"Мектеп ережелері" тақырыбына сабақ жоспары (1сынып, дүниетану)
Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
естествознание
1 кл
18.01.2018
Сіздерге ұсынылып отырған материалда 1сыныпқа арналған, дүниетанум пәнінен, "Мектеп ережелері" тақырыбында қысқамерзімді сабақ жоспары берілген. Сабақ жоспары жаңартылған білім мазмұнына сай жасалған. Сабақтың барлық кензеңдері сақталған. Сабақ бір сағатқа уақытымен бөлінген. Сұрақтарыңыз немесе пікірлеріңіз болса, менің поштама жазып жіберсеңіздер болады.
мектеп ережелери.docx
Сабақ тақырыбы: Мектеп өмірінің ережелері
Мектеп ережелері
Күні :
СЫНЫП: 1сынып
Оқу мақсаты:
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Барлық оқушылар: «тәртіп ережелері» ұғымымен танысy
Оқушылардың басым бөлігі: сыныптағы өз тәртіп ережелерін үйренy;
Кейбір оқушылар: мектеп ережелерін сақтауға үйрену.
Тірек сөздер:
Ресурстар:
тәртіп – поведение – вehavior; ереже – правила – rules;жауапкершілік – ответственность – responsibility.
«Жақсы және тамаша», «Нашар және жағымсыз» жазулары бар А4 форматындағы тақташа, А3
форматындағы қағаз (46 дана), маркерлер, қима әріптер.
Сабақтың мақсаты:
Сабаққа байланысты деректі
материалдар
1.1.2.3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
Сабаққа қатысты ескертпелер
қатаңдығы
байқалады.
Мінезқұлықтың
Қарапайым адамгершілік мінез
құлық нормалары рулық қоғамда
пайда болды. Дәл сол рулық
құрылыста өзара көмек, адалдық
және т.б.
сияқты нормалар
қалыптасты.
сыртқы
формаларын анықтайтын ережелерді
саналы түрде тарату көне кезеңге
жатады. Бұл уақытта адамдарды
өзінөзі жақсы ұстауға үйрету
әрекеттері
Орта
ғасырларда этикеттің заңды күші
болды және оның талаптарын
бұзғаны үшін адам жазаға
тартылатын. (Этикет – қоғамда
қабылданған тәртіп ережелерінің
Орта ғасырларда
жиынтығы).
этикеттің
«өз
ортасындағы» адамдарды ажыратуға
мүмкіндік беретін белгі ретінде
қызмет атқарды.
Әр халықтың өз этикет ережелері
бар. Қазақтардың ұлттық этикет
шеңберіндегі күнделікті мінезқұлқы
дәстүр)
«әдет»
ұғымымен
Ең
алдымен бұл үлкендерді сыйлауға
қатысты. Ең құрметті қонақты және
қарт адамды төрге (дастарқан
басындағы
орын)
шығарады. Бұл қоғамдық көлікте
үлкендерге орын беру қажет
болғанда да қолданылады. Этикалық
қағидалар жасы жағынан үлкен және
кіші адамның, әйел және ер әдеп
сақтауы талап етіледі. Мысалы,
жасы кішілер үлкен адамның жолын
кеспейді.
айқындалады.
(сыпайылық,
құрметті
Сабақтың қорытындысы
«Мектепке қандай затты апаруға
Тәртіп ережелері. Сабақты жұп болып жұмыс істеуден бастауға болады.
Оқушыларға парталас көршісімен тәртіп ережелері деген не, олар не үшін
қажет, ереже сақтамаса не болуы мүмкін екені туралы талқылауға тапсырма
беріңіз.
Тәртіп ережелері
Жұпта талқыла.
•
•
•
Тәртіп ережелері деген не?
Тәртіп ережелері не үшін қажет?
Ереже сақталмаса не болуы мүмкін?
Суреттен оқушылардың қандай әрекетін көріп тұрсың?
Үзілісте
•
• Олардың қайсысы тәртіп ережелерін сақтайды?
•
Тағы қандай тәртіп ережелерін білесің?
«Сыныпта бәріне қолайлы болуы үшін әрқайсысың қандай ережелерді
сақтауларың қажет?» Бұл сұрақ оқушыларға ережелердің мәнісін және маңызын
түсінуге мүмкіндік береді. Әр топ бұл сұрақты талдайды және постерді
безендіреді (суреттер салуға, жазу жазуға, шартты белгілер ойлап табуға
болады). Мұғалім әр топқа өз идеяларын қорғау үшін бір минут уақыт береді.
Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру
Сабақта ауызша сөйлеу, өз көзқарасын білдіру және пікір таластыру дағдылары болмайды?» тапсырмасында
заттарды тиісті түстерге бояйды.
Пәнаралық байланыс
Математика. Оқушыларға
оқулықтың 1суретіндегі ұлдар мен
қыздарды санап, олардың санын
салыстыруға тапсырма беріледі (<;
=; > белгілерін қолданылады).
Бағалау Оқушылар:
дамиды. Жұмыс дәптеріндегі «Мектепке қандай затты апаруға болмайды?»
тапсырмасында заттардың атауларын жазуға тапсырма беріледі. Оқушылармен
«Әріптерден сөз құра» ойынын ұйымдастыруға болады. Әр топ үшін қима
әріптер салынған конверт дайындалады. Оқушылар ана тілінде тірек сөздердің
біреуін жинап, оларды басқа екі тілде айтуы тиіс.
Қосымша тапсырмалар
Оқушыларға жұмыс дәптеріндегі «Асханада өзіңді қалай ұстау керек?»
тапсырмасын орындауға және асханадағы тәртіп ережелерін талқылауға ұсыныс
беріледі. «Өзіңе сұрақ қой» тапсырмасы оқушылардың есте сақтау қабілеттерін
дамытуға және ерте кезден өз тәртібін реттеу дағдыларын қалыптастыруға
көмектеседі.
– тәртіп ережелері дегеніміздің не екенін;
– олар неге арналғанын;
– жауапты болу дегеніміздің нені білдіретінін;
– мектепке қандай зат апаруға болмайтынын білді.
Оқушылар:
– өмірде ережелеін сақтаудың маңызды екенін түсінді;
– сыныпта тәртіп ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсінді;
– өз әрекеттері өзіне де, өзге адамдарға да әсер ететінін білді.
Бағалаудың бір түрі ретінде мына тапсырмаларды ұсынуға болады. Оқушылар ұсынылған тізімнен жүгіру,
айқайлау, тыңдау, жауап беру, келеке ету, итеру, кешігу, көмектесу, амандасу етістіктерін таңдап, оларды
тиісті бағандарға орналастырады.
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім ?
"Мектеп ережелері" тақырыбына сабақ жоспары (1сынып, дүниетану)
"Мектеп ережелері" тақырыбына сабақ жоспары (1сынып, дүниетану)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.