салады.

 

 

Сабақтың соңы

38-40 минут

VIII.  Өзін-өзі бағалау

IX. Рефлексия

 

Үйге тапсырма:

Өзін-өзі бағалау нәтижесі бойынша өзінің ақсаған тұсын анықтап, үйден қайталау.

Слайд  8

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Топтық және жұптық жұмыстар орындату барысында қабілеті жоғары оқушыларды сыныпқа икемдеу, бағалау критерийлерін құруға араластыру және бағалау барасында сыни пікірлер айту

Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құру, ол арқылы оқушы жұмыстарын бірін-біріне теексерту, сын айту және оны түзету

 

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз

 

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

 

2:

 

 


 

А Функция, оның қасиеттері және график

А Функция, оның қасиеттері және график

Сабақбарысы Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақбарысы Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Жауаптары: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 7 4 5 3 6 2 9 1 8

Жауаптары: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 7 4 5 3 6 2 9 1 8

Бағалау. Оқушылар тапсырма алдында бағалау критерийлері құрады

Бағалау. Оқушылар тапсырма алдында бағалау критерийлері құрады

А3 парақшасының жартысына график салынады, жартысына қасиеттерін жазу керек

А3 парақшасының жартысына график салынады, жартысына қасиеттерін жазу керек

Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі ( оқытутуралыда , оқутуралыдаойланыңыз )? 1: 2:

Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі ( оқытутуралыда , оқутуралыдаойланыңыз )? 1: 2:
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
14.05.2020